Terex Scout ST-50

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

Terex Scout ST-50

#1 Post autor: djtermoz »

Po fantastycznym Tereksie wagi ciężkiej autorstwa Żbika czas na Terexa-liliputa.

Obrazek

ST-50 zwykle używają różne służby (np. leśnicy) do transportu niewielkich ładunków (do 1.8 tony + dodatkowo 3 tony na przyczepie) w trudnym terenie. Główną zaletą jest bardzo mały nacisk na podłoże, stąd ST-50 jest często używany na terenie niestabilnym i podmokłym, np. na torfowiskach. Pojazd występuje wielu konfiguracjach: z przyczepą gąsienicową, z pługo-solarką, z wywrotką, z zamkniętą kabiną.

Obrazek

Model jest stosunkowo prosty, bez technicznych fajerwerków. Napęd z 2 silników PF M ukrytych pod skrzynią ładunkową jest przekazywany na przednie koła za pomocą ślimaków. Bateria mieści się pomiędzy fotelami i między dwoma przekładniami ślimakowymi i udaje obudowę silnika jak w prawdziwej maszynie. Odbiornik IR z konieczności musiał być wbudowany przed fotelem pasażera więc nie ma on miejsca na nogi. Pojazd ma też światła zamontowane pod "dachem" kabiny - jak w oryginale. Posiada też zawieszenie w postaci bardzo prostych wózków-kolebek.

Z wyglądu jestem całkiem zadowolony choć nie obyło się bez kompromisów. Koła są z konieczności ciemnoszare bo LEGO nigdy nie wyprodukowało takich kół czarnych. Oryginał ma też klatkę kabiny zbudowaną z belek pospawanych pod różnymi dziwnymi kątami, wliczając dwie krzyżowe belki tworzące "dach". Musiałem zrezygnować z wielu tych kątów, które są dość trudne do zbudowania w tej skali. Stąd brak krzyża na dachu. Wymyśliłem też sobie użycie prostych czarnych płotków w roli tej kratki za fotelami ale ponieważ nie udało mi się ich na razie kupić to model publikuje taki jaki widzicie. Narysowałem też całość w LDRAW i tam płotki są.

Obrazek
Obrazek

Model jeździ całkiem sprawnie choć dość wolno (ze względu na ślimaki) i lepiej sobie radzi na podłodze niż na śniegu. Szczególnie, że dzisiaj rano śnieg był wyjątkowo lepki i ciężki przez co pojawiały się problemy z przyczepnością.

Film
Galeria
Tym razem nie zrobiłem instrukcji ale mam całość narysowaną w LDRAW:
ST50 i przyczepa

Kilka zdjęć: 1 2 3 4 5 6

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#2 Post autor: smyk »

Fajny pomysł z wykorzystaniem górnej części odbiornika IR jak podszybia.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Fistach

#3 Post autor: Fistach »

bardzo sympatyczny pojazd!

ciężko coś zmienić ale dla tych co nie boją się czitowania:

- słupki zrobił z flexów (lub może przewodów pneumatycznych z drutami w środku żeby trzymały kształt
- pomalował te koła farbką do modeli na czarno

:)

Fajnie jeździ, ciekawy film, muzyka z commandosów jest genialna:)

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#4 Post autor: djtermoz »

Słupki z flexów to może i dobry pomysł. Nie mam jednak tyle flexów. Brakuje mi też kierowcy. Musze kupic chyba jakiegos Technicfiga.

Kurcze teraz dopiero zauważyłem, że mi sie jakos dzwiek w filmie rozjechał z obrazem. Szkoda bo miałem to ładnie zsynchronizowane.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#5 Post autor: Atros »

Ładny i zgrabny, mi się podoba. Bez przesady kolor kół nie jest taki zły żeby wymagane było malowanie.
Czy w oryginale gąsienice przyczepki są napędzane?

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#6 Post autor: djtermoz »

Atr pisze:Czy w oryginale gąsienice przyczepki są napędzane?
Mam PDF od producenta w ktorym napisali: "Tracks on the tracked utility trailer are free-rolling" czyli wychodzi na to, ze przyczepa jest zwykłą przyczepą, bez napędu.

Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

#7 Post autor: Fiołkowa Furia »

Przy pierwszym spojrzeniu pomyślałem "Fajne, tylko szkoda, że nie jeździ". Ale czytam dalej i o_O, jednak są peefy. Bardzo udane wychodzą Ci te małe jeździdełka. Jedyne co bym zmienił to może dyszel między modułami, bo ten chyba się szybko łamie przy cofaniu?
<szarikm> trzy odcinki XXX - starczy na dzis

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#8 Post autor: glaz_pimpur »

Jak wysokie ma to zawieszenie? Czy dałbyś zdjęcia od spodu? Dopiero co zmontowałem podobne jeździdełko pimpurowi. Nie tak piękne od góry (pozwoliłem mu wykończyć we włąsnym zakresie) i nie tak sprawne od dołu i bardzo mnie ciekawi jak to zrobić lepiej. małe kółeczka dołożę najpierw:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#9 Post autor: djtermoz »

Prześwit jest bardzo mały. Brickshelf sie ociaga z publikacja galerii a tam jest więcej zdjęć:
Obrazek
Oryginał też prześwitem nie grzeszy:
Obrazek

Generalnie prześwit jest taki jaki zapewniania te ciemnoszare koła gasienicowe. Wózki musiałem zawiesić o pół studa niżej niż koła główne więc są one umocowane na Technic Liftarm 1 x 2 pod katem, korzystajac ze starych Technic Bush 1/2 Toothed (te z ząbkami) i czterech Technic Plate 1 x 4 with Toothed Ends.

Najlepiej sciagnij sobie model LDRAW (nie wiem czy korzystasz z MLCADa).

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#10 Post autor: pitrek02 »

Kapitalny!
Bardzo mi się podoba! Podziwiam to, że udało Ci się w takim małym modelu upchnąć silniki, odbiornik i box na baterie!

PS: Co to za nuta z filmiku z Terexem?

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#11 Post autor: djtermoz »

Piotrek builder pisze:PS: Co to za nuta z filmiku z Terexem?
Z gry Commandos 2 Men of Courage, trzecia misja: White Death.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Fiołkowa Furia pisze:Jedyne co bym zmienił to może dyszel między modułami, bo ten chyba się szybko łamie przy cofaniu?
Myślę, że skoro:
djtermoz pisze:Atr napisał/a: Czy w oryginale gąsienice przyczepki są napędzane?

Mam PDF od producenta w ktorym napisali: "Tracks on the tracked utility trailer are free-rolling" czyli wychodzi na to, ze przyczepa jest zwykłą przyczepą, bez napędu.
to z cofaniem jest raczej słabo.

Sam modelik bardzo sympatyczny. Masz talent do budowania maleńkich, a przy tym funkcjonalnych jeździdełek.

Fistach

#13 Post autor: Fistach »

djtermoz pisze:Z gry Commandos 2 Men of Courage, trzecia misja: White Death.
Mateo Pascual to swietny kompozytor!

Jeszcze raz gratulacje MOCa!

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#14 Post autor: Emilus »

Modelik miły dla oka, mały, kompaktowy i działa a to się bardzo chwali.

Mnie osobiście nieco rażą te fotele dla technicfigów, leżące wprost na płytkach. Dałbyś je na jakimś podwyższeniu nawet mniejszym niż brick. Ale to tylko taka drobna uwaga nieumniejszająca w żaden sposób konstrukcji.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Fajne. Miałem ponarzekać na za dużą redukcję i żółwią prędkość, ale na filmie okazało się że dzięki temu model porusza się majestatycznie i z godnością :)

ODPOWIEDZ