[MOC] Lokomotywa Sm42

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Lokomotywa Sm42

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Tą lokomotywę chyba wszyscy znają.
Niewątpliwie jest to lokomotywa najczęściej budowana przez polskich AFOLi-kolejarzy, co najmniej kilka (jak nie kilkanaście) egzemplarzy powstało.

Mój model powstał za sprawą... jednego klocka, a dokładnie zaokrąglonego narożnika, który w pojawił się w kolorze zielonym w tegorocznych zestawach Mario. Ten klocek zmobilizował mnie do zbudowania Sm-ki w klasycznym malowaniu. Element dostępny jest od sierpnia, ale z dostępnością na Bricklinku ciągle słabo, najkorzystniejszym sposobem ich zdobycia okazał się zakup dwóch polybagów z Yoshim.

Przedni pasek w kształcie podwójnego V zbudowany z serków to taka trochę sztuka dla sztuki, chciałem ambitnie, choć szczerze mówiąc naklejka chyba byłaby ładniejsza. Serki same z siebie niezbyt dobrze trzymają się na miejscu, konieczne było użycie od środka naklejek zapobiegających wypadnięciu serków oraz fakestudów łączących serki parami. Cześć serków jest podwójna, które trzymają się jak należy na studzie.

Dla porządku dodam, że lokomotywa posiada napęd PF - dwa wózki, wieża zabudowana w tylnej części, a w przedniej klapka do łatwego dostępu do battery boxa.

Klika zdjęć:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Więcej zdjęć w galerii na Fickrze: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 0303604397
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#2 Post autor: wielkamucha »

Zawodowa stonka, panie, kurła... Bardzo ładna, te zaokrąglone narożniki to jest to. Teraz wiem, czego szukać jako "must have". Dodatkowy "plus" za reflektory z rondelków - jakoś tak chyba bardziej pasują do skali minifig.
solic pisze: 2022-11-13, 19:15 lokomotywa posiada napęd PF - dwa wózki, wieża zabudowana w tylnej części, a w przedniej klapka do łatwego dostępu do battery boxa.
To chyba dosyć mocna jest? Oba wózki napędzane, powinna dawać sobie radę z każdym pociągiem.

Powiem wam, że coś jest w tych stonkach w starym malowaniu, że one są po prostu... ładne. Tak zwyczajnie, "po swojsku" :)

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#3 Post autor: solic »

Dzięki.
Dwa wózki bo MOCowe wagony jednak zazwyczaj swoje ważą i jeden silnik by się męczył. Jeden wózek to jest dobry w pociągach z zestawów:)
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#4 Post autor: dmac »

Bardzo piękna! Mnie się to V z pomarańczowych serków podoba. Zdaje się, że pierwszy raz takie widzę.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#5 Post autor: cichy1987 »

Wspaniała! Taki model na półce to coś pięknego. Jestem ciekaw ile wagonów uciągnie na tych dwóch wózkach. Taka ciekawość:) Model pierwsza klasa. Gratuluje wykonania.
Lego nasze Lego

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#6 Post autor: eric trax »

dmac pisze: 2022-11-13, 21:45 Bardzo piękna! Mnie się to V z pomarańczowych serków podoba. Zdaje się, że pierwszy raz takie widzę.
Brawo!
Zgadzam się w 100%. Vka z tych serków wygląda super. Cała lokomotywa jest przepiękna zwłaszcza dach kabiny, który zdaje się pierwszy raz widzę rowiązany w ten sposób.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#7 Post autor: solic »

Dzięki wielkie!

Układanka z serków nie ukrywam dawała w kość, dlatego cieszę się, że warto było.

Ile uciągnie wagonów w sumie nie testowałem, zależy jak ciężkich i po jakich łukach. Tych wagonów mam w tej chwili cztery (trochę przebudowane, z nowymi oknami 3x3) i myślę, że powinna dać radę uciągnąć je wszystkie:
Obrazek
Docelowo w odległych planach są wagony towarowe, ale w sumie jeszcze nie wiem jakie.

Dach powinien być odrobinę bardziej płaski, ale bardzo chciałem na narożnikach użyć tych ściętych slope curved, więc był wybór albo środek płaski, albo z łuków. Druga opcja jednak bliższa oryginałowi.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#8 Post autor: Deckard Cain »

Jestem kompletnym laikiem jeśli idzie o lokomotywy. Ale świetnie się prezentuje.
Super rozkminiłeś motyw z tym pomarańczowym znakiem na przodzie.
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#9 Post autor: Falcrum »

No, no, mimo że nie jestem miłośnikiem kolei, to jak na widok takiej lokomotywy szczena opada. Przód, również dzięki elementom z Mario (ale głównie dzięki kunsztowi autora) jest fantastyczny. Zupełnie nie widać, że to LEGO. Tak jak dmac zauważył, gratulacje za V z serków - nie poszedłeś na łatwiznę, a przecież można było wydrukować naklejkę i powiedzieć po problemie.

Nikt chyba do tej pory nie zwrócił uwagi na białe poręcze, ale jak dla mnie robią one potężną robotę, przełamując "ciężkie" kolory reszty lokomotywy. No i zdjęcie porównawcze z oryginałem na deser, "they are the same picture"!

Brawo!
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#10 Post autor: DonBolano »

Piękna lokomotywa! A "V" z serków wygląda na prawdę dobrze! Nie bądź dla siebie taki krytyczny.
A nie myślałeś, żeby inaczej zrobić te otwory wentylacyjne? Może grille w gunmetal albo DBG na zielonych klockach? Przełamałoby to troszkę tę zieloną masę klocków na boku.
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#11 Post autor: solic »

Dzięki.
Białe poręcze są dość często stosowane w modelach tych lokomotyw. Też uważam że lepiej wyglądają niż szare.

Kratki wentylacyjne jakoś tak "zgubiły się" na zdjęciach, na żywo wydaje mi się, że z tych grillowych bricków są akceptowalne. DBG chyba za bardzo by się wyróżniało. Można oczywiście pokombinować z "grillowymi" tilesami, wtedy bardziej byłyby zauważalne.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Topher
Posty: 43
Rejestracja: 2012-01-03, 19:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#12 Post autor: Topher »

I to jest dobry pretekst, żeby iść poszukać tych polibagów i zabrać się za budowę. I choć faktycznie sporo odsłon tej lokomotywy można znaleźć w MOCach, to każdy z nich wnosi coś innego.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

#13 Post autor: Fuku »

Najwyższej klasy model. Te zaokrąglone narozniki robią robotę. Gdyby nie gięte flexy, byłoby idealnie ;P

ODPOWIEDZ