8041 Race Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

8041 Race Truck

#1 Post autor: m4rc1n »

Obrazek
Recenzja 8041 Race Truck

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok produkcji: 2010
Waga klocków (bez pudełka): ok 600g
Waga zestawu (brutto): 945g wg Bricklink
Liczba klocków: 608
Liczba figurek: brak
Spis części: Bricklink
Cena: MSRP: 229PLN, Polskie sklepy: b/d, Allegro: ok. 204-215PLN
Linki: Brickset, Lugnet

Z okazji Dnia Dziecka, mój ojciec przywiózł mi zestaw 8041 Race Truck, który kupił będąc na wyjeździe służbowym. Otrzymałem go w czwartek o pierwszej nad ranem, bo o tej godzinie tata wrócił, ale nie przeszkodziło mu to w obudzeniu mnie i wręczeniu spóźnionego prezentu. Szczerze mówiąc, gdy tata wyjeżdżał, poprosiłem go, żeby mi kupił jeden zestaw, ten, lub gdyby go nie było w sklepie, to zestaw 8262 Snow Groomer. Były oba, więc został wzięty zestaw wyżej na liście. I tak oto stałem się dumnym posiadaczem limitowanego zestawu...

Co ciekawe, do zestawu dołączona była karta VIP. Jest to karta programu lojalnościowego Lego, niestety, program ten nie obsługuje naszego kraju. Więcej Informacji na stronie http://vip.lego.com/

Opakowanie, instrukcja, naklejki.
Pudełko.
Ocena: 8/10
Obrazek
Spore, jak na taką ilość części. Po otwarciu skojarzyło mi się z czipsami, gdzie zawartość wypełnia trochę ponad połowę opakowania. Tutaj nie jest inaczej, co trochę razi. Wymiary pudełka to 48 x 28 x 6.3, a części wypełniają ok. 3/5 opakowania. W środku mamy woreczki z klockami i opony wrzucone luzem. Pudełko otwiera się poprzez rozdarcie perforacji.
Obrazek
Standardowo, przednią stronę stanowi zdjęcie modelu podstawowego oraz obok tego zdjęcia, funkcje modelu. Obok, na czarnym tle widać logo producenta, numer zestawu i wiek docelowej grupy odbiorców. Dodatkowo w lewym dolnym rogu mamy zaznaczenie, że jest to zestaw limitowany, choć mimo tego "ekskluzywnego" wydania, zestaw jest jak na razie łatwo dostępny. Na tylnej ściance został przedstawiony model alternatywny, czyli samochód wyścigowy, kojarzący się trochę z pojazdami NASCAR, gdyby nie sprężarka na masce. Do niego instrukcję można znaleźć na stronie Lego, co zostało zaznaczone na pudełku. Ogólnie oba modele przedstawiają się równie atrakcyjnie. Boczne ścianki przedstawiają model podstawowy, logo producenta, i numer na trzech ściankach, na jednej dodatkowo widać zdjęcie panelu w skali 1:1. Czwarta ścianka to ostrzeżenia, logo, symbol i adres LEGOclub.com, i ponowne zaznaczenie, że mamy do czynienia z zestawem limitowanym.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja.
Ocena: 7/10
Obrazek
W zestawie otrzymujemy dwie, trochę wątłe, książeczki, nieco mniejsze niż format A4, obie sklejane. Na okładce widzimy model podstawowy i numer książeczki. Pierwszą instrukcję standardowo czytamy, przewracając strony z prawa na lewo, podobnie drugą część. Na drugiej stronie mamy ostrzeżenie przed klockożernym dywanie, i o sugestii segregacji klocków przed składaniem. Model A składałem razem z dziewczyną, pomagając jej. W pewnym momencie stwierdziła, że instrukcje Lego to coś w stylu gry pt. "Znajdź różnice między obrazkami", co moim zdaniem jest dość celną uwagą. Nie obyło się też bez drobnych błędów. Zasadniczo ograniczyły się do tego, że w jednym punkcie piny 3l były wysunięte, potem wsunięte, a w następnym kroku znowu wysunięte. Tego typu błąd pokazałem na skanie. Naliczyłem co najmniej 3 podobne błędy. Na końcu drugiej książeczki mamy spis części i reklamy. Niestety, trafiła mi się felerna instrukcja. Dwie strony zostały ze sobą źle sklejone, nie da się całkowicie rozłożyć kartek. Papier jest zbyt delikatny by bez szkód rozerwać sklejony fragment. W dodatku jeszcze dwukrotnie miało miejsce sklejenie stron, lecz na szczęście dało się rozdzielić strony.
Obrazek

Naklejki.
Ocena: 10/10
Obrazek
W zestawie otrzymujemy, wrzucony luzem do pudełka, arkusz naklejek, całkiem spory. Mamy do dyspozycji 25 naklejek, nie łączących klocków w żaden sposób. Nie mogłem się powstrzymać przed naklejeniem, bez nich ciężarówka wygląda trochę łyso. Naklejki dodają jej wyścigowego uroku.

Klocki.
Obrazek
Tutaj ograniczę się do listy części po prostu interesujących. Jakość nie budzi zastrzeżeń, więc nie będę się tutaj produkował.
Części interesujące:
Black Technic, Gear Rack 1 x 7 with Axle and Pin Holes, szt 1
Obrazek

Black Technic, Panel Fairing # 1, #2 Small Smooth Short, po jednym Side A i Side B, po raz pierwszy w czarnym kolorze.
Obrazek

Black Technic, Panel Plate 1 x 5 x 11, szt 5, jw.
Obrazek

Dark Bluish Gray Technic, Axle 4 with Stop, szt 2
Obrazek

Light Bluish Gray Technic, Axle and Pin Connector Perpendicular Triple, szt 5
Obrazek

Light Bluish Gray Technic, Liftarm 5 x 11 Open Center Frame Thick, szt 1
Obrazek

Light Bluish Gray Technic, Pin Long with Friction Ridges Lengthwise and Center Pin Hole, szt 1
Obrazek

Red Technic, Panel Fairing #13, #14 Large Short Smooth, zarówno Side A jak i Side B, po 1 sztuce
Obrazek

Model A.
Budowa modelu zajęła nam (tzn. Mojej Lepszej Połówce i mi) ok. 2.5h. Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak model powoli rośnie.

Po pierwszych 26 krokach spotkaliśmy się z przednią częścią ramy:
Obrazek

A po kolejnych kilku z silnikiem....
Obrazek

...który najwyraźniej polubił towarzystwo wyżej wymienionej.
Obrazek

Tylny most....
Obrazek

...też się przyłączył. Oto mamy całkiem zgrany trójkącik:
Obrazek

Powoli wyrasta kabina. Pierwszy panel już na miejscu:
Obrazek

Cóż... Projektanci zmaścili siedzenie.
Obrazek

No i mamy skończony model, wraz z naklejkami:
Obrazek Obrazek
Model A: Race Truck
Ocena: 9/10
Ciężarówka całkiem zgrabna, w typie europejskiego ciągnika siodłowego. Wzorem ciężarówek wyścigowych, silnik został przesunięty za kabinę. Do funkcji można zaliczyć otwierane drzwi, oraz przechylaną kabinę, która otwiera dostęp do.... niczego poza skrętną osią. W normalnym przypadku byłby tu silnik, ale już o nim pisałem. Przy okazji przedniej osi, została ona wybudowana poziom wyżej niż tylna, przez co tył jest nieco podniesiony. Na pierwszy rzut oka, nie widać tego, mimo to, można zauważyć, że sylwetka sprawia wrażenie nieco agresywnej.
Na dach kabiny zostało wyprowadzone sterowanie skrętem. Jako że kabina jest odchylana, oś którą skręcamy pojazdem, jest rozłączana. Gdy kabina jest w pozycji do jazdy, knoby, przekazujące moment dalej, na gear rack 7l, zazębiają się, pozwalając sterować modelem. Sama kabina jest przymocowana do ramy nad przednim zderzakiem, mocowanie jest jednocześnie osią, wokół której kabina się obraca. W czasie zabawy, mocowanie się gnie, gdy skręcamy pojazdem. A raczej, gięłoby się, gdyby nie to, że z tyłu kabiny są dwie ośki, które zaczepiają kabinę do ramy, przez co można bez problemów bawić się modelem. Razi jednak tylna ściana kabiny, a raczej to że jej po prostu nie ma. Drobny minus za brak geometrii skrętu Ackermanna, choć to jest niewielki model i nie jest ona potrzebna. Zawieszenia brak.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Ocena ogólna: 8.5/10
Model A to ładnie wymodelowana z nowych paneli ciężarówka wyścigowa. Jest bardzo bawialna, można otwierać drzwi i podziwiać wprost ascetyczne wnętrze, a także zaglądnąć pod kabinę. Także obserwowanie pracującego silnika, a także sposobu w jaki działa dobrze widoczny dyferencjał, sprawia radość. W kabinie jest trochę miejsca, w sam raz by przerobić go na zdalnie sterowany model. Sportowe naklejki oraz niskoprofilowe opony, zdradzają pochodzenie ciężarówki.


Za
  • Naklejki
  • Ładnie wyrzeźbiony model przy pomocy nowych paneli
  • Wystarczająca ilość miejsca na pełne zmotoryzowanie, np pod kabiną
  • Niewielki promień skrętu, pozwalający się bawić na biurku
  • Możliwość obserwacji pracy silnika, czy dyferencjału
  • Przemyślane mocowanie kabiny do ramy
Przeciw
  • Brak tylnej ściany
  • Antenki kręcą się dookoła swojej osi, co trochę irytuje
  • Nie najlepiej wykorzystana przestrzeń pod kabiną, choć.... (patrz wyżej)
Zestaw bardzo fajny, bawialny, choć nieco drogi, ale w końcu seria limitowana.
Bez wyrzutów sumienia mogę go polecić :)
Ostatnio zmieniony 2010-06-06, 18:38 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 3 razy.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Fistach

#2 Post autor: Fistach »

Recenzja dobra :) zreszta uwagi co do niej przekazalem Ci na gg.

Co do zestawu to nawet nie wiedzialem ze tyle tam tych czarnych paneli. Pod wzgledem designerskim ma on pewne wady. Nie bardzo rozumiem dlaczego przepuscili tak beznadziejny zderzak.... Noi siodlo jest poziomo. Dziwne:)

Fioletowy

#3 Post autor: Fioletowy »

Z przodu dziwnie wygląda wg mnie nie sam zderzak, co światła - tylko 2 małe okrągłe? A nie widzę z elementów technicowych takie, które miałyby je zastąpić. Brak tylnej ściany trochę razi, ale i tak ciężarówka ta bardzo mi się podoba, mimo że nie jestem koneserem Lego Technic. A i recenzja bardzo fajna :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Fistach pisze:Noi siodlo jest poziomo. Dziwne:)
Siodło podobnie jak w 8258 jest ruchome (odchylane). Natomiast model bardzo mi się podoba, niestety jego cena już mniej.

Jako ciekawostkę warto podać iż model posiada naklejki podobne (a w częsci takie same) jak holownik 8285.

Wie ktoś może coś więcej na temat edycji limitowanej różnych zestawów? Jak to w ogóle działa. Bo np. u nas 7685 (buldek City) jest powszechny, a na BSie widziałem zdjęcia pudełka z logo limited edition.
Pozdrawiam :)

Fistach

#5 Post autor: Fistach »

Karol pisze:
Fistach pisze:Noi siodlo jest poziomo. Dziwne:)
Siodło podobnie jak w 8258 jest ruchome (odchylane). Natomiast model bardzo mi się podoba, niestety jego cena już mniej.

Jako ciekawostkę warto podać iż model posiada naklejki podobne (a w częsci takie same) jak holownik 8285.

Wie ktoś może coś więcej na temat edycji limitowanej różnych zestawów? Jak to w ogóle działa. Bo np. u nas 7685 (buldek City) jest powszechny, a na BSie widziałem zdjęcia pudełka z logo limited edition.
Aha, to troche duzy ten zakres regulacji:) i pewnie nie do konca sie trzyma:)
Zestawy z logo serii limitowanej dzialaja jak magnes na roznego rodzaju zbieraczy i kolekcjonerow a najbardziej dzialaja na takich co widzac ten sam zestaw z napisem (drozszy) i bez napisu (tanszy) , powodujac ze sa oni za to samo zaplacic zacznie wiecej :) ale jak ich to cieszy to nie mam nic przeciwko.

rh

#6 Post autor: rh »

Dzięki za bardzo dobrą recenzję. Poprawiłem parę bardzo drobnych błędów, ale ... czy na pewno tak duże zdjęcia są koniecznie? Czy ~ 1280 x 1024 nie byłyby wystarczające?

A sam model. Lubię zestawy z serii technic, ale ten w żaden sposób do mnie nie przemawia. Może dlatego, że było już sporo ciężarówek, a może dlatego, że jest to jedna wielka naklejka.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Fajna recenzja, szczegółowa. Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia gołej ciężarówki przed oklejeniem naklejkami. M_longer kiedyś zrobił taką symulację, fajnie by było ją skonfrontować z rzeczywistością.

Co do idei zestawów limitowanych mam trochę inne przypuszczenia: Patrząc na takie zestawy jak 8041, 8063 albo 8146 (które też były opisane jako Limited Edition) widać, że nie są to jakieś szczególne arcydzieła. Mam wrażenie że, TLG szkoda było schować taki projekt do szafy, a z drugiej strony nie były ona na tyle ciekawe by zostać wydane jako pełnoprawne zestawy. Więc zostały zagospodarowane w taki właśnie sposób - fani sobie to kupią, a przypadkowi klienci lepiej niech poszukają czegoś bardziej ciekawego wśród normalnych zestawów.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#8 Post autor: m4rc1n »

Fioletowy pisze:Z przodu dziwnie wygląda wg mnie nie sam zderzak, co światła - tylko 2 małe okrągłe?
Dokładnie. Też to zauważyłem.
rh pisze:ale ... czy na pewno tak duże zdjęcia są koniecznie? Czy ~ 1280 x 1024 nie byłyby wystarczające?
Może były by lepsze, ale zdjęcia były robione na i tak najmniejszej rozdzielczości aparatu, jedne były robione aparatem 3.2 mpx, część 2 mpx. Po prostu fotki robiłem na raty, i nie miałem dostępu do tego samego aparatu.

solic, co do zdjęć modelu podstawowego bez naklejek, bez problemu można je znaleźć na BS-ie. Sporo osób fotografuje ciężarówkę bez naklejek. Tutaj masz przykładową galerię:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=419616

Szczerze mówiąc, bardziej mi się podoba z naklejkami, wygląda mniej "klockowo"

Co do modelu alternatywnego, to się zawiodłem. Myślałem, że będzie lepiej wyglądał. Poprawę widać szczególnie po zdjęciu narośli z silnika, i zastąpieniem jej kaflami. Wyścigówę po złożeniu zmotoryzowałem, choć mam trochę problem z umieszczeniem we wnętrzu odbiornika :D

Może w niedługim czasie, opiszę modele, może uda mi się także zmotoryzować ciężarówkę :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

m4rc1n pisze:Może były by lepsze, ale zdjęcia były robione na i tak najmniejszej rozdzielczości aparatu, jedne były robione aparatem 3.2 mpx, część 2 mpx. Po prostu fotki robiłem na raty, i nie miałem dostępu do tego samego aparatu.
Ale dostęp do jakiegokolwiek programu zmniejszającego zdjęcia chyba masz? :]

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#10 Post autor: m4rc1n »

Owszem, mam. Specjalnie robiłem zdjęcia w małej rozdzielczości, by nie ładowały się 5 minut i ważyły 3 MB. Zamiast tego ważą po ok 0.5MB, ale skoro dalej za duże to zmniejszę :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#11 Post autor: Kubrick »

m4rc1n, uzyj jpeg resizera (zaraz Ci go podesle). Z 0.5MB zrobisz po 100-150KB w b.dobrej jakosci :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#12 Post autor: m4rc1n »

Poprawione. Fotki są teraz w rozmiarze 1024x768. Mam nadzieję, że teraz są wystarczająco małe :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

ODPOWIEDZ