6097 Night Lord's Castle

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

6097 Night Lord's Castle

#1 Post autor: Ither »

Obrazek

TECHNICZNIE:
Liczba klocków: 598
liczba figurek: 7minifigów, smok, szkielet, 2 konie
rok premiery: 1997
seria: Fright Knights


Przedmiot recenzji zakupiony został przeze mnie w stanie używanym, ale idealnym w 100% kompletny na allegro.pl za złotych 171 i groszy 10. Zawiera on 598 części i 7minigsów oraz dwa koniki, szkielet i smoka. Rzecz osadzona jest na 3 grubych płytkach o powierzchni: 2x 12x24 oraz 1x 4x12. Peeron wartość zestawu ocenia na 80$, na bricklinku osiąga on cenę od 65 do 189$, natomiast na allegro jego cena waha się między 180 a 220 złotych. Kiedy był na rynku, cenowo mógł z nim konkurować tylko zestaw 6090 czyli Royal Knight's Castle. Jak więc widać, kupiłem go po cenie bardzo okazyjnej.
Instrukcja ma 52 strony opisujące dosłownie krok po kroku jak zbudować twierdzę. Klejona, format A4. na ostatniej stronie są przedstawione alternatywne budowle.


PARTER

Obrazek

Cóż mogę powiedzieć. Jest do zdecydowanie słaby zamek, który jako konstrukcja posiada więcej wad niż zalet. Zacznę od dołu. Brak ciekawej płytki bazowej, czy może raczej brak jakiejkolwiek płytki, nawet brak ciekawej bazy na której można by budować. To rzutuje na wiele kolejnych wad. Wnętrze zamku to pustka. Jest tam tron (a zanim ścianka obrotowa z ogniskiem po jednej stronie) i stolik, kolumny i nic więcej. Drzwi po lewej, drzwi po prawej i koniec. życia nie wprowadzają nawet dwie halabardy umieszczone na tyłach tronu i komnaty, która stanowi cały parter.
Przejdę kilka centymetrów wyżej. Mury są. Ale co z tego, że mam mur, skoro nie mogę nawet na nim postawić ludzika? Nie przemyślano tego punktu konstrukcji, ponieważ mur to zwykła ściana o grubości jednego klasycznego klocka z kilkoma oknami i dwoma wejściami po dwóch stronach. Wygląda ładnie i tyle, bo nawet bawialny nie jest.

Za to brama jest całkiem zacna.
Obrazek
Dość spora, opatrzona łańcuchem, drewniana krata, zgrabnie obudowana i przyozdobiona. Podoba mi się zdecydowanie. Wystaje jednak trochę za bardzo ponad mury. Pozwoliłem też sobie zamienić ciemnosiwe ścianki rogowe na jasnoszare, lepiej się wkomponowują w budowlę.
Bardzo możliwe, że parter miał stanowić jedynie komnatę, a mury są zrobione tak, a nie inaczej, żeby umożliwić zabawę zamkiem. Ale zabawa z zamkiem to przecież jego zdobywanie, a nie picie wina w sali tronowej! :D Z drugiej strony zamek jest zbudowany modułowo, więc rozłożenie go umożliwia bawienie się nim . Nie ma się więc chyba co oszukiwać - parter to pustka.

PIĘTRO

Potem docieramy do piętra. Tutaj nieco lepiej, bo jest to płaska, skromna powierzchnia, na której można umieścić kilka ciekawych rzeczy wg własnego upodobania. Znajdują się tu dwie klasyczne pułapki - zapadnia i 'takie coś, co zrzuca kamienie łeb tym, co są niżej' w postaci kociołka. niestety zapadnia jest również średnio obmyślana, ponieważ jej konstrukcja sprawia, że jest ona lekko pochylona w dół i daje nam to wizualnie nieprzyjemny efekt krzywej podłogi. I ten odwieczny chyba mankament zamków lego - na to piętro w żaden sposób nie można się dostać, chyba że włażąc po bramie. Bo drabinki ani schodów w zestawie nie uświadczymy.

WIEŻA
Obrazek
Obrazek

Wieża jest chyba najbardziej udanym pomysłem w tym zestawie. Mankament ma jeden: na żadne z pięter nie idzie się dostać inaczej niż na smoku albo miotle czarownicy. składa się z czterech pięter. Na parterze mamy księgę (zwój) czarów i mikstury magiczne umieszczone na obrotowej ściance, z której drugiej strony jest szkielet. Pierwsze piętro to miejsce, z którego czarownica obserwuje świat przez wszystkowidzące oczodoły czaszki ukrytej w kuli (swoją drogą bardzo przemyślna skrytka: czaszka schowana w beczce, podnoszona w górę małą dźwigienką <czerwona różdżka + płaskie klocki na 'zginaczu'>, ukazuje się nieco powiększona w kuli nałożonej na beczce). Drugie piętro to więzienie. W środku niestety puste, ponieważ nie ma miejsca nawet na koję. Można w nim jedynie posadzić ludka. Ostatnie piętro to miejsce z którego czarownica obserwuje niebo i okolicę przez teleskop. Opatrzone ładnymi zdobieniami.

MINIFIGSY

Obrazek

Minifigsy są zdecydowanie mocną stroną tego zestawu. W skład ekipy wchodzą tutaj:
- czarownica z różdżką i miotła
- Night Lord na czarnym smoku
- 5 wojowników ciemności
- 1 wojownik z serii royali. Więzień lub uciekinier, do wyboru
- koń brązowy (chyba najrzadszy kolor wśród koni z serii castle) i czarny ze śliczną płachtą, którą może używać rycerz każdej z frakcji ponieważ nie ma ona żadnego znaku przypisującego jej do danej grupy,
-szkielet

Jeśli chodzi o figurki wojowników to są one świetnie wyposażone i mają torsy o tyle genialne, że bez żadnych emblematów, a co za tym idzie - są uniwersalne (wyjątkami są rycerz lwa i czarownica) ;)) Jednakowoż, Księcia Nietoperza przerobiłem na króla bo gloryfikuję zło :P
Obrazek

AKCESORIA i ELEMENTY

To jest to co ten zestaw ratuje i przez co nawet rozumiem ludzi gotowych płacić 189$ za tą twierdzę, która wygląda raczej jak pojedyncza wieża. i to pusta w środku wieża...

Jest tutaj kociołek, szkielet i czaszka, szklana kula, czaszka, kielichy, nietoperki małe - czarne (4), miotła, licznie występujące bronie (halabardy, włócznie, miecze, wielki miecz, lance) , łańcuchy, dwie pelerynki (z nietoperzem siwa i z pająkiem czarna), liczne małe tarcze spełniające zadanie ozdobne i te większe, które dzierżą rycerze, krata na bramę, drzwi (2 pary), kilka ogni, miotła i aaaachhhh, ta płachta, o której mógłbym pisać kilka razy i nie nudziłoby mnie to.

Elementy konstrukcyjnie, mimo że raczej słabo wykorzystane, to są bardzo treściwe. Samych cegiełek 2x1 jest prawie 50! Mamy tutaj liczne łuki, ścianki dla leniwych (a ja bywam leniwy), skosy, belki, skośne ścianki oraz chyba największy rarytas - kolumny. 6 wielkich, ślicznych, czarnych kolumn na których opiera się konstrukcja piętra i wieży. Są też dwie obrotowe, jednolite (niewątpliwy plus) ścianki ciemnosiwe i kilka długich łuków 1x12x3. Znajdziemy też tu niesamowicie wyglądające czerwone okienka z czarną kratką, już nie mogę się doczekać żeby je wkomponować we własne budowle. Do tego całe multum drobnych klocuszków.

CIEKAWOSTKA:

Na tym zestawie sprzed 11 lat nie zauważyłem ani jednego elemenciku (czy to tarcza, czy zwój) na którym byłaby krzywo nałożona farba, czy który miałby ślady odlewu czy inne zadry, a przeszukałem cały ten zestaw bardzo dokładnie, właśnie po to, żeby napisać tę notkę :P Utwierdziło mnie to w przekonaniu (wraz z nowo zakupionymi zestawikami 5614 i 5615 , które mają po kilka drobnych niedoskonałości, a są takie malutkie), że nowe lego jest słabsze jakościowo - niestety.

PLUSY:
* multum ciekawych elementów
* świetne akcesoria, bronie
* liczne minifigsy
* świetne podłoże pod MOCe
* cena lekka dla każdego portfela
* chyba najprostszy do złożenia zamek dla dziecka, na dobry początek

MINUSY:
* nieprzemyślane konstrukcje
* pustka wewnątrz zamku ;<
* mało w tym zamku 'zamkowości'

Ocena ogólna: 4 (ale wart swojej ceny)

link do peeronowego katalogu:
http://www.peeron.com/inv/sets/6097-1
link do bricklinkowego spisu 6097:
http://www.bricklink.com/search.asp?q=6097


EDIT: zmniejszyłem obrazek i poprawiłem byka :)
EDIT2: GALERIA gdy się upubliczni

deeplinki: 1
2
3

sorrki za jakość, jutro za dnia zrobię dużo lepsze :)
Ostatnio zmieniony 2010-06-14, 09:23 przez Ither, łącznie zmieniany 31 razy.

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#2 Post autor: SeezSQ »

no ale gdzie zdjęcia ?! albo chociaż linka do brickshelfa ?! tyle tekstu powinieneś "udekorować" kilkoma fotkami nowego zakupu..
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 19:38 przez SeezSQ, łącznie zmieniany 1 raz.
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#3 Post autor: Ither »

ok ok :D już robię ;)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

Twój tekst bardzo przyjemnie się czyta, opisałeś bardzo dużo szczegółów dość obrazowo. Niestety nawet tysiąc słów nie zastąpi jednego obrazka - i tego BARDZO mi brakuje w Twojej recenzji. Postaraj się porobić zdjęcia i uzupełnić recenzję, masz przecież aparat (lub dostęp do niego) - wystawiałeś swoje modele oraz aukcje na Allegro.
Super że napisałeś recenzję, dość płynnie i przede wszystkim bez ortograficznych wpadek, jedyne do czego można mieć tu zastrzeżenie, to zapominasz czasem o tym że zdanie zaczyna się od dużej litery ;-)
Jedyny obrazek linkujesz z e-baya - nie jest to chyba najlepszy pomysł.
I tego Ci nie wybaczę - koniecznie uzupełnij tekst o notkę ! Czyli na samym początku opisu umieść ogólne i wyszczególnione informacje o zestawie. Jakie dokładnie masz określone w poradniku.
Link do Peeron uzupełnij o podobne do Brick Linka, Brickseta i Lugneta.
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 19:48 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Hippotam

#5 Post autor: Hippotam »

nori pisze:Jedyny obrazek linkujesz z e-baya - nie jest to chyba najlepszy pomysł.
Poprawione. Również tytuł. Ja również proszę o notkę początkową - bardzo pomaga.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#6 Post autor: Ither »

wszystko poprawione wg porad :) w momencie kiedy pisałeś swoją notkę nori, ja uploadowałem zdjęcia na brickshelfa (maksymalny rozmiar to 120Kb)
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 20:07 przez Ither, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

No to ciągnę swoje wywody. "deeplinki" to bezpośrednie linki DO ZDJĘĆ (łopatologicznie: kończą się nazwą pliku graficznego), Twoje linki NIE prowadzą niestety BEZPOŚREDNIO do zdjęć i dlatego, jak narazie, są niedostępne - tak samo jak GALERIA. Porób na spokojnie lepsze zdjęcia i przygotuj je odpowiednio tzn niech w tekście będą miniaturki, po kliknięciu których otwierają się powiększenia. I niech te miniaturki będą w tekście w odpowiednich miejscach !
Wszystko co i jak masz opisane w odpowiednich tematach, poszukaj, przeczytaj, zastosuj się.
Proszę... naprawdę proszę...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#8 Post autor: Ither »

zrezygnowałem z miniaturek w tekście celowo - nic na nich nie widać, a i tak trzeba klikać ;) Dlatego tekst jest poprzecinany deeplinkami, podanymi na końcu recenzji. Poprawiłem też strukturę deeplinków (teraz już działają). Zdjęcia w lepszej jakości bo w świetle dziennym zamieszczę tu jutro, zastąpią one obecne.

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#9 Post autor: kamzel »

Ta seria była na samym końcu mojej dziecinnej przygody z LEGO i kupiłem wtedy, to znaczy w 1997 roku, kilka mniejszych zestawów. O zamku zawsze marzyłem, a spełniłem to marzenie dopiero rok temu. stąd jego ocena w moim wykonaniu jest pewnie mało obiektywna. Otóż mi on się bardzo podoba, przede wszystkim dlatego, że po serii podobnych do siebie konstrukcji na wypukłych płytach był on CZYMŚ INNYM. Ta wysoka wieża robi naprawdę dobre wrażenie. Poza tym ma sporo ciekawych figurek i innych atrakcji. Wadą jest chyba zbyt duża ilość niezbyt przemyślanie wymieszanych kolorów.

Co do recenzji, to nie rozumiem dlaczego na zdjęciach są zupełnie inne minifigurki niż powinny być w tym zestawie?

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#10 Post autor: Ither »

są te same ;) jedynie rycerzyk ma zamiast pióropusza, małego smoka, bo pióropusz mi się nie podoba na tym hełmie, a bat lord jest przemieniony w bardziej epickiego - ze zbroją i koroną. taki podoba mi się dużo bardziej. pozamieniałem też miejscami wyposażenie figsów wg własnych gustów. Np uciekinier z halabardą bardzo mi się nie podobał i dałem mu tylko mieczyk. łucznika i halabardnika nie widać - są umieszczeni na niesfotografowanym piętrze. jak mówiłem, fotki zamieszczę jutro, ponieważ z lampą są brzydkie.
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 20:38 przez Ither, łącznie zmieniany 2 razy.

Hippotam

#11 Post autor: Hippotam »

Bardzo fajna i osobista recenzja, ja też podzielę się swoimi uwagami. Zestaw kupiłem zaraz po wyjsciu z Dark Age i od początku mi się nie spodobał, co trwa do dzis.

Po pierwsze - tak jak napisałeś - design jest nijaki. Po drugie, połączenie kolorów (na raz jasny i ciemny szary oraz czarny) jak jak na dzisiejsze standarty - nieładne.

Dodatkowo, to jeden z tych zestawów które zaczynała już dotykac postepująca junioryzacja. Masa paneli, wielgachne czarne kolumny, wielgachne łuki.

Zresztą, apropos paneli - ciekawa rzecz. Zestaw zawiera unikalny panel z oknem, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. I co? I nic - jest dokładnie zabudowany brickami!

Zestaw ratują figurki, akcesoria i niektóre rzadsze klocki - np. czerwone odwrócone łuki.

EDIT: Proszę, umieść miniaturki zdjęć w tekscie, w miejscach w których opisujesz dany fragment zamku. Tak się lepiej czyta.
Niemniej, wg mnie - jako zestaw jest marny, jako zbiór części już tez (stary ciemny szary), pozostaje jedynie gratką dla hardcorowych kolekcjonerów...
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 20:45 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#12 Post autor: kamzel »

Ither pisze:są te same ;) jedynie rycerzyk ma zamiast pióropusza, małego smoka, bo pióropusz mi się nie podoba na tym hełmie, a bat lord jest przemieniony w bardziej epickiego - ze zbroją i koroną. taki podoba mi się dużo bardziej. pozamieniałem też miejscami wyposażenie figsów wg własnych gustów. Np uciekinier z halabardą bardzo mi się nie podobał i dałem mu tylko mieczyk. łucznika i halabardnika nie widać - są umieszczeni na niesfotografowanym piętrze. jak mówiłem, fotki zamieszczę jutro, ponieważ z lampą są brzydkie.
No i jeszcze mają innego koloru spodnie... Uważam, że w recenzji powinny być zdjęcia zestawu takiego, jakim on jest, bez własnych przeróbek.

Ale - poza tym recenzja mi się podoba, bo ma dużo tekstu. Ostatnio dość często widzę (np. na Eurobricks) recenzje składające się z samych obrazków, co właściwie zmienia je w takie "ilustrowane opisy zestawów", bez własnych opinii...
Ostatnio zmieniony 2008-09-03, 06:44 przez kamzel, łącznie zmieniany 1 raz.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#13 Post autor: Ither »

Wstawiłem kilka nowych zdjęć, w tym: komplet oryginalnych minifigów i moją przemianę księcia w króla, dwa zdjęcia wieży. Dopisałem zdanko na temat narożników przy bramie. Chyba teraz wszystko jest ok :)

Wookashek

#14 Post autor: Wookashek »

A ja napisze cos na temat jakosci klockow. Kolega wspomnial, ze kiedys to bylo super, a teraz to blee...
Ither pisze:nowe lego jest słabsze jakościowo - niestety
Absolutnie sie z tym zgadzam. Kupilem sobie niedawno zestaw Creator z szybkimi samolotami. I co widze? Jakosc klockow. Kolory ładniejsze, ksztalty nowe a... ...klocki krzywe i ... generalnie tandeta... Moze czas sie przeniesc na chinskie podrobki? Jakosciowo niewiele gorsze, a cena znzcznie nizsza... :( Ale koniec o jakosci.

Ten zestaw nie podoba mi sie (choc lubie ten kilmat). I nie podobaja mi sie twoje przerobki w zestawie. Skoro recenzja dotyczy zestawu
Ither pisze:6090
to zbuduj figurki tak jak nakazuje pismo swiete (instrukcja). Ewentualne warjacje zostaw na pozniej.

Pomimo tych uwag, rezenzja jest OK. Z przyjemnoscia odczytalem. Oczekuje wiecej. Goraco pozdrawiam.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#15 Post autor: Ither »

trochę nie rozumiem zarzutu :D
recenzja dotyczy zestawu 6097, a 6090 jest jedynie wspomniany :)

Zdjęcie oryginalnych minifigów jest zrobione i umieszczone w recenzji w odpowiednim podpunkcie, przerobiłem tylko jednego w zasadzie (bat lorda).

na dniach powinienem napisać coś nowego :)

ODPOWIEDZ