[MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
keymaker
Posty: 42
Rejestracja: 2023-05-01, 15:40
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#1 Post autor: keymaker »

Hej,

jako, że to mój pierwszy post to pomyślałem, że najlepiej będzie zacząć od zaprezentowania jakiegoś MOCa. Ale zanim o tym to może napiszę dwa słowa o sobie. Z tzw. ciemnych wieków wróciłem do lego w 2018, zaczynając od największego wtedy zestawu - Big Reda czyli Dźwiga 42082. Od tamtego czasu zacząłem też tworzyć MOCi, głównie pojazdy, najczęściej terenowe, skupiając się bardziej na aspektach mechanicznych niż wizualnych, ale starając się ich też nie zaniedbywać. Od tamtego czasu już trochę ich zrobiłem, jeżeli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam na mój profil na rebrickable.com - LINK oraz kanał na YT - LINK. Mieszkam we Wrocławiu, więc jakby się gdzieś w okolicy odbywały jakieś wydarzenia związane z LEGO Technic to z chęcią się przyłączę.

A teraz wracając do samego MOCa. Jest to moja wizja na starą, ale w pewnych kręgach wciąż popularną i zasłużoną ciężarówkę - Gaz 66. W każdym kolejnym MOCu próbuję czegoś nowego, testuje nowe rozwiązanie. W tym modelu celem jaki sobie postawiłem było zejście ze standardowej szerokości modeli wykonanych z tymi kołami - 15 studów oraz przygotowanie jeszcze węższej osi niż standardowa mająca 11 studów. I to się udało. Buda ma 13 studów a przednia oś 9 studów, od felgi do felgi. Przy czym jest kierowana oraz napędzana. Poza tym Gaz 66 ma zestaw standardowych funkcjonalności, które zawsze staram się umieszczać w moich modelach czyli sterowanie, napęd na wszystkie koła, zawieszenie wszystkich osi. Inspiracją do tego modelu był też nasz polski kanał off-roadowy - Terenwizja oraz ich film o Gazie 66 wyposażonym właśnie w opony od KrAZa - LINK

Obrazek

Instrukcje: LINK

Ogólne:
  • skala: 1:20
  • wymiary DxSxW: 30x10,5x12,5cm
  • waga: 946g

Ficzery:
  • RC sterowana przednia oś (C+ L motor)
  • RC napęd 4x4 (C+ L motor)
  • RC wyciągarka z miejscem na zamocowanie haka (C+ L motor)
  • zawieszenie: sztywne osie na 4-linku
  • 3 study prześwitu (na oponach z "KrAZa")
  • otwierane drzwi oraz opuszczany uchwyt na koło zapasowe
  • działający silnik V8 z ruchomym wentylatorem, którego można obserwować przez grill
  • szczegółowa, dwuosobowa kabina
  • zasilany z Buwizza, ale można też bez problemu podłączyć standardowy hub Lego
  • można założyć koła od "KrAZa" umieszczone na pace
Więcej zdjęć: LINK
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak wspomniałem wcześniej, Gaz 66 działa z Buwizzem, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zmieścić tam standardowy hub Lego:
Obrazek

A tak wyglądają wnętrzności ciężarówki:
Obrazek

Dajcie znać co myślicie :)
Ostatnio zmieniony 2023-05-14, 19:37 przez keymaker, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#2 Post autor: Aleksander Spyra »

Wow, potężny pierwszy post 😊
Kabina jest piękna - od razu widać, czego jest to model. Kolanka na masce fajnie przełamują kanciatość przodu i nawiązują do zaoklągeń oryginału.
Mechanicznie rzecz biorąc, bardziej kompaktowo się nie dało :) Jak całość wychodzi wagowo? Przednie zwrotnice wyglądają dość delikatnie - nie ma tendencji do 'rozkraczania się'?

Muszę też zachęcić do odwiedzenia sekcji 'Sporty Motorowe' forum i spróbowania swoich sił w Truck Trialu! 😉

Edit: Z ciekawości odwiedziłem Twój kanał na YT, muszę powiedzieć że to już spora i jakościowo porządna kolekcja modeli :) Widać, że odnajdujesz się w małej skali. Jakość prezentacji jest naprawdę super, szanuję włożony czas i chęci w filmy jak i tego posta👍

Awatar użytkownika
keymaker
Posty: 42
Rejestracja: 2023-05-01, 15:40
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#3 Post autor: keymaker »

Aleksander Spyra pisze: 2023-05-14, 19:28 Wow, potężny pierwszy post 😊
Kabina jest piękna - od razu widać, czego jest to model. Kolanka na masce fajnie przełamują kanciatość przodu i nawiązują do zaoklągeń oryginału.
Mechanicznie rzecz biorąc, bardziej kompaktowo się nie dało :) Jak całość wychodzi wagowo? Przednie zwrotnice wyglądają dość delikatnie - nie ma tendencji do 'rozkraczania się'?

Muszę też zachęcić do odwiedzenia sekcji 'Sporty Motorowe' forum i spróbowania swoich sił w Truck Trialu! 😉

Edit: Z ciekawości odwiedziłem Twój kanał na YT, muszę powiedzieć że to już spora i jakościowo porządna kolekcja modeli :) Widać, że odnajdujesz się w małej skali. Jakość prezentacji jest naprawdę super, szanuję włożony czas i chęci w filmy jak i tego posta👍
Dziękuje :) Wagowo to tak jak pisałem 946g, co jak na moje dość dużo, ale motory, towar na pace plus detale niestety swoje ważą. Co do przedniej osi, tak, jest delikatna, ale podczas testów nie zaobserwowałem problemów. Trochę się gnie, ale niebardziej niż inne tego typu osie bez belki dolnej. Co do Truck Trialu to czuję, że tam właśnie to wszystko zmierza, powoli nabieram odwagi aby się wreszcie zabrać za własną trialówkę, bo chyba już dość doświadczenia nałapałem z jeżdżenia lego po dziurach :D Możliwe, że po prostu zacznę ją budować w tle, bo mam jeszcze głowie kilka pomysłów, które chciałbym zrealizować.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#4 Post autor: mw »

Bardzo , bardzo ładny Gaz - naprawdę kabina robi wrażenie, zderzak przykuł moją uwagę i podszybie z kolanek Brawo

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#5 Post autor: dirtzone »

keymaker pisze: 2023-05-14, 20:19
Co do Truck Trialu to czuję, że tam właśnie to wszystko zmierza, powoli nabieram odwagi aby się wreszcie zabrać za własną trialówkę, bo chyba już dość doświadczenia nałapałem z jeżdżenia lego po dziurach :D Możliwe, że po prostu zacznę ją budować w tle, bo mam jeszcze głowie kilka pomysłów, które chciałbym zrealizować.


Mnie z ciemności wyciągnęło przypadkowe trafienie na filmik z trialową ciężarówka lego. Byłem tym zachwycony, też takie chciałem. 10 lat mi zajęło zanim zbudowałem pierwszą trialówkę... Więc tu nie ma na co czekać 😁

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#6 Post autor: eric trax »

Bardzo podoba mi się pomysł na rozwiązanie napędzanej, bardzo wąskiej osi skrętnej. Trochę mniej na to jak poprowadzony jest napęd samego skrętu, który pewnie generuje potężne luzy. Ogólnie wygląda na bardzo udaną miniaturkę trialówki :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
keymaker
Posty: 42
Rejestracja: 2023-05-01, 15:40
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: [MOC] Terenowa ciężarówka Gaz 66 [z instrukcjami]

#7 Post autor: keymaker »

eric trax pisze: 2023-05-15, 19:41 Bardzo podoba mi się pomysł na rozwiązanie napędzanej, bardzo wąskiej osi skrętnej. Trochę mniej na to jak poprowadzony jest napęd samego skrętu, który pewnie generuje potężne luzy. Ogólnie wygląda na bardzo udaną miniaturkę trialówki :)
A dziękuje :) Co do luzu, wiadomo jest luz, duży/mały, zależy jak na to patrzyć. Jest taki jakiego można się spodziewać gdy w układzie są po drodze 3 zębatki 16T. W pewnym momencie rozważałem umieszczenie motoru sterującego w miejscu silnika, w kabinie, co by zredukowało ilość zębatek do dwóch, ale wydało mi się to nieoptymalnym wykorzystaniem dostępnej (i jakże ograniczonej przecież) przestrzeni. A do tego bardzo bolała mnie niemożność zamontowania ruchomego silnika, który uważam zawsze jest miłym akcentem i ozdobą każdego MOCa. Ostatecznie uważam, że decyzja była dobra. Też nie ukrywam, że w mniejszych modelach upchanie motorów stanowi często nie lada wyzwanie, nie raz wykorzystuje się je jako elementy ozdobne lub konstrukcyjne, a ogólnie mówiąc zawsze wiąże się to z jakimiś kompromisami.

ODPOWIEDZ