[MOC] Zremb ŻK-162 Polan

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#16 Post autor: V1 »

Dzięki Emilus że to napisałeś. Uwielbiam słuchać takich rzeczy.
A może Ty wiesz skąd wytrzasnąć dane techniczne / historię konstrukcji tych dźwigów, lub chociaż rysunki? Bo mi się w internecie udaje znaleźć tylko zdjęcia i żadnych informacji. Mniej lub bardziej Obrazek.

Nad naklejkami wciąż myślę. Może do wystawy uda mi się wydrukować takie w innym, bledszym kolorze i zrobię drugie ramię, mam jeszcze 2 takie klocki.

Czy ja tęsknię do tamtych czasów... Chyba zgadzam się z Dmacem, przynajmniej ogólnie. Lubię te sprzęty, bo są mi przynajmniej optycznie znajome. Poza tym to już zabytki. Z którymi bliżej lub dalej obcowaliśmy dawno temu, kiedy były niczym więcej jak kawałem żelastwa / złomem. Dlatego szybciej się obejrzę za Trabantem niż za Porsche.
Ostatnio zmieniony 2010-07-01, 23:36 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

rasch22

#17 Post autor: rasch22 »

dmac pisze: Nie wiem jak V1, ale ja nie uważam, żeby tamte czasy były dobre. Dlatego nie tęsknię za nimi, tylko za tym, jaki wtedy byłem. Młody. Zdolny. Szczupły. Beztroski. I tak dalej... A że nasiąkałem takimi widokami, a nie innymi - to chyba oczywiste. Stąd w pełni podzielam zapał do budowania symboli tamtych czasów - nawet jeśli, jak mówię, nie były to czasy dobre. Te prace, pośrednio, przypominają mi jaki byłem.
Dokładnie o to mi chodziło, dlatego dobre było w cudzysłowie ;)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#18 Post autor: Emilus »

A może Ty wiesz skąd wytrzasnąć dane techniczne / historię konstrukcji tych dźwigów, lub chociaż rysunki? Bo mi się w internecie udaje znaleźć tylko zdjęcia i żadnych informacji. Mniej lub bardziej rozpieprzonych.
Po primo, mogę popytać Ojca, jak wróci z wczasów.
Wiem że zna tego typu żurawie, począwszy od archaicznych chyba "październików", po lechy i polany. Co do dokumentacji i rysunków, to nie wiem skąd je wziąść ale pobadam.

Skoro lubisz takie historie, to jeszcze coś:

Ojciec miał próbnie podnieść ładunek lechem i kazał pracownikowi rozstawić podpory (może i był jakiś mechanizm rozsuwający je w poziomie, tego już nie ponmnę) natomiast rozstawianie podpór góra/dół było realizowane przez reczne kręcenie śrub-podpór które w ten sposób zmieniały punkt zamocowania względem podwozia.
Ten pracownik zamiast rozstawić wszystkie, pokpił sprawę i rozstawił tylko jedną, najbliższą do podnoszenego obciążnika - bo mu się nie chciało.
Ojciec podniósł ładunek i cały żuraw pochylił mu się w strone tegoż ładunku (już z wiszącym nim na linie) aż podnoszony detal walnął o ziemię. Ojciec mógłby odetchnąć i włączyć tylny bieg na bębnie aby powoli z pomocą silnika opuszczać ładunek i stawiać lecha znowu na koła i tą jedną podporę. Niestety Padre spanikował i przełączył na wolny spadek (luźne wysprzeglenie silnika) no i żuraw pizgnął o ziemię. Ojciec podnosił na dość długim wysięgniku i dodatkowo na bocianie (przedłużenie wysięgnika głównego o mały wysięgnik-bocian o długości 6-7m). Na bocianie nie było wielokrążka tylko mały hak na jednej linie bez zblocza i zamocowany w stalowej kuli. Kiedy żuraw gwałtownie pacnął na koła, lina od bociana uległa zerwaniu i poleciała do góry oplątując czubek bociana. Rozerwało kulę w haku na dwie połowy. Jedna poleciała hen a druga przeleciała ok metr (z tego co pamiętam) obok kabiny i głowy Ojca.

Mój Padre pracował też na małych archaicznych październikach (udźwig bodajże 3 tony) których największą zaleta był prawie błyskawiczny obrót wieży. Nie miały też podpór.
Kiedyś wycinał otwór w kabinie! aby wypuścić wydech, źle rozmierzył i wyciął 1/3 dachu kabiny. Kierownik jak to zobaczył złapał się za głowę, że to prawie sabotaż przemysłowy... ech te czasy. Te październiki były wykonywane po kowalsku, nic tam nie pasowało podobnie jak w wózkach widłowych typu lwów, którego mam na zakładzie i jeszcze dycha ale na silniku od C355 3p.
Ostatnio zmieniony 2010-07-01, 17:12 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1479
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#19 Post autor: Misterzumbi »

Jak wyglada taki Pazdziernik?
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#20 Post autor: Emilus »

Jak wyglada taki Pazdziernik?
Koło mojej pracy pracują jeszcze maszyny w ten deseń to jutro cykne foty i umieszcze tu. Myślę że V1 się nie obrazi.
Ostatnio zmieniony 2010-07-01, 17:22 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#21 Post autor: V1 »

Niezłe. Spisuj te historie, bo w czasach automatyki i elektroniki takie historie będą na wymarciu.

A po czym szukać zdjęć tych 'październików' ? Mówisz o tych bez kabiny, które się obsługiwało stojąc obok?

Edit: Super, czekam z niecierpliwością.
Ostatnio zmieniony 2010-07-01, 17:26 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#22 Post autor: Emilus »

Zrobiłem parę fotek, co prawda to są koparki ale z ta wieżą albo bardzo podobną były też żurawie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak mógł wyglądać październik choć może miał bryłę bardziej przypominającą budę, jak ten (żuraw elektryczny, nadbrzeże Toruńskie, stare dzieje):
Obrazek

Musze zapytać Padre, jak wróci z wywczasów.
Te maszyny mogę obcykac dokładniej i popytać o nie obsługiwaczy. Ale co tam takie popierdki, widzieliście kiedyś coś takiego??
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-07-02, 16:40 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#23 Post autor: V1 »

O! Taka koparka to jest coś, nad czym będę teraz myślał. (Za rok może skończę :)
Znasz jej oznaczenia, żeby dało się wyszukać informacje w internecie?
Ostatnio zmieniony 2010-07-02, 20:46 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#24 Post autor: Emilus »

niestety ale mogę sprawdzić, wleźć na obudowę, zaytać, obcykać itp.
Ostatnio zmieniony 2010-07-02, 20:48 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#25 Post autor: V1 »

To please please :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 64
Rejestracja: 2005-10-16, 17:19
Lokalizacja: Opole
brickshelf: tomke92

 

#26 Post autor: Tomek »

To akurat kolejny polski wytwór, KM-251, trochę nafilmowane tego na Tubie jest - http://www.youtube.com/watch?v=cPPvGxUq ... re=related .
Ostatnio zmieniony 2010-07-03, 12:24 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ