6346 Shuttle Launching Crew

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

6346 Shuttle Launching Crew

#1 Post autor: biniu »

Obrazek

Recenzja 6346 Shuttle Launching Crew

Dane techniczne
Seria: SYSTEM / Town / Flight
Rok produkcji: 1992
Liczba klocków: 378
Liczba figurek: 5
Spis cześci: http://peeron.com/inv/sets/6346-1
Cena: 38.50 $, Allegro: ok. 80 PLN, MISB ok. 120$

Wstęp
Ten zestaw ma dla mnie ogromne znaczenie, bo był tak naprawdę pierwszym zestawem Lego, o którym marzyłem;) Niestety, udało mi się go nabyć dopiero w 2008 roku, w stanie praktycznie idealnym (był raz złożony, naklejki nie były naklejone, pudełko było lekko uszkodzone)

Historia
W 1990 roku pojawił się pierwszy zestaw z serii Town zawierający prom kosmiczny - 1682. Niestety, zestaw ten omijał europejskie katalogi i dopiero 2 lata później, na „Starym Kontynencie” , pojawił się pierwszy kosmiczny pojazd wraz z piękną ciężarówką do jego transportu oraz eskortą złożoną z dwóch motocykli i mniejszego samochodu. Wreszcie minifigi z europejskich miasteczek Lego mogły zająć się eksploracją kosmosu;) Zestaw był dostępny w katalogach w latach 1992-1994.

Opakowanie i instrukcja

Pudełko wykonane z dość cienkiego kartonu, ze standardową w tamtych czasach „szufladką” w środku i otwieranym przodem.

Przód:

Obrazek

Tył wraz z modelami alternatywnymi (o nich później):

Obrazek

Boki:

Obrazek

Otwarty przód:

Obrazek

Szufladka:

Obrazek

Zawartość:

Obrazek

Instrukcja - rozmiar A4, 12 stron, klejona, wykonana ze standardowego papieru.

Okładka:

Obrazek

Przykładowa strona:

Obrazek

Klocki
Klocki, zamówione przez Allegro, dotarły do mnie w stanie idealnym. Kolor biały wygląda jakby zestaw miał parę miesięcy, a nie 18 lat. Szyby nie były porysowane.
W zestawie najwięcej jest klocków w kolorze białym, nieco mniej w kolorze niebieskim. Oprócz tych dwóch kolorów można spotkać jeszcze elementy w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym i szarym.

Ciekawe elementy

Plate 1 x 1 Round w kolorze TrYellow aż 13 sztuk! Obrazek

Hinge Panel 2 x 4 x 3 & 1/3 w kolorze białym - 4 sztuki Obrazek

Bar 1 x 4 x 3 Window w kolorze OldGray - 1 sztukaObrazek

Bike 2 Wheel Motorcycle Body w kolorze białym - 2 sztuki Obrazek

Arm Piece Straight with 2 and 3 Fingers w kolorze OldGray – 6 sztuk Obrazek

Cone 4 x 4 x 2 w kolorze czarnym – 2 sztuki Obrazek


'Grab Jaw' w kolorze szarym – 2 sztuki Obrazek

Plane Jet Engine with Plate 1 x 2 w kolorze białym – 2 sztuki Obrazek


Plane Jet Engine Centre w kolorze OldGray – 2 sztuki Obrazek


Wing 7 x 12 w kolorze białym – 1 szt. Lewe, 1 szt. Prawe Obrazek

Ludziki

Obrazek

Model główny

Budowa nie trwała więcej niż 30 min, po tradycyjnym złożeniu ludzików, w czterech punktach budujemy satelitę.

Obrazek

Następnie (w 6 punktach każdy) budujemy 2 motocykle:

Obrazek

Obrazek

Kolejnym krokiem jest budowa samochodu pilotującego transport (9 punktów):

Obrazek

Teraz przyszedł czas na budowę ciągnika (13 punktów):

Obrazek

Ciekawostką jest to, że między kabiną kierowcy a kabiną sypialną jest "przejście".

Obrazek

Kolejnym, przedostatnim etapem budowy jest naczepa (11 punktów):

Obrazek

Obrazek

Ostatnim etapem budowy jest gwiazda tego zestawu – wahadłowiec (15 punktów):

Obrazek

Obrazek

Całość prezentuje się pięknie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Modele alternatywne

Jest ich aż 5! Buduje się łatwo i przyjemnie, a więc do dzieła.

Łódeczka – model mimo swojej prostoty urzekł mnie dwoma rozwiązaniami: pierwszym z nich jest sposób mocowania żagla. Jeżeli by umieścić minifigi w pozycji siedzącej, a żagla nie przymocować na stałe, to żagiel może zmieniać przechył w zależności od „kierunku wiatru”:

Obrazek

Żagiel jest zaparty o nogi ludzika, co ciekawe - niezależnie w którą stronę jest przechylony, nie wypada.

Drugim ciekawym patentem jest koło sterowe. Zamiast wykorzystać standardową kierownicę, wykorzystano 3 elementy:

Obrazek

Kolejnym modelem alternatywnym, pokazanym na odwrocie pudełka, są wyścigi dragsterów (poprawcie mnie jeżeli coś napisałem źle). Model o tyle ciekawy, że budujemy aż dwie wyścigówki, wraz z obsługą. Jedyne do czego można by się przyczepić to brak kierownicy w samochodzie i dość duża wywrotność bocznych band(bez przymocowania do czegoś nie da się ich normalnie ustawić)

Obrazek

Obrazek

Wśród modeli alternatywnych aż trzy są związane z wyścigami. Kolejnym modelem jest przesympatyczny, wyścigowy samochód ciężarowy, wraz z trybunami i kibicami.

Obrazek

Kolejnym modelem alternatywnym jest samochód wyścigowy:

Obrazek

Obrazek

Ostatnim modelem alternatywnym, który został przedstawiony na pudełku jest karetka pogotowia. Z tego co widzę, wygląda mi na zespół „T”:)

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Trudno jest mi ocenić obiektywnie model, o którym marzyłem przez prawie 15 lat. Model główny uważam za niezwykle udany: porządna ciężarówka, ładna naczepa i jeszcze ładniejszy wahadłowiec z otwieranymi klapami i wysuwaną satelitą, uzupełnione o eskortę w składzie 2 motocykli i jednego auta robią wrażenie. Również modele alternatywne są moim zdaniem warte uwagi i myślę, że firma Lego zrobiła błąd rezygnując z umieszczania ich na pudełkach zestawów serii City (ostatni raz spotkałem się z tym w zestawie z 2005 roku).
Chociaż model nie jest jakimś szczególnym dawcą części, a i cena nie jest zbytnio zachęcająca, to uważam jednak, że każdy szanujący się fan serii Town powinien znaleźć miejsce dla 6346.

Za
  • wahadłowiec
  • ciężarówka wraz z eskortą
  • 5 minifigów
  • bardzo bawialny
  • ciekawe modele alternatywne

Przeciw
  • cena?
  • ciężarówka mogła by być szeroka na 6 studów
  • koła wahadłowca wg. mnie powinny być inne


Oceny końcowej nie wystawie, jako że ten model darze szczególnym sentymentem i dałbym mu 10/10


P.S. poniważ to moja pierwsza recenzja, proszę o dość łaskawe potraktowanie, a jednocześnie bezlitosne wytykanie błędów , aby kolejne były lepsze
Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 12:18 przez biniu, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Flymbex
Posty: 176
Rejestracja: 2009-09-26, 18:30
Lokalizacja: Śląsk / Ornontowice

#2 Post autor: Flymbex »

Recenzja ciekawa i na wysokim poziomie. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#3 Post autor: Jerac »

(...)proszę o dość łaskawe potraktowanie, a jednocześnie bezlitosne wytykanie błędów , aby kolejne były lepsze
Dobrze więc - zaczniemy od błędów. Wiadomo jest że jak się wytyka błędy, to następne błędy które się robi są lepsze :D

Ogólnie, brakuje mi tutaj jakiś własnych opinii. Taki suchy, bezosobowy przekaz, z którego wcale nie wynika że darzysz ten model szczególnym sentymentem. A jak się trzyma żagiel wcale nie idzie wywnioskować z Twojego opisu - on tam jest po prostu włożony, czy trzyma się na jakimś zawiasie?
Ostatnio zmieniony 2010-01-31, 16:19 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#4 Post autor: Hezar »

Pamiętam dobrze, że jako dziecko dosłownie pożerałem wzrokiem ten zestaw w katalogu.
Najważniejszym elementem tego zestawu był dla mnie wówczas ciągnik siodłowy i naczepa, które to bez większych sukcesów próbowałem kopiować w swoich konstrukcjach (cierpiąc jednocześnie z powodu braku odpowiednich elementów).
Recenzja w sumie udana, dzięki za wspomnienia!
Tak przy okazji dodam jeszcze tylko, że nie miałem zielonego pojęcia o istnieniu zestawu 1682 =8^O

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#5 Post autor: biniu »

Jerac pisze:
(...)proszę o dość łaskawe potraktowanie, a jednocześnie bezlitosne wytykanie błędów , aby kolejne były lepsze
Dobrze więc - zaczniemy od błędów. Wiadomo jest że jak się wytyka błędy, to następne błędy które się robi są lepsze :D

Ogólnie, brakuje mi tutaj jakiś własnych opinii. Taki suchy, bezosobowy przekaz, z którego wcale nie wynika że darzysz ten model szczególnym sentymentem. A jak się trzyma żagiel wcale nie idzie wywnioskować z Twojego opisu - on tam jest po prostu włożony, czy trzyma się na jakimś zawiasie?
Co do łódeczki, fakt mogłem to napisać lepiej. Jest ona przedstawiona tylko na jednym zdjęciu tak, że nie widać sposobu mocowania. Próbowałem jak najbardziej wszystko upraszczać. Tak naprawdę rodzaje mocowania żagla mogą być dwa:

1. Ten który najpierw wziąłem pod uwagę i chyba najbardziej oczywisty:

Obrazek

jednak ten sposób mocowania uniemożliwia jakikolwiek ruch.

2. Który wziąłem pod uwagę i pewnie błędnie przytoczyłem jako ten, którego użył by przecięny dzieciak do budowy żaglowca to poprostu umieszczenie klocka 1 x 4, który jednocześnie "trzyma" żagiel i pozwala na jego ruch:

Obrazek

Co do odczuć postaram się aby następnej recenzji (no chyba że nie chcecie wiecej:)) było ich więcej.
(...)Pamiętam dobrze, że jako dziecko dosłownie pożerałem wzrokiem ten zestaw w katalogu.


Miałem podobnie:)
(...)Tak przy okazji dodam jeszcze tylko, że nie miałem zielonego pojęcia o istnieniu zestawu 1682 =8^O


Też nie miałem o nim pojęcia. Informacje o nim znalazłem w recenzji serii Town wykonanej przez Jonder_qind

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

Recenzja ciekawa, dobrze napisana. Nie rozumiem tylko dlaczego zdjęcia z BL czy peerona kopiujesz na brickshelfa? Wystarczy deeplinki do nich podać i bedzie dzialac:)

Fajnie ze pokusiles sie o zbudowanie modeli alternatywnych!

Co do samego zestawu mi tez sie kiedys podobal ale nie marzylem o nim ze wzgledu na owczesne zestawy strazackie:) Wada dla mnie jednak sa malo NASA'owe minifigi oraz wymiary orbitera.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#7 Post autor: Backbone »

Miło czytac o zestawach z lat szczeniecych. Widzialem dzis na bs galerie fotek z tej recki i zastanawialem sie wlasnie kiedy ją napiszesz.

A dla osob ktorym sie ten zestaw podoba i lubia starocie moge szczerze polecic 6348 - ostałem go chyba na 7 czy 8 urodziny (wiec raczej recki nie bedzie bo ciezko o kompletnosc tego zestawu u mnie :P)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#8 Post autor: nori »

Coś nam obrodziło recenzji nieco starszych zestawów - i bardzo dobrze - fajnie jest poczytać o zestawie z lat szczenięcych. Ze starymi zestawami jest problem że nie wiadomo do końca do jakich subserii je w większości przypasować, Ty podałeś "Flight", BrickSet podaje "Launch Command", a Bricklink "Airport" ;)
Kiedyś miałem ten zestaw i sprzedałem go już dość dawno na Allego, pudełko u mnie było podobnie uszkodzone, nie pamiętasz od kogo go może kupiłeś? ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#9 Post autor: biniu »

A więc Nori to Ty jesteś tym miłym Panem z Krakowa;] Teraz nie wiem czy dobrze kojarze, ale po tej aukcji była rozmowa czy masz może w ofercie 6339.

Co do starych zestawów chciałbym zrobić jeszcze recenzje 5978 i 6399, ale nie wiem bo ten drugi zestaw to dość spore wyzwanie:)

Flight podałem zgodnie z Peeron
Ostatnio zmieniony 2010-01-31, 21:08 przez biniu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#10 Post autor: stpman »

biniu pisze:6399
Nie żartuj, że masz ten zestaw! Toż to legenda! i zarazem spory unikat...
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#11 Post autor: biniu »

stpman pisze:
biniu pisze:6399
Nie żartuj, że masz ten zestaw! Toż to legenda! i zarazem spory unikat...
I właśnie dlatego nie chciałbym zrobić recenzji która nie byłaby jego warta

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#12 Post autor: stpman »

biniu pisze:I właśnie dlatego nie chciałbym zrobić recenzji która nie byłaby jego warta
Ta recenzja jest całkiem niezła. Jeśli troszkę popracujesz to możesz stworzyć wspaniałą recenzję nie gorszą od najlepszych.
Ride Your Way!

ODPOWIEDZ