Strona 1 z 1

3854 Frog Rush

: 2011-03-27, 14:57
autor: maciejer
3854 Frog Rush

Obrazek

Seria: Games
Rok produkcji: 2011
Liczba elementów: 106
Liczba ludzików: 0
Naklejki: brak
Cena Allegro: od 40 do 67 zł (nowe)
Cena Shop@home: 55 zł
Cena BL: od 42 zł; wycena elementów – suma średnich cen za ostatnie 6 miesięcy = 116 zł
Aukcje: Allegro aukcje bieżące
Spis części: BrickLink
Brickset: link
Waga zestawu: 285 gram.

Witam.
Dzisiaj opiszę pierwszą grę Lego, z która miałem okazję się zmierzyć.

Pudło.
Zestaw otrzymujemy zafoliowany. Jak w większości gier Lego po zdjęciu folii pudełko jest otwierane do góry, przykrywka schodzi dość łatwo. Od razu wiadomo, że zaprojektowano je w taki sposób, żeby zmontowaną grę przechowywać właśnie w nim. W sumie to szkoda, że zwykłe zestawy nie mają takich pudełek.
Pudełko jest deczko za duże, ale nie ma tu co narzekać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zawartość
Zestaw zawiera dwa worki z elementami, kostkę do gry sporą płytkę 16 x 16. Ponadto instrukcja składania oraz instrukcja do gry.

Obrazek

Instrukcje
20-stronicowa książeczka budowy zawiera dwie instrukcje: jedną dla planszy dla 2 lub 4 graczy oraz drugą dla planszy dla 3 graczy. W instrukcji znalazło się miejsce na indeks części oraz parę stron reklam innych gier Lego. Szkoda, że „fabrycznie” jest złożona na pół – przy tej wielkości pudełka jest to niepotrzebne, spokojnie by się zmieściła.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Klocki
Wspomniane już 2 woreczki z zawartością, płyta i kostka.
Stosunkowa wysoka wycena wynika z faktu, że pozycja jest dość świeża i zawiera trochę rzadkich elementów. Przede wszystkim żabcie, w sumie 20 sztuk w 4 kolorach
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Słabe te fotki z BL trochę...
Obrazek Obrazek Obrazek

Poza tym jumpery 2x2, nie zwane nie wiedzieć czemu jumperami.
12 sztuk jasnoszarych i 9 niebieskich
Obrazek Obrazek

Płytkę 16 x 16 – to nie jest płyta bazowa, to dość ciekawy element, szczególnie z dołu. Na załączonym obrazku widać krzyżowe zgrubienie. To zapewne jakiś patent na wzmocnienie, albo usztywnienie płytki.
Obrazek
W BrickLinku nie ma zdjęcia spodu, a wygląda on tak:
Obrazek

Jest jeszcze pomarańczowa luneta, jeden łom (do rozczepiania kafelków z kostki)
Obrazek Obrazek

No i nie można zapomnieć o kostce...
Obrazek
... która złożona wygląda tak:
Obrazek Obrazek

Budowa
Zestaw zawiera tylko 106 elementów, więc budowa przebiega szybko. Podstawowa plansza ma 4 identyczne strony więc budowa jest wręcz schematyczna. Ale jak wiadomo w grach nie o budowę chodzi. Po 10 minutach można przystąpić do... czytania instrukcji grania.

Obrazek

Części zapasowych niewiele, głównie elementy bociana:
Obrazek

Zasady gry
Pozwolę sobie zacytować opis z pudełka:
W małym stawie jest duży problem! Wszystkie żaby chcą jednocześnie przedostać się w bezpieczne miejsce po drugiej stronie stawu skacząc jedna przez drugą w szalonym wyścigu. Uważaj na bociana, który tylko czeka, żeby coś przekąsić. Ambitna gra taktyczna z żabami w roli głównej dla 2-4 graczy.
Tyle marketing.

W grze chodzi o to, żeby przemieścić żaby na przeciwną stronę stawu. Kostka wybiera następujące rodzaje ruchu:
- przesunięcie żabki o wymaganą liczbę pól (1, 2 albo 3)
- przesunięcie żabki przeskakując inne żabki (jak w warcabach)
- użycie bociana do zjedzenia (zdjęcia z planszy) którejś z żabek obecnych już w stawie,
Jak już żaby dotrą na przeciwny brzeg zajmują swoje miejsca docelowe. Najwyżej punktowane jest miejsce na najwyższej „grzędzie” – 3 punkty, potem na średniej – 2 punkty, a na jumperze 2x2 – 1 punkt. Gra kończy się, gdy jeden z graczy przemieści wszystkie swoje żabki (oczywiście niepożarte przez bociana). Wygrywa jednak zawodnik, który zgromadzi największą liczbę punktów. Nie zawsze jest to ten sam, który przeprowadził swoje żaby i tym samym zakończył rozgrywkę!
I to wszystko jeżeli chodzi o obowiązkowe reguły.

Instrukcja sugeruje, wręcz namawia do modyfikacji reguł, tak więc brak precyzji traktuję jako zaletę a nie wadę. Już przy pierwszych posunięciach widać, że trzeba z współgraczami uszczegółowić parę spraw:
- czy można przeskakiwać nad swoją żabką,
- czy, jeżeli wyrzucisz bociana a w stawie jest tylko Twoja żaba, to też ją zjadasz, czy bocian wówczas głoduje,
- jak można reagować w przypadku pata,
- czy zjedzona żaba wypada z gry, czy może rodzi się na nowo w na polu startowym.
Dodam tylko, że instrukcja jest napisana w 8 językach (lokalizacja środkowo-wschodnio europejska).

Obrazek

Wersja alternatywna
W tym wydaniu to rzeczywiście jest opisany przez marketing „wyścig”, bo tutaj pierwsze żaby zajmą najwyżej punktowane miejsca. Często właśnie to dobra „miejscówka” przesądza o wygranej. Tej wersji nie sprawdzaliśmy, jak wygląda widać w instrukcji.

No i jak?
Zabawa jest ciekawa, chociaż gracz ma w sumie niewielkie możliwości decyzyjne, tempo przesuwania żabek zależy w największym stopniu od tego co wyrzucisz na kostce. Czasami zdarza się „pat”, czyli brak możliwości ruchu, bo np.: staw jest pełen, a Twoje żabki są zablokowane przez żabki przeciwników.
Jeżeli chodzi o wykonanie elementów to nie można mieć zastrzeżeń, natomiast nie ukrywajmy: dla 4 osób plansza jest po prostu deczko za maleńka. Szczególnie jeżeli w stawie stoi bocian, łatwo jest go przewrócić, a trudno manipulować żabkami.

Taktyka
Po kilku rundach można sobie jednak wypracować własne zasady, które przybliżają do wygranych. Moje propozycje są następujące:
- jak najkrócej siedzieć w stawie, bocian jest bezlitosny
- „żabie skoki” potrafią przenieść żabę z miejsca startowego do docelowego. Trzeba tylko pilnować ustawienia swoich żabek tak, żeby zawsze był możliwy jakiś, chociaż najkrótszy skok.
- warto doprowadzać żabki na sam szczyt pola docelowego – gra może się skończyć bardzo szybko, bocian – jak już pisałem – jest bezlitosny.

Podsumowanie
Gra pozwala na spędzenie godzinki na zabawie, dzieci lubią do tej gry wracać, więc mogę ją polecić. Za około 50 zł mamy fajną gierkę, a jak się już granie znudzi, zostanie po niej staw pełen żabek do własnych konstrukcji. Jak wiadomo żabki sprawdzają się w różnych rolach, również jako ozdoba do kamienicy albo wieszak na ręczniki...

Plusy
  • zamykane pudełko,
  • mnóstwo żabek,
  • sporo jumperów 2x2,
  • bawialność,
  • możliwości przebudowy,
  • w sumie brak sztywnych reguł, łatwość ich rozszerzania oraz modyfikacji
Minusy
  • trochę za mała plansza, szczególnie gdy bocian jest w stawie
Ocena końcowa: 9/10.
Galeria zdjęć na BrickShelf

Maciek

: 2011-04-04, 11:21
autor: nori
Żabki!
W sumie, dla mnie, wielkim plusem tego zestawu są żabki w przepięknych kolorach, choć wydawanie 50 PLN za 20 tych płazów to zdeka przesada.
Wielkie dzięki, że przybliżyłeś zasady gry oraz minusy samej rozgrywki.

: 2011-04-04, 12:02
autor: Conrack1410
Dziękuję za recenzję. Nie ukrywam ,że akurat tą grę widzę pierwszy raz na oczy. Ilość kolorowych żabek to ogromny plus zestawu.
Co do opakowania faktycznie musi być ciekawe gdyż pudełka z serii gier są świetnie wykonane. Sam posiadam inną grę lego i pudełko jest naprawdę solidne i fajnie otwierane.

: 2011-08-04, 17:47
autor: maciejer
Dokładniejszy skan polskiej instrukcji dla tych, którzy kupili zestaw na Amazonie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek