[MOC] Wywrotka minivan

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Wywrotka minivan

#1 Post autor: Krall »

Cześć,

chciałbym się dziś pochwalić wam małym modelem wywrotki, który na publikację czekał od zimy.

Obrazek

Od pewnego czasu na moim biurku leżała zbitka paneli, zębów w trans-clear i paru innych elementów która w sposób bardzo przekonujący wyglądała jak maska minivana.
W głowie zaś siedziały mi dwa nowe mechanizmy, czekające na zastosowanie w praktyce. Postanowiłem więc zebrać do kupy to co leżało na biurku i dnie mojej głowy, i zbudować szybkiego małego MOCKa. Jako że maska była już prawie gotowa, progresja naturalnie podążyła od niej w stronę tylnego zderzaka. Tym sposobem na początek zbudowałem kabinę w której upchałem całkiem znośnie wykończone wnętrze, ukryte za otwieranymi drzwiami. Do tego pod maską znalazło się miejsce na atrapę silnika, a pod atrapą silnika mechanizm skrętnych kół.

Obrazek

Następny po kabinie zaczął powstawać mechanizm wielofunkcyjnego pokrętła, inspirowany pokrętłami służącymi do zmiany godziny w zegarkach.
W moim modelu pokrętło miało pozwalać na skręcanie kołami, a po wysunięciu jego obrót miał przechylać wannę wywrotki.
Efekt ten uzyskałem w następujący sposób:
Niezależnie od pozycji pokrętła jest ono zawsze połączone z mechanizmem wywrotki. W pozycji dolnej pokrętło łączy się z mechanizmem skręcania przedniej osi, który ogranicza zakres jego ruchu do 180 stopni. W tym samym czasie w mechanizmie wywrotki za pomocą tego, tego i tego elementu wprowadziłem luzy na tyle duże że skręcając kołami nie wychodzimy poza ich zakres. Po wysunięciu pokrętła rozłącza się ono z mechanizmem skręcania przez co możemy wyjść nim poza luzy i podnieść pakę.
Całość działa całkiem sprawnie i dziwnie satysfakcjonująco. Co prawda jeśli się postaramy, możemy zaciąć mechanizm tak, by skręcanie nie było możliwe, ale przez pół roku zabawy modelem udawało mi się to jedynie, gdy celowo chciałem do tego doprowadzić.

Obrazek

Drugim, moim zdaniem też ciekawym mechanizmem jaki umieściłem w modelu jest trójstronna wywrotka która pozwala na zsyp zawartości paki zarówno za pojazdem jaki i z lewej czy prawej strony. Tu założenia również są dość proste, siłownik, (w moim modelu dźwignia), może przechylać się dowolnie w dwóch osiach, następnie kierunek przechyłu wybieramy odpowiednio przekładając zasuwy na rogach paki. Wywrotka przechylać się będzie w tę stronę po której znajdują się zasuwy.


Obrazek

Mechanizmy choć proste same w sobie, przy integracji z modelem zaczęły tworzyć wyzwania. Dźwignia przechylania wywrotki wymaga dość dużo (jak na tak mały model) wolnej przestrzeni, by mogła swobodnie pracować na boki. W efekcie ramę minivana miejscami stanowią dwa cienkie liftarmy i axle poprowadzone brzegami. Wielofunkcyjne pokrętło zaś okazało się nie mieścić w tylnej ścianie kabiny, przez co musiałem zamaskować je skrzyniami pomiędzy kabiną a paką. Zwiększyło to liczbę detali w MOCu, a same skrzynie choć małe mogą pomieścić akcesoria minifigowe takie jak miotła łopata czy klucz francuski.

Model w takim gotowym stanie był już w listopadzie, jednak ze względu na goniący mnie termin oddania pracy inżynierskiej uznałem że odłożę jego publikację na marzec. Przez ten czas wywrotka stała w okolicy mojego biurka i nierzadko podczas nauki po nią sięgałem. Ze względu na mały rozmiar, bardzo przyjemnie obcuje się z tym modelem, a efekt ten potęgują funkcje, którymi moje wiecznie potrzebujące zajęcia palce co chwila się bawiły ;)

ObrazekObrazek

Gdzieś po drodze uznałem, że warto byłoby spróbować robienia instrukcji do własnych modeli, a wywrotka jako że nie duża, gotowa, i jeszcze nie opublikowana, bardzo dobrze nadawała się na debiut w tej dziedzinie. Tak więc po obronieniu pracy inżynierskiej zainstalowałem stud.io i zabrałem się za tworzenie cyfrowego modelu. Proces tworzenia instrukcji był dość żmudny i zmusił mnie do spojrzenia na model z innej perspektywy. W celu upłynnienia procesu budowy przerobiłem konstrukcję, dzieląc ją na kilka mniejszych modułów co wpłynęło korzystnie, nie tylko na proces budowy, ale też stabilność gotowej wywrotki. Dzięki temu Minivan trzyma się kupy dużo lepiej niż wiele z moich poprzednich MOCów, w zasadzie o ile nie będziemy nim rzucać, nic nie powinno odpaść, może za wyjątkiem lusterek, które trzymają się na klipsach, i kufrów za kabiną, które lubią się odczepić jeśli zbyt mocno ściśniemy je od boków. Samą instrukcję przetestowałem na starszym bracie i kuzynie, którzy poradzili sobie z budową bez większych problemów i ukończyli ją w ciągu około 3 godzin.

Jeżeli bylibyście zainteresowani zbudowaniem tego modelu instrukcję dostępne są na rebrickable



Na koniec zostawiam wam do obejrzenia filmik i kilka bonusowych linków, trzymajcie się!
Galeria

Wątek Wip
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Wywrotka minivan

#2 Post autor: SaperPL »

Całkiem zgrabny ten van, ale mam wrażenie że już gdzieś widziałem takie użycie paneli do zrobienia "forda transita", ale nie pamiętam czy to twoje dzieło było.
Bardzo fajnie działa ta wywrotka na 3 strony, a w szczególności to że użyłeś tam kulowego złącza.

Co do podłączenia sterowania i wywrotki do tego samego pokrętła - miałem podobny problem przy lawecie na konkurs EB i też zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem, ale w końcu stwierdziłem że to trochę niekoszerne rozwiązanie ze względu na pociąganie za pokrętło, bo jak coś się zakleszczy to potencjalnie wyciągnę samo pokrętło bez ośki. Natomiast ja kombinowałem nad dźwignią dołączającą sterowanie do pokrętła na sztywno podłączonego do małego siłownika w momencie jak platforma osiada przy składaniu a siłownik ma jeszcze trochę luzu.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Wywrotka minivan

#3 Post autor: Krall »

W moim modelu nie ma takiej możliwości ze względu na użycie axla ze stopem, w środku też nie ma co się zakleszczyć ponieważ jedyne co się dzieje podczas przełączania funkcji pokrętła to ośka wysuwa się z conectora zabezpieczonego na obydwóch końcach. Jedyny sposób żeby uszkodzić mechanizm to celowe wyjęcie pokrętła do samej góry (czyli trzy razy dalej niż potrzeba na przełączenie funkcji), wtedy ośka wysunie się z Z16, a ta pozbawiona usztywnienia wpadnie pomiędzy fotele w kabinie.

Pomysł z załączaniem skrętu po opuszczeniu platformy brzmi ciekawie, swoją drogą nie widziałem tego MOCa u nas na forum i dopiero teraz skojarzyłem że to ty jesteś jego autorem.
Bardzo imponująca konstrukcja!
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Wywrotka minivan

#4 Post autor: SaperPL »

Krall pisze: 2023-08-27, 18:26 Pomysł z załączaniem skrętu po opuszczeniu platformy brzmi ciekawie
Właśnie to że mały siłownik liniowy ma luz na końcu, a właściwie w ogóle ma luz, to próbowałem to wykorzystać, tylko że robiło to sporo problemów jak chodzi o miejsce w kabinie.
Krall pisze: 2023-08-27, 18:26 swoją drogą nie widziałem tego MOCa u nas na forum i dopiero teraz skojarzyłem że to ty jesteś jego autorem.
Bardzo imponująca konstrukcja!
Dzięki!
Nie wrzucałem jeszcze bo w sumie i czekałem na wyniki konkursu i też widziałem już wytoczone inne potężne MOCe w tym miesiącu tutaj, więc postanowiłem poczekać :)

ODPOWIEDZ