[MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Zaczęło się od tego, że zobaczyłem tutejsze forumowe modele ciągnikow – Ursus 360 i 912. Postanowiłem podjąć się tematu i aby nie dublować modelu uznałem, że muszę znaleźć coś innego do zbudowania, koniecznie jakiś stary model ciągnika. Wybór padł na czerwone Porsche z dwucylindowym dieslem pod maską. Oryginał wygląda TAK. A model na zdjęciach poniżej.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Założenia były takie oby odwzorować te wszystkie dźwigienki po bokach, ale także aby działanie układu skrętnego funkcjonowało jak w oryginale. Rozwiązałem to tak, że lewa strona (ta bardziej fotogeniczna) posiada skutki pierwszego założenia a skutki drugiego założenia czyli właściwe mechanizmy są po prawej stronie – tam znajduje się długa dźwignia od mostu skrętnego do przekładni kierowniczej. Wygląda to tak.

Obrazek


Pod kierownicą znajduje się napędzający skręt micromotor razem z przekładnią 3:1. Działa zupełnie sprawnie, mocy wystarcza na poruszanie kołami. Maska szerokości 6s, główna rama konstrukcji szerokości zaledwie 2s - całość jest w pełni zdalnie sterowana - jeździ, skręca – miejsce gdzie znajduje się silnik napędowy pozostawiam jako zagadkę :)
Kierownica w jakimś stopniu upodobniona do tej w oryginale, koła tylne jak i przednie „spłaszczone”, zwłaszcza tylne, które nie posiadają w środku felgi a trzymają się jedynie ściśnięte białymi dishami.


Obrazek


Chciałem najpierw użyć dużych opon w jodełką, które bardzo dobrze wyglądają we wspomnianym Ursusie 912 ale ani średnicą ani już na pewno szerokością nie odpowiadałyby temu modelowi.
Maska podnoszona, w środku mała atrapa dwucylindrowego diesla w układzie R2.


Obrazek

Obrazek


Przyczepa wzorowana na Ursusowej 6T, czyli ta chyba najbardziej popularna do wożenia węgla i snopek siana często jeszcze dziś. Przyczepa posiada przednią oś skrętną a wszystkie koła posiadają zawieszenie piórowe na wygiętych w dół hose rigid 3mm.


Obrazek


Po więcej zdjęć zapraszam na Flickr. Chociaż tu już wrzuciłem sporo, więc tam nic nowego praktycznie nie ma, a jak to wszystko działa można zobaczyć tu:


Awatar użytkownika
keymaker
Posty: 42
Rejestracja: 2023-05-01, 15:40
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#2 Post autor: keymaker »

Szacun, szczególnie za ukrycie elektroniki. Podejrzewam, że jest pod atrapą silnika, dlatego nie pokazałeś zdjęcia pod maską. Koła też wyglądają świetnie, oj mają tam oponki ciasno! :D

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#3 Post autor: wielkamucha »

Tjaktoj wygląda zawodowo. Też obstawiam maskę, bo w moim mniemaniu jest jedyną na tyle obszerną częścią, żeby pod nią schować coś wielkości choćby M-motor.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#4 Post autor: mw »

Nie wierze że to jest z LEGO - kopara mi opadła i już się dziś nie pozbieram. Dawno nie widziałem takiego majstersztyku, gdzie ty to wszystko upchałeś - no i sama bryła bajka !

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#5 Post autor: SaperPL »

Czy cała elektronika jest w traktorze? Czy elektronika jest z Lego czy jakieś mniejsze kompatybilne RC?

Po tym jak robiłeś customowe długie siłowniki to spodziewałem się że tutaj zastosowałeś mój trick z RC w przyczepie, ale zrobiłeś to na swoim full pro poziomie, czyli zarobiłeś własny kabel sterujący tymi mikro motorkami z kontrolera i baterii znajdujących się w przyczepie.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#6 Post autor: Naturalbornuser »

Mw, wielkamucha, kaymaker, dzięki :) Fajnie, że się podoba, zwłaszcza że najprawdopodobniej to mój główny MOC w tym roku.
SaperPL pisze: 2023-06-02, 16:53 Czy cała elektronika jest w traktorze? Czy elektronika jest z Lego czy jakieś mniejsze kompatybilne RC?
Po tym jak robiłeś customowe długie siłowniki to spodziewałem się że tutaj zastosowałeś mój trick z RC w przyczepie, ale zrobiłeś to na swoim full pro poziomie, czyli zrobiłeś własny kabel sterujący tymi mikro motorkami z kontrolera i baterii znajdujących się w przyczepie.
Dobrze kombinujesz :) Nie cała elektronika jest w traktorze, w sumie w traktorze jest tylko micromotor do skrętu. Cała elektronika za to jest z LEGO. Napędowa oś to oś tylna przyczepy. Na przyczepie (pod węglem) znajduje się też box z bateriami, silnik i odbiornik IR PF. Na filmiku w pewnym momencie widać, że oś tylna w przyczepie posiada przekładnię :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#7 Post autor: SaperPL »

Naturalbornuser pisze: 2023-06-02, 19:16 Napędowa oś to oś tylna przyczepy. Na przyczepie (pod węglem) znajduje się też box z bateriami, silnik i odbiornik IR PF.
Tak właśnie myślałem tylko coś mi się nie zgadzało że ani nie masz napędu doprowadzonego do traktora, ani nie widać kabli zwykłych.
Naturalbornuser pisze: 2023-06-02, 19:16 Na filmiku w pewnym momencie widać, że oś tylna w przyczepie posiada przekładnię :)
No teraz rzeczywiście widzę, nie zwróciłem uwagi wcześniej na to. A czy to że to jest tylna oś a nie przednia nie powoduje problemów z pchaniem do przodu jak traktor jest pod kątem 90 stopni względem przyczepy? Przednia oś będąc po skosie wystarcza żeby to pchnąć?

Jak robiłem podobne eksperymenty ale z ciągnikiem siodłowym i naczepą to był to dosyć słaby pomysł żeby pchać z naczepy, ale tam nie było pośredniej osi tak jak tutaj.

Ogólnie traktor wygląda obłędnie, ale w tym podejściu do elektryki nie podoba mi się to że jak odepniesz przyczepę to model nie pojedzie sam jako RC a też nie jest wtedy manualny ze sterowaniem, bo chyba odłączony mikro silnik ci zablokuje sterowanie.

Kusisz żebym wrócił do tematu małych modeli RC z takimi rozwiązaniami napędowymi, szczególnie że chciałbym porządnie zamknąć temat skali minifigure z mikro silnikami od CADA, ale mam już rozgrzebany jeden duży projekt który chcę skończyć :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#8 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podoba. Świetnie dopracowane detale. Super wszystko po ukrywane. Świetny patent z przyczepą napędową, trzeba sobie radzić. Jedyne co bym zmienił to te dekle w przednich kołach może na te https://rebrickable.com/parts/4185/tech ... pulley/15/ ale trzeba by to zobaczyć.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#9 Post autor: syzygy »

Super MOC! Jak zwykle niesamowity poziom!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#10 Post autor: legosamigos »

keymaker pisze: 2023-05-31, 19:34 Szacun, szczególnie za ukrycie elektroniki. Podejrzewam, że jest pod atrapą silnika, dlatego nie pokazałeś zdjęcia pod maską. Koła też wyglądają świetnie, oj mają tam oponki ciasno! :D
Też podejrzewam, że silnik napędowy znajduje się pod maską. Bardziej mnie zastanawia, gdzie znajduje się Battery Box? Dobrze Ci wychodzi parkowanie prostopadłe tyłem i to jeszcze ze skrętem na dyszlu, jak i obrotnicy ;) Muszę się w końcu zmobilizować i opublikować swój traktor
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#11 Post autor: syzygy »

legosamigos pisze: 2023-06-09, 10:39 Muszę się w końcu zmobilizować i opublikować swój traktor
Koniecznie! Czeka chyba od jesieni? ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

#12 Post autor: legosamigos »

syzygy pisze: 2023-06-09, 14:09
legosamigos pisze: 2023-06-09, 10:39 Muszę się w końcu zmobilizować i opublikować swój traktor
Koniecznie! Czeka chyba od jesieni? ;)
Jak nie dłużej :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ