Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: M_longer
2010-02-15, 17:40
[MOC] Pługosolarka
Autor Wiadomość
Fistach
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-14, 17:59   [MOC] Pługosolarka

PŁUGOSOLARKA

GALERIA

Ledwo minąło kilka tygodni od publikacji podnośnika a już udało mi się skończyć pługosolarkę :) Trochę dziwne jak dla mnie ale warto zwrócić uwagę na to, że model ten jest znacznie prostszy niż podnośnik. Założeniem początkowym było, że kabina będzie wzorowana na konkretnym modelu. Niestety już na samym początku okazało się, że brakuje mi klocków a chciałem zrobić ten model praktycznie wyłącznie z klocków które posiadałem a koniecznie chciałem kabinę zrobić w kolorze białym (aby nie gryzła się z pozostałymi elementami.

Dane Techniczne:

Wymiary bez pługu i rozsypywarki:

Długość: 470 mm
Szerokość: 144 mm
Wysokość: 220 mm

Pług:

Szerokość: 208 mm

Masa całkowita z pługiem 2890 g

W mocu zastosowałem:

1x XL
5 x M
1 x BB
7 x światła
2 x wieża IR
4 x kabel przedłużający (3x 200 mm, 1 x 500 mm)
3 x przełącznik PF
2 x siłownik pneumatyczny duży
1 x siłownik pneumatyczny mały
2 x zębatka ze sprzęgłem
2 x zawór pneumatyczny 3/3
2 x mała pompka
4 x amortyzatory żółte
1 x gumka niebieska

Jak widać, jest tego znacznie mniej niż poprzednio.

Funkcje:

1) jazda, napęd na 2 tylne osie, niezależne zawieszenie na przedniej osi, kolebki na dwóch ostatnich. 2 żółte amortyzatory na koło przednie. Na dwóch ostatnich osiach bliźniaki.
2) Opuszczanie/podnoszenie pługu
3) Obracanie pługu
4) Działająca rozsypywarka
5) Migające światła ostrzegawcze ( 3 komplety)
6) Kompresor z automatycznym zaworem odcinającym zasilanie do silnika kompresora
7) Otwierane drzwi w kabinie

Napęd:

Rama jest zrobiona z bricków z niewielką ilością liftarmów na szerokość 6 studów za wyjątkiem miejsca w którym jest silnik XL do napędu - jest w tym miejscu na 8 studów szerokości. Zawieszenie działa (co widać na filmie) - nie posiada wielkiego skoku ale to nie trialówka i chciałem uniknąć błotników 5 cm nad kołami:) Skręt przedniej osi pozwala na zachowanie całkiem przyjemnego promienia skrętu przez co ciężarówką przyjemnie się jeździ.

Pług:

Przyznam szczerze, że moc powstał głównie ze względu na chęć wypróbowania zaworów i ogólnie pneumatyki (mój pierwszy moc z kompresorem). Dzięki pneumatyce można było mocno ograniczyć wymiar wahaczy lemiesza a mechanizmy do sterowania schować w zbiorniku na sól. Wszystko działa płynnie i nie za szybko - raz ze względu na to że posiadam tylko dwie pompki a dwa że tak chciałem. Dzięki temu jest możliwa gładka regulacja wysokości i kąta obrotu pługu a co za tym idzie precyzyjne operowanie pługiem. Pojazd oprócz zwykłych świateł mijania posiada nad pługiem dwa komplety świateł do oświetlania drogi. Połączone sztywno z lemieszem podnoszą się wraz z pługiem ale nie obracają.

Rozsypywarka:

Ktoś na IRCu pokazał taki o to pług, który mial działającą rozsypywarkę. U mnie miała być niedziałająca posypywarka ale uniosłem się ambicją i udało mi się zmajstrować takie coś.
Rozsypywarka działa na zasadzie rotopoweru. Czyli nie ma oddzielnego silnika do jej napędu (brak miejsca) tylko napęd przekazywany jest z wału napędowego kół za pomocą trzech przekładni (dwóch zębatych i jednej pasowej). Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że rozsypywarka nie "rozsypuje" soli gdy pojazd stoi co jest trzeba przyznać całkiem sensowne.

Migające światła:

Mechanizm do przełączania świateł oparty jest na przekładni ślimakowej - chciałem, żeby mrugał on z miejszą częstotliwością - daje ona dużo mniejsze obroty na wyjściu a jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca. Napęd pochodzi z silnika M. Włączanie mechanizmu odbywa się ręcznie poprzez obrócenie pokrętła z prawej strony ciężarówki. Ciężarówka wyposażona jest w 3 komplety świateł mrugających - jeden na dachu, drugi z tyłu zbiornika a trzeci na pługu.

Drzwi:

To jest wg mnie najsłabszy element całej konstrukcji. W każdym razie dodam tylko, że otwierają się bez problemu pomimo zastosowania pojedynczego zawiasu.

Funkcje ukryte:

W środku znajduje się kompresor z autozaworem oraz 2 zawory pneumatyczne sterowane mediumami.

Wygląd:

Mam nadzieję, że się spodoba. Ciężarówka wypchana jest do maksimum - zarówno w kabinie jak i w zbiorniku na sól nie wolnego miejsca na coś większego o wymiarach 3 x 3 x 3 bricki.

Jak zwykle starałem dodać się tyle szczegółów ile potrafiłem i na ile pozwoliły mi klocki. Z lewej strony pojazdu znajduje się schowek na narzędzia, łańcuchy na koła na trudne warunki pracy. Udało mi się nawet wcisnąć zbiornik na paliwo, który nie wygląda okropnie. Znalazło się też miejsce na migacze między dwiema ostatnimi osiami.

Za pewne zapytacie co to jest to białe przy zbiorniku. Jest to (w sadzie miało to przypominać:D) zbiornik na specjalną substancję dodawaną do soli w celu zwiększenia wydajności jej działania.

Ostatnia oś wyposażona jest w chlapacze.

Z prawej strony pojazdu znajdują się rury którymi transportuje się płyn do zbiornika po lewej stronie pojazdu.

W środku kabiny znajdują się dwa fotele, deska rozdzielcza. Na środku znajduje się radio, wskaźniki poziomu ciśnienia dla każdego obwodu, kasa na dziewczynki i schowek na napoje.

Akumulator i wieżyczki IR:

Akumulator zmieścił się w zbiorniku na sól. Dostęp do niego jest bardzo prosty co oczywiście widać na filmie :) Wieżyczki również zmieściły się w zbiorniku na sól. Zmieściło się tam też kilkaset milimetrów ciasno upchniętego kabla:)

FILM

Ostatnio zmieniony przez Żbik 2010-02-15, 18:44, w całości zmieniany 5 razy  

Emilus 
Adminus Emeritus

Wpisy: 1460
Wysłany: 2010-02-14, 18:00   

PIERWSZY!!!

Resztę napiszę jak przeczytam i obejrzę film :)
Ostatnio zmieniony przez Emilus 2010-02-14, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  

Sariel 
VIP
My other ride is a tank

Wpisy: 5310
Wysłany: 2010-02-14, 18:04   

A ja jak obejrzę film ;P

Pietruch 

Wpisy: 1379
Wysłany: 2010-02-14, 18:23   

CZECI!!!

Muszę obejrzeć film, żeby skomentować, przykro mi - takie mam zasady. :D
Ostatnio zmieniony przez Pietruch 2010-02-15, 17:54, w całości zmieniany 2 razy  

Mrosik 
VIP

Wpisy: 276
Wysłany: 2010-02-14, 18:30   

Miałem w planach zrobić pługosolarkę, ale nie mam tyle czasu teraz (do marca busy season).
Więcej napisze jak zobaczę film.
Ostatnio zmieniony przez Żbik 2010-02-15, 01:17, w całości zmieniany 1 raz  

TruckeR 
Sabbath Bloody Sabbath

Wpisy: 851
Wysłany: 2010-02-14, 19:17   

Jak dla mnie to też raczej Technic niż Model Team, no ale Twoja wola (Technic bardziej przemawia chociażby dlatego, że auto nie odzwierciedla prawdziwej marki). Powiem tak - nie mam zastrzeżeń do modelu, oprócz kabiny, która nie jest zbyt urodziwa. A nawet całkiem brzydka. Słupki szyb są za bardzo pochylone, drzwi są zbyt małe i brzydko wyglądają z tą szparą (lepiej było zrobić nieruchome). No i wyglądałoby to lepiej, gdyby sama kabina była ciut węższa niż zderzak z nadkolami. Niemniej, skoro sam chciałeś MT to Ci się dostało.. ;)

Aha - fajnie, że obróciłeś tylne koła.. :D
Ostatnio zmieniony przez TruckeR 2010-02-14, 19:20, w całości zmieniany 2 razy  

caro 
Wyznawca Model Team

Wpisy: 496
Wysłany: 2010-02-15, 08:18   

Bardzo dobry pomysł i na czasie :D Nawet by mi się teraz przydał jak tak patrze za okno.

M_longer 
VIP

Wpisy: 5360
Wysłany: 2010-02-15, 17:42   

Proście a będzie wam dane... czy jakoś tak. Z racji tego że większość komentarzy na temat tego MOCa to wymiana argumentów na temat działu w którym powinien się znajdować, na prośbę Fistacha przeniosłem go do działu Technic.

Sariel 
VIP
My other ride is a tank

Wpisy: 5310
Wysłany: 2010-02-15, 18:29   

I teraz MTowcy mogą znów być emo i płakać nad zamieraniem swojego działu ;P

Pietruch 

Wysłany: 2010-02-15, 18:30   

Stracili Maćka i po ptokach, taka kolej rzeczy... Coś powstaje i coś upada.

Fistach
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-15, 18:45   

No wrzuciłem film i temat został przesunięty :)

RacingFan 

Wpisy: 112
Wysłany: 2010-02-15, 19:13   

Fajnie, to wygląda i dobrze działa. Nie wiem dlaczego, ale cały przedni osprzęt mi się super podoba. Chyba dlatego, że rzeczywiste pługi też mają tam pełno siłowników, kabli, przewodów hydraulicznych. Fistach, a weź spróbuj żeby te sygnalizatory na dachu, z tyłu i na pługu szybciej mrugały, bo one w rzeczywistości trochę szybciej mrugają.

Pietruch 

Wysłany: 2010-02-15, 21:17   

No i super Fistach, bardzo mi się podoba. Kolorystyka fajna, bo inna niż zwykle. Jedynie co się bardzo rzuca w oczy to ta szpara w drzwiach, o wiele lepiej byłoby bez otwieranych wrót.
Ilość elektryki jak zwykle duża, widać ten przepych i burżujstwo - pewnie o to Ci chodziło. :P
Funkcjonalny, zwrotny, nieczarny - po prostu dobrze. ;) Co następne?

Ramzes 
Master of disaster

Wpisy: 395
Wysłany: 2010-02-15, 21:20   

No z filmem to od razu inaczej się ogląda.
A sam model wygląda dobrze. Mogłeś porozwalać trochę fasoli po podłodze, w celu prezentacji no ale nie można mieć wszystkiego:)
Taka rada na przyszłość; nie rozkładaj tego modelu chociaż przez tydz.

Żbik 
Administrator
Radość tworzenia :)

Wpisy: 2907
Wysłany: 2010-02-16, 14:41   

No i ja w końcu film obejrzałem, więc mogę coś napisać. Najsłabszym elementem modelu jest kabina - wyglądem przypomina mi mydelniczkę :) No i te zawiasy... Vogle to czy nie jest za bardzo wysunięta wprzód?
Można się też przyczepić do rozsypywarki - trochę za wolno się kręci.
Z kolei najlepszym elementem modelu jest pług i mechanizm go obsługujący - bardzo podoba mi się płynność ruchu jaką ma. No i ta żółć fajnie się wybija z reszty :)

ABC prezentacji MOCy | Zamienniki wężyków pneumatycznych | Sklepik z gadżetami klubowymi

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu