8295 Telescopic Handler

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

8295 Telescopic Handler

#1 Post autor: Adriel »

Obrazek
8295: Telescopic Handler

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok produkcji: 2008
Liczba klocków: 1182
Liczba figurek: 0
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/8295-1?withpics=yes
Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=333390
Cena: Allegro 235 – 265 zł

Wstęp

Mamy już recenzję dwóch nowych zestawów 8297 Off-Roadera oraz 8294 Excavatora. Zrobiło mi się trochę smutno iż jeszcze nie ma recenzji tego zestawu. Postanowiłem działać. Zestaw kupiłem po bardzo okazyjnej cenie 170 zł. Pudło jest duże, ale szczerze spodziewałem się większego.

Opakowanie i instrukcja

Wymiary opakowania to: 570x380x70, wielkością takie samo jak to od zestawu 8438 Ferrari F1 Racer. Pudełko otwiera się w tradycyjny sposób rozrywając ,,boczki” oraz przecinając dwie taśmy, niestety nie posiada podnoszonej klapy jak w przypadku zestawu nr 8297.
Z tyłu pokazane jest iż nasz model można zmotoryzować zestawem nr 8293, oraz iż instrukcja do budowy modelu alternatywnego znajduje się na stronie LEGO.
W pudełku znajdziemy 15 nieponumerowanych woreczków, oraz wrzucone luzem: opony, felgi i siłownik śrubowy.


Rozmiar Pudła:

Obrazek
Obrazek

Pakowanie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja

Z zestawem dostajemy instrukcję w postaci trzech książeczek, każda zawiera po równą ilość stron, zupełnie inaczej niż w zestawie 8297 gdzie ostatnia książeczka składała się zaledwie z kilku kartek.
Muszę przyznać iż jestem zadowolony z podziału instrukcji na części, gdyż przy składaniu może bawić się więcej niż jedna osoba - każdy korzysta z własnej instrukcji. Ja składałem model z dziewczyną, ona zajęła się wysięgnikiem i kabiną operatora, a ja podwoziem.
Instrukcja uzupełniona jest takimi informacjami jak spis wszystkich klocków, oraz dodatkowych planów przedstawiających zmotoryzowanie modelu zestawem 8293.
Plany budowy są bardzo przejrzyste, odniosłem nawet wrażenie że aż za bardzo. W każdym kroku dokładamy zaledwie parę elementów, ale budowa przebiega szybko i sprawnie. Nie ma też problemów z pomyleniem kolorów klocków.

Obrazek

Klocki

Klocków jest sporo ale niestety przeważnie mało ciekawych. Bardzo dużo różnego rodzaju liftarmów, głownie koloru żółtego oraz MdStone, trochę zębatek oraz 6 knobów.
Oczywiście są też 4 koła 81.6 x 38 R te same co w 8455 czyli 45982, ale już z felgą koloru MdStone.
Do zestawu dołączone są też naklejki w postaci małego arkusika (na szczęście nie nachodzą na więcej niż jeden klocek).
Skan w skali 1:1:
Obrazek
Ciekawsze klocki:

Obrazek 1x

Z ciekawszych klocków należy wymienić Tylko jeden siłownik śrubowy. Tak, niestety jest tylko jeden. :(

Obrazek 1x

Następnie bardzo ciekawy i rzadki łącznik do siłownika śrubowego, użyty w modelu alternatywnym. Myślę iż element ten daje dość duże możliwości w mocowaniu samego siłownika. Warto też dodać iż część ta obecnie występuje tylko w dwóch zestawach: w tym oraz w 8264 Hauler (jako mocowania silnika PF medium do siłownika).

Obrazek 1x

Kolejnym wyjątkowym elementem jest inny łącznik do siłownika śrubowego. Występuje też w dwóch zestawach: Dwie sztuki w koparce 8294 oraz w tym.

Co do pozostałych ciekawych elementów to wspomnę iż z zestawem dostajemy także elementy do skrzyni biegów oraz dwa panele #20 oraz #21. Uważam iż to wszystko z ciekawych elementów.

Klocki Pozostałe po budowie, głownie potrzebne do zmotoryzowania:

Obrazek


Model

Główny model po zbudowaniu okazał się dość spory. Jego wymiary to: 450x220x190 przy opuszczonym ramieniu. Wygląd podnośnika pozostawia jednak wiele do życzenia. Myślę iż projektanci z LEGO nie napracowali się zbytnio przy projektowaniu tego modelu, pełno w nim wszelakiego rodzaju wad, ale to tym później. Sam zestaw prezentuje się następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model posiada sporo funkcji przez co jest naprawdę bawialny:

Dwie osie skrętne przy pomocy dobrze nam znanego ,,koguta na dachu”. Skręt przenoszony jest za pomocą knobów, pewnie dlatego iż potrzeba dużej siły by skręcić w miejscu. Warto dodać iż przednie błotniki ze światłami skręcają razem z kołami.

Podnoszone ramie przy pomocy siłownika śrubowego, samo ramię z widłami wysuwa się tez i to na dość na sporą odległość równa 17 cm-om. Zmiana funkcji następuje poprzez przełączenie czerwonej dźwigi przy kabinie operatora. Dźwignia połączona jest ze skrzynią biegów, dzięki czemu funkcja podnoszenia oraz wysuwania boomu obsługiwana jest przy pomocy jednego pokrętła - zębatki z tyłu pojazdu. Podnośnik jest w stanie nałożyć paletę na wysokość 37 cm

Obrazek

Zakres pracy wysięgnika:

Obrazek
Obrazek


Rozkładane przednie podpory przy pomocy wydechu :D. Same podpory zostały w dość zmyślny sposób zaprojektowane podobnie jak w modelu 8421 blokują się.

Obrazek

Zmienny kąt nachylenia wideł w modelu, reguluje się je pokrętłem tuż przy samych widłach. Podobne rozwiązanie znajdujemy w zestawie nr 8283 tylko tam pokrętłem regulujemy kąt nachylenia łyżki.

Kierownica operatora nie skręca dziecko chcę się pobawić a tu ma lipę, coś kosztem czegoś, za to dwie atrapy dźwigni sterujących działają.

Wady

Największa wadą podnośnika jest sam skręt. Bardzo ciężko chodzi, jest źle dopracowany. W zestawie nr 8421 mieliśmy aż 3 osie skrętne i wszystko leciutko chodziło. W tym modelu to dziwne rozwiązanie przy pomocy cięgien wykonanych z liftarmów nie do końca zdaje role.
Następną wadą tego dziwnego mechanizmu jest to iż liftarm odpowiadający za skręt prawie trze o ziemię. Pojazd nie ma nawet 1 cm prześwitu.

Obrazek

Wszystko przez ten mechanizm:

Obrazek
Obrazek

Paleta w modelu jest okropna, zrobiona na odczep się z 5 klocków. Widły wchodzą idealnie, powinno być trochę luzu po bokach tak jak w 8416 (tam była extra).

Obrazek


Model alternatywny

Instrukcja do pobrania ze strony LEGO. Jak zobaczyłem ten model, to przyznam szczerze iż odechciało mnie się go budować - dla mnie jest okropny, sam nawet nie wiem co to jest. Może ktoś kiedyś jednak zbuduję to się uzupełni tą cześć recenzji. Mogę tylko powiedzieć że wygląda tak:

Obrazek

8295 + 8293

Czyli:

Obrazek

Podnośnik da się zmotoryzować zestawem 8293. Zalety: hmm bardzo płynne opuszczenie ramienia oraz jego wysuwanie. Światła dodają mu trochę uroku, ale raczej jak się zgasi światło, gdyż nie widać tej dziurawej konstrukcji oraz plątaniny kabli.

Obrazek

W zestawie 8294 kabelki ładnie dało się upchnąć tutaj wygląda to tragicznie.

Obrazek

Silnik zamocowany jest tylko na dwóch niebieskich pinach. To wstyd iż projektanci z LEGO nie pomyśleli by jednak zamontować go lepiej.

Obrazek

Masa elementów pozostałych po zmotoryzowaniu, szkoda ze ich nie wykorzystali choćby do lepszego zamontowania silnika:

Obrazek

Podsumowanie

Podsumowując zestaw jak dla mnie nie jest wart 240 zł ale kupując go za 170 zł jak na ponad 1000 elementów to warto. Porównując ten model z podobnym podnośnikiem nr 8416 dochodzę do wniosku iż zestaw ten co prawda posiada więcej funkcji niż jego starszy brat, ale wygląd wizualny nie powala. Myślę iż model zrobiony jest trochę na odczep się. Nie jest ani najpiękniejszy ani najciekawszy. Szczerze to nie polecam Wam zakupu tego podnośnika, warto dozbierać trochę kasy i kupić 8297 ale ja pomimo wytykania mu dużej ilości wad nie żałuję że go kupiłem jak na taką cenę. Moja ocena końcowa 5/10

Za
  • Spora ilość klocków
  • Skrętne dwie osie
  • Ciekawie przemyślany mechanizm rozkładania podpór
  • Nawet spora ilość funkcji
  • Zasięg pracy wysięgnika

Przeciw
  • Mało Ciekawych klocków
  • Źle dopracowany mechanizm skręcający
  • Paleta zrobiona na odczep się
  • Trochę niedopracowana wizualnie konstrukcja
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 10:38 przez Adriel, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Adriel pisze:Warto dodać iż część ta występuje tylko w dwóch zestawach w tym oraz w 8264 Hauler. W Haulerze element ten służy do mocowania silnika PF medium do siłownika.
Ale zrobienie własnej 'obejmy' (w sumie to uchwytu) we własnym zakresie nie jest trudne. Wystarczy kilka liftarmów thin i axle joinerów :)
Adriel pisze:sam nawet nie wiem co to jest
Model alternatywny to ładowarka do kłód drewna:
Obrazek
Adriel pisze:Nie jest najpiękniejszy ani najciekawszy.
Z tym chyba się zgodzę. Osoba potrzebująca siłowników wybierze koparkę, potrzebująca dużych kół weźmie raczej 8297 :)

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#3 Post autor: SeezSQ »

Za nic mi nikt nie wmówi że to ładny zestaw, kolorystycznie to porażka.. Dość interesujący jest mechanizm skręcania! ale jest na mojej liście do zakupu ;] .. to pewnie te koła i knoby :)

Dzięki za recenzję!
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#4 Post autor: Adriel »

SeezSQ pisze:Za nic mi nikt nie wmówi że to ładny zestaw, kolorystycznie to porażka.. Dość interesujący jest mechanizm skręcania! ale jest na mojej liście do zakupu ;] .. to pewnie te koła i knoby :)

Dzięki za recenzję!
Fakt interesujący ale do bani na dywanie nie sposób skręcić w miejscu. Założę się iż dało by się to rozwiązać normalnie tak jak w 8421. Zestaw pod względem ciekawych części nie dorasta do pięt 8297 gdzie mamy też 6 knobów, cała elektrykę, zawieszenie, amortyzatory więcej paneli no i ogromne koła.

Zapomniałem wspomnieć iż dla mnie zestaw powinien mieć felgi takiego koloru:

Obrazek

ale to rzecz gustu mnie się bardziej podoba z żółtymi a Wam?

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#5 Post autor: Pietruch »

ale to rzecz gustu mnie się bardziej podoba z żółtymi a Wam?
Brzydki, drogi jak za taką ilość i rodzaj części. Gdybym miał go kupować to tylko dla kół, resztę bym sprzedał.
Pozdrawiam,
Maciej

STING

#6 Post autor: STING »

Szczerze mówiąc od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupienia tego zestawu choć nie dokońca podoba mi się kolorystyka. Uważam że niebieskie piny w ogóle nie pasują (naszczęście można je zamienić czarnymi:) Co do wariantów budowy zdecydowanie bardziej podoba mi się model podstawowy. Kilka ciekawych części i te koła z pewnością przydałyby się do konstruowania własnych modeli. Poczekam jednak jak cena trochę spadnie.
Co do koloru felg hmmm rzecz gustu mnie osobiście bardziej podobaja się szare.
Ostatnio zmieniony 2008-12-31, 11:33 przez STING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#7 Post autor: pixel »

no to jak widac bledy (nawet ortograficzne nie zostaly poprawione)
ciekawe czy palcem trzeba pokazac

tych ktorzy preferuja pisanie uwag na PW
informuje ze na moja prosbe o poprawienie bledow
adriel odpisal zebym nie czytal jego recenzji jesli mi sie nie podoba

uwazam ze czlowiek ktory wpisuje ze ma 22 lata powinien umiec poprawic fundamentalne bledy

EDIT
prosze szanownych panow moderatorow o naklonienie usera adriela do poprawienia tego co napisal

chyba nie ma na forum czlowieka ktory uwaza ze ten text jest poprawny
ortograficznie interpunkcyjnie stylistycznie czy gramatycznie

napis: zmieniany 4 razy swiadczy chyba o problemach z edycja skoro ten text wciaz jest taki jaki jest

odpowiadajac na pytanie adriela z PW
nie - nie zakochalem sie w tobie... (komentarz zachowalem dla siebie)
Ostatnio zmieniony 2009-01-02, 03:14 przez pixel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#8 Post autor: Adriel »

pixel pisze:napis: zmieniany 4 razy swiadczy chyba o problemach z edycja skoro ten text wciaz jest taki jaki jest
Chłopie zamiast tracić czas na swoja upartość, sam mógłbyś napisać recenzję.Poza tym uczepiłeś się mnie jak rzep do psiego ogona. Sam poprawną polszczyzna nie błyszczysz więc jak masz czelność zwracać mi uwagę? ale proszę zwracaj mi dalej. Swoim postępowaniem tylko zniechęcasz mnie oraz inne osoby do napisania recenzji. Jak myslisz komu robisz krzywdę swoim zachowaniem mi? Odpowiem: Innym którzy błędy itp maja na dalszym planie a jedynie chcą zobaczyć przeczytać coś odnośnie modelu który akurat chcą kupić. Ku Twojej uciechy poprawiłem błędy dzięki komuś kto normalnie mnie o to poprosił oraz zaznaczył co je w niej nie tak, jak ci się dalej nie podoba to kasuje cała recenzję i już nigdy nie napiszę żadnej. Nie unoszę się honorem ale mam dosyć Twojego upierdliwego zachowania!!
Szkoda bo zawsze byłem zdania w przypadku recenzji ,, lepszy rydz jak nic " i chyba co niektórzy się z tym stwierdzeniem zgodzą
Ostatnio zmieniony 2009-01-02, 04:46 przez Adriel, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

Adriel pisze:Jak myslisz komu robisz krzywdę swoim zachowaniem mi? Odpowiem: Innym którzy błędy itp maja na dalszym planie a jedynie chcą zobaczyć przeczytać coś odnośnie modelu który akurat chcą kupić.
Szkoda bo zawsze byłem zdania w przypadku recenzji ,, lepszy rydz jak nic " i chyba co niektórzy się z tym stwierdzeniem zgodzą
No to nie jest tak do końca - bo akurat nie jest celem publikowanie i udostępnianie recezji za wszelką cenę. Pewien poziom powinien być trzymany zarówno jeśli chodzi o merytoryczną ocenę zestawu jak i język, którym to jest pisane.
Akurat ortografia jest o tyle banalna do sprawdzenia, że można się o to postarać niezależnie od tego czy w ogóle, jeśli tak, to kto i w jakiej formie o to prosi. Tym bardziej, że recenzja ma charakter artykułu a nie kolejnej wypowiedzi w "wolnej dyskusji".
Sposób pisowni pixela był poruszony we wspomnianej już "wolnej dyskusji" i zdecydowanie wystarczy - wnioski kto chciał, to wyciągnął.

Zdecydowanie sugeruję przenieść kwestie organizacyjne na inny grunt - i troszkę więcej pokory u obydwu z panów - oszczędźmy czytającym przepychanek.
Ostatnio zmieniony 2009-01-02, 10:17 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#10 Post autor: solic »

Wracając do zasadniczego tematu, czyli zestawu 8295.

Ciekawostką jest że posiada on wiecej klocków od flagowego modelu Technica na rok 2008 - Off Roadera 8297.

Skręt rzeczywiście rozwiązany w sposób co najmniej dziwny, w tak obszernym modelu chyba dało się upchnąć cięgna z liftarmów gdzieś wewnątrz, a nie muszą one wlec sie po ziemi.

Część wysuwna wysięgnika wyglada na dość wiotką. Ciekaw jestem ile jest w stanie unieść przy pełnym wysunięciu bez obawy o uszkodzenie klocków.

Mimo wszystko zestaw mi sie nawet podoba, oferuje sporo podstawowego budulca we właściwych kolorach:) A i jako eksponat typowo półkowy może przyciagać wzrok.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ramzes »

Zestaw warto nabyć za taką cenę za jaką go kupiłeś - 250 zł, jakie chcą sprzedawcy na allegro, nie biorąc pod uwagę cen sklepowych to wg mnie lekka przesada, jak za takie coś... Dla mnie jest on kupą liftarmów z jednym siłownikiem i znajdą się o wiele bardziej wartościowe zestawy niż 8295:)
Dzieki za recenzję, Przynajmniej przekonałem się że nie warto.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#12 Post autor: Hezar »

Przyznaję "bez bicia", że model ten był kiedyś w zasięgu moich zainteresowań, jednakże nie byłem co do niego w 100% pewny.
Zastanawiałem się również, dlaczego dla tak sporego zestawu (ponad 1000 elementów) nikt nie napisał jeszcze recenzji na LUGPol-u. Aż do dziś.
Mnie osobiście podnośnik nawet się podoba, choć jak na taką ilość klocków, projektanci mogli rzeczywiście bardziej się postarać.
Po przeczytaniu opisu mogę teraz śmiało stwierdzić, że 8295 ląduje gdzieś na "szary koniec" mojej listy zakupów.
Pięknie dziękuję za recenzję!

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#13 Post autor: Adriel »

Tak własnie przyglądam się modelowi jeszcze raz i się zastanawiam czy zestaw przypadkiem niema zastosowanej ,,geometrii skrętnej ackermana" ??? Co wy na to?
Sariel??
Ostatnio zmieniony 2009-01-26, 03:14 przez Adriel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Adriel pisze:Tak własnie przyglądam się modelowi jeszcze raz i się zastanawiam czy zestaw przypadkiem niema zastosowanej ,,geometrii skrętnej ackermana" ??? Co wy na to?
Nie ma. On ma po prostu dwie osie skrętne w przeciwnych kierunkach, których zwrotnice są równoległe do osi pojazdu. Zwrotnice Ackermanna natomiast 'zwężają' się w stosunku do niej.
Więcej tu:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3599

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#15 Post autor: Adriel »

M_longer pisze:Nie ma. On ma po prostu dwie osie skrętne w przeciwnych kierunkach, których zwrotnice są równoległe do osi pojazdu. Zwrotnice Ackermanna natomiast 'zwężają' się w stosunku do niej.
Więcej tu:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3599
No nie wiem, nie wiem:
Obrazek
Albo mnie się wydaje albo zwrotnice nie są równoległe.
Mogę nawet się założyć o piwko ze koła są skręcone pod różnymi kątami

ODPOWIEDZ