[MOC] Jelcz 272 MEX

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#16 Post autor: martinbb »

Szok w trampach.
A tak na serio to szukam szczęki na podłodze...
Inspired by NavySEALs

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#17 Post autor: glaz_pimpur »

V1 pisze:spod Huty do Centrum jeździły autobusy 132 i 432 (pospieszne). Pamiętam, że jeździliśmy z mamą właśnie m.in. Ogórkami. Huta - Kasprowicza - Marymont - Pl. Komuny - Dw. Gdański - potem zawijał pod wiaduktem i jechał na Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, i dalej, Alejami Ujazdowskimi na Pl. Na Rozdrożu.
A dalej Sobieskiego, dolinką Służewiecką, KENem, Beli Bartoka, Romera i na pętlę na Ursynów Południowy (dalej już nic nie było). 195 w tą stronę jeździ nadal prawie tak samo. I te berliety bardzo szybko wprowadzono(1979?), A "ogórki" później jeszcze obsługiwały linie podmiejskie z Dworca Południowego oraz dojazd dla studentów do SGGW w pałacu Niemcewicza.

Twój "Ogórek" chyba jednak bardziej mi pasował z węższymi oponami. I w rzeczywistości różnice, między skosami nadkoli a obłościami reszty nie są aż tak widoczne jak na zdjęciach. Fajny, fajny.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#18 Post autor: Misterzumbi »

Fantastyczny! Na zdjeciach nie przeszkadza mi ze dach jest za gruby, moze dodanie po jednym klocku pomiedzy kolami i w tyle pozwoliloby troche zniwelowac ten "problem" ale i tak jest super. Bardzo mi sie podoba, domagam sie zdjec ze Starem i z Nyska zeby ladnie wygladalo.

Najbardziej podobaja mi sie czysto "modelarskie" detale, o chlapaczach nie mysli prawie nikt kto buduje te graty, tak samo ma sie sprawa z wieloma innymi detalami ktore u ciebie po prostu sa "na miejscu". Albo czarne felgi w tyle, i szare w przedzie, istny cyrk. Czemu nie ma rury wydechowej?
Co jeszcze... Pokombinuj z tymi starymi lysymi oponkami, daj je z bardzo miekkiej gumy i puste w srodku, daja sie naciagac na cotam, moze uda sie je nawinac na te felgi tak zeby mialy srednice podobna do tych opon ktore zamontowales?

A Grill jak zamocowales? Czy ino tam "wisi"? Jakos przeca musza byc zamontowane te dwa male po bokach... Pozatym wyszedl tak jak sie nalezy, bardzo mi sie podoba ze nie jest tak "po prostu" zlozony bo wedle mnie wlasnie ta kratka jest bardzo charakterystyczna i dodaje mnostwo ogorkowatosci.

Az sie chce siasc i budowac Pekaes...
Ostatnio zmieniony 2010-01-06, 12:11 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#19 Post autor: V1 »

Tobie dziękuję Mistrzu za tę kratkę !

Wypróbowałem kilka wariantów, aż zacząłem się bać, że kompletnie zetrę farbę z klocków, albo że popękają - każdy przeszedł kilkunastokrotne zszywanie i prucie. Na koniec, kiedy już miałem ponownie zmontowany najlepszy, ostateczny wariant, popatrzyłem, że niektóre ustawiłem śladem po wlewie od przodu! Więc znów prucie wszystkiego i składanie tak, żeby ślady były z tyłu.

Kratka siedzi ciasno; nie ma możliwości przesunięcia w żadną stronę. Jest podzielona na 4 części, każda osobno zszyta dwiema lub trzema antenkami (kuleczki od zewnątrz). Końcowe grille są przesunięte o jedną szczelinę i zszyte wraz z górnymi częściami.
Dwie dolne części po lekkim ściśnięciu palcami trwale się łączą końcówkami antenek, tak więc właściwie cała kratka składa się z 3 zespołów.
Od tyłu kratka jest zablokowana klockami (jest tam spiczasty 'daszek' z serków, żeby grill pozostał wypukły również po przypadkowym wciśnięciu przez ciekawskich.
Do przodu nie wysunie się, ponieważ końcówki antenek są lekko wysunięte w tylnej połowie, dzięki czemu blokują się o klocki przedniej ścianki.
Pstryknę parę zdjęć dziś lub jutro i wrzucę, wczoraj ani dziś rano nie miałem czasu.

Aha - naklejek w narożnikach kratki nie będzie, choć miałem je już przygotowane i wycięte. Uznałem, że byłoby to znieważeniem genialnego pomysłu, w jaki została zbudowana - powinna pozostać tylko i wyłącznie z klocków, bez wspomagaczy.
Czemu nie ma rury wydechowej?
Widzisz - głupia sprawa, zapomniałem :) Robiłem za jednym podejściem rury w czterech Nyskach, Tarpanie i lokomotywie, a o Jelczu zapomniałem, zorientowałem się dopiero wczoraj, po wrzuceniu zdjęć. Za dużo tego mam rozgrzebanego, robię je niejako seryjnie :) Ale już wiem jak wysunąć przedni i tylny słupek o pół studa, więc będę mógł skrócić dach o 1 stud i może wprowadzę jeszcze jakąś modyfikację. Wtedy powtórzę całą sesję zdjęciową.
Ostatnio zmieniony 2010-01-06, 14:37 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#20 Post autor: Bartex0805 »

Jaki on jest piękny znam ten autobus tylko ze zdjęć. Pamiętam tylko że jak byłem mały i dziadek jeździł przegubowym Ikarusem to ja z nim jeździłem. Model wyszedł Ci pięknie.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#21 Post autor: V1 »

Zmieniłem kilka rzeczy.

Przede wszystkim skróciłem dach o 1 stud, i przesunąłem go o 1/2 studa do tyłu. Rzecz kłopotliwa o tyle, że dach jest przyczepiony do okienek w drzwiach i study się mijają. Na szczęście okienka te mają study z otworem, pod które umieściłem w dachu, na krawędziach płytki 1x8. Kłopot był tylko z ostatnim okienkiem, które wchodzi pod łuk 3x3. W efekcie okienko w tylnym skrzydle tylnych drzwi jest zamontowane do góry nogami, czego oczywiście nie widać :)

Jeszcze z widocznych rzeczy - dodałem rurę wydechową, o której przypomniał mi Mister, oraz zlikwidowałem zbędny - jak się okazało - słupek podtrzymujący dach.

Oto nowe zdjęcia, na ostatnim - konstrukcja kratki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#22 Post autor: Kubrick »

No i dach w koncu mi nie przypomina zadnego innego starego autobusu - wreszcie zrobiles z tego ogora ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#23 Post autor: Mr.Z »

Wow!!!
Poziom MOCy tego forum bije w sufit. I zniechęca takich jak ja dywanowców, nie tylko do publikowania, ale nawet budowania! I jeszcze to przymierzanie miesiącami, zamówienia na BL... Masakra, nie zabawa. :-(

Czepiał się nie będę, autobus czerwony jako żywy prawie mknie.
Ale mam sugestię. Na "ogonku" Ogórka za dużo się dzieje. Zwłaszcza tylne światła zaburzają jego krągłości i krzywizny. Moim zdaniem lepiej byłoby bez tych świateł, albo z zasygnalizowanymi tylko przez naklejki.
Załączniki
ogorek.jpg
Ostatnio zmieniony 2010-01-13, 19:31 przez Mr.Z, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#24 Post autor: M_longer »

Mr.Z pisze:Wow!!!
Poziom MOCy tego forum bije w sufit. I zniechęca takich jak ja dywanowców, nie tylko do publikowania, ale nawet budowania! I jeszcze to przymierzanie miesiącami, zamówienia na BL... Masakra, nie zabawa. :-(
A to niby czemu zniechęca?
I czemu nie zabawa? Ja na przykład buduje teraz holownik, którego nie byłbym w stanie ukończyć bez BL, a mam z tego frajdę, bo akurat taka wersja i model jakie wybrałem to wyzwanie, jeśli chodzi o zbudowanie ich z Lego. Co złego w dokupywaniu części do budowanych modeli?



Komentarz dodany przez rh (13-01-2010, 20:16)
Longer, wybacz, nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności :D
Ostatnio zmieniony 2010-01-13, 20:16 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#25 Post autor: Mr.Z »

M_longer pisze:I czemu nie zabawa?
M_longer pisze:Co złego w dokupywaniu części do budowanych modeli?
Nie mówię, że to coś złego. Ale dla mnie to już nie zabawa. Widziałem też aluminiowe liftarmy, chromowane klocki Aurimaxa itd. Robi się z tego magaprofesjonalne zajęcie. Chciałem napisać "hobby", ale właśnie o to chodzi, że połączenie "hobby" i "profesjonalne" to oksymoron. Rozumiesz mnie choć trochę?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#26 Post autor: M_longer »

Mr.Z pisze:Nie mówię, że to coś złego. Ale dla mnie to już nie zabawa. Widziałem też aluminiowe liftarmy, chromowane klocki Aurimaxa itd. Robi się z tego magaprofesjonalne zajęcie. Chciałem napisać "hobby", ale właśnie o to chodzi, że połączenie "hobby" i "profesjonalne" to oksymoron. Rozumiesz mnie choć trochę?
Wszystko zależy od tego jak się do tego podchodzi. Ja na przykład buduję modele wzorowane na prawdziwych maszynach, a to związane jest niestety z zakupami, bo nie każdy element potrzebny do budowy można mieć w odpowiedniej ilości z zestawów. Dlatego w takim momencie korzystam z "profesjonalnego" Bricklinka.

Elementy aluminiowe to nie Lego, a elementy chromowe są w sumie miłym akcentem w niektórych modelach.

Ale z drugiej strony są też osoby które tylko zbierają minifigi, albo konkretne serie. To też nazwałbyś megaprofesjonalnym zajęciem?

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#27 Post autor: Ither »

troll detected.

ogór robi wrażenie, piorunujące jak zawsze. Aż mam ochotę nauczyć się budować auta.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#28 Post autor: V1 »

Rany tam, zaraz troll.
Ja to chyba trochę Cię MrZ rozumiem.Sam mam często ochotę usiąść i zbudować coś w jeden wieczór. A tu cztery wspaniałe litery, nie da się, bo jak tylko zacznę to zaraz się okazuje że trzeba coś zamawiać z BL. Jeśli już to tylko coś wymyślonego - zbudować coś, do czego akurat są klocki - wymyślony samochód, jakąś scenkę, statek kosmiczny. Do tego nic nic nie trzeba zamawiać, zawsze coś się dopasuje. Byle nie coś z rzeczywistości. Ale się nie da, uparłem się że jak mam budować pojazdy, to tylko prawdziwe.
Fak, spacja się w tym kompie zacina ale nie będę poprawiał :)

Nie pisałem jeszcze - cieszę się że mój Ogórek cieszy się powodzeniem :) I dziękuję za wszelkie odpowiedzi, szczególnie te rozsądnie krytyczne:) Jestem z niego najbardziej dumny ze wszystkich pojazdów jakie zbudowałem od czasu Bohmerlanda. I pewnie jeszcze niejedna poprawka go czeka, bo ma u mnie dożywocie :)
Ostatnio zmieniony 2010-01-14, 07:23 przez V1, łącznie zmieniany 3 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#29 Post autor: Misterzumbi »

Odkopuje.

Mam powod. Tak sie zlozylo ze jescze do poniedzialku mamy luz w robocie, a wczoraj kolezanka przywiozla mi z nowo otwartego polskiego kipsku w Vejle pare serkow, buraczki z chrzanem i cotam jeszcze. Tak to zulem i jakos zaczalem szukac czegos po necie i trafilem na sklep z koszulkami z PRLu gdzie mozna nakupic gratoiw z nadrukiem Ursusow, Warszaw, Tarpana, znaczek PKS, Ogorka itd.
Zachcialo mi sie czegos polskiego. Od kiedy widzialem tego gracika na zywo pomyslalem ze fajnie by bylo zbudowac go jako Pekaes, Niebieski, bezowy dach, pomaranczowe zderzaki. Dzisiaj siadlem i na "rozgrzewke" postanowilem zrobic najpierw kopie. Tak, dla relaksu. Relaks sie skonczyl jak zaczalem montowac dach, najpierw myslalem ze zwarjuje z tymi fleksami, bo cholera wie jakie maja byc dlugie, wszelakie trzeba dobrac eksperymentalnie, a potem, jak juz wsystkie mialem na miejscu to cos znowu nie gralo. Im dluzej sie gapilem na zdjecia, tym mniej widzialem, az skumalem ze ten pieronski dach jest budowany offsetem!

Dlaczego o tym pisze, o ile dla mnie takie kopiowanie to czysta lamiglowka, to "po fakcie" niepotrafie sie nadziwic ile to ludziska musieli sie namyslic przy budowaniu, a takie ogladanie zdjec to wlasciwie cztery wspaniałe litery Jasiu, bo itak nieda sie uchwycic wszystkich detali zeby potem bic dosc niskie poklony.

Ide sobie jesc ogorki kiszone i obejrzec "Daleko od Szosy"...
Ostatnio zmieniony 2011-11-18, 17:01 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#30 Post autor: V1 »

Fajnie, czekam na niebiesko-beżowego i na to, co w nim ulepszysz. (Gdzieś tutaj pisałem, że dach jest przesunięty o pół studa na drzwiach :)


Ja bym się nie porwał na budowanie czyjejś konstrukcji ze zdjęć, choć też lubię takie łamigłówki. Jednak muszę mieć do dyspozycji skończoną liczbę elementów, więc ograniczam się do zestawów, które mają moje dzieci. Kilka dni temu byłem bardzo z siebie dumny, jak zbudowałem 7959 patrząc tylko na pudełko, tym bardziej, że jedna płytka 2x4 została mi w ręku :) Wiem że to mały i prosty zestaw, ale trochę mi to czasu zajęło.


Nigdy nie mieściło mi się w głowie, że mogą być kraje bez ogórków kiszonych.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ