[MOC] Semafory

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Semafory

#1 Post autor: wielkamucha »

Witajcie!

Ostatnia moja publikacja miała miejsce… chyba ponad 2 lata temu. A może i więcej. Należałoby więc nadrobić to karygodne zaniedbanie, zwłaszcza, że w ZNTK Ząbki cały czas coś się działo. Wybór padł więc na…

SEMAFORY RAMIENIOWE

Konstrukcje, które mnie fascynowały od małego. Wstępne przymiarki w Lego miały miejsce równolegle z początkami budowy drugiej wersji makiety, kiedy zainspirowany pomysłem Reglina (jeśli dobrze pamiętam), zdecydowałem się zrobić ją z napędami różnych elementów – właśnie semaforów, szlabanów czy tarcz manewrowych.

Pierwsza wersja, jednoramienna, powstała dosyć szybko – i na stałe zagościła na makiecie. Część z Was widywała je na kolejnych wystawach na Bemowie:

Obrazek
WP_20200620_16_08_12_Pro
by wielka mucha, on Flickr

Jakieś 2 lata temu, przy okazji dyskusji nt. przejazdu kolegi JMencol, zacząłem kombinować z wersją dwuramienną, aby sygnały wyglądały bardziej realistycznie. Kombinowanie trwało dosyć długo, pierwotnie napęd miał się opierać na gumkach, ale w końcu przysiadłem trochę nad nim i ogarnąłem temat, aby wszystko było jednakowe i miało, jak to się mówi, „ręce i nogi”. Pracujący prototyp gotowy był w styczniu tego roku:

Obrazek
WP_20230106_15_30_01_Pro
by wielka mucha, on Flickr

A tak to wygląda po końcowych poprawkach, z jednoramiennym bratem:

ObrazekWP_20230520_18_50_40_Pro by wielka mucha, on Flickr

Wszystko jest „koszerne", napędy realizowane są ośkami i zębatkami Technic. W dwuramiennym oba ramiona ruszają się jednocześnie: górne podnosi, a dolne opuszcza lub odwrotnie – górne się opuszcza, a dolne podnosi. Mamy więc sygnał Sr1 „Stój” lub Sr3 „Wolna droga ze zmniejszoną prędkością”. Jednoramienny podaje sygnał Sr1 „Stój” lub Sr2 „Wolna droga z największą dozwoloną prędkością”.

Z „perspektywy maszynisty”:

Sr2 i Sr1:

ObrazekWP_20230520_18_51_13_Pro by wielka mucha, on Flickr

Sr2 i Sr3:

ObrazekWP_20230520_18_52_54_Pro by wielka mucha, on Flickr

Kolorowe kafle u podstawy i u góry na głowicy są dla bawiącego się makietą – aby wiedział, którym pokrętłem kręcić.


Ukłony,

wielkamucha

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Semafory

#2 Post autor: Naturalbornuser »

Nie siedzę w tematach Trains ale wygląda to bardzo realistycznie. Fajnie upchane przekładnie w tak wąskim elemencie.

wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#3 Post autor: wielkamucha »

Dzięki, Naturalbornuser.
Miało to wyglądać "przyzwoicie" i w miarę realnie, a jednocześnie być funkcjonalne. Tak semafory wyglądają z boku, wraz z ich "modułem sterującym":

ObrazekWP_20211210_21_05_53_Pro by wielka mucha, on Flickr

bzzz-bzzz

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Semafory

#4 Post autor: Fuku »

Fajnie wyszły, zawsze mi się podobały takie subtelne mechanizmy jak tutaj

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

Re: [MOC] Semafory

#5 Post autor: Biedrus »

Bawiłem się nimi. Działają i wyglądają super.Gratki:)

wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#6 Post autor: wielkamucha »

Biedrus pisze: 2023-05-27, 19:36 Bawiłem się nimi. Działają i wyglądają super.Gratki:)
Miło to słyszeć - to duża satysfakcja, taki feedback :)
Jak dobrze pójdzie, to będzie się można nimi pobawić również w Chojnicach - będą też szlabany.

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#7 Post autor: Mateusz92 »

Fajne, takie można powiedzieć bardziej modelarskie podejście do tematu bo skoro można ustawić semafory to maszynista lokomotywy powinien się do nich dostosować. ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Semafory

#8 Post autor: eric trax »

Tutaj idealnie pasuje powiedzenie "mała rzecz a cieszy" :D

Prosta ale bardzo skuteczna forma. Brakuje mi jednego konkretnego zdjęcia z boku aby dokładnie przyjrzeć się mechanizmowi.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#9 Post autor: syzygy »

Funkcjonalne i bardzo estetyczne - dodaje uroku fantastycznej makiecie :)

Szygalew
VIP
Posty: 1578
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#10 Post autor: Szygalew »

syzygy pisze: 2023-06-13, 19:14 Funkcjonalne i bardzo estetyczne - dodaje uroku fantastycznej makiecie :)
Długo na nie patrzę i nie wiedziałem co napisać.. Ale ty trafiłeś w sedno, więc się z premedytacją podpisuję! :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#11 Post autor: syzygy »

Szygalew pisze: 2023-06-13, 19:57
syzygy pisze: 2023-06-13, 19:14 Funkcjonalne i bardzo estetyczne - dodaje uroku fantastycznej makiecie :)
Długo na nie patrzę i nie wiedziałem co napisać.. Ale ty trafiłeś w sedno, więc się z premedytacją podpisuję! :)
Mi też to nie przyszło od tak - parę razy wchodziłem do tego tematu i nie umiałem skomentować ;D

Szygalew
VIP
Posty: 1578
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#12 Post autor: Szygalew »

:)
A najfajniejsze, że makieta będzie na wystawie i teraz mam nadzieję się pobawić przyciskami :). ( Bo jakoś się nie nadarzyła okazja. A i na Ciebie, Syzygy, "polowałem" w Warszawie, ale się nie udało :))

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#13 Post autor: syzygy »

Szygalew pisze: 2023-06-13, 21:20 A i na Ciebie, Syzygy, "polowałem" w Warszawie, ale się nie udało :))
No tak, nie było mnie tym razem - w sumie tylko raz dotarłem ;) Muszę się zebrać przy następnej okazji.

wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Semafory

#14 Post autor: wielkamucha »

Dzięki, Panowie!
Szygalew pisze: 2023-06-13, 21:20 (...) teraz mam nadzieję się pobawić przyciskami :).
Przyciskami to nie, bo ich nie ma - ale pokrętłami będzie można kręcić. :) Jak wszystko pójdzie dobrze i dotrę na wystawę, to bardzo proszę - będą i semafory, i szlabany.
A jak będziecie ciekawi, to możecie zajrzeć do magazynu czy budki zwrotnicowego.

Awatar użytkownika
Jahoo
Administrator
Posty: 963
Rejestracja: 2012-12-09, 23:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Semafory

#15 Post autor: Jahoo »

WIdziałem na wystawie. Młyn był i nie dało rady się pobawić pokrętłami, ale semafory świetne!
Już w głowie miałem automatyzację tego serwami skoro mechanicznie jest wyprowadzone w jedno miejsce ( niestety to by było nie koszerne).
GBC!

ODPOWIEDZ