Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#1 Post autor: nori »

Siła nostalgii: Fire Chief's Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

Obrazek

6643 Fire Chief's Truck
Seria: Town
Rok premiery: 1988
Liczba elementów: 74
Figurki: 1

BrickSet, BrickLink

Obrazek

60231 Fire Chief Response Truck
Seria: City
Rok premiery: 2019
Liczba elementów: 201
Figurki: 2

BrickSet, BrickLink


Nostalgia. Nierzadko z sentymentem wspominamy, jak to niegdyś było, często idealizując twórczość, którą poznawaliśmy będąc młodszym. W odniesieniu do szeroko pojętej popkultury, powrót do takich wspomnień może czasami stanowić niemałe rozczarowanie. O ile wiele dzieł z filmografii czy literatury nadal jednak się broni, i powrót do ulubionego filmu czy książki z dzieciństwa może sprawić ogromną przyjemność, to w innych aspektach kultury już tak różowo niekoniecznie być musi. Ot, choćby gry komputerowe, które jednak zestarzały się bardziej, niż chcemy to pamiętać. I to nie tylko pod względem graficznym, ale też mechaniki i sposobu prowadzenia rozgrywki.

A jak się ma sprawa z naszymi ulubionymi klockami? Wszak także tutaj jest wielu miłośników zestawów z choćby lat 90. ubiegłego wieku. Serie takie jak Castle, Pirates, Space nadal cieszą się ogromną popularnością, choć niewątpliwie wpływa na ten fakt także obecna oferta TLG. Wszak poza paroma specjalnymi zestawami, obecnie nie uświadczymy klasycznych rycerzy czy piratów, a space już definitywnie zastąpiły Gwiezdne Wojny. Jednak są serie, które nieprzerwanie trwają od lat, oczywiście wraz z czasem odpowiednio ewoluując. Najlepszym przypadkiem jest tutaj City / Town, po 1980 roku powstało w tej linii wiele naprawdę urokliwych, charakterystycznych budowli czy pojazdów.

Ostatnio w moje ręce wpadło parę pomniejszych autek z tamtego okresu, a że nadarzyła się okazja na małe porównanie, serdecznie zapraszam na małą podróż sentymentalną, wraz z szefem straży pożarnej i jego wypasioną terenówką. Zestaw 6643 Fire Chief's Truck pochodzi z 1988 roku i liczy zaledwie 74 klocki. Zestaw z 2019 roku 60231 Fire Chief Response Truck posiada ich już ponad 200.

Już porównując pudełka, różnica jest ogromna. Ale też znacznie zwiększenie rozmiaru nowszych pudełek nie wydaje się adekwatne w odniesieniu do większej liczby klocków. Kiedyś pudełka były skrojone bardziej na miarę, miały po prostu pomieścić zawartość, dzisiaj natomiast pudełka muszą być odpowiednio duże, by zachęcić bardziej do zakupu, i by produkt był lepiej wyeksponowany na sklepowej półce. Zwykłe zasady ekonomi. Stare zestawy na zdjęciu zdobiącym pudełko były w dość prosty, ale wyraźny sposób eksponowane, wystarczyło uproszczone, ale bardzo estetyczne tło. Obecnie wszystko to prezentuje się o wiele ładniej, sam zestaw posiada odpowiednio stylizowane tło, nawiązujące zresztą do tematyki. Bez wątpienia, jest ładniej, ale same klocki momentami potrafią nieco ginąć w natłoku szczegółów tła. Być może działa tutaj także aspekt psychologiczny, wydaje nam się, że kupujemy nieco większą zawartość, niż w rzeczywistości znajdziemy w pudełku.

Obrazek

Obrazek

Nowsze pudełka na tylnej ściance prezentują główny model i jego aspekty bawialności. Zapomniano niestety, że to klocki. Co pokazuje w idealny sposób starsza wersja pudełka, tutaj znajdziemy głównie propozycje modeli alternatywnych. Klocków niby niewiele, ale ich możliwości przebudowy są praktycznie nieskończone. Paradoksalnie, w nowszych modelach potrafi być z tym czasami problem: nagromadzenie klocków o specyficznych, specjalizowanych kształtach, do tego ogromna paleta barw, powoduja, że mając tylko jeden zestaw, wcale stworzenie czegoś innego nie musi być takie łatwe. Legenda głosi, że propozycje modeli alternatywnych z pudełek zniknęły, z powodu zgłaszanych pretensji samych konsumentów, którzy oczekiwali w pudełku instrukcji do nich. Strasznie głupie, ale cóż, prawa rynku...

Obrazek

Same instrukcje także zaliczyły ogromy, niekoniecznie pozytywny, progres. Instrukcja z 1988 roku to jeden, podwójnie zadrukowany arkusz, a składanie całego modelu przedstawiono w zaledwie 11 krokach.

Obrazek

Instrukcja z 2019 roku to dwie książeczki, w sumie ponad 80 stron, a budowę ukazano w ponad 70 krokach! Rozwlekłe aż do przesady, często bardziej skupiamy się na odwracaniu kolejnych stron niż przyczepianiu klocków! Znak naszych czasów? Wszystko musi być uproszczone aż do granic sensowności?

Obrazek

Minifigurki, ich forma nie zmieniła się od lat, ale wykończeniu już jak najbardziej. Klasyczne oczka z uśmiechem zastąpiły spersonifikowane nadruki, także ozdobniki na torsie prezentują się obecnie o wiele ładniej. W nowszych wersjach często figurki posiadają nadruki na choćby nóżkach, czy też wstawki kolorystyczne na włosach! Trzeba przyznać, minifigurki LEGO cały czas posiadają niezaprzeczalny urok, ale obecne ich wersje prezentują się o wiele, wiele ładniej.

Obrazek

Wreszcie modele. Kiedyś standardem dla autek była szerokość 4 kropek, obecnie także w tym aspekcie wszystko musi być znacznie większe! Zresztą nowe autko nie tylko znacznie urosło, ale też zwiększyła się liczba szczegółów, a przez to estetyka samego modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szefowie przy swoich brykach. Starszy nieśmiało jednak z zazdrością spogląda na nowszą, o wiele bardziej wypasioną furę.

Obrazek

Zestawy w pełnej krasie. Co ciekawe, mamy tutaj jeden mały akcent, który praktycznie przez te wszystkie lata się nie zmienił: biała gaśnica jedynie utraciła małe wgłębienie w górnym wypuście.

Obrazek

Nostalgia. Składając dzisiaj tak stare zestawy nadal można świetnie się bawić. Absolutnie swojego specyficznego, nieco kanciastego uroku nie można im odmówić. A z tych paru klocków można było stworzyć prawdziwe cudeńka. Dzisiaj nowe modele znacznie zwiększyły swoje rozmiary, jednocześnie stały się mniej kanciaste i bardziej bogate w szczegóły. Znacznie zyskały na wyglądzie. Przeprowadziłem nawet mały eksperyment, pokazywałem oba zestawy znajomym i ich dzieciom. Owszem, starsi często były zachwyceni starym zestawem, przywoływał wspomnienia, ale każdy, obojętnienie czy starszy czy młodszy, bez zająknięcia stwierdził, że nowa wersja jest o wiele ładniejsza i ciekawsza. Warto powracać we wspominaniach do starych czasów, ale uwaga, czasami może wiązać się to z ryzykiem, że nie wszystko było takie, jak to zapamiętaliśmy...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#2 Post autor: stpman »

Siła nostalgii to jest powrót noriego z recenzjami :)
Stare dobre czasy, gdy dział recenzji działał prężnie i się rozwijał...

A reszta? Nie pozostaje mi nic innego jak się z Tobą zgodzić niemal w każdym aspekcie :)

W sumie chciałbym coś dodać, z czymś się nie zgodzić...
Pudełka i modele alternatywne - wiemy jak jest.
Instrukcje - bez komentarza.
Jajecznica - bez komentarza.

Albo ja jestem mentalnie stary, albo to jednak świat i LEGO zmierza w zła stronę.
Ride Your Way!

tomaq
Posty: 230
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#3 Post autor: tomaq »

stpman pisze: 2022-04-22, 22:45... Jajecznica - bez komentarza.

Albo ja jestem mentalnie stary, albo to jednak świat i LEGO zmierza w zła stronę.
? Co za jajecznica?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2451
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#4 Post autor: eric trax »

tomaq pisze: 2022-04-23, 19:25 ? Co za jajecznica?
Duża ilość różnych kolorów klocków użyta w środku modelu.
nori pisze: 2022-04-22, 13:36 Same instrukcje także zaliczyły ogromy, niekoniecznie pozytywny, progres. Instrukcja z 1988 roku to jeden, podwójnie zadrukowany arkusz, a składanie całego modelu przedstawiono w zaledwie 11 krokach.
...

Instrukcja z 2019 roku to dwie książeczki, w sumie ponad 80 stron, a budowę ukazano w ponad 70 krokach! Rozwlekłe aż do przesady, często bardziej skupiamy się na odwracaniu kolejnych stron niż przyczepianiu klocków! Znak naszych czasów? Wszystko musi być uproszczone aż do granic sensowności?
To jest znak obecnych czasów. Rozwleczenie instrukcji tyczy się wszystkich zestawów nie tylko CITY ale także Creator czy Technic. Z budowania zestawu do którego trzeba było użyć trochę pomyślunku stało się bezrefleksyjnym nieraz nie uczącym niczego przekładaniem kartek i dokładaniem klocków. Byle tylko łatwiej i mniej płaczu klientów, że jest trudne. Mimo to i tak ludzie potrafią robić takie babole, że szok.

Co do jajecznicy ja mam stosunek obojętny. Na pewno ułatwia budowanie i ciężej o pomyłki. Rozumiem narzekaczy jednak wolę to niż 2x dłuższą instrukcję kompletnie bez sensu bo w jednym kroku dokładamy jeden klocek.
nori pisze: 2022-04-22, 13:36 Warto powracać we wspominaniach do starych czasów, ale uwaga, czasami może wiązać się to z ryzykiem, że nie wszystko było takie, jak to zapamiętaliśmy...
To jest bardzo trafne spostrzeżenie. Ja się na tym naciąłem składając zestawy technic z 80 i wczesnych 90 lat. Instrukcje są znacznie mniej czytelne i większość klocków w tym samym kolorze wymaga dużo większego zaangażowania podczas budowania. Taki mały szok, który zakłóca w pełni nostalgiczne pozytywne doznania.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#5 Post autor: Mestari »

eric trax pisze: 2022-04-26, 10:02Ja się na tym naciąłem składając zestawy technic z 80 i wczesnych 90 lat. Instrukcje są znacznie mniej czytelne i większość klocków w tym samym kolorze wymaga dużo większego zaangażowania podczas budowania. Taki mały szok, który zakłóca w pełni nostalgiczne pozytywne doznania.
A dla mnie to działa odwrotnie, potęguje pozytywne wrażenie odnośnie staroci i nie mogę potem patrzeć na te nowe instrukcje. One są po prostu zrobione dla osób myślących. Taki 8868 ma instrukcję zrobioną akurat, do tego papierowa wersja dla modelu B, który sam w sobie jest naprawdę niebanalny, a nie coś zrobionego na odwal się byle by coś było.

A recenzja - jak to u Noriego - klasa :)

dropship
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-30, 15:10
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#6 Post autor: dropship »

Super recenzja!

tomaq
Posty: 230
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#7 Post autor: tomaq »

Bo stary technic wymagał myślenia. 8868 jest świetnym przykładem, gdzie w jednym kroku mamy i 30 klocków, to samo odnośnie 8880. Uważam, że technic taki powinien być, z jakiegoś powodu jednak to oznaczenie 14 czy 16+ jednak było. Eric trochę nie rozumiem twojego postu - narzekacie, że nowe instrukcje są robione jak dla debili po 1 klocku, za chwilę, że stare instrukcje są nieczytelne. Owszem, widok z jednej strony, w takim 8880 prawie same czarne klocki i trzeba ich szukać. Ale to właśnie mi się podobało np w 8850, gdzie do modelu B nie było w okienkach klocków tylko trzeba było szukać na modelu. Ćwiczyło to skupienie i spostrzegawczość. Mimo, że zestaw miał ok 550 elementów, to składanie takiego chwilę trwało, bo chyba i to chodzi. A nie jak teraz że model 3000 elementów składasz w 3 godziny.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2451
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#8 Post autor: eric trax »

tomaq pisze: 2022-06-06, 08:40 Eric trochę nie rozumiem twojego postu - narzekacie, że nowe instrukcje są robione jak dla debili po 1 klocku, za chwilę, że stare instrukcje są nieczytelne.
Rzecz w tym żeby to wypośrodkować. Teraz jest tak, że ze skrajności wpadliśmy w kolejną skrajność.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Siła nostalgii: Fire Chief’s Truck 6643 i 60231 (1988 vs 2019)

#9 Post autor: Skylark90 »

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził... Ja jednak z dwojga złego wolę te stare, strasznie wkurza mnie rozwlekanie instrukcji i bezrefleksyjność budowy aktualnych modeli... Może dałoby się to pożenić z większą ilością kolorów, a z drugiej strony jednolitość kolorystyczna wnętrza też ma swój urok, jest jak dla mnie bardziej dojrzała i rzeczywiście bardziej wymagająca - uwagi i skupienia - od budowniczego. Chyba wolałbym jednolitość niż jajecznicę. Plus dla jajecznicy, że potrafi dostarczyć różne części w rożnych kolorach, co potem przydaje się czasami do budowy MOC-ów.

ODPOWIEDZ