Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Liebherr LTR 1100
Autor Wiadomość
solic 
Technic/Trains


Wiek: 45
Dołączył: 18 Lut 2008
Wpisy: 376
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-05-03, 20:03   [MOC] Liebherr LTR 1100Dane techniczne:
- Masa 2,895kg
- Wymiary (złożonego): szerokość 19cm, wysokość 17cm, długość 57,5cm
- Wysokość przy maksymalnym rozłożeniu wysięgnika: 109cm
- Skala około 1:22,5
- Dwa niezależne obwody elektryczne – jeden w podwoziu drugi w części górnej.
- Funkcje zdalnie sterowane podwozia: napęd (2 x PF XL), rozsuwanie gąsienic (PF M), obrót części górnej (PF M).
- Funkcje zdalnie sterowane części górnej: podnoszenie wysięgnika (PF XL), wysuwanie wysięgnika (PF M), wciągarka (PF M) i przechylanie kabiny (PF M).

Kilka słów o samej maszynie: dość niszowy żuraw z wysięgnikiem teleskopowym i podwoziem gąsienicowym. Zaletą takiego połączenia jest w miarę szybki montaż i gotowość do pracy oraz łatwiejszy transport na miejsce przeznaczenia w porównaniu z żurawiami z ramieniem kratownicowym. Z drugiej strony ma tą przewagę w stosunku do żurawi na podwoziu samochodowym, że może poruszać się z zaczepionym ładunkiem. Wady na pewno też jakieś ma ale specjalnie nie szukałem:)

Jako że zawodowo jestem związany z żurawiami Liebherra (choć nie tylko) pomysł zbudowania któregoś chodził mi po głowie od dawna. Później powstał pomysł na wysięgnik z zaokrąglonych paneli 2x3x11 i tak zaczęła się budowa. W sumie składałem go jakieś dwa miesiące kilka razy utykając po drodze.

Zacznijmy od podwozia
Podwozie ma swoje zasilanie z akumulatora 8878, dzięki czemu żadne kable nie przechodzą przez obrotnicę. Akumulator i wieże IR zamontowane są w miejscach gdzie w prawdziwym LTR 1100 podwiesza się dodatkowe balasty.
Silniki napędowe są przymocowane do belek po których poprowadzona jest gąsienica. Redukcja wynosi 1:3 i myślę że jest wystarczająca. Dość trudne było odpowiednio sztywne obudowanie zębatek, tak żeby zmieścić zaraz obok koło gąsienicy. Udało się to osiągnąć, nic nie strzela, tylko żeby całość spiąć w poprzek muszą wystawać na zewnątrz te czarne łączniki.
W części środkowej podwozia są komory, w których przesuwają się belki odpowiedzialne za rozsuwanie gąsienic. Świetnie sprawdziły się tutaj ramki 5x7 - dzięki nim po rozsunięciu gąsienic wszystko pozostaje sztywne, nic się nie ugina. Pomiędzy tymi komorami umieszczone są dwa silniki PF M. Jeden jest odpowiedzialny za obracanie części górnej (przełożenie ślimak > z8, z12 > z20, z8 > obrotnica). Drugi odpowiada za rozsuwanie gąsienic (przełożenie z8 > z24 ze sprzęgłem, ślimak > z24 i z12 > nowy rack 13).
Galeria podwozia (już publiczna)

Wysięgnik:


Jak widać pierwsza sekcja wysięgnika powstała z paneli 2x3x11. Odpowiednio spięte dają bardzo sztywną konstrukcję. Druga sekcja już taka ładna i taka sztywna nie jest, długo kombinowałem nad odpowiednim przekrojem, który zmieściłby się w wymiarach 4 x 4 i jeszcze byłoby miejsce na listwę zębatą i zębatkę ją poruszającą. Ostatecznie powstało takie coś jak widać na zdjęciu. Sztywność jest taka sobie (oj gdyby tak istniały piny 3/4 with friction…) ale wytrzymałość jest nawet zadowalająca. Po rozsunięciu całego wysięgnika widać, że środkowa część jest lekko ugięta.
Trzecia sekcja wysięgnika opiera się o Technic, Pin Connector Perpendicular 3L with 4 Pins i prawdę mówiąc mimo mniejszego przekroju jest sztywniejsza niż druga:)


Boki głowicy jak widać powstały z bioniclowych elementów, ale myślę że akurat tutaj fajnie przypasowały kształtem.Wysięgnik podnoszony jest przez dwa siłowniki śrubowe. Pomimo że wysięgnik jest dość ciężki, silnik PF XL ze zdublowaną redukcją z8 > z16 daje radę. Nowe zębatki kątowe z20 też się dobrze sprawują, konieczne jest tylko zapewnienie mocnego spięcia w poprzek, żeby unikać przeskakiwania. Przeskakiwanie zębatki przy jednym z siłowników daje ten negatywny efekt, że drugi pozostaje napędzany, przez co jeden wysuwa się bardziej niż drugi i całość po chwili się blokuje. Na szczęście u mnie taki efekt pojawia się bardzo rzadko.

Niestety długość siłowników śrubowych jest jaka jest i przez to, żeby podnieść wysięgnik o wystarczająco duży kąt, konieczne było umieszczenie osi obrotu przy dolnej krawędzi wysięgnika, a nie przy górnej jak jest w prawdziwym LTR 1100. Przez to powstała spora dziura pomiędzy krawędzią wysięgnika a wciągarką – w to miejsce wchodzi koniec wysięgnika gdy jest podniesiony. Zakryłem ją co prawda paroma liftarmami podnoszącymi się wraz z wysięgnikiem, ale nie będę ukrywał że niezbyt podoba mi się to miejsce (widać na zdjęciu poniżej).
W części górnej żurawia ważne okazało się zachowanie sztywności pomiędzy trzema punktami: mocowaniem do obrotnicy, osią podnoszenia wysięgnika i osią mocowania siłowników. I znów nowe ramki sprawdziły się tutaj doskonale.

Pozostałe mechanizmy

Z prawej strony części górnej schowane są dwie wieże IR a za nimi dwa silniki PF M. Górny napędza rozsuwanie wysięgnika - przełożenie z8 > z24 ze sprzęgłem > z8, następnie z12 > z20, następnie przejście przez oś obrotu podnoszenia wysięgnika (kątowa z12 > nowa z20 z gładkim otworem > z12), po czym długą osią pod wysięgnikiem przekazywany jest napęd ze ślimaka na z8 i z z8 na racka.
Drugi silnik PF M po prawej napędza wciągarkę – przełożenie z12 > z20, z12 > z20.
Przy takich przełożeniach prędkość rozsuwania i wysuwania liny są prawie takie same, co zresztą widać na filmie.
Z lewej strony nadwozia znajduje się mechanizm pochylania kabiny.


Sama kabina jest trochę za duża niż wynikało to z przeliczenia skali, przede wszystkim jest szersza. Ale gdy zrobiłem ją na szerokość 5 studów jak powinno być wyglądała bardzo pokracznie. Kabina ma jeszcze bajerek w postaci odsuwanych drzwi.

Co mogłoby być zrobione lepiej
Tak, mam świadomość, że kilka rzeczy dałoby się zrobić lepiej, bardziej wiernie w stosunku do pierwowzoru. Przede wszystkim boli mnie ta dziura od góry między końcem wysięgnika a wciągarką. Poza tym przeciwwagi nie są całkiem takie jak powinny być. Ale może zabrzmi to nieskromnie ale moje mi się bardziej podobają niż te oryginalne. Oprócz tego niektóre proporcje nie są idealnie zachowane, np. odległość między osią obrotnicy a osią obrotu wysięgnika została skrócona. Pierwotnie było tak jak w oryginale, ale przy podniesionym wysięgniku mmimo pdparcia na rolkach cały ciężar szedł na tył i konstrukcja była bardzo obwiśnięta do tyłu. Skrócenie o 3 study rozwiązało problem.

Na koniec zapraszam na film:


Galeria całości będzie tutaj, póki co można oglądać podmieniając numerki od 01 do 48 w nazwach plików (kilka po drodze może nie działać): http://www.brickshelf.com...01_ltr_1100.jpg
Galeria wysięgnika
Galeria mechanizmów
Galeria przy pracy
Porównanie z innymi żurawiami LEGO (będzie, póki co od 01 do 19 w nazwach plików http://www.brickshelf.com...s/01_cranes.jpg

Dziękuję za wytrwałość w czytaniu tego wszystkiego:)
 
 
 
Backbone 

Wiek: 33
Dołączył: 06 Gru 2009
Wpisy: 665
Skąd: Doncaster
Wysłany: 2010-05-03, 20:11   

Ekhem. Zaje****e. Wiecej nic nie powiem bo mi szczeka opadla na podłogę.
 
 
 
Mistakes 
VIP
Marcin

Wiek: 27
Dołączył: 20 Gru 2009
Wpisy: 528
Skąd: Warszawa!
Wysłany: 2010-05-03, 20:19   

Mechanizmy rozszerzania podwozia i pochylania kabiny operatora naprawdę robią wrażenia.
Gratuluję konstrukcji i zazdroszczę zmysłu inżyniera :)
 
 
 
Hezar 

Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2016
Wpisy: 933
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2010-05-03, 20:37   

Co tu dużo pisać - żuraw naprawdę robi wrażenie, szczególnie na uwagę zasługuje rozsuwanie gąsienic.
Przy wysuniętym do maksimum wysięgniku występuje dość niebezpieczne wykrzywienie całości - pewnie nie da się tym Liebherr-em zbyt wiele podnieść, ale myślę że to akurat nie było priorytetem przy budowie.
Na koniec pozwolę sobie zauważyć, że niebezpieczeństwo przeskakiwania zębatek kątowych świetnie rozwiązuje zastosowanie knobów.

Pozdrawiam (:
Ostatnio zmieniony przez Hezar 2010-05-03, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 20:39   

Wow. Jestem pod wrażeniem, nie dość, że super wygląda, to jeszcze jeździ :P Gratuluje pomysłu, wykonania i ogólnie upchania całej elektroniki w takie coś, aż sam bym się takim czymś pobawił :D
Ostatnio zmieniony przez Jankes 2010-05-03, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jessie
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 21:11   

Naprawdę bardzo fajny kawał dobrej roboty. Jeszcze brakuje w opisie chyba tylko oryginalnych fotek maszyny, typu:

 
 
 
AndrU 
Kolekcjoner od 7 boleści


Wiek: 31
Dołączył: 16 Lis 2008
Wpisy: 54
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2010-05-03, 21:46   

Te rozsuwające się gąsiennice są super, pierwszy raz widze takie coś.
 
 
 
wicher 

Wiek: 40
Dołączył: 16 Kwi 2010
Wpisy: 13
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-03, 21:55   

Po prostu genialna maszyna! O_O Przy rozsuwaniu podwozia szczęka mi tak walnęła o podłogę, że przez najbliższe pół godziny będę szukał zębów. Gratuluję i podziwiam!
 
 
 
 
Gibon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 22:03   

Rozsuwanie gąsienic ma na celu zwiększenie stabilności? Bardzo ciekawy mechanizm, choć widać że przy rozłożonym podwoziu trochę ugina się ono do środka (a może już mi się tylko wydaje? :P). Rozumiem jednak, że to pewien kompromis między funkcjonalnością, wyglądem i wytrzymałością. Maszyna bardzo mi się podoba, na pewno fajnie się nią bawi. Testowałeś może udźwig?
 
 
 
Atros 
VIP
Kuba


Wiek: 34
Dołączył: 08 Kwi 2009
Wpisy: 784
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-03, 23:34   

Maszyna bardzo mi się podoba, jak już inni napisali szczególnie uwagę przykuwają rozsuwane gąsienice bo nie było tego wcześniej w modelach Lego. Sam model żurawia na gąsieniach jest dość oryginalny a to oczywiście plus. Wszystko wygląda na mocne i niezawodne, i ładnie pracuje. Wady już sam napisałeś więc tylko przyznam ci w nich rację.

Teraz trochę ponarzekam. Szkoda że na filmiku nic nie podniosłeś, na pewno był by to ciekawy widok. Nie podoba mi się też to niebieskie tło. Możesz też wywalić końcówkę wmv z końca tytułu filmu.

A można wiedzieć co cię zawodowo łączy z Liebherrem?
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5362
Skąd: Lubin
Wysłany: 2010-05-04, 00:50   

Oho, robi się ciekawie.
solic napisał/a:
Zaletą takiego połączenia jest w miarę szybki montaż i gotowość do pracy oraz łatwiejszy transport na miejsce przeznaczenia w porównaniu z żurawiami z ramieniem kratownicowym. Z drugiej strony ma tą przewagę w stosunku do żurawi na podwoziu samochodowym, że może poruszać się z zaczepionym ładunkiem. Wady na pewno też jakieś ma ale specjalnie nie szukałem:)

Przez dość długi okres w ofercie żurawi gąsienicowych z bomem teleskopowym Liebherr miał tylko LTRa 1100. Niedawno pojawiła się wersja 11200 (dla mnie kosmos - wieża z największego żurawia kołowego założona na podwozie gąsienicowe):

Oraz mniejszy od 1100, 1060:

Choć takie dźwigi wydają się być niszowe, są firmy które się specjalizują właśnie w budowie takich maszyn, na przykład Mantis.

Myślałem kiedyś nad budową takiego dźwigu, bo bardzo podobała mi się opcja z rozszerzaniem podwozia. Myślałem nad mechanizmem który miałby wysuwane osie, by zapewnić napęd do gąsienic, ale o bezpośrednim zamocowaniu silnika do ramy gąsienic nie pomyślałem. Jak widać proste rozwiązania są najlepsze :)
solic napisał/a:
Poza tym przeciwwagi nie są całkiem takie jak powinny być. Ale może zabrzmi to nieskromnie ale moje mi się bardziej podobają niż te oryginalne.

A nie próbowałeś zrobić tego mechanizmu zakładania przeciwwagi? Bo z tego co pamiętam to on sobie opuszcza do ziemi uchwyt do przeciwwagi, a potem ją podnosi?

Hezar napisał/a:
Na koniec pozwolę sobie zauważyć, że niebezpieczeństwo przeskakiwania zębatek kątowych świetnie rozwiązuje zastosowanie knobów.

Do knobów trzeba robić własne obejmy, na co w niektórych przypadkach nie ma po prostu miejsca.
Gibon napisał/a:
Rozsuwanie gąsienic ma na celu zwiększenie stabilności?

Tak. Rekompensuje to brak podpór.
_________________
m1longer.com
 
 
 
Mr.Z 


Wiek: 44
Dołączył: 16 Sty 2009
Wpisy: 374
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-04, 01:29   

fajny bajer, ale oryginal chyba nie rozsuwa tak gasienic?
pozrywałby je raczej.
fajna prezentacja, ale trochę za dużo "fajerwerków" montażowych.
MOC imponujacy. zazdroszczę. :-)
 
 
 
 
solic 
Technic/Trains


Wiek: 45
Dołączył: 18 Lut 2008
Wpisy: 376
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-05-04, 07:55   

Dziękuję za ciepłe przyjęcie. Naprawdę miło czytać:)

Gibon napisał/a:
Bardzo ciekawy mechanizm, choć widać że przy rozłożonym podwoziu trochę ugina się ono do środka (a może już mi się tylko wydaje? :P). [...] Testowałeś może udźwig?


Ugięcie rzeczywiście jest, ale bardzo nieznaczne.
Udźwig testowałem na części słupa. Wieczorem spróbuję podnieść coś cięższego.

Atr napisał/a:
Nie podoba mi się też to niebieskie tło.[...].A można wiedzieć co cię zawodowo łączy z Liebherrem?


Pracuję w zakładzie produkującym elementy konstrukcyjne między innymi do żurawi Liebherra. Chyba nie zdradzę wielkiej tajemnicy służbowej jak napiszę, że do LTR 1100 w moim zakładzie produkuje się główną konstrukcję nadwozia. Ale tak w sumie z gotowymi żurawiami styczności nie mam.

Mojej małżonce też się nie podoba niebieskie tło, choć mi się wydaje że ładnie kontrastuje z żółtym. Szukałem czegoś odpowiednio dużego o jednolitej kolorystyce, w końcu wykorzystałem... materac do ćwiczeń:)Ale faktycznie trochę za ciemne zdjęcia wyszły, następnym razem trzeba będzie wrócić do standardowego białego tła.

M_longer napisał/a:
A nie próbowałeś zrobić tego mechanizmu zakładania przeciwwagi? Bo z tego co pamiętam to on sobie opuszcza do ziemi uchwyt do przeciwwagi, a potem ją podnosi?


Próbowałem. I poddałem się, przy tej skali i chcąc zachować dostęp do wyjmowania Battery Boxa wsadzenie tam bardziej skomplikowanego mechanizmu naprawdę nie było proste. Poza tym przesunięcie całego nadwozia do przodu, o którym wcześniej pisałem, spowodowało, że przeciwwaga nie wisi całkowicie nad gruntem, tylko częściowo jeszcze nad podwoziem.
Ostatecznie powstała namiastka tego mechanizmu. czyli są pręty na które nasuwa się ręcznie od spodu kolejne części przeciwwagi.Mr.Z napisał/a:
fajny bajer, ale oryginał chyba nie rozsuwa tak gąsienic?
pozrywałby je raczej.


Prawdziwy oczywiście też tak rozsuwa gąsienice. Zresztą taka funkcja jest stosowana w wielu innych maszynach na podwoziu gąsienicowym, np. żurawiach kratownicowych a nawet niektórych kafarach.
Naprężenia w ogniwach gąsienicy przy rozsuwaniu nie powinny być większe niż przy skręcaniu.
Ostatnio zmieniony przez M_longer 2010-05-04, 08:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Mrosik 
VIP


Wiek: 36
Dołączył: 05 Maj 2009
Wpisy: 276
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-04, 18:33   

Świetny żuraw. W sumie nie mam nic do dodania, bo wszystko już zostało napisane.

Z tego co wiem, to tego typu żuraw był (jest) wykorzystywany przy budowie stadionu Lecha w Poznaniu.
 
 
 
Bobofrutx 
VIP
Władca Arctica!


Wiek: 33
Dołączył: 21 Sie 2007
Wpisy: 1014
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-05-04, 18:57   

Ciekawy typ żurawia, na oczy nigdy takiego nie widziałem ;P
Model nieźle wykombinowany zarówno ze strony technicznej ja i stylistycznej. Bardzo fajny pomysł na trój sekcyjny bom, troszkę boli to że się wygina w pełni wysunięty ;P. Widzę że wykorzystałeś bionic'lowe klocki na szczycie bomu (nie mam pojęcia jak sie ta część z rolkami zwie :P) ja osobiście kiedyś próbowałem ich użyć w kilku modelach ale ostatecznie zostały usunięte/zastąpione.
_________________
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel napisał/a:
Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...
 
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,061 sekundy. Zapytań do SQL: 10