10216 Winter Village Bakery

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
HELF: nori-gallery
: 75447641@N05

   

10216 Winter Village Bakery

#1 Post autor: nori »

Obrazek

10216 Winter Village Bakery

Rok temu w ofercie TLG znalazł się bardzo ładny zestaw świąteczny [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=10414]10199 Winter Toy Shop[/URL], natomiast w tym roku otrzymujemy niejako jego kontynuację. Sklep z zabawkami uzupełniony został o piekarnię oraz szereg naprawdę przepięknych elementów i ludzików. Tak, jak możecie się domyślić, w niniejszej recenzji będę rozpływał się w zachwytach. Ale jak najbardziej zasłużonych.

Rok produkcji: 2010
Liczba elementów: 687
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 28 x 7 cm
Figurki: 7 i pół
Seria: Seasonal
Ceny: 54.99 USD, 49.99 GBP, 54.99 EUR (Germany), 239.99 PLN

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

1) Pudełko

Charakterystyczna dla pięciocyfrowych zestawów otoczka, w postaci studowego paska, uzupełniona została przez przepiękną fotkę zawartości. Dobrze dobrane tło, do tego sypiący śnieżek (pozdrowienia dla drogowców!), wygląda to bardzo ładnie i, co najważniejsze, zachęcająco.

Obrazek

Z tyłu pudełka znalazło się miejsce na parę fotek, w tym jedną przedstawiającą siedem i pół ludzika. Wszystko estetycznie komponuje się ze sobą, projektanci użyli prostych ale skutecznych sposobów (nienachalne ramki, przyozdobienie gałązkami z kokardkami).

Obrazek

Na bokach pudełka znajdziemy ostrzeżenia, dodatkowe fotki oraz spis elementów wraz z dwoma postaciami w obowiązkowej skali 1:1.

Obrazek

2) Instrukcja

Jedna książeczka w formacie A4, liczy 84 strony wraz z okładką.

Obrazek

Jako że w zestawie znalazło się miejsce dla „świecącego klocka”, aż dwie strony w instrukcji poświęcono na „Ważne informacje dotyczące baterii” przedstawione w wielu językach, w tym także polskim.

Obrazek

Kolejne dwie strony to ostrzeżenia przed słynnym dywanem oraz oczywiście ludziki.

Obrazek

Szata graficzna instrukcji jest bardzo prosta, wszystkie plany budowy umieszczono na niebieskim tle, dodatkowo każda strona posiada żółtą obwódkę. Przy każdym kroku budowy wyszczególniono elementy które będą w nim potrzebne.

Obrazek

Pod koniec instrukcji znalazło się oczywiście miejsce na indeks elementów,

Obrazek Obrazek

oraz parę reklam flagowych zestawów, w tym przepiękne zdjęcie przedstawiające razem zestawy 10199 i 10216:

Obrazek

3) Zawartość pudełka, ciekawe elementy

W pudełku, oprócz instrukcji, znajdziemy osiem nieponumerowanych woreczków z elementami

Obrazek

oraz mały arkusik naklejek. Tło w naklejkach jest przezroczyste, dzięki temu można wykorzystać je według własnego uznania na dowolnych, pod względem koloru, elementach (choć do czego może jeszcze przydać się naklejka z cennikiem?).

Obrazek

Obrazek
skan w 300 dpi

Natomiast z samych elementów, warto wspomnieć o dwóch przezroczysto-niebieskich (Trans-Medium Blue) płytkach,

Obrazek

całkiem przyzwoitej ilości jedzonka oraz różnorakich akcesoriów,

Obrazek

Obrazek

oraz mnóstwa malutkich „okrąglaków” w przepięknych kolorkach!

Obrazek

Warto też wspomnieć o paru elementach w kolorze Medium Dark Flesh, który to kolor miał premierę w tegorocznych zestawach z serii „Prince of Persia”.

Obrazek

Na osobny akapit zasługuje święcący klocek (Dark Bluish Gray Electric, Light Brick 2 x 3 x 1 1/3 with Trans-Clear Top and Yellow LED Light).
Ta mała, przezroczysta skrzyneczka, posiada diodę którą zaświecamy poprzez wciśnięcie szarego przycisku. Niestety, by klocek świecił, przycisk musi być cały czas wciśnięty, nie jest to najwygodniejsze, przynajmniej w przypadku takiego jego zastosowania jak w niniejszym zestawie, czyli oświetlenia wystawy sklepowej. Na szczęście łatwo jest doczepić parę elementów, dzięki czemu klocek świeci cały czas (i pewnie zżera baterie niemiłosiernie...). Identyczne świecidełko występowało też w zestawie 10199 Winter Toy Shop.

Obrazek

I jeszcze mała ciekawostka, przyjrzyjcie się główkom, a dokładnie ich studom. Pięć ma otworki, natomiast dwie są pełne! Ot, taka ciekawostka.

Obrazek

4) Ludziki

Wśród ludzików niestety zabrakło tak charakterystycznych postaci jak kolędnicy z zeszłorocznego zestawu, ale i tak otrzymujemy całkiem wesołą gromadkę.

Obrazek

Obrazek

A tu nasza gromadka oskalpowana:

Obrazek

Dwie główki są dwustronne, ciekawostką jest pierwsza od lewej – jej przód jest praktycznie taki sam jak trzeciej kobietki, jednak tylko jedna z tych dwóch główek ma podwójny nadruk.

Obrazek

Jak pewnie zauważyliście, w opisie na początku podana jest liczba figurek siedem i pół (tak samo jest nawet na stronie TLG). Jednak spodenek w zestawie jest tylko siedem, gdy nasza czerwona dama przebierze się w strój adekwatny do niej, czyli krwistoczerwoną suknię, pozostaną same luźne spodenki. I to właśnie te spodenki są wspomnianą połową figurki.
Czyli spodenek w zestawie jest siedem, tak samo torsów. Siedem główek też występuje oraz siedem nakryć na te główki. A dzięki sprytnemu zabiegowi, gdzie Red Slope 65 2 x 2 x 2 with Bottom Tube posłuży jako wymiennik, otrzymujemy cudownym sposobem dodatkowe „pół”.

Obrazek

A skoro wspomnieliśmy o siedmiu nakryciach głowy, to przy okazji fotka nie zaszkodzi:

Obrazek

5) Zestaw

Jak mogliście już zauważyć, zestaw składa się z paru modułów. Pierwszym z nich jest proste stoisko w którym można nabyć choinkę. Dzięki cennikowi wiemy że małe drzewko kosztuje stówkę, natomiast duże jest dwukrotnie droższe. Szkoda jednak że w pudełku znajdziemy tylko jeden banknot, tego elementu powinno być tu przynajmniej ze 2-3 sztuki.
Natomiast samo stoisko prezentuje się całkiem sympatycznie. Brązowe „ściany”, piaskowy blat i dwukolorowy daszek. Proste, małe i bardzo ładne.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście nie mogło zabraknąć sprzedawcy.

Obrazek

I wersja z „naklejoną” naklejką – cennikiem. Naklejenie jest tylko wirtualne, więc w rzeczywistości może to wyglądać troszeczkę inaczej...

Obrazek

Kolejnym elementem jest wóz z skrętną osią, zaprzęgnięty w jednego, brązowego konia. Ponownie bardzo prosta konstrukcja, ale jednocześnie bardzo estetyczna. Warto zwrócić uwagę na blokadę skrętu, dzięki temu banalnemu i skutecznemu patentowi, koła nie trą o nic przy mocniejszym skręcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kolejnym module wykorzystujemy dwie przezroczyste płytki. Oczywiście powstanie z tego lodowisko.

Obrazek

Dzieciaki mają już założone łyżwy, jeden za bardzo szarżował i wylądował głową w zaspie, tak że widać mu tylko majdające nogi. I tym oto sposobem tajemnica połowy figa została wyjaśniona.

Obrazek

Tafla lodowiska, oprócz zaspy z nogami (nadal majdającymi, boję się czy się nie udusi), wyposażona została w ławeczkę, dwa słupki połączone sznurem do którego doczepiono lampki (?), oraz choinki: małą i dużą (po stówie i po dwie, pytać na stoisku). Jako bonusik, na jednym ze słupków przysiadła biała sowa.

Obrazek

Rozbawiony dzieciak, zamiast ratować kompana, chwycił w ręce aparat. Będą fotki na pewien portal (tfu) społecznościowy.

Obrazek

Po przystawkach, czas na główne danie. I to jakie smakowite! Budowę piekarni zaczynamy oczywiście od fundamentów, w tym przypadku: podłogi.

Obrazek

Piekarnia, jak chleb w dobrze rozgrzanym piecu, rośnie w oczach. Widać już zarysy ścian z ozdobnikami, kasę, a sam piekarz najwidoczniej się pospieszył i już wyeksponował wypieki.

Obrazek

Parter skończony, czas zająć się strychem.

Obrazek

Daszek powstaje z płytek, będzie składał się z dwóch modułów. Zwróćcie uwagę na okapy przyczepione na zawiasach, ponownie bardzo prosty patent który wprost świetnie się sprawdza.

Obrazek

Obrazek

Uzupełnieniem daszka będą dwa okienka i zwieńczenie komina.

Obrazek

Jeszcze tylko stylowa lampa z szyldem.

Obrazek

Wersja wirtualnie oklejona:

Obrazek

I nasza piekarnia jest gotowa!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uroczy budyneczek, nieprawdaż? Łamany dach, komin, okienka, przeszklone wystawy, do tego potężny piec. Wszystko to wygląda naprawdę uroczo, może w środku jest trochę mało miejsca, ale nagromadzenie szczegółów wpływa bardzo pozytywnie na wizualną stronę budyneczku.

Oczywiście nie można zapomnieć o ludkach, uśmiechnięty kucharz częstujący ciastkami i znana nam już dama w sukni.

Obrazek

Hm, i naklejka...

Obrazek

W budynku znalazło się miejsce dla świecącego klocka, po jego przyblokowaniu, efekt prezentuje się mniej-więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Wszystkie moduły zestawu w jednym ujęciu, wybaczcie za jakość zdjęcia, ale zestaw zimowy, za oknem ciemno to i fotka wyszła niezadowalająco...

Obrazek

Nagromadzenie różnorakich malutkich elementów poskutkowało całkiem spora gromadką, zawsze przydatnych, elementów zapasowych.

Obrazek

Malutkie stoisko, wóz, lodowisko i przepiękny budyneczek. Wszystkie konstrukcje niezwykle zgrabne i bogate w szczegóły. Ten zestaw, i nie ma w tym twierdzeniu ani krzty przesady, jest przeuroczy. Właśnie, określenie ”uroczy” idealnie do niego pasuje, to idealna zabawka świąteczna: kolorowa, utrzymana w pozytywnym klimacie, sprawiająca niezwykła przyjemność podczas budowy, a nagromadzenie ludzików i akcesoriów powoduje że zestaw jest też niezwykle bawialny. Jedyne do czego bym się przyczepił, to przydałoby się tu ze dwie dodatkowe choinki (szkoda że nie wznowiono drzewek dwukolorowych: biało-zielonych) i parę banknotów więcej. Także w otoczce lodowiska coś mi brakuje, w porównaniu z pozostałymi elementami zestawu, wypada ono najsłabiej, a ratuje je jedynie świetny pomysł z nóżkami w zaspie (nadal majdającymi, ktoś go w końcu wyciągnie?). Ale w sumie to czepianie się na siłę.

Serdecznie polecam ten zestawik, naprawdę warto!
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec
: Miguel

#2 Post autor: Miguel »

Świetny opis ślicznego zestawu. Odkąd go zobaczyłem w internecie wywoływał on u mnie same pozytywne emocje. Bardzo fajnie zrobiony motyw dyndających nóg :) Co do diody w "świecącym klocku" to raczej nie zżera aż tak prądu. Z tego co się orientuję - diody led są mniej energożerne niż zwykłe żarówki tak więc żywotność baterii powinna być dość długa.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
HELF: VWBeetle1626
: Sprinter
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sprinter »

Cudowny!

Wspaniały zestaw!

Wspaniały budynek!

Wspaniałe figurki!

Wspaniałe szczegóły!

Wszystko tu jest niezwykle ciekawe - pudełko, instrukcja (dobrze, że jedna), klocki, a szczególnie efekt końcowy. Piekarnia przebija, moim zdaniem, sklep z zabawkami. Mam nadzieję, że to to trafi mi się w najbliższym czasie. :)

Wreszcie wspaniała recenzja! Jak zwykle. :)

Ale nasłodziłem, inaczej nie mogłem.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
HELF: piterkotm

 

#4 Post autor: Piterko »

Grudzień idzie to i recenzje takich zestawów się pojawiają :)
Fajna rzecz, i wpisuje się w zimowy klimat. Takie okazjonalne zestawy też mogą być dobrymi ozdobami na święta.
Pytanie co potem zrobić z nimi, kiedy w zasadzie nadejdą cieplejsze dni? Rozebrać na części czy potraktować jak tradycyjną ozdobę - do pudełka i "do siego"? xD
Recenzja bardzo dobra, jak to zwykle Nori ^^ Nawet to "nieudane zdjęcie" (nawet to jest lepsze od moich robionych komórką przy świetle lampki :p )

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

Spodziewałem się tej recenzji już od jakiegoś czasu, ba - nawet zniecierpliwiony zapytałem samego Autora kiedy ją popełni - no i wreszcie jest.
Zestaw rzeczywiście jest fantastyczny, oglądając te wszystkie szczegóły można po prostu rozpływać się z zachwytu.
O mały włos kupiłbym tę piekarnię - tak bardzo mnie zauroczyła - jednakże jak powszechnie wiadomo, nie można mieć wszystkiego.
Cóż jeszcze dodać... tak sobie myślę, że seria tych zimowych domków będzie zapewne z sukcesem kontynuowana w przyszłym, jak i w następnych latach. Pomysł jest świetny, zestawy przepiękne, czegóż chcieć więcej... no chyba tylko pieniędzy na to wszystko ;^)

Pozdrawiam (:

Mrutek

#6 Post autor: Mrutek »

Piękny zestaw - już dawno nic mi się tak nie podobało. Tylko te ceny...

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
HELF: Wawrzino
: Wawrzino
Kontakt:

 

#7 Post autor: Wawrzino »

Bardzo klimatyczny i piękny. Może mam do niego słabość przez zbliżające się Święta, ale i tak świetnie wygląda.
Jedyna rzecz jaka mi się w tym zestawie nie podoba to cena. Gdyby chociaż był 70zł tańszy to mocno rozważałbym zakup, tak to tylko mogę na zdjęciach go obejrzeć.

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Zestaw jest tak samo piękny jak i jego poprzednik.
Faktycznie cenowo troszkę drogo wychodzi jak na taką ilość klocków, ale nie można mieć wszystkiego.
Recenzja jak zwykle bez najmniejszego zarzutu :)

Poprzednie pudełko chyba było kwadratowe, a takie mi się bardziej podoba.
Ostatnio zmieniony 2010-12-02, 11:44 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 1 raz.

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok
: Miszel

#9 Post autor: Miszel »

A do mnie ten zestaw nie przemawia, zresztą tak samo jak i jego poprzednik, choć był o wiele lepszy! Po prostu chyba nie ten klimat. Znikoma ilość klocków jak na tą cenę. Piekarnia też jakaś taka nijaka i najlepiej prezentuje się z tego wszystkiego lodowisko z gościem w zaspie. W zasadzie jedyne co na mój gust jest na + to spora ilość minifigów.
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
HELF: zgrredek
: 38463026@N04/sets
Kontakt:

   

#10 Post autor: zgrredek »

Nie narzekajcie na cenę; wychodzi 35 gr za klocek, a to nie jest jakoś strasznie dużo. Przy zestawach licencjonowanych ta średnia potrafi być dwa razy wyższa.
Mi ten zestaw się podoba. Nie żebym zaraz chciał go kupić, ale podoba mi się ta nowa świecka tradycja, że co roku wychodzi zestaw w tym klimacie.
Jedyne czego mi brakuje to ludzików, które byłyby dostępne tylko w tym zestawie. A tu wszystkie są wzięte z jakichś wcześniejszych.

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz
: 36639363@N06
: qworg

 

#11 Post autor: Qworg »

zgrredek pisze:Jedyne czego mi brakuje to ludzików, które byłyby dostępne tylko w tym zestawie.
Mam odczucie podobne jak zgrredek, fajny zestaw ale brakuje jakiegoś nietypowego minfiga. To by była taka kropeczka nad "i". Oczywiście nie można powiedzieć że te są nieciekawe, nudne czy pospolite, ale się już powtarzają, nie tak jak te w 10199.
Poza tym zestaw bardzo "klimatyczny", aż się cieplej robi pomimo tych mrozów na dworze.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

rh

#12 Post autor: rh »

Zestaw sprawia wrażenie naprawdę sympatycznego. Ciekawe pomysły (ten ludzik, który wpadł w śnieg, świetne łyżwy), oryginalne i ładne kolory. Zestaw aż "mieni się" świąteczną aurą. Być może macie rację, że brakuje jakiegoś wyjątkowego ludzika.
Za to mi najbardziej brakuje możliwości zakupu tego zestawu w normalnych sklepach. Niestety LEGO Store nie mamy, a z S@H koszty wysyłki są dość odczuwalne (chociaż wcale nie są wysokie).

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz
: 36639363@N06
: qworg

 

#13 Post autor: Qworg »

rh pisze:Za to mi najbardziej brakuje możliwości zakupu tego zestawu w normalnych sklepach.
To może na takiej wiosce nie mieszkam jak myślałem, bo w Bydgoszczy jest sklep z między innymi tym zestawem na półce (przynajmniej przed świętami był.)
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

rh

#14 Post autor: rh »

Qworg pisze:To może na takiej wiosce nie mieszkam jak myślałem, bo w Bydgoszczy jest sklep z między innymi tym zestawem na półce (przynajmniej przed świętami był.)
We Wrocławiu też był, ale jako nagroda w jakimś konkursie.

Awatar użytkownika
Der
Posty: 83
Rejestracja: 2010-11-14, 17:42
Lokalizacja: Kraków
: derspace
: Der

 

#15 Post autor: Der »

Jak się narazić LugPolowiczom.'

-10216? Nie widzę w tym nic uroczego? A 8880? To to coś podziurawione jak spleśniały ser szwajcarski, co ma przypominać samochód?


A tak na serio.
Przepiękny model. Chciałbym mieć coś takiego na półce ale nijak mnie nie stać (przynajmniej na razie). No cóż. Dobra recka i cudowny zestaw.
<cisza>
Słyszysz?

ODPOWIEDZ