[MOC] Köf II/SM01

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

[MOC] Köf II/SM01

#1 Post autor: pitrek02 »

Cześć!

Koefa miałem zbudować już 3 lata temu, gdy dostałem swój pierwszy zestaw Trains, ale jakoś skończyło się jedynie na planach i wstępnych przymiarkach. Nie miałem pomysłu m.in. na podwozie i drzwi do kabiny. Do tematu przystąpiłem ponownie w 2008, ale i tym razem nic z tego nie wyszło. W tym czasie miałem ważniejszy projekt, kamieniczkę do Klocków Zdroju, która była priorytetem. Dwa tygodnie temu, podczas rozmowy ze Scratem, wspomniałem o owej lokomotywie i po małej namowie, dałem się przekonać do kolejnej próby i tym razem się udało! Swoją drogą, ciesze się że dopiero teraz. Wcześniejsze podejścia sprawiły, że tym razem udało mi się nie popełnić tych samych błędów.

Obrazek

Jak widzicie, model jest szeroki na 8 kropek. Zastanawiałem się, czy nie wyglądałby lepiej na 7, jednakże doszedłem do wniosku, że w tych wymiarach nie udałoby mi się oddać charakteru tego modelu. Czy to była dobra decyzja, oceńcie sami.

Obrazek

Po pół roku, wróciłem do bardziej zwariowanych technik budowy. Doszedłem do wniosku, że model nie wyglądałby dobrze, jeżeli byłby zrobiony w tradycyjny sposób, jak to miało miejsce np. w Pickupie.

Obrazek

Obrazek

Wypadałoby też coś napisać o pierwowzorze. Köf II to lekka manewrowa lokomotywa spalinowa, produkowana w latach 1934-1945 na terenie Niemiec (m.in. przez Deutsche Reichsbahn) w ilości ok. 1000 sztuk. Kilka egzemplarzy trafiło również do Polski, najprawdopodobniej po II Wojnie Światowej. Obecnie jej zachowany egzemplarz można obejrzeć w lokomotywowni Skierniewice i Pyskowice. Dwa egzemplarze (jak podaje wikipedia) pełnią do dziś pracę przy likwidacji zakładów Polchem w Toruniu. PKP nadało jej oznaczenie SM01.

Obrazek

Tutaj znajdziecie galerie. :)

Pojedyncze zdjęcia (od 01 do 11) http://www.brickshelf.com/gallery/pitre ... oef/01.jpg

Warto również zaznaczyć, że główne zdjęcie było inspirowane tym z modelu SM03 Maćka Drwięgi.
Dodatkowo, chciałbym podziękować Rh i Scratowi za liczne porady, które sprawiły że model prezentuje się znacznie lepiej!

To by było chyba na tyle.
Pozdrawiam!

Fistach

#2 Post autor: Fistach »

Fajnie wyszło to pokraczne paskudztwo :)

Co prawda okienko od przedniej strony jest za małe, a środek za szeroki ale nie ma okienka o 2 mm szerszego :)


Dobra robota!
Ostatnio zmieniony 2010-07-30, 14:40 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

rasch22

#3 Post autor: rasch22 »

Ciekawa maszyna ;)

Ładnie odwzorowana, powiem szczerze że wygląda jak oryginał, pewnie jeszcze lepiej by wyglądała gdyby była w kolorze DRed. Wydaje mi się też żę ta żółta poręcz psuje coś w kompozycji, bardzo razi po oczach i na zdjęciach, czarna tak jak w oryginale by chyba lepiej wyglądała. Dodatkowo zastanawia mnie ten tile 1x8, jestem w pracy i nie bardzo umiem dostrzec na tym monitorze jak on jest zamocowany mam takie dziwne wrażenie że albo wisi bezwładnie albo zaraz odpadnie gdy tylko się ruszy lokomotywą. Ogólnie całkiem dobra robota, znawcy widzą od razu co to za lokomotywa a nie znawcy tacy jak ja dowiedzieli się o jej istnieniu.

Nexus 7

#4 Post autor: Nexus 7 »

Sylwetka oddana bardzo fajnie, widac od razu o co chodzi. Super dach, bardzo mi sie spodobal.
W szerokosci 7 tez mozna by to sprobowac zrobic, na zdjeciu oryginalu nie bardzo widac co prawda proporcji "silnika" do kabiny ale powinno byc dobrze.
Zolta porecz jakos nie gra. Albo czarna, albo - wedlug mnie - zadna.
Dlaczego boki przedniej czarnej czesci wykonczone sa plytkami a nie kafelkami? Czyzby mialy na tym byc zaczepione czerwone kafelki 2 x 2 ?

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#5 Post autor: pitrek02 »

Nexus 7 pisze:Dlaczego boki przedniej czarnej czesci wykonczone sa plytkami a nie kafelkami? Czyzby mialy na tym byc zaczepione czerwone kafelki 2 x 2 ?
Miały być, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu i zapomniałem o podmienieniu płytek na kafelki. :(
Nexus 7 pisze:Zolta porecz jakos nie gra. Albo czarna, albo - wedlug mnie - zadna.
rasch22 pisze:Wydaje mi się też żę ta żółta poręcz psuje coś w kompozycji, bardzo razi po oczach i na zdjęciach, czarna tak jak w oryginale by chyba lepiej wyglądała.
Ten Koef na zdjęciu akurat ma czarne, ale wiele w rzeczywistości posiada żółte jak mój modelik.
http://home.arcor.de/vev/kof4.jpg

:)
Ostatnio zmieniony 2010-07-30, 11:11 przez pitrek02, łącznie zmieniany 2 razy.

rasch22

#6 Post autor: rasch22 »

Wydaje mi się że mógł byś zrobić eksperyment i zamienić barierkę na czarną, albo przynajmniej zrobić żółte naklejki imitujące poręcze przy kabinie, bo tak jak są teraz to ten żółty jakoś nie w 5 ni w 10 :)

Awatar użytkownika
Darecki
Posty: 38
Rejestracja: 2009-07-25, 21:50
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: LinkinDark

 

#7 Post autor: Darecki »

Świetny model, w wersji klockowej wygląda znacznie lepiej niż oryginał :) Jedyne, co tutaj nie pasuje to ten magnesik z przodu, ale jak mniemam usunąć się go za bardzo nie da.
It's just a ride...

rh

#8 Post autor: rh »

Bardzo sympatyczna jest ta lokomotywka :) Najważniejsze, że udało Ci się w końcu jakoś zrobić to przesunięcie przy drzwiach. Jedyne co mi się nie podoba - mam dziwne wrażenie, że ona zaraz zacznie szorować po torach tyłem, jakoś tak strasznie nisko...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Tak na to patrzę i zastanawia mnie jedna rzecz:
Jak zamocowałeś te dwa światła pod oknami?
http://www.brickshelf.com/gallery/pitre ... oef/09.jpg

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#10 Post autor: makorol »

Moim zdaniem pralki położone 'na plecach'.
Ostatnio zmieniony 2010-08-01, 14:49 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#11 Post autor: pitrek02 »

makorol pisze:Moim zdaniem pralki położone 'na plecach'.
Bingo.
rh pisze:Jedyne co mi się nie podoba - mam dziwne wrażenie, że ona zaraz zacznie szorować po torach tyłem, jakoś tak strasznie nisko...
Ale nie szoruje, co najważniejsze. ;)
Darecki pisze:Jedyne, co tutaj nie pasuje to ten magnesik z przodu, ale jak mniemam usunąć się go za bardzo nie da.
No niby można, ale wtedy modelik nie byłby bawialny, a w kolejkach jest to bardzo ważna cecha moim zdaniem. ;)

Dziękuję za komentarze!
Ostatnio zmieniony 2010-08-01, 18:35 przez pitrek02, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ