[MOC] Stare Miasto w Krakowie

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 537
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

[MOC] Stare Miasto w Krakowie

#1 Post autor: Toltomeja »

Makieta przedstawia centrum Starego Miasta w Krakowie – obszar zamknięty przez Planty, wraz z Wawelem. Skala to 1:1250 (czyli 1 stud to 10m), tak samo jak zbudowana wcześniej makieta AGH. Wymiary w najszerszych miejscach to 120 x 70 cm.

Historia tej makiety rozpoczyna się pod koniec 2019 roku. Byłem wtedy daleko od swoich klocków, ale nie chciałem oczywiście porzucać hobby. Zacząłem projektować makietę wirtualnie, z zamiarem zbudowania jej z prawdziwych klocków przy najbliższej okazji.

Budowa z prawdziwych klocków ciągnęła się przez 2-3 lata, bo pracowałem też nad wieloma innymi konstrukcjami. Stale pojawiały się też nowe rodzaje klocków, które chciałem zawrzeć w makiecie. Przykładem są płytki light nougat – kiedy zaczynałem budowę, jeszcze nie istniały, ale gdy tylko wyszły i udało mi się do nich dobrać, ochoczo podmieniłem klocki w niektórych kamienicach, gdzie aż się prosiło o ten kolor.

Obrazek
Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Gorąco zachęcam do przejrzenia całej galerii, bo ze względu na rozmiar jest masa szczegółów – mam nadzieję, że wartych odkrycia: https://flic.kr/s/aHBqjARXok

Projektując makietę wirtualnie, napisałem prosty skrypt, który automatycznie zapisywał każdą zmianę. Dzięki temu powstał ten oto filmik, na którym można zobaczyć jak powstawała (trzeba kliknąć, żeby odtworzyć).
Obrazek

Chwilowo jeszcze nie rozbieram makiety, bo może nadarzy się okazja żeby wystawić ją gdzieś w Krakowie. A jeśli nie... Pewnie w końcu skończy mi się cierpliwość. :D

Miłego oglądania!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#2 Post autor: dmac »

Toltomeja pisze: 2023-09-17, 15:30 Chwilowo jeszcze nie rozbieram makiety, bo może nadarzy się okazja żeby wystawić ją gdzieś w Krakowie. A jeśli nie... Pewnie w końcu skończy mi się cierpliwość. :D
Chyba żartujesz! Zainteresuj miasto tym dziełem; byliby dziwni, gdyby nie chcieli postawić sobie go w gablocie gdzieś w holu Urzędu Miejskiego (albo i w gabinecie prezydenta, żeby mógł szpanować przed delegacjami z mniej urokliwych miast ;) )... A Tobie, przy odrobinie szczęścia i twardych negocjacji, zwróciłby się surowiec - i to z nawiązką :) .

Podziwiam, bo sam nawet bym nie wiedział jak się zabrać za coś tak skomplikowanego w takiej skali. O tym, że to nie jest proste budowanie, świadczą choćby prostokąty w bruku staromiejskiego rynku. Za mało znam Kraków, żeby się czepiać, że czegoś brakuje albo co; przypuszczam jednak, że nie odpuściłeś żadnego wykonalnego szczegółu. Nawet kol. Wawelski bucha ogniem ;) .
Pięknie to wyszło, więc brawo, brawo, brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#3 Post autor: Skylark90 »

Wow, WOW, WOOOW! Szacun600, przejrzę z dziką radością na spokojnie w domu, mega sztos. Jakby naprawdę nikt się nie zainteresował to napisz do mnie, znam różne osoby i instytucje, które mogą być zainteresowane lub znają takie też kogoś, kto mógłby być zainteresowany komercyjnie

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 537
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#4 Post autor: Toltomeja »

Właśnie taki jest plan, żeby zainteresować tym miasto lub inne instytucje. Zobaczymy jak pójdzie, dzięki za ofertę przekazania dalej - i oczywiście za miłe słowa!

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#5 Post autor: Biedrus »

Kapitalna mikroskala! Gratuluje:)

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#6 Post autor: DonBolano »

Ale to jest piękne! Z przyjemnością się na to patrzy! Jest i smok! <3
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#7 Post autor: mw »

Wspaniała makieta .... aż by się chciało podłapać ten pomysł i zbudować kawałek swojego miasta. Widać ze wiele wiele godzin spędziłeś nad tym projektem. A może zrobisz małą serie takich map i dobudujesz jeszcze Gdańsk, Warszawę, Wrocław - Poznania raczej nie bo rozkopany :)

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stare Miasto w Krakowie

#8 Post autor: mw »

Kurde teraz widzę że nawet uwzględniłeś zarys kościoła św. Michała na Wawelu wow .....:) ile trzeba by czasu spędzić żeby wszystkie szczegóły wyłapać - nie wiem - choć się domyślam

ODPOWIEDZ