[MOC] Przejazd kolejowy

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] Przejazd kolejowy

#1 Post autor: M_longer »

Dzień dobry?

Obrazek

Tak jest, dobrze widzicie. Nie dość że goszczę po raz pierwszy w Stalowych Szlakach, to jeszcze z budynkiem :D

Któregoś pięknego dnia Szarik stwierdził na IRCu że nie da się zrobić małego mechanizmu który byłby w stanie obsługiwać podnoszenie i opuszczanie szlabanów na przejeździe kolejowym (do KZ oczywiście). A ja powiedziałem że się da. Szarik oczywiście nie uwierzył, a Pietruch powiedział że z chęcią to zobaczy...

No i efekt jest taki, że zrobiłem swój pierwszy domek! A żeby was...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przewód wychodzący spomiędzy płotków zasila... a o tym za chwilę. Najpierw film :)

http://www.dailymotion.pl/video/xd4ttx_ ... ssing_tech

Jak widać wszystko działa. A jak?

W budce dróżnika jest ukryty silnik 9V:

Obrazek

Poprzez dużą redukcję (w której skład wchodzi przekładnia pasowa, która zabezpiecza układ przed uszkodzeniem) napędza płytkę na której znajduje się rack 1x4.

Obrazek Obrazek Obrazek

A do płytki są przymocowane... nitki.

Obrazek Obrazek

Silnik naciąga lub zwalnia nitki, których końce są przymocowane do prostych dźwigni znajdujących się na końcach szlabanów. Jak widać wyżej działa to prosto i elegancko.

Obrazek

Mam nadzieję że ten temat pomoże Szarikowi w budowie przejazdu do Klocków Zdroju ;)


Budkę i przyległości budowało mi się... dziwnie.
Ostatnio zmieniony 2010-04-30, 13:27 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#2 Post autor: Jerac »

No - i temu się należy MOC miesiąca, za sam pomysł - banalny i skuteczny, czyli, najlepszy możliwy.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#3 Post autor: glaz_pimpur »

Jerac pisze:No - i temu się należy MOC miesiąca, za sam pomysł - banalny i skuteczny, czyli, najlepszy możliwy.
Nie da rady. Longer już zgłosił glebowgryzarkę. A rzeczywiście mógł zawalczyć;)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

glaz_pimpur pisze:Nie da rady. Longer już zgłosił glebowgryzarkę. A rzeczywiście mógł zawalczyć;)
Temat jest ciągle otwarty, zgłoszenia można jeszcze zmieniać. Bywało tak już kiedyś ;)

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#5 Post autor: spacelord »

Aleś to wykafelkował... na ircu taki fajny domek był - sam bym mógł podobny zbudować, a teraz kiszka... ;)

Fajnie to działa, i fajnie poupychane ale na pani spacelordowej (znaczy żonie) wrażenia nie zrobiło (nie zna się i nie docenia) ;P...
niestety najpierw pokazywałem filmik z ciekawych mocy (z kostką rubika: LINK ) a potem Twój... ;)

rasch22

#6 Post autor: rasch22 »

mam tylko dwa ale:
;P
pierwsze - te niteczki chyba za cienkie biorąc pod uwagę działanie przez 3 miesiące ;>
Drugie - hmmmm no co to było... ...ach ach już wiem ;) powinieneś częściej odwiedzać ten dział ;D ze swoimi MOCami, bo jeśli były by tak innowacyjne jak ten to brać kolejowa bardzo cię polubi za użyteczne i proste rozwiązania :D

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok

#7 Post autor: Miszel »

Patent bardzo fajny jeszcze podpiąć to pod inną elektronikę zsynchronizowującą opuszczanie przejazdu z nadjeżdżaniem pociągu. Np czujniki z mindstorms upchane na tyłach jakiegoś domku niedaleko przejazdu reagujące na wjazd pociągu w pole czujnika i byłaby prawdziwa bomba.
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Miszel pisze:Np czujniki z mindstorms upchane na tyłach jakiegoś domku niedaleko przejazdu reagujące na wjazd pociągu w pole czujnika i byłaby prawdziwa bomba.
O ile w RCX czujnik jest mały to sam sterownik, hym.. trochę duży.

Fajny patent z tymi linkami :) Gdy doszedłem do racka 1x4 to myślałem, że poprowadzisz listwe pod całym torowiskiem :D
Ostatnio zmieniony 2010-05-01, 00:52 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Miszel pisze:Np czujniki z mindstorms upchane na tyłach jakiegoś domku niedaleko przejazdu reagujące na wjazd pociągu w pole czujnika i byłaby prawdziwa bomba.
PFowy czujnik z 9580 też da radę. Tylko gdzieś w pobliżu będzie musiał być komputer :)
A Longer mógłby jeszcze pod ten cały interes podpiąć PFowe światła, np. czerwone kiedy szlaban się opuszcza i zielone kiedy się podnosi.
Ostatnio zmieniony 2010-05-01, 11:29 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#10 Post autor: zgrredek »

Na przejeździe są tylko czerwone światła, które zaczynają mrugać przed opuszczeniem szlabanu i mrugają cały czas gdy szlaban jest opuszczony.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:A Longer mógłby jeszcze pod ten cały interes podpiąć PFowe światła, np. czerwone kiedy szlaban się opuszcza i zielone kiedy się podnosi.
Mógłby. Ale ma wszystkie światła dość mocno zabudowane w modelach :P
zgrredek pisze:Na przejeździe są tylko czerwone światła, które zaczynają mrugać przed opuszczeniem szlabanu i mrugają cały czas gdy szlaban jest opuszczony.
No i tutaj Zgrredek ma rację :)

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok

#12 Post autor: Miszel »

Możnaby nawet wykorzystać stare światełka z elektrycznych zestawów city, czy space :)
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Miszel pisze:Możnaby nawet wykorzystać stare światełka z elektrycznych zestawów city, czy space :)
Stare światełka też mam zajęte. W W900 :D
Ogólnie przez wystawę w Warszawie mam zajętą większość użytecznych klocków...

Volans

#14 Post autor: Volans »

Super to wyszło - mechanizm jest naprawdę kompaktowy. Reszta bardzo estetyczna, ładny domek, bardzo mało czerwonego :o i genialny detal, zawsze umieszczone w takich miejscach latarnie.

Widać jednak, że troszkę nie masz pojęcia, co robisz, bo szlabany powinny być biało-czerwone, balast na torach jest tak symetryczny, że sztucznie wygląda, no i kto to widział, żeby stawiać ograniczenie prędkości w takim miejscu - nie dość, że po lewej, to jeszcze obok szlabanu :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Volans pisze:Widać jednak, że troszkę nie masz pojęcia, co robisz, bo szlabany powinny być biało-czerwone, balast na torach jest tak symetryczny, że sztucznie wygląda, no i kto to widział, żeby stawiać ograniczenie prędkości w takim miejscu - nie dość, że po lewej, to jeszcze obok szlabanu :D
Oj zapewniam Cię że wiem co robię :]
Szlabany są jakie są, bo nie mam białych i czerwonych joinerów.
Balast wygląda jak wygląda, bo mam zerowe doświadczenie w pokrywaniu dioram kamieniem :P
A znaki są gdzie są, bo tylko tam było miejsce, a bardzo chciałem ich użyć ;)

ODPOWIEDZ