[MOC] KRAB!

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] KRAB!

#1 Post autor: V1 »

Dzień dobry!

Koniec ustawiania ludzików.
Po długiej przerwie skończyłem KRABA !

Obrazek Obrazek Obrazek

Krab jest wywrotką na podwoziu gąsienicowym.

[ FILM ]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=64_5pEGPQ9s[/youtube]

Jest zdalnie sterowany, posiada oświetlenie i pięknie jeździ, czy to po gładkim, po dywanie, po łóżku, czy po kołdrze.

Jest napędzany/sterowany dwoma silnikami 'PF XL' - po jednym na gąsienicę. Przełożenie 1:3. Koła napędowe znajdują się z przodu i z tyłu - nie mogłem się zdecydować i wyszedł 4x4 :)
Tak na logikę takie rozwiązanie powinno zredukować niebezpieczeństwo zsunięcia się gąsienicy podczas manewrów, ale nie testowałem wariantu z kołami napędowymi tylko z przodu lub z tyłu.
Wzdłuż gąsienicy, w środku, przebiega wał napędowy. Wszystkie przekładnie kątowe na knobach.
62 ogniwa na stronę, i po trzy zwyczajne wózki jezdne z wahaczami. Prześwit dosyć duży - 3 bricki i 2 plate'y.
Obrazek

Reflektory z przodu i tylne światła pozycyjne. Na elementach starego typu. Początkowo były 2 warianty - łatwo zdejmowane 'ładne' atrapy świateł wymieniane na niezgrabne ale świecące elementy, ale w końcu zrezygnowałem z pierwszego wariantu - wymiana byłaby zbyt kłopotliwa.
Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzynia ładunkowa jest podnoszona przy pomocy dźwigni i jednego silnika 'PF M'. (Pneumatyki nigdy jeszcze nie używałem, poza tym mam tylko jeden siłownik.)
Obrazek Obrazek Obrazek
Silnik z redukcją 1:27 podnosi dźwignię połączoną ze skrzynią. Mocy do tego celu jest aż nadto. Skrzynia jest bardzo ciężka, ale nie robi wrażenia na układzie podnoszącym.
Obrazek

Atrapa pięciocylindrowego silnika rzędowego znajduje się z przodu, po prawej stronie, pod otwieraną maską. Choć nie wiem czy takie są używane w maszynach budowlanych. Jest napędzana osobnym silnikiem 'PF M', bezpośrednio. (oczywiście jest i wentylator przy chłodnicy)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W kabinie po prawej stronie fotela znajduje się 'włącznik zapłonu'. Jest to dźwignia, która poprzez cięgno (pierwszy raz użyłem flexa zgodnie z przeznaczeniem!) włącza zasilanie w pojemniku z bateriami, i jednocześnie światła.
Obrazek

Jeden pilot obsługuje napęd/sterowanie, drugi - podnoszenie skrzyni oraz napęd atrapy silnika.

Z drobiazgów jest jeszcze hak holowniczy, otwierane drzwi wejściowe do kabiny, i ruchomy daszek przeciwsłoneczny. Przedni zderzak jest z elementów gumowych.
Obrazek Obrazek Obrazek

Dzięki Sariel za kopa do skończenia tego pojazdu!

Kilka przykładów takich maszyn (crawler/track carrier/dumper):
http://www.fourseasons-equip.com/morooka.html
http://www.joetoolgreco.com/images/demo_days_2_020.jpg
http://www.diggerplanet.com/english/mac ... rs/439.htm
http://www.koralfarms.com/KOMATSU%20MST ... DUMPER.jpg
http://www.calwestequipment.ca/MorookaMST2000.1996.jpg


[ GALERIA ]
[ Galeria - szczegóły ]

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-12-04, 22:43 przez V1, łącznie zmieniany 8 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Darek Mróz
VIP
Posty: 213
Rejestracja: 2004-06-02, 14:12
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: sasik

 

#2 Post autor: Darek Mróz »

No i pięknie. Inni może znajdą jakieś mankamenty ale ja nic złego nie powiem :). Bardzo zgrabna maszynka i masę ciekawych pomysłów. Mam nadzieję, że pojazd zawita do Kielc i będę go mógł oglądnąć na żywo.
Gratuluję kolejnego udanego projektu.
LEg GOdt Darek Mróz

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#3 Post autor: zgrredek »

Widzę, że w każdej klockowej dziedzinie czujesz się jak ryba w wodzie.
Krab nie dość, że działa to jeszcze jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Wcale nie widać, że jest zrobiony z klocków. Brak mi słów, żeby opisać swój zachwyt.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

No i już wiem co będzie MOCem miesiąca :) V1 pozamiatał.
Parę pytań:
- z czego zrobiłeś ten biały segmentowany przewód w atrapie silnika?
- skąd, szczęśliwy człowieku, wytrzasnąłeś taką ilość czarnych sprocket wheeli do gąsienic?
- kto Ci podsuwa tak szalone pomysły na lusterka i użycie gumek na fotelu?
- mocowanie komina wygląda na mało sztywne, a na filmie komin ani drgnie. W czym trick?
- ile to waży i jaką masę jest w stanie przewieźć?
- czy będzie jakiś technicowy MOC na kołach, czy skreśliłeś je definitywnie?
- dlaczego taki prosty napęd, bez subtraktora? Estetyka wymiata, nie powiem, ale poprzednio robiłeś dużo ciekawsze układy napędowe.

Awatar użytkownika
dzulian
Posty: 105
Rejestracja: 2008-01-02, 17:12
Lokalizacja: Chełm
brickshelf: juliusz
Kontakt:

 

#5 Post autor: dzulian »

Co tu gadać V1
Majstersztyk !!!
...a może trzeba to było dać do działu MODEL TEAM ?
Rewelacja obejrzałem dokładnie galerię cudo !!!
Tak jak Zgrredek napisał dobry jesteś we wszystkich dziedzinach i w każdej twoje modele są na pierwszych lokatach.
Naprawdę super
ZDROWIE NA BUDOWIE
Nie wiem co się tworzy :( a po drugie nie mam kasy:) A po pierwsze mam drugiego SYNKA

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

V1, ty jesteś genialny :) I najfajniejsze jest to, że we wszystkich dziedzinach LEGO. Ten pojazd jest świetny. Pełna funkcjonalność połączona z ModelTeamowym wyglądem. I do tego oświetlwnie. Ach.... Nie moge się doszekać, aż pojeżdżę sobie tym w Kielcach (oczywiscie jesli pozwolisz).

PS. I teraz mam dylemat. Czy wystawiać swojego "tajnego" MOCa na forum jeszcze w lipcu i startować w MOCu miesiąca, czy premierę zrobic dopiero w Kielcach. Będzie to chyba mój najlepszy MOC dotychczas, więc chyba miałby szansę.... Nie wiem.
Pozdrawiam, Makorol.

Pietruszka

#7 Post autor: Pietruszka »

Model dopracowany pod każdym względem - rewelacyjny wygląd z pełną funkcjonalnością. Ode mnie mega plus za zastosowanie żółtego koloru. Duża dbałość o detale - szczsgólnie rzuca się w oczy fotel. Jeden z najlepszych MOCy jakie pojawiły się na forum.

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Uczcie się techniksowcy jak powinien wyglądać techniksowy MOC, żeby nie wyglądał okropnie :D

crises

#9 Post autor: crises »

Mogę tylko napisać, że jesteś V1 mega-maksi-uniwersalny. Jeszcze tylko Space i Scala i będziesz miał obcykane wszystkie dziedziny. Co do wywrotki to nie potrafię napisać nic konkretnego, poza tym że ładna i szczegółowa. Silnik i fotel są super, a technicowej funkcjonalności niestety nie jestem w stanie docenić.
Sariel pisze:No i już wiem co będzie MOCem miesiąca :) V1 pozamiatał.
Skoro wiesz, to może nie róbmy lipcowej ankiety i problem z głowy? Będzie mniej roboty "papierkowej".

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#10 Post autor: Bobofrutx »

Świetna, piękna konstrukcja :D
Podoba mi sie ten dziwaczny pojad. Porazila mnie szczegułowość twojego modelu! ;P Zastanawiam sie tylko, jak te klocki podrzymujace lusterka nierozsypuja sie podczas jazdy?:P
O nawet apteczke zamontowałeś za kabina xD
Ostatnio zmieniony 2008-07-27, 09:27 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#11 Post autor: Misterzumbi »

skąd, szczęśliwy człowieku, wytrzasnąłeś taką ilość czarnych sprocket wheeli do gąsienic?
Battank.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Sariel pisze: - skąd, szczęśliwy człowieku, wytrzasnąłeś taką ilość czarnych sprocket wheeli do gąsienic?
Bricklink?

Zaś co się tyczy modelu... Piękny jest i basta.
Wszystko mi się w nim podoba, jak na razie.
Urzekł mnie zwłaszcza fotel kierowcy i te gumki na nim :) .
Koniecznie przywieź go do Kielc! Mam względem niego pewne plany, he, he... ;) .
(Nie masz nic przeciwko temu, żeby woził suszone ziarna kukurydzy albo groch? Wiesz, że niby brukiew albo co...)
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Misterzumbi pisze:Battank.
Chodziło oczywiście o konia:

Obrazek

Gdyby te części były łatwo dostępne na BL, to bym nie pytał, dmac.
Ostatnio zmieniony 2008-07-27, 10:20 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#14 Post autor: makorol »

Sariel pisze:Chodziło oczywiście o konia:
Pytania są tendencyjne !!!
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

Sariel pisze:
Gdyby te części były łatwo dostępne na BL, to bym nie pytał, dmac.
A, to przepraszam, bo myślałem, że są.
Maciek wziął dla mnie niedrogo 20 sztuk przy jednym z niedawnych zamówień Bricklinkowych, więc sądziłem, że są.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ