[MOC] Żuk Mitor

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Żuk Mitor

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Nie, nie pomyliłem działu:)

Taka ciekawostka kolejowa - Mitor-01 – lekki pojazd szynowy zbudowany na bazie samochodu FSC Żuk. Założenie było takie, aby uzyskać tani w eksploatacji szynobus do obsługi nierentownych linii, którym groziło całkowite wyłączenie kursowania pociągów pasażerskich.
Prototyp został skonstruowany w 1995 r. przez profesora Włodzimierza Czyczułę z Politechniki Krakowskiej. Prędkość maksymalna pojazdu to 60 km/h. Mitor 01 mógł jednorazowo zabrać do 14 pasażerów. W roku 2000 odbył jazdy próbne na linii Tarnów-Szczucin. Niestety (a może stety) PKP nie było zainteresowane tym rozwiązaniem, dlatego projekt zakończono na prototypie.

Obrazek Obrazek


Model:
Zawsze podobały mi się drezyny zrobione z samochodów i chciałem coś takiego zbudować. Po przeszukiwaniu Internetu i trafieniu na MITOR-a, nie mogłem się mu oprzeć, tym bardziej, że pudełkowaty żuk wydawał się być stosunkowo łatwy do zbudowania w porównaniu np. z warszawą. No i stwarzał nadzieję na wmontowanie napędu.
Miał to być model budowany dla relaksu, ale im bardziej wgryzłem się w temat tym więcej czasu schodziło. Na zrobieniu części przedniej, z której w końcu byłbym w miarę zadowolony zeszła mi cała przerwa między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Model jeździ. Ma wbudowany wózek i battery box Powered Up, oba te elementy są w jednym członie (żuku). Upchanie tego było sporym wyzwaniem, wcześniej próbowałem również jakiegoś chińskiego batteryboxa wysokiego na 2 bricki z wbudowanym sterowaniem i akumulatorem. Zmieścił się, ale okazało się, że to cudo nie ma sterowania proporcjonalnego (a podobno miało być) i pojazd był za bardzo zrywny.
Zmieszczenie wózka i battery boxa Powered Up udało się… bo battery box jest bez dolnej pokrywy, a pin wystający z wózka ładnie mieści się między bateriami. Klapka z batteryboxa jeździ w drugim żuku – żeby się nie zgubiła:)

Od strony wizualnej na pewno dałoby się wycisnąć więcej detali. Tu mamy zero miejsca w środku na jakiekolwiek kombinacje, wzmocnienia. Poza tym chciałem, żeby model był w miarę wytrzymały, stąd konieczne pewne uproszczenia.

Galeria Flickr: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 845588316/

Film:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek


Tak na marginesie – budowanie czegokolwiek w kolorze jasnoszarym jest rewelacyjne – praktycznie każdy klocek jest dostępny w tym kolorze. Zrobiłem przymiarkę do podobnego żuka (drogowego) w olive green i medium nougat i tam już zaczynają się schody jeśli chodzi o dostępność niektórych kluczowych elementów.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Jahoo
Administrator
Posty: 963
Rejestracja: 2012-12-09, 23:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#2 Post autor: Jahoo »

Pomysł Polibudy lekko chory. Twoje wykonanie świetne!
GBC!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#3 Post autor: dmac »

Ja wiem czy chory? Takie czasy były, że szukano tanich, tymczasowych rozwiązań dla tych, którym transformacja ustrojowa najbardziej dopiekła.

A wykonanie modelu faktycznie świetne. Pomysł na przetłoczenia bocznych blach podoba mi się najbardziej. No i to, że taki mały, a jeździ!
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#4 Post autor: Falcrum »

Tak jak dmac napisał, w tym modelu lśnią faktury, przede wszystkim blachy po bokach oraz kratownicy z przodu. Wykonanie i tematyka przywodzi mi na myśl prace V1. Na pochwałę zasługuje również fakt że upchałeś w tym maleństwie monstrualnych rozmiarów pudełko na baterie.

Praca naturalnie piękna, ale sam "pociąg" to chyba największa szkarada jaką widziałem na torach.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [MOC] Żuk Mitor

#5 Post autor: Reglin »

Świetna sprawa, cegiełki jako przetłoczenia robią robotę.
Wykorzystanie tylko jednej z osi silnika dla realizacji odpowiedniej odległości między osiami też ciekawe.

Fajne porównanie z lego można zrobić. Rok 2000, po Francji od prawie 30 lat kursują pomarańczowe TGV (zestaw 10233) a Polska ma żuki sczepione zadami.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#6 Post autor: Fuku »

Model bardzo ładny, Żuka można poznać od razu. Razi mnie tylko 1 rzecz, boczne okna powinny być w linii spodu przedniej szyby, czyli plejta nizej, jednocześnie przednia szyba byłaby bardziej wcięta w dach, co jest dość charakterystyczne w tym przypadku, może dałoby się wtedy też dać 78565 lub położone 37352 żeby zaokrąglić dalszą część dachu. Poza tym jest super, szczególnie przód i boki

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#7 Post autor: solic »

Dzięki.

W obecnych czasach chyba żadna uczelnia nie chciałaby takiej "reklamy".

Przetłoczenia z bricków-cegiełek na pewno już wcześniej spotkałem, pomysł nie jest nowy.

Napęd z tylko jednej osi też podpatrzony. Zresztą gdyby rozstaw osi wózka pasowałby do pojazdu to wbudowałbym stary poczciwy wózek 9v, wtedy odeszłoby całe upychanie battboxa.

Fuku, jeśli dobrze rozumiem Twoją koncepcję to nie wiem czy wtedy dach nie byłby jednak zaokrąglony za bardzo. Linia okien faktycznie powinna być niżej. Wezmę to pod uwagę przy robieniu wersji drogowej.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#8 Post autor: Backbone »

Fajny pomysł na moc, i fajnie zrobiony grill.

A tak przy okazji, tylko to tak zostawię:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: [MOC] Żuk Mitor

#9 Post autor: Kirysowaty »

Jakoś nie bardzo podoba mi się ten grill z przodu. W ogóle nie wygląda tak jak w oryginale.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#10 Post autor: mw »

Ale się uśmiałem :) ale nie, nie z twojej pracy tylko z tego wytworu wyobraźni Politechniki Krakowskiej :). Owszem widziałem nie raz nawet na żywo prawdziwe auto na torach kolejowych np. Tarpana ale jako pojazd techniczny a nie pasażerski :). ok już się uspokoiłem - jeśli chodzi o rozpoznawalność to nawet nie musiałeś pisać że to Żuk, od razu widać i wykonanie naprawdę spoko.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#11 Post autor: eric trax »

Fuku pisze: 2023-04-26, 11:59 Model bardzo ładny, Żuka można poznać od razu. Razi mnie tylko 1 rzecz, boczne okna powinny być w linii spodu przedniej szyby, czyli plejta nizej, jednocześnie przednia szyba byłaby bardziej wcięta w dach, co jest dość charakterystyczne w tym przypadku, może dałoby się wtedy też dać 78565 lub położone 37352 żeby zaokrąglić dalszą część dachu. Poza tym jest super, szczególnie przód i boki
Mam to samo zdanie. Brakuje tego charakterystycznego przewężenia od linii okien w górę. Pomysł świetny i nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#12 Post autor: wielkamucha »

No, to dałeś do pieca :)
Pomysł na MOCa i wykonanie - rewelacja. Nie będę pisał o cegiełkach, bo nie ma co powtarzać - za to ten przód może powinien mieć te grille wzdłuż, nie w poprzek, wtedy wyglądałoby bardziej, jak w prawdziwym Żuku (wycięcia na powietrze do chłodnicy były długie, nie takie punktowe). Pomysł z wyprowadzeniem przedniej osi poza wózek - super. Może jedynie użyłbym takich samych kół w drugim członie, bez kombinowania z kołami ze starych wózków - żeby było właśnie wytrzymalej i jednoliciej...

W każdym bądź razie - super, rewelacja!
Dodatkowy plus za napęd.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#13 Post autor: solic »

Dzięki za wszystkie komentarze.

Uwagi dotyczące przedniego grilla i bocznego uskoku ją jak najbardziej słuszne.
Brakuje również paru innych detali, które przy zwiększonym wysiłku są wykonalne w tej skali.

Skalując ten uskok to w modelu powinien mieć jakieś max 1/4 płytki (na zdjęciu podesłanym przez Backbone widać, że jest niewiele większy od głębokości przetłoczenia. Zaokrąglając do pełnych klocków bliżej do 0 niż 1. Moim zdaniem przerysowany uskok wyglądałby bardzo karykaturalnie.

Co do grila to jest co najmniej kilka możliwości jego wykonania. Komplikuje się sprawa gdy chcemy go zrobić na szerokość 13 płytek. Jeszcze bardziej się komplikuje, gdy chcemy zostawić kawałek gładki ten pod logiem. Nad tym fragmentem spędziłem najwięcej czasu i zdaję sobie sprawę, że nie jest idealny i kształt i układ otworów odbiega od oryginału, ale nic lepszego nie przyszło mi do głowy. A nie chciałem w tym miejscu użyć naklejki.

Inny rodzaj kół w drugim żuku to względy oszczędnościowe - te koła na axla są ostatnio dość drogie, a tych na metalową ośkę mam sporo, poza tym generują mniejszy opór podczas jazdy.

Jeszcze raz dzięki za szeroki odzew.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#14 Post autor: eric trax »

solic pisze: 2023-04-28, 11:54 Skalując ten uskok to w modelu powinien mieć jakieś max 1/4 płytki (na zdjęciu podesłanym przez Backbone widać, że jest niewiele większy od głębokości przetłoczenia. Zaokrąglając do pełnych klocków bliżej do 0 niż 1. Moim zdaniem przerysowany uskok wyglądałby bardzo karykaturalnie.
Chyba się nie zgodzę. W tak małych pojazdach przerysowane charakterystyczne elementy zazwyczaj wyglądają dobrze. Zawsze mozna dać plate na bracket i już masz fajny uskok względem ściany niżej.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Żuk Mitor

#15 Post autor: legosamigos »

Już sobie wyobrażam jakie było zdziwienie kierowców stojących przy szlabanie, kiedy w poprzek jechały 2 Żuki, do tego odwrócone tyłami do siebie, mknących po szynach, a nie po drodze :D Dość oryginalny pomysł. Co do grilla, to już zostało napisane wcześniej. Mnie osobiście nie podoba się w tej formie, ale to tylko moje zdanie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ