6265 Sabre Island

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

6265 Sabre Island

#1 Post autor: Hezar »

Recenzja 6265: Sabre Island

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Pirates
Rok produkcji: 1989
Liczba klocków: 92
Spis części: Peeron, BrickLink
Cena: BL: 99.00 – 136.13 $ (MISB), 22.50 – 50.00 $ (używany)


Opakowanie

Kartonowe pudełko o wymiarach (w przybliżeniu) 24cm x 14,5cm x 6cm, otwierane z boku w tradycyjny sposób (półokrągłe, perforowane pole, które należy wcisnąć do środka, a skrzydło ścianki odgiąć na zewnątrz).
Uwagę zwraca tło w kolorze intensywnej żółci, na którym niejako umieszczono właściwą grafikę – czysta klasyka, która przywodzi na myśl wspomnienia zestawów z dzieciństwa.
Przód zdobi bardzo ładne zdjęcie złożonego modelu, poza tym znalazło się tu jeszcze miejsce na logo firmy, numer zestawu i standardowy niegdyś, ukośny „pasek” z napisem „LEGOLAND”.
Żadnych dodatkowych informacji jak np. przedział wiekowy czy też ilość klocków, całość prosta i rzeczowa:

Obrazek

Tylną ściankę zajmują zdjęcia przykładowych konstrukcji alternatywnych na tle grafiki przedstawiającej starą mapę. Znowu bardzo schludnie i przyjemnie dla oka.
Pamiętam dobrze, że jako dziecko ze zmiennym szczęściem próbowałem odtwarzać wszystkie te konstrukcje, zachodząc w głowę jak są one zrobione...:

Obrazek

Boki, podobnie jak w przypadku dzisiejszych opakowań, to już zdjęcia złożonego zestawu oraz garść informacji i ostrzeżeń w kilku językach.
Uwagę zwraca też duży napis „LEGOLAND” znany z przedniej ścianki pudełka:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Instrukcja

Klejona książeczka licząca osiem stron tradycyjnej, dobrej jakości papieru, zawierająca w swej treści tylko i wyłącznie dziesięć kroków budowy naszego modelu.
Całość jest bardzo czytelna i nie zawiera jakichkolwiek błędów:

Obrazek Obrazek

Nie uświadczymy tu na szczęście żadnych reklam, gdyż w tamtym okresie do zestawów dodawano po prostu katalogi, bądź też pojedyncze foldery ze zdjęciami innych modeli.
Ciekawostką jest również dodatkowa, rozkładana broszurka „Lego service”, ówczesny odpowiednik dzisiejszego "Customer Service":

Obrazek


Model

... czyli uzbrojona w armatę, wzniesiona na małej wysepce wieża obronna oraz stacjonujący w niej trzej żołnierze wraz z niezbędnym wyposażeniem.
Przystępujemy do budowy.
Jeżeli komuś uda się zdobyć zestaw w stanie MISB, najpierw będzie musiał otworzyć trzy foliowe, dziurkowane woreczki z klockami. Dla formalności dodam, że płytkę konstrukcyjną wraz z łodzią zapakowano do pudełka luzem.
Na pierwszy ogień idą „minifigi”, czyli oficer oraz dwóch żołnierzy. Różnicę widać od razu: czerwony epolet, czako, ekwipunek oraz gładkie twarze żołnierzy kontra żółty epolet, czapka oficerska i kilkudniowy zarost oficera – nie ma wątpliwości, kto ma tu lżej...:

Obrazek Obrazek

Następna w kolejności jest łódka – w tym przypadku wyposażamy ją tylko w ławeczki, wiosła oraz flagę:

Obrazek

Spostrzegawcze oko z pewnością zauważy, ze flaga jest nieco inna niż powinna. Otóż w rzeczywistości posiada ona nadruk i wygląda tak.

W końcu nadszedł czas na najważniejsze, czyli samą wieżę. Prześledźmy jak przebiega jej budowa:
  • Po dwóch krokach:

    Obrazek
  • Po czterech krokach:

    Obrazek
  • Po sześciu krokach:

    Obrazek
  • Po ośmiu krokach:

    Obrazek
  • Po dziesięciu krokach:

    Obrazek
Gotowy model prezentuje się nawet nieźle, choć według mnie żadna rewelacja niestety to nie jest.
Przyjrzyjmy się jego kilku co ciekawszym szczegółom:
  • Bardzo prosta konstrukcja oparta na przydatnych panelach tworzących ściany. Jeden z nich posiada ciekawy nadruk imitujący ubytki w tynku wraz z widocznymi cegłami:

    Obrazek Obrazek
  • Puste wnętrze (o ile w ogóle wnętrzem można to nazwać) bez jakiejkolwiek możliwości wejścia na wyższy poziom czy też dach. Totalne nieporozumienie, tutaj przecież aż prosi się drobne powiększenie całości i dodanie jakichś drabinek:

    Obrazek

    Z drugiej jednak strony, ile można zmieścić na tak niewielkim skrawku lądu, jaki imituje nadruk na płytce bazowej. Ktoś tu ewidentnie nie pomyślał...
  • Osłonięte niskim murkiem stanowisko ogniowe z obrotową, strzelającą armatą i sześcioma „kulami”:

    Obrazek
  • Palma dodająca uroku całej konstrukcji. Jak dla mnie najciekawszy element tego zestawu:

    Obrazek
  • Duża flaga żołnierzy, czyli biały krzyż na niebieskim tle, który zdobią dwie skrzyżowane armaty zwieńczone koroną, a po bokach drobne elementy przypominające kształtem ptaka w locie:

    Obrazek
  • Łódka z parą wioseł. W czerwieni czy brązie, występowała w większości ówczesnych zestawów serii:

    Obrazek
To by było na tyle, jeżeli chodzi o szczegóły, spójrzmy teraz na całość:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec jeszcze kilka scenek „z życia” wieży i pełniących na niej służbę żołnierzy:

Obrazek Obrazek Obrazek


Podsumowanie

6265 to zestaw bez żadnych wątpliwości warty uwagi, pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników „Pirates”. Nie do końca przemyślana i dopracowana konstrukcja z pewnością nie zrazi miłośników serii, tym bardziej że „Sabre Island” jest już w zasadzie modelem kolekcjonerskim. Ta miniaturowa wysepka może stanowić świetne uzupełnienie innych zestawów, zarówno tych żołnierskich jak i pirackich. Poszukiwacze ciekawych części również nie powinni odczuć zawodu, „wyłowić” tu mogą bowiem kilka naprawdę niezłych „kąsków”.

P.S. Podziękowania dla Michała za udostępnienie zestawu do recenzji ;^)

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#2 Post autor: Ither »

Zabiję Cię. Pisałem tego recenzje! :D Teraz wszystko o kant stołu rozbić, bo Twoja jest bardzo dobra. Jednak cudzysłów jest przez Ciebie zdecydowanie nadużywany. Tak jakby połowa z tego co piszesz to była ironia albo metafora. Kąsek to kąsek, a nie 'kąsek' ;)

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

Re: 6265 Sabre Island

#3 Post autor: kamzel »

Hezar pisze: [*] Duża flaga żołnierzy, czyli biały krzyż na niebieskim tle, który zdobią dwie skrzyżowane armaty zwieńczone koroną, a po bokach drobne elementy przypominające kształtem ptaka w locie:
Obrazek
Wydaje mi się, że to po prostu taka nieco rozmyta, heraldyczna lilia

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#4 Post autor: Ramzes »

Mam ten zestaw od jakiegoś roku. Kupiłem go niewielkie pieniądze w stanie praktycznie idealnym:) Dla mnie to jeden z najlepszych małych zestawów serii Pirates - moje must have.
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

jurekn
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-05, 23:40
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#5 Post autor: jurekn »

6265 i 6267 to dwa najlepsze zestawy w serii. Niewielkie, ale oddające klimat Pirates!. Z dosyć dużą ilością minifigów. Oby kiedyś czasy tak świetnych zestawów wróciły.

Awatar użytkownika
AndrU
Posty: 57
Rejestracja: 2008-11-16, 22:01
Lokalizacja: Kalisz

#6 Post autor: AndrU »

jurekn pisze:6265 i 6267 to dwa najlepsze zestawy w serii. Niewielkie, ale oddające klimat Pirates!. Z dosyć dużą ilością minifigów. Oby kiedyś czasy tak świetnych zestawów wróciły.
Oby wróciły, jednak jeśli mają wrócić papugi nie moga wygladac tak jak wygladają to porażka;/

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#7 Post autor: tomey »

Jak na tamte lata bardzo fajny zestawik. Duża flaga, świetna płyta, armata, palma. Miałem go i wiem że odrazu poszedł do małego liftingu, jakieś beczki, drabinki, normalny taras i małe molo. Ale recka dobre, ostre zdjęcia, i dobrze wyważone między ilością zdjęć a opisami.
37236809 nowe gadu:)

czarny

#8 Post autor: czarny »

Miałem taki zestawik w dzieciństwie i teraz na niego poluje:)

ODPOWIEDZ