[MOC] Mój drugi Monorail

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Mój drugi Monorail

#1 Post autor: Sariel »

Mówiłem że się poprawię.

Obrazek

Moje drugiej podejście to dwie proste pętle - jedna na stałym poziomie i druga przechodząca przez trzy - połączone dwiema zwrotnicami, pozwalającymi przerzucać składy z jednej na drugą, oraz dwa Monoraile, z czego jeden jest lekko zmodyfikowaną kopią słynnego Airport Shuttle, a drugi jest zbudowany na 6 kropek, stylizowany na militarny, i przewozi tajemniczy ładunek podświetlony za pomocą starego systemu fiber optics. Do tego jedna stacja z oświetleniem torów LEDami i peronu starymi brickami 1x4 z żarówkami.

Zdjęcie satelitarne ze Smo... tfu, Włoszczowej, ujawnia szczeliniastą konstrukcję dachu stacji. Rzecznik PKP zapewnia że to nowatorskie rozwiązanie ma zapewnić lepszy dostęp powietrza osobom oczekującym na pociąg.
Obrazek

Komuś nie uda się dziś randka
Obrazek

Subtelny sposób wyrażenia opinii autora o ziomalskiej muzyce
Obrazek

Tajemniczny i zapewne niebezpieczny ładunek większego Monoraila
Obrazek

Tym razem nie ma zdalnego sterowania - oba Monoraile mają silniki podpięte bezpośrednio do zasilania, jak w oryginalnym systemie, przy czym w pasażerskim źródłem zasilania jest kolejowy batbox 9V (ponownie, jak w oryginalnym systemie), a w militarnym bateria 8878. Sterowanie odbywa się jak w oryginale, czyli przez tzw. monoswitche. Są to odcinki torów z przewężeniem które można ustawić pokrętłem w jednej z trzech pozycji, a które trafia w przełącznik kontaktowy na silniku przejeżdżającego po torze Monoraila. Rozwiązanie genialne i jak dla mnie jeden z lepszych pomysłów Lego - proste, wygodne, bez żadnych kabli ani konieczności podłączania torów do napięcia. Wszystkie składy mają swoje wewnętrzne zasilanie, a monoswitche można wpiąć w praktycznie dowolnym miejscu torów. Jedyny minus to brak możliwości sterowania składami na odcinkach między monoswitchami.
Jako bonus do obu zwrotnic dorobiłem układ świateł zielone/czerwone pokazujące na który tor jest aktualnie ustawiona zwrotnica. Układ przełącza się samoczynnie wraz z przestawieniem zwrotnicy.

Obrazek

I jeszcze tu wrócę ;)

Galeria

Foty na zachętę:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qmLUA2UJ2FQ[/youtube]

Szaszlyk21
Posty: 24
Rejestracja: 2010-12-06, 18:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
brickshelf: Szaszlyk21
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szaszlyk21 »

Jestem pod wrażeniem. To jest rzeczywiście coś.

Ten drugi monorail (wojskowy), jest bardzo fajnie zrobiony. Ładunek to chyba jakiś reaktor fuzyjny ;)
Tyle klocków, tyle pomysłów. Tylko czasu coraz mniej.
Pozdrawiam
Szaszlyk21

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#3 Post autor: KUKUS »

Może nie mój dział, ale postanowiłem się przełamać i zajrzeć tutaj. I w sumie nie żałuję :)


Ocena pod okiem systemowca:

Stacja. Bez wątpienia bawialna. Podoba mi się ta idea lego z tymi switchami. Podświetlenie - pomysł trafiony w dziesiątkę,
niemniej te kable na dachu trochę przeszkadzają. Dodałbym też jakieś ławeczki, żeby ludziki miały gdzie usiąść.
Podobają mi się pasażerowie czekający na pociąg, dodają dynamizmu pracy.

Czarny monorail bardzo przypomina stylem budowy town'a z początku lat 90-ych. Prosty, ale ładny. Nie jestem przekonany jednak
do użycia niebieskich i białych szybek - w miarę możliwości proponowałbym je urozmaicić kolorystycznie.
Biały silnik wyróżnia się wśród innych kolorów, szkoda że nie było czarnego, ale mówi się trudno.

Szary monorail. Kabina wyglądem przypomina mi trochę takiego mecha. Z przodu rażą wystające study, jak masz
tą okrągłą część to proponowałbym dodać za nią jakieś serki czy cuś w ten deseń. Wagon z ładunkiem ładny, fajnie że pomyślałeś o ruchomych
działkach - do nich zastrzeżeń w sumie nie mam, dodają uroku całości. Niemniej tył wagonu zdaję się być taki trochę płaski,
przydałaby się jakaś drabinka albo cokolwiek, byleby go trochę urozmaicić. W lokomotywie te rakietnice powinny być zbudowane z szarych half-pinów,
albo przynajmniej doczepić do nich jakieś części. Podoba mi się tajemniczy ładunek - podejrzewam, iż ma on coś wspólnego z bombą nuklearną.
Reasumując wyszedł Ci porządny kawał wojskowego pojazdu.


Żeby być jednak sprawiedliwym w ocenie, na pracę należy popatrzeć też pod względem technicznym:

Widać, że wpakowałeś sporo elektroniki w pracę, co dodaje jej niezaprzeczalnego uroku. Szczególnie podoba mi się podświetlenie stacji
oraz semafory, istny majstersztyk. Automatyczny system zmiany zwrotnic też działa bez zarzutu i jestem pod wielkim wrażeniem.

Na filmiku bardzo podobało mi się ujęcie kamery pod kątem osoby sterującej pociągiem.


I jeszcze jedna rzecz - pozdrów ode mnie Lucjana ! Mam dwuletniego chomika syryjskiego, który pomimo upływu lat czuje się dobrze i
szaleje dziadek ile tylko może :D

malinblue

#4 Post autor: malinblue »

Przypadkiem trafiłem wcześniej na ta galerię na brickshelfie niż tutaj, więc już widziałem to. Czarny monorail wzrowany na Airport Shuttle mi się podoba, to wojskowe coś nie, moim zdaniem nie nadaję się na wzór pociągu, brzydkie jakoś :(
Urodziłem się w świecie, gdzie monoraile były na 4 study i w ten sposób to lubie, moze dlatego. Elektronika dołączona fajna, tylko okablowanie jakoś należałoby uprzątnąć.
Dobra, dosyć bezsensownego gadania, teraz coś, czym mnie na poczatku zdenerowałeś, a potem miło zdziwiłeś!

1. Widzę, że oglądałeś "Six Feet Under", a przynajmniej scene końcowa z tego serialu (lol: Sariel - serial, nie istotne). [dla niewtajemniczonych - link do w/w filmu z piosenką w tle ]. Widziałem wcześniejsze Twoje filmy i muzyka była dobrze/średnio dopasowana, ale w momencie jak usłyszałem tutaj na początku "Breath Me" to stwierdziem, że dałeś kompletnie niedopasowaną muzykę do tego.

2. Fajny montaż z Chomikiem.

3. Dałeś kompletnie niedopasowaną muzykę, aż w 1:25 dałeś kamerę na monoraila i wtedy stwierdziłem, że genialnie to wygląda tak jak na filmie co był obraz z wewnątrz samochodu. Mogłeś w tym momencie dośpieszyć taśmę :)

4. 5:26 - na co patrzę? Fajny efekt! w czym montujesz?

5. W 4:32 skończyła Ci się piosenka i dałeś od nowa, za ostro to brzmi.

6. Jak dajesz na końcu copyright do LEGO, to możesz równie dobrze dawać nazwę autora muzyki i tytuł, często oszczędza to oglądającym szukanie utworu :)

Podsumowanie
+ Airport Shuffle
+ film

- ten 6-cio studowy pociąg

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#5 Post autor: Cieślu »

Całkiem fajny ten system monorail. Sam bym chciał taki mieć ale chyba się nie uda.

Czarny skład bardzo prosty, przywodzi na myśl tramwaj. Podoba mi się średnio. Natomiast dużo ciekawszy jest ciemnoszary. Przywodzi na myśl japońską kolej Shinkansen:
Obrazek
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

malinblue

#6 Post autor: malinblue »

Cieślu pisze:(...) Przywodzi na myśl japońską kolej Shinkansen:
To nie są pociągi. To są statki kolejowe...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

malinblue pisze:Widzę, że oglądałeś "Six Feet Under"
Nie oglądam telewizji ani żadnych seriali. W ogóle w ogóle. Nawet Housów, Lostów i innych Battlestarów.
malinblue pisze:Fajny montaż z Chomikiem.
Dziękuję, przekażę.
malinblue pisze:5:26 - na co patrzę? Fajny efekt! w czym montujesz?
Aktualnie Pinnacle Studio 14, dopóki mnie Lyyar nie przekabaci na coś trudniejszego.
malinblue pisze:Jak dajesz na końcu copyright do LEGO, to możesz równie dobrze dawać nazwę autora muzyki i tytuł, często oszczędza to oglądającym szukanie utworu :)
Nie mogę, bo nigdy nie wiem czy kochane YT mi danej muzyki nie wytnie. To raz. Ludzie nie czytają tego co pisze na końcu, nieważne jak wielkimi literami, to dwa. A po trzecie http://www.shazam.com/

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#8 Post autor: Backbone »


ODPOWIEDZ