[MOC] Star 660

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] Star 660

#1 Post autor: Maks »

Dzisiaj bez większych opowieści, bo i model malutki to nie ma się nad czym rozpisywać.

Obrazek
Star 660 Van Truck (1) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Star 660 Van Truck (2) by [Maks], on Flickr

Stara 660 zna każdy, kto wie cokolwiek o polskiej motoryzacji. Była to podstawowa ciężarówka wojskowa o ładowności 4,5 tony produkowana w latach 1965-1983. Jest też dość popularnym tematem do budowania na polskiej scenie AFOLskiej, ja przypominam sobie modele V1, Thietmaiera i Nexusa. Wszystkie były jednak z kabiną na 8 studów. Po iluś wizytach w muzeach wojskowych i zwróceniu uwagi na Stara zorientowałem się, że jest on wielkości raczej Fiata Ducato niż tira z naczepą i po wydrukowaniu oraz zeskalowaniu rysunków technicznych wyszła mi kabina na 6 studów. Wtedy pojawiła się motywacja do zrobienia modeliku, gdyż wiedziałem że będzie się nieco odróżniał trochę mniejszą skalą. 1:40, jak w przypadku wszystkich moich modeli.

Obrazek
Star 660 Van Truck (3) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Star 660 Van Truck (8) by [Maks], on Flickr

Wybrałem wersję takiej przeszklonej zabudowy, która mogła być mobilnym punktem dowodzenia, kuchnią polową czy autobusem do transportu personelu, żeby nie robić kolejnej nudnej wersji z paką. Ciśnie mi się na usta słowo "bonanza", z uwagi na podobieństwo do doczepianej w czasach PRLu do autobusów przyczepy.

Obrazek
Star 660 Van Truck (6) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Star 660 Van Truck (4) by [Maks], on Flickr

Bajery to jak widać na zdjęciach ruchome tylne zawieszenie (prościutki tandem) oraz otwierane drzwiczki do zabudowy, których lepiej jednak nie oglądać od drugiej strony, gdyż z uwagi na konieczność zamocowania szybki pod kątem straszą klockową "kuchnią" czy też bebechami.

Poniżej galerie flickr i instagram, gdzie jest parę więcej zdjęć. Pozdrawiam!

Flickr

Instagram

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

Re: [MOC] Star 660

#2 Post autor: Maciej Drwięga »

Jest fenomenalny! Uchwyciłeś wszystko, co było w nim do uchwycenia. Pewnie wielu osobom podpadnę, ale pobiłeś tu Karwika i jego wersję. Przede wszystkim ze względu na stosunek liczby detali/kształtu/rozmiarów.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Star 660

#3 Post autor: syzygy »

Taka mała skala, a tyle detali.. jak Wy to robicie.. :) Super! Tylko chyba dość delikatny musi być, ale niekoniecznie to wada. Na przedostatnim zdjęciu dach wygląda, jakby był zadarty do tyłu - ale to pewnie takie ujęcie/niedociśnięte lekko klocki?

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Star 660

#4 Post autor: Szygalew »

Piękna sprawa! Oj dawno nie było tu pojazdu tak fajnie "po staremu" zbudowanego.. Fleksy, rączki, łapki, clipy, różne małe utensile, itd. .. Miliony detali dzięki nim uzyskanych..
Pięknie i już! :)

Awatar użytkownika
Maciek Johannes
Posty: 32
Rejestracja: 2023-03-11, 10:24
Lokalizacja: Kraków

Re: [MOC] Star 660

#5 Post autor: Maciek Johannes »

Fajna praca, podoba mi się skala. Lubię małe MOCki, szczególnie pojazdy. Dobry wybór na te naczepę z okienkami.
Czy tylko ja myślę, że stary dobry snake najlepszy? :-|

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Star 660

#6 Post autor: dmac »

Pozamiatane! Bardzo szczegółowo, bardzo proporcjonalnie i chyba bardzo skomplikowanie (w środku). I nawet tylne zawieszenie pracuje, jeśli dobrze widzę!
Krótko mówiąc, jak zwykle doskonale, Panie Maks. Bravissimo!

P.S. Mogłeś wybrać zabudowę z rozkładaną na boki salą operacyjną, byłoby jeszcze trudniej ;) .
P.P.S. Mój będzie jakby większy, ale czy lepszy, to szczerze wątpię...

EDIT: Syzygy, jest dokładnie tak, jak piszesz: "Tylko chyba dość delikatny musi być". No musi :) . To jest ten rodzaj budowania, z którym ja się też utożsamiam: jeśli da się solidnie, to fajnie, a jak się nie da, to nie szkodzi, bo to nie jest model do zabawy, tylko do oglądania. Przy takich założeniach montowanie detali na fleksach czy antystudach to żaden grzech, jeśli służy lepszemu odwzorowaniu.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

Re: [MOC] Star 660

#7 Post autor: Maks »

Maciej Drwięga pisze: 2023-03-21, 18:10 Jest fenomenalny! Uchwyciłeś wszystko, co było w nim do uchwycenia. Pewnie wielu osobom podpadnę, ale pobiłeś tu Karwika i jego wersję. Przede wszystkim ze względu na stosunek liczby detali/kształtu/rozmiarów.
Dziękuję, to bardzo hojna pochwała. Mój modelik jednak robi bardzo duży użytek z nowych klocków, które wyszyły przez te wszystkie lata.
syzygy pisze: 2023-03-21, 20:31 Taka mała skala, a tyle detali.. jak Wy to robicie.. :) Super! Tylko chyba dość delikatny musi być, ale niekoniecznie to wada. Na przedostatnim zdjęciu dach wygląda, jakby był zadarty do tyłu - ale to pewnie takie ujęcie/niedociśnięte lekko klocki?
Ostatnie zaokrąglone klocki daszku są przyczepione do bracketów 1 x 1, stąd ich "obrotowy" potencjał. Musiały się lekko podnieść kiedy przestawiałem model przy robieniu zdjęć i zauważyłem to dopiero przy następnych ujęciach, bo na większości daszek nie jest zadarty. Ta końcówka nie jest przyczepiona bezpośrednio do tego co jest pod nią, daszek jest osobnym modułem i ma mocowanie na środku "kasty".

Ten modelik akurat nie jest jakoś specjalnie delikatny, jego podwozie to proste plate położone studami do góry jak przykazano :) A do tego kabina i zabudowa to dwie bryły dostatecznie duże, żeby je odpowiednio umocnić od środka. Oczywiście nie jest to poziom wytrzymałości równy oficjalnym zestawom, ale jak Dmac wspomniał, takie modeliki służą głównie do patrzenia na nie.


Bardzo dziękuję za wszystkie miłe słowa!

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Star 660

#8 Post autor: Fuku »

Super wyrzeźbiony, podoba mi się też że nie jest przeskalowany, taki akurat. Jedyne co mi trochę nie gra, to jasnozielone zadaszenie, mam wrażenie jakby było zbytnio ścięte z tyłu. Jakby dało się rozciągnąć dach o pół studa byłoby akurat, ale nie mam nawet pomysłu jak to zrobić, więc pewnie się nie dało inaczej. Ale generalnie model najwyższej klasy, jak zawsze ;)

ODPOWIEDZ