7097 Trolls' Mountain Fortress

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

7097 Trolls' Mountain Fortress

#1 Post autor: nori »

Obrazek

7097 Trolls’ Mountain Fortress

Rycerze mają już swoją główną siedzibę: [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3839]7094 King's Castle Siege[/URL], nastał czas by ich antagoniści postarali się o swoją. Oto potężna forteca Orków, największy zestaw z tegorocznej edycji Castle.

Rok produkcji: 2009
Ilość elementów: 844
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 57.5 x 37.5 x 10 cm
Figurki: 10
Seria: Castle (Fantasy Era)
Ceny: 99.99 USD, 73.39 GBP, 99.99 EUR (Germany), 539.95 PLN, Allegro: ok. 420 PLN (stan na wrzesień 2009)

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

1) Pudełko

Ogromne, jednak nieco mniejsze od tego z King's Castle Siege. Jeżeli ktoś pamięta, pudełko od zamku miało odchylaną przednią klapkę, niestety Orkom poskąpiono takiego urozmaicenia. Szata graficzna utrzymana w dobrze znanym i sprawdzonym już stylu, oczywiście przednią ściankę zdobi udane, podretuszowane zdjęcie.

Obrazek

Z tyłu, jeżeli chodzi o zdjęcia, mamy spore urozmaicenie. Ładnie prezentuje się ujęcie „nieco z góry”, uwypuklono modułową budowę fortecy oraz pokazano trochę przybliżeń na szczegóły. Fajnym pomysłem są Ogry rozbijające mur w narożnikach.

Obrazek

W pudełku znajdziemy szereg ponumerowanych woreczków, dwa woreczki zawierające podstawowe części Ogrów, płytkę, trzy skały oraz dwie instrukcje. Na szczęście nie uświadczymy naklejek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2) Instrukcje

Obrazek

Dwie książeczki w formacie zbliżonym do A4, obydwie zawierają po 76 stron. Występuje tu niestety sytuacja której prywatnie bardzo nie lubię, podział instrukcji jest zupełnie przypadkowy (w środku budowania jednego z modułów) i, oprócz prawdopodobnie mniejszych kosztów produkcji, nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia.

Obrazek

Nadal uświadczymy ostrzeżenia o krwiożerczym dywanie oraz nie mieszaniu części z różnych woreczków.

Obrazek

Znajdziemy tez informacje o modułowej konstrukcji oraz indeks elementów:

Obrazek

Obrazek

Ostatnią stronę instrukcji numer 1 zdobi bardzo ładna i udana grafika:

Obrazek

3) Ludziki

Czyli element któremu w tym zestawie naprawdę warto się przyglądnąć. Otrzymujemy aż dziesięć figurek w tym po czterech przedstawicieli Rycerzy i Orków oraz dwa Ogry.

Obrazek

Rycerze reprezentowani są przez Króla, rycerza w dodatkowej zbroi oraz dwóch szeregowców:

Obrazek

Figurka Króla jest dokładnie taka sama jak w zestawie 7078 King's Battle Chariot , czyli otrzymujemy dwustronny, estetyczny nadruk, złotą koronę oraz zbroję. Brakuje niestety fantazyjnego piórka.

Obrazek

Obrazek

Kolorystyka rycerza jest utrzymana w barwach z rodziny srebrnych, jego wyglądowi nie ma absolutnie nic do zarzucenia, łącznie z tym że także główka jest idealnie dobrana, zarost wyraźnie odróżnia go od szeregowych rycerzy.

Obrazek

Obrazek

Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się gdy przyglądniemy się Orkom:

Obrazek

Król, szamanka i dwóch wojowników. Wojowników znamy już dobrze, jednak Król i szamanka to nowości. Należy dodać, że nowości wprost rewelacyjne!

Król:

Obrazek

Ładny tors, postrzępiony płaszcz, brązowa korona oraz rewelacyjna nowa główka! Przyglądnijcie się temu wyrazowi twarzy, oku, widać że Król Orków ma życie pełne przygód, nie zawsze bezpiecznych.

Obrazek

W oczy rzuca się też korona, i to głównie pod względem kolorystyki. Zobaczcie poprzednie zdjęcia, ewidentnie jest to kolor „Reddish Brown”. A teraz przyjrzyjcie się instrukcji, jej trzeciej stronie, widać wyraźnie że korona NIE POWINNA mieć takiego koloru. Na poniższej składance zdjęć z pudełka i instrukcji widać to też wyraźnie:

Obrazek

Korona powinna być w kolorze miedzianym, do tego metaliczna (Copper lub Metallic Gold)! BrickLink podaje że korona w obecnym momencie występuje tylko w trzech kolorach: Reddish Brown (tylko w niniejszym zestawie), Chrome Gold, Chrome Silver.

Zapraszam więc do oglądnięcia poniższego zdjęcia:

Obrazek

Po lewej stronie oryginalny Król, po prawej w koronie którą zakupiłem w jakiejś mieszance na Allegro!

Obrazek

Korona wygląda na autentyczną, jakość jest bez zarzutu, także nic nie można zarzucić kolorowi. Skąd więc się wzięła, skoro mimo że najwyraźniej były plany jej wprowadzenia, to ostatecznie z nich zrezygnowano?

Pozostawmy na razie tę zagadkę i przejdźmy do kolejnej figurki.

Szamanka, postrzępiony płaszcz, kaptur i rewelacyjne nadruki!

Obrazek

Przypatrzcie się buźce, znów otrzymujemy nowy wyraz twarzy, moim zdaniem po prostu przepiękny! Warto też zwrócić uwagę na błyskawice w odcieniu zieleni, w tej nader udanej kolorystyce to premierowy element.

Obrazek

No i nastał czas na największe „bydlaki”, proszę Państwa przed Wami dwóch przedstawicieli nacji Ogrów:

Obrazek

Obrazek

Kolor skóry pozostał identyczny jak u ich starszych braci, jednak pojawiło się nowe malowanie, łącznie z ciekawymi tatuażami.

Obrazek

Obrazek

Zresztą najlepiej porównać bezpośrednio starego i nowego:

Obrazek

Obrazek

Mimo że tatuaże jakoś strasznie nie przypadły mi do gustu, to jednak można stwierdzić że starszy brat, w porównaniu do młodszego, wygląda jednak trochę „ubogo”.

Jako broń Ogrów nadal pozostały potężne maczugi, jednak i tu wprowadzono małą zmianę w kolorystyce. Wcześniej maczugi występowały w kolorze Light Bluish Gray, obecne są w Dark Brown.

Obrazek

Na samym końcu wypadałoby jeszcze wspomnieć o białym koniu.

Obrazek

4) Zestaw

Forteca Orków podobnie jak King's Castle Siege ma budowę modułową, tj. składa się z paru osobnych części które można łączyć ze sobą za pomocą technicowych pinów. Oczywiście istnieje tu w sumie dość duża dowolność w ustawieniu elementów, do czego zresztą zachęcają zdjęcia umieszczone na pudełku i w instrukcji.

Zaczynamy budowę od małej ilości wolnostojącego wyposażenia. Dwa proste stojaki na broń, oraz dwie beczki.

Obrazek

Brama.

Prosta i trochę za uboga konstrukcja, sprawia wrażenie jakby była obudową tylko dla niezbędnego wyposażenia każdej fortecy jakim są wrota. Na szczęście upiększacze w postaci ogromnych nowych ogni czy czaszki sprawiają całkiem dobre wrażenie. Co warto zauważyć, konstrukcja jest trochę „niechlujna”, ale akurat jest to w pełni uzasadnione, w końcu to forteca Orków. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z pozostałymi modułami.

Obrazek

Obrazek

Z tyłu konstrukcji na nieproszonych gości czekają małe niespodzianki.

Obrazek

Obrazek

Wieża strażnicza.

Składa się z dwóch części połączonych zawiasami. Na szczycie znalazło się miejsce dla potężnej katapulty, natomiast poniżej, we wnęce, usadowił się Ogr.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I niestety mało przyjemna niespodzianka, niniejszy moduł budujemy dwa razy. Są one identyczne, z tym wyjątkiem że jeden jest dokładnym lustrzanym odbiciem drugiego. Szkoda że nie pokuszono się o jakieś wyraźne ich rozróżnienie.

Obrazek

Mur

A raczej kawałek muru, ponownie podzielono moduł na dwie części połączone zawiasami. Niestety powtarza się także sytuacja o dwóch praktycznie identycznych sztukach, także tu są swoim odbiciem lustrzanym. W oczy rzuca się też wykorzystanie dużych pojedynczych elementów jak Dark Bluish Gray Rock Panel Triangular (LURP), Dark Bluish Gray Rock Panel 2 x 4 x 6 czy Light Bluish Gray Panel, Wall 3 x 4 x 6. Zresztą w wieżach strażniczych też podstawą są podobne elementy, jednak tam nie było to aż tak widoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Główna wieża

Cztery poziomy, i całkiem sporo atrakcji. Znajdziemy tu celę więzienną w której zamknięto nieszczęsnego Króla (właśnie tak kończą się przejażdżki źle zaprojektowanymi powozami – rydwanami! Ku przestrodze, moi drodzy!), pomieszczenie dla Szamanki, świecącą pustkami piwnicę oraz balkon, jeżeli można to tak nazwać.

Obrazek

Obrazek

Cela więzienna oprócz drzwi z przodu posiada niezwykłą funkcjonalność: zdejmowaną kratę umieszczoną z tyłu konstrukcji. Proste, fajne i bawialne.

Obrazek

Obrazek

Szkoda że w komnacie Szamanki nie znalazło się więcej ciekawostek, jednak stół ze specyfikami i kryształowa kula w miarę wypełniają to dość małych rozmiarów pomieszczenie.

Obrazek

A oto i wszystkie moduły, gotowe do połączenia:

Obrazek

Obrazek

I następuje połączenie. Jak widać zawiasy się przydały – konstrukcja ma formę trapezu. I może wydać się to wam głupie, ale to że zrezygnowano z zachowania idealnych proporcji uważam za rewelacyjny pomysł, a przez to sama forteca dużo zyskała w moich oczach.

Obrazek

Warto przyjrzeć się fortecy w pełnej okazałości, wygląda naprawdę całkiem atrakcyjnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rewelacyjne figurki jeszcze bardziej zwiększają jej urok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostało parę elementów, poszczególne rodzaje powtarzają się gdyż są resztkami z różnych woreczków. Serki i rogi polecam do uzupełnienia fortecy, jest jeszcze miejsce gdzie bez problemu się zmieszczą.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka zestaw nie zrobił na mnie jakiegoś wrażenia, owszem Forteca Orków zapowiadała się bardzo atrakcyjnie, ale pierwsze zdjęcia niezbyt zachęcały do zapoznania się z nią. Wrażenia podczas budowy to dyskusyjna sprawa, z jednej strony parę ciekawych i ładnych rozwiązań, z drugiej bezsensowna powtarzalność modułów, oraz przesadne wykorzystanie dużych elementów. Jednak cała konstrukcja prezentuje się nader ładnie, a do tego jest nawet bardzo bawialna. No i te figurki, podobnie jak w innych tegorocznych zestawach Castle, widać że do tego tematu bardzo się przyłożono. Do samej konstrukcji trochę mniej, ale i tak jest nieźle. Zestaw polecam, ale absolutnie nie za cenę którą krzyczy sobie polskie S@H.
Ostatnio zmieniony 2009-09-20, 19:55 przez nori, łącznie zmieniany 4 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#2 Post autor: Piterko »

Nori - widzisz ty u tego "szamana" dwie kreski uwydatniające kobiece atrybuty? : D Ja rozumiem, że córka gubernatora to od razu widać że kobieta, no ale jednak :D

Kolejna świetna recenzja, do tego ciekawa sprawa z koroną. Chyba jednak tutaj TLC znów sobie zakpiło z fanów. Ciekawe jak będzie z innymi ludźmi. Może po prostu trafiłeś na feralny "unikat"?

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#3 Post autor: nori »

Tak, Hippotam już zwrócił mi uwagę że mam problem z rozpoznaniem postaci kobiecej. Poprawiłem.

Co do unikatu, BrickLink w swojej bazie ma koronę zapisaną pod kolorem Reddish Brown, natomiast jak szukałem zdjęć zestawu na Brickshelfie, nie znalazłem zdjęć takowego z koroną w innym odcieniu.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#4 Post autor: rh »

Recenzja jak zwykle ciekawa :)

Co do korony - takie błędy są coraz częstsze. Podobny przypadek był w Galactic Enforcerze, gdzie na pudełku jest błędna główka.

Zestaw - ludziki są genialne i wspaniałe. I właściwie ... na tym się kończy to, co mi się tutaj podoba. Jakoś jestem przyzwyczajony do starego stylu zamków i po prostu w obecnych brakuje mi płyty bazowej, na której wszystko jest pięknie umieszczone. Oczywiście taka forma, jak tutaj, skłania do tego, by dużo dobudować, aczkolwiek pochłonie to 5 razy tyle klocków, co do tej pory zużyto na samą budowę.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#5 Post autor: Ither »

Świetny ten zestaw, tylko paskudnie drogi ;/ Figurki - miodzio. Sama konstrukcja myślałem, że będzie ciekawsze i bardziej fikuśna, ale to co widzę i tak mnie w pełni zadowala ;)

Recenzja profesjonalna, jakżeby inaczej.

ODPOWIEDZ