8273 Off Road Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

8273 Off Road Truck

#1 Post autor: TruckeR »

8273 - Off Road Truck
Rok produkcji: 2007
Ilość części: 805
Seria: Technic
Ceny: 150-250zł
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/8273-1
Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=306395

Obrazek
No i znów przyszło mi pisać recenzję zestawu pochodzącego z giełdy. Tym razem nie jest to jednak trzydziestoletni antyk, a nieotwierana nóweczka wprost z 2007 roku.

Od premiery zestawu 8273 minęło już trochę czasu, co ciekawe nie doczekał się jeszcze recenzji, postaram się jednak nadrobić tą zaległość i opisać ten całkiem sympatyczny zestaw (ups, wygadałem się). Tym razem zacznę od pudełka, które wreszcie mam. To wykonane jest z całkiem twardej tektury, w środku znajdują się cztery woreczki z częściami, po dwie instrukcje do modelu standardowego i alternatywnego, sześć felg i opon luzem oraz naklejki.
Obrazek


Części jest całkiem sporo, bardzo przydatnych dla kogoś, kto od dawna nie kupował nowych zestawów z Technica. Mamy tu sporo liftarmów, głównie szarych, ciemnoszarych i niebieskich, dużo osi, pinów i sześć ciekawych kół średniego rozmiaru. Ponadto mamy też trochę nowych zębatek, światełek oraz obrotnicę nowego typu. Jak na ten przedział cenowy zestaw zawiera dużo ciekawych i przydatnych elementów.
Obrazek


Instrukcje są ładnie, przejrzyście i czytelnie wydrukowane, nie ma żadnego problemu z szukaniem miejsc, gdzie mają być zamontowane kolejne elementy, udało mi się za to raz pomylić ciemnoszary z czarnym. Sama budowa przebiega sprawnie i miło patrzeć jak nasza ciężarówka rośnie w siłę, lecz odczuwalna jest nieco gorsza jakość klocków. Zatyczki może nie wymagają wbijania młotkiem, wchodzą jednak dość ciężko i czasem ciężko ustawić je dokładnie na środku osi. Z tego powodu obawiam się trochę ewentualnego demontażu modelu, całość trzyma się bardzo mocno, zwłaszcza ciekawy jestem czy uda mi się wyciągnąć niebieskie axle piny z łączników..
Obrazek


Po zbudowaniu ciężarówka ma długość 31 centymetrów, sprawia jednak lekkie wrażenie trochę zbyt wysokiej. Mimo tego jest całkiem zgrabna, a jej wygląd może się podobać. Wyposażona jest w wyciągarkę, skrętne koła, podnoszoną kabinę z regulowanymi fotelami, dźwig, podnoszoną pakę i ruchome zawieszenie, co czyni model bardzo bawialnym. Dźwig jest całkiem funkcjonalny i do zestawu dołączona jest zgrabna paletka. Bez problemu mieszczą się na niej dwa obciążniki (takie jak w zestawie 8868) i nie powinno być problemu z uniesieniem ich przez dźwig.
Obrazek


Pechowo nic nie jest doskonałe, 8273 też. Dość denerwująca jest pewna przypadłość układu skrętnego - pokrętło zamontowane jest z tyłu podnoszonej kabiny, która rusza się bardzo lekko. Nie trzeba mówić co dalej się dzieje, koła wjadą w dziurę, ręka dalej pcha pokrętło i kabina się podnosi, dlatego podczas zabawy należy przytrzymywać lekko szoferkę. Pewną niedogodnością jest to, że tylna kolebka blokowana jest przez dwa podwójnie wygięte liftarmy, przez to może się ruszać tylko w jedną stronę.

Dla budowniczych wadą może być też kolorystyka elementów, wspomniana przy okazji recenzji takich zestawów jak 8435 – wiele części mogłoby mieć nieco bardziej ujednolicone kolory, nie przeszkadza to jednak, gdy model stawiamy na półce.
Obrazek


Mimo to model wyjątkowo mi się spodobał i od dawna ostrzyłem sobie na niego zęby, na szczęście przytrafiła mi się całkiem niezła okazja. Zestaw ten daje naprawdę dużo radości i nie mogę się doczekać, żeby wziąć go gdzieś ‘w teren’. A więc podsumujmy:

+ Dużo przydatnych elementów
+ Sześć ładnych kół
+ Obrotnica
+ Duża bawialność
+ Ładny, niebieski kolor
+ Ciekawy wygląd

- Zbyt lekko podnosząca się kabina
- Zawieszenie działające tylko w jedną stronę ;-)
- Może trochę za duża mieszanka kolorów?


Moim zdaniem zestaw ten będzie dobrym uzupełnieniem a nawet początkiem kolekcji, z czystym sumieniem wystawiam mu 8/10. Jest ładny, bawialny i zawiera dużo przydatnych części, które mogą posłużyć do wielu przeróbek.
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 10:07 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Wodorek

#2 Post autor: Wodorek »

Mam pytanie, czy zestaw zawiera dyferencjał? A tak poza tym to świetny artykuł, zastanawiam się nad jego kupnem takiego zestawu.
Ostatnio zmieniony 2008-03-11, 21:34 przez Wodorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

TruckeR pisze:Mam pytanie, czy zestaw zawiera dyferencjał?
http://www.peeron.com/inv/sets/8273-1
Pozdrawiam,
Maciej

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#4 Post autor: djtermoz »

Tez mam bardzo pozytywna opinie o tym zestawie (ktory zreszta posiadam). Kola sa jedna z jego wielu zalet. Naprawde przyjemnie sie na nich buduje wszelkiego rodzaju ciezarowki, chociaz czasem chcialbym zeby LEGO wyprodukowalo nieco wezsze opony do tych obreczy.

Trucker, a co z modelem alternatywnym? Budowales?

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

Nie, nie ma dyferencjału (są za to dwa knoby.. ;-) ) Modelu alternatywnego póki co nie budowałem, ale wygląda na całkiem fajny i postaram się go złożyć. Choć rozwiązanie z kabiną ruszającą się na boki wydaje mi sie nieco, hmm, dziwne :-)

A te koła są bardzo fajne. Nie są tak szerokie jak większość opon 'baloon', choć faktycznie mogłyby mieć jeszcze większą średnicę. Ale i tak nie jest źle. Za to druga strona tych felg wygląda bardzo trilexowato, możnaby zrobić ciekawego Kamaza.
Ostatnio zmieniony 2008-03-11, 21:21 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

ODPOWIEDZ