[MOC] Mercedes-Benz 300 SL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#1 Post autor: barneius »

Mercedes-Benz 300 SL w dwóch wersjach: Gullwing i Roadster zbudowany w moim ulubionym stylu serii Speed Champions. Model był gotowy już na początku tego roku ale wobec szeregu niestety niefajnych okoliczności życiowych nie byłem w stanie poświęcić czasu na jego sfotografowanie i opublikowanie w sieci. Dotychczas można było go zobaczyć wyłącznie na wystawie w Radomiu. Samochodzik składa się z odpowiednio 328 oraz 370 elementów - zdecydowanie powyżej średniej. Sporo części poszło na samą konstrukcję podwozia tak aby uzyskać srebrny pasek nad progami. W środku jak to w tej skali - walka o każdy stud i każde pół płytki tak aby wszystko się porządnie trzymało przy zakładanych kształtach. Jest to pierwszy model, który fotografowałem przy pomocy nowego (starego) aparatu - oldschoolowy kompakt zastąpiony został przez lustrzankę - również leciwą ale to jednak lustrzanka, gdzie jestem w stanie panować nad czasem i przysłoną. Jakość zdjęć powinna zatem się podnieść.

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Gullwing by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Roadster by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Roadster by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Roadster by barneius, on Flickr

ObrazekMercedes-Benz 300 SL Roadster by barneius, on Flickr
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#2 Post autor: syzygy »

Widziałem na insta, rebrickable ;) Jest to trudne auto do budowania z klocków, bo ma dużo obłych powierzchni, ale widać na pierwszy rzut oka jaki to pojazd. Zawsze mógłby być bardziej zaookrąglony po bokach, ale pewnie to niemożliwe przy tej skali :)

Widzę, że są dwie wersje ze światłami? Zdecydowanie lepsza jest pierwsza, gdzie widać wyraźnie, które lampy mają być większe. Jeśli są cztery okrągłe tile, to wygląda jakby auto miało 4 równej wielkości reflektory, co nie jest zgodne z rzeczywistością - te dolne są dużo mniejsze :)
Super grill i zderzaki!

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#3 Post autor: Skylark90 »

Świetny :) Te światła pierwsze lepsze, ale jeszcze bym pokombinował, może np. górne dać 1x1 round (tile na plate), a na dole tylko 1x1 rount plate? W ten sposób może być widać różnicę, z drugiej strony może za bardzo wystawać na górze... Ale tak, zasadniczo lepsza pierwsza wersja świateł

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#4 Post autor: barneius »

Dzięki Panowie. W temacie świateł: reflektory w wersji coupe i roadster znacząco się różną. W coupe (Gullwing) na górze są okrągłe reflektory a pod nimi mniejsze okrągłe kierunkowskazy. Z kolei w wersji Roadster reflektory są zintegrowane z kierunkowskazami i mają wydłużony kształt w osi pionowej (do obejrzenia np. tu: https://www.gieldaklasykow.pl/mercedes- ... 957-usa-2/). Idealnie nadawałyby się do tego dwa Tile, Round 1 x 1 Half Circle Extended (albo nowiusieńki Tile, Round 1 x 2 Oval). Niestety w palecie brak opcji trans-clear lub choćby tans-black i stąd taki a nie inny wybór na reflektory w przypadku wersji bez dachu.
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#5 Post autor: eric trax »

Model bardzo mi się podoba i w zasadzie można rozpoznać w nim oryginał w ułamek sekundy. Zbudowanie Gulwinga w tej skali to mega karkołomne zadanie a tobie udało się bardzo dobrze! Jedyne co rzuca się w oczy po dłuższej chwili to dość długi tył. Myślę, że powinien być stud może półtora krótszy. Słupki tylnej szyby są dość masywne ale tu jak rozumiem chodziło o to by model był również bawialny.

Nowy aparat zdecydowanie na plus. Teraz prazentacja jest na miarę zestawu i wyśmienitego customowego modelu. Brawa!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#6 Post autor: DonBolano »

Świetny model! Szkoda, że w tej skali nie można oddać tych charakterystycznie otwieranych drzwi. Mimo wszystko super praca! Zdjęcia super. Może ciut za ciasno kadrowane - ale to już czepianie się na siłę ;). Ładnie doświetlone.
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mercedes-Benz 300 SL

#7 Post autor: barneius »

Dzięki @eric_trax & @DonBolano
eric trax pisze: 2022-08-08, 11:21 Jedyne co rzuca się w oczy po dłuższej chwili to dość długi tył. Myślę, że powinien być stud może półtora krótszy. Słupki tylnej szyby są dość masywne ale tu jak rozumiem chodziło o to by model był również bawialny.
W początkowej fazie projektowania, gdy przymierzałem się do proporcji i oceniałem je wyłącznie "na oko" model był z tyłu właśnie o jeden stud krótszy. Później gdy zacząłem wszystko dokładniej mierzyć okazało się jednak, że ten tył w rzeczywistości jest zdecydowanie dłuższy niż mogłoby się wydawać. Długość tyłu w modelu jest zatem ok, co potwierdza porównanie profili. Tylne słupki są oczywiście zbyt masywne ale trzymając się "zestawowego" stylu budowania nie widzę tam innej opcji.

ObrazekZrzut ekranu 2022-08-8 o 14.00.25 by barneius, on Flickr
DonBolano pisze: 2022-08-08, 11:48 Zdjęcia super. Może ciut za ciasno kadrowane - ale to już czepianie się na siłę ;)
Instagram niejako wymusza trzymanie się proporcji kwadratu a brak mi czasu na to, żeby przygotowywać dwa komplety zdęć w różnych proporcjach - na insta i do pozostałych mediów. Stąd (niestety) takie ciasno kadrowane kwadraty.
mocs: rebrickable | pics: flickr

ODPOWIEDZ