[MOC] AMV - KTO Rosomak

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

[MOC] AMV - KTO Rosomak

#1 Post autor: Duke »

Witam
Pragnę zaprezentować mój pierwszy "dorosły" MOC.
Oto model kołowego transportera opencerzonego Rosomak który wkrótce wejdzie na uzbrojenie Wojska Polskiego.

Obrazek

A tu cała galeria:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=154862

Opis modelu:
Pragnę zaznaczyć, że powyższy pojazd powstał na bazie dŸwigu 8421 (95% częœci pochodzi z tego zestawu), a jak wiemy dŸwig ten jest żółty, dlatego nie przyjmuję krytyki odnoœnie kolorystyki :lol: Głównie skupiłem się na oddaniu funkcji prawdziwego pojazdu, słabiej poszło mi z wyglšdem zewnętrznym, (niestety zabrakło mi częœci - wykorzystałem wszystkie krótkie "piny" - ponad 400 sztuk)

Cechy:
- Napędzana 3-cia oœ (silnik od 8421, poprzez dwa sprzęgłacierne i mechanizm różnicowy)
- Imitacja silnika V6 umieszczona z przodu i napędzana przez silnik główny i przekładnię, osišga bardzo wysokie obroty (jak dostanę licznik to zmierzę wkrótce)
- Dwie przednie osie skrętne (różny kšt) za pomocš silnika z zest. 8720
- Wieża obracana o pełne 360stopni, napędzana tym samym silnikiem co wyżej, poprzez skrzynię rozdzielczš i dalsze 10 kół zębatych :-D
- Lufa działa w wieży podnoszona i opuszczana siłownikiem pneumatycznym umieszczonym w kadłubie (pompka i przełšcznik sprytnie ukryte z boków wozu), przy czym układy obrotu wieży i podnoszenia lufy nie kolidujš ze sobš, czyli można obracać do oporu wieżš w dowolnš stronę i podnosic bšdŸ opuszczać lufę,
- Otwierany właz do przedziału desantowego z tyłu wozu
- Wyrzutnia granatów dymnych na wieży,
- Œruby napędowe do poruszania się w wodzie
- Otwory inspekcyjne ułatwiajšce dostep do mechanizmów wozu - dwa na górze kadłuba i otwierany strop wieży,
- Silnik napędowy można wyjšć jak "Power Pack" we współczesnych czołgach

O wadach i problemach napiszę póŸniej, bo nie chce zajmować całej strony :-D
Ostatnio zmieniony 2008-01-04, 09:28 przez Duke, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Wyglšda całkiem, całkiem...
Szkoda tylko, że w całoœci nie jest Twego autorstwa.
A pozatym takie cacka majš napęd na wszystkie osie - no przynajmniej na większoœć osi :wink: Nie wspomne już o zawieszeniu...

Model mi się spodobał, przeanalizówałem go na brickshelfie po czym zaglšdłem na 00453005_0000002 i patrze, a tu nasz człek to zrobił.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#3 Post autor: Duke »

TT:
Jak narazie nie rozumiem co sugerujesz, na nikim sie nie wzorowalem, ale przeszukam 00453005_0000002 i postram się dojœć w czym rzecz

mantis

#4 Post autor: mantis »

Jedna z najlepszych MOCy jakie widziałem . Œwietny kształt . Szkoda , że Lego nie wyrabia dużych gšsinic . Z tego co wypisałeœ wiele bajerów . Podałeœ link do galerii , a mi się wyœwietliło jedno zdjęcie . Pewnie jeszcze w brickshelfie nie ocenzurowali reszty :? . Beamów w ten czołg władowałeœ jak do taczek :) . O ile się nie myle na Brickmanii można było zobaczyć ciekawe czołgi z systemów , mechanika technic .
Właœnie TT . Daj link modelu , na którym Duke się wzorował . Nie widziełem podobnego .

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Ja tam się nie znam na Technicach, a zajrzałem z powodu przedmiotu konstrukcji : o)
Z opisu i zdjęć wyglšda ciekawie i funkcjonalnie. No i wyglšda jak Rosomak przede wszystkim. Bardzo mi się ponadto podoba desant : oP
Zdrufko, Ciamek

AS_PL

#6 Post autor: AS_PL »

Fajne :o no bo wiesz ja bym takiego nie zrobił za Chiny.No i to jest prawdziwy Technic i w dodatku militaria.
Ocena : 10/10

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#7 Post autor: TT »

Napisałem, że szkoda, że w całoœci nie jest Twojego autorstwa, bo jak sam mówisz wykorzystałeœ patenty z 8421...

A mówišc o tym, że widziałem go na brickshelfie, a potem na forum - chciałem podkreœlić, że mnie zainteresował na brickshelfie, a potem kiedy odwiedziłem 00453005_0000002 zobaczyłem, że to ktoœ z nas... - byłem mile zaskoczony.


w ogóle nie sugerowałem, że od kogoœ zgapiałeœ... Trzeba czytać i analizowac posty dogłębnie...
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#8 Post autor: Duke »

TT,:

A jak tak to rozumiem :-D
Po prostu nie trafiło do mnie, że mogłeœ na niego wpaœć przez Brickshelfa, a nie poprzez Lugpol, jak? przez opcję random?

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#9 Post autor: TT »

Przez opcje najnowszych dodanych galerii...
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
benny80
Posty: 162
Rejestracja: 2004-06-28, 10:13
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: benny80
Kontakt:

 

Re: AMV - KTO Rosomak

#10 Post autor: benny80 »

Duke pisze:Witam
Pragnę zaprezentować mój pierwszy "dorosły" MOC.
Oto model kołowego transportera opencerzonego Rosomak który wkrótce wejdzie na uzbrojenie Wojska Polskiego.
Ładny, zgrabny, pomysłowy i ciekawy. To mianem wstępu.. ;)

A œciœlej - wykorzystanie gotowego patentu nie jest niczym złym, bo adaptacja na własne potrzeby też nie jest latwa.
Wieża obracana na zebatkach (bez œlimaka) chodzi pewnie doœć szybko co uważam za plus, niemniej w tym układzie mehanizm lufy też bym zrobił na elektryce, bo po co upychać pneumatykę do obsługi aż 1 siłownika?
No i brakuje mu ruchomej zawieszki, a w końcu to pojazd terenowy jakby nie było.

Niemniej jak napisałem ciekawy i zgrabny, tylko kamuflaż doœć ekscentryczny - podjeżdża na Graficiarzy a nie WP... no ale to kolory Lego, więc czuj się rozgrzeszony :)
Btw - czy przypadkiem nie montujš (będš..) ich w Zakładach w Siemianowicach Œl.. czytaj obok mnie i TT? :brawo:

Pozdrawiam! B. 8)

ps. i popracuj nad jakoœciš zdjęć w miarę możliwoœci technicznych, bo na razie nieco zniechęca;

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#11 Post autor: TT »

benny80 pisze:Btw - czy przypadkiem nie montujš (będš..) ich w Zakładach w Siemianowicach Œl.. czytaj obok mnie i TT?

Tak, tak Siemianowice to majš robić/robiš.


ps. Benny wiesz co ja dziœ w automaniaku słyszałem: "najwięcej wypadków z udziałem pijanych kierowców jest na Œlšsku - Może gdybym mieszkała na Œlšsku to tez bym piła... z rozpaczy..." Martyna Wojciechowska
Sry za OT, ale to jawna obraza!
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#12 Post autor: Duke »

benny80

Nie pisałem o wadach i problemach konstrukcji, więc teraz to zrobię.
-Wieża faktycznie porusza się doœć szybko - wszystko przez to, że mechanizm był testowany na bateriach (już doœć słabych) i było ok, natomiast po podlaczeniu do zasilacza robi jakieœ 1,5 obrotu na sekundę :-) , podobnie mechanizm skrętu kół.
-Użycie pneumatyki do obsługi podnoszenia działa to tzw. sztuka dla sztuki, ale w moim przypadku nie bylo innej możliwoœci, z braku kolejnego silnika.
-Nie mogłem zrobic zawieszenia z braku odpowiednich częœci, poza tym przy tej skali modelu - determinowanej rozmiarem kół cieżko byloby wszystko razem zmiescić
-Napęd główny testowany był na "gołym" podwoziu (jest takie zdjęcie w mojej galerii) i działał OK, natomiast gdy model nabrał wagi całoœć rusza bardzo opieszale, z dużym poœlizgiem na sprzęgłšch, w następnej konstrukcji pewnie to dopracuję

Awatar użytkownika
benny80
Posty: 162
Rejestracja: 2004-06-28, 10:13
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: benny80
Kontakt:

 

#13 Post autor: benny80 »

TT pisze:ps. Benny wiesz co ja dziœ w automaniaku słyszałem: "najwięcej wypadków z udziałem pijanych kierowców jest na Œlšsku - Może gdybym mieszkała na Œlšsku to tez bym piła... z rozpaczy..." Martyna Wojciechowska
Sry za OT, ale to jawna obraza!
Typowe zagranie pani M. (wiadomo skšd), wobec œlšzaków.. szkoda słów. I aż dziwne, że zapomniała wspomnieć, iż to sami młodzi... :|

Btw - mam 25 lat a prawko 8 lat - młodociany, więc OC +30% - sprawiedliwoœć ??

A nawiasem to nie mam kablówki, a u mej Lubej jak jestem, to z TvnTurbo oglšdam z reguły tylko Wagę Ciężkš i... TopGear'a oczywiœcie :twisted:

Pozdrawiam! B. 8)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: AMV - KTO Rosomak

#14 Post autor: dmac »

Duke pisze: Pragnę zaprezentować mój pierwszy "dorosły" MOC.
Pierwszy i naprawdę udany.
Podoba mi się sylwetka oraz zwartoœć konstrukcji. Obroty wieży rzeczywiœcie nieco za szybkie, ale to detal do naprawienia. Zgodzę się z Bennym, że nie warto pakować siłownika pneumatycznego do tak prozaicznego zadania, ale domyœlam się, że nie miałeœ pod rękš micromotora (micromotory majš to do siebie, że nigdy nie ma ich pod rękš w dostatecznej liczbie). Kamuflażem się nie przejmuj - zawsze możesz powiedzieć, że to wersja przeznaczona do walk miejskich w dzielnicy - jak ktoœ słusznie zauważył - graficiarzy :) Jeszcze parę zestawów wielkoœci 8421 i nie będziesz miał problemów z kolorami... I jeszcze dodam, że coraz bardziej podobajš mi się koła tego typu; chyba będę musiał się zaopatrzyć :)
Jeżeli Twój model jeŸdzi, skręca, obraca i podnosi równie dobrze, jak wyglšda, to mogę tylko pogratulować. A gdybym miał koniecznie wybrzydzać, to poprosiłbym w następnym o zawieszenie na wszystkie koła :)
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#15 Post autor: Bricksley »

Samo podjęcie się budowy takiego czegoœ jest strzałem w 10.Po przejrzeniu zdjęć zauważyłem że stworzyłeœ fajnš i ciekawš konstrukcje.Ale jakbym miał się czegoœ czepiać to bardzo mnie razi pancerz zrobiony z technic-ów.Moim zdaniem lepiej by wygłšdšł gdyby był zrobiony z platów i bricków.A i jeszcze jedno kolor trochę nie pasuje,ale cóż nie wszyscy majš klocki w odpowiednim kolorze.Oj chyba trochę za dużo skrytykowałem twój model :x

No ale model mnie się podoba pomimo tych rzeczy co mi się nie podobajš.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ