[MOC] ZSU-57-2

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] ZSU-57-2

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry !
Czemu ten czołg jest taki brzydki, czemu ma dwie lufy i czemu jest do d...? Bo to nie czołg, tylko działko przeciwlotnicze.
Obrazek
...A dokładnie jest to model tego pojazdu. Skrót ZSU-57-2 oznacza samobieżny zestaw przeciwlotniczy, z dwoma sprzężonymi armatkami o kalibrze 57 milimetrów. Pojazd jest konstrukcyjnie oparty na podwoziu czołgu T-54, jest jednak trochę krótszy - ma 8, a nie 10 kół. Do tego dość dziwaczna, odkryta od góry wieża o głupim kształcie. Zrobiłem jednak (celowo) pewną bezsensowną modyfikację - zamiast reflektorów zamontowanych na błotnikach, umieściłem je w jednym, zespolonym uchwycie jak w czołgach T-54, T-55 i T-62. Bez tego maszyna wyglądała jak chińska podróbka (tak, chińskie wersje T-54 i T-55 miały reflektory właśnie na błotnikach), a chciałem, żeby wóz wyglądał w miarę sensownie. Pojazd ma pewną umiejętność, która polega na tym, że działa mu zawieszenie (tzw. wałki skrętne), a na dodatek jeździ. Niestety troszeczkę zabrakło mi silników, więc oprócz jeżdżenia (powolnego) nic innego zrobić nie można. Filmu nie ma, bo na YT kazali mi założyć jakieś konto google (?), więc nie zrobiłem, ale jeszcze nic straconego (choć może być, bo mam kilka innych durnych pomysłów w klimacie tego modelu).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I to tyle.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#2 Post autor: m4rc1n »

Fajny. Jak zwykle widać twój styl budowania, study ci nie straszne.

Trzeba było krzyczeć, pożyczyłbym Tobie trochę elektryki.

A teraz goń, i rób trialówkę :P
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mikolaj »

<prowokacja on>
Każdy pisze, że mało prac, mało komentarzy i co? Tylko dwa komentarze!
<prowokacja off>

Model równie udany co żart na początku Twojego postu:D
Podoba mi się, chociaż dół wieżyczki wygląda trochę dziwnie.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#4 Post autor: TruckeR »

m4rc1n pisze:A teraz goń, i rób trialówkę :P
Nie umim. : <
Mikolaj pisze:Model równie udany co żart na początku Twojego postu:D
Aha, czyli że do luftu....
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#5 Post autor: Mikolaj »

TruckeR pisze: Mikolaj napisał/a:
Model równie udany co żart na początku Twojego postu:D


Aha, czyli że do luftu....
Nie, żartowałem sobie. Model mi się podoba.

<teraz mi odpisz, to będziesz miał 5 komentarzy;) >
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Uwaga, komentuję: te koła jezdne to chyba płyciutko siedzą w gąsienicach, co? Gąsienica się nie zsuwa przy byle nierówności?

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Mr.Z »

TruckeR pisze:działko przeciwlotnicze [...] z dwoma sprzężonymi armatkami
To skoro wszyscy tacy wytęsknieni za komentarzami, zacznę od marudzenia terminologicznego:
1) kaliber 57 mm sprawia, że mamy do czynienia z DZIAŁEM, działka mają kal. do 20 mm włącznie. Co prawda różnych mędrków piszących o militariach jest dużo a automatycznych armat kalibru powyżej 20 mm coraz więcej - więc nazywanie ich działkami jest powszechne - ale nie przestaje mimo to być błędem.
2) armatki to są wodne a w wojsku co najwyżej salutacyjne (pewnie Zgrredek miał taką jedną albo dwie na okręcie). Wojsko używa ARMAT. I jedne i drugie mają w jęz. polskim rodzaj żeński, a więc do czynienia mamy ze sprzężonymi DWIEMA.

Co do prezentacji - usunąłbym 2. zdjęcie, bo sugeruje że armaty mają zeza rozbieżnego. Może i rozwiązanie takie nadawałoby się do jednoczesnego zwalczania wielu samolotów w ciasnej formacji podczas bombardowania dywanowego, ale to już nie te czasy. ZSU-57-2 miał straszyć pojedyncze szybkie myśliwce bombardujące, gwałtownie manewrujące na średnim i niskim pułapie. Dodam, że to czasy wczesnego Wietnamu i wojny Yom-Kippur.

Co do modelu wreszcie - sprawia wrażenie MOCa relaksacyjnego, bez wielkiego przywiązania do wiernego oddania kształtu i innych realiów. :-) Flaga na burcie wieży to licentia poetica autora. Jeśli już chciał oddać polskie oznakowanie, to należało to zrobić czterema tilesami 1x1, w postaci szachownicy przekrzywionej o 45 st (w romb). Sama wieża jest za mało obła (co łatwo wybaczyć przez realia Lego), ale też za mała a lufy chyba nieco za krótkie?

Obrazek Obrazek Obrazek

Mrutek

#8 Post autor: Mrutek »

Sariel pisze:Uwaga, komentuję: te koła jezdne to chyba płyciutko siedzą w gąsienicach, co? Gąsienica się nie zsuwa przy byle nierówności?
Ja Ci odpowiem. Sprawdzają się jeśli gąsienica jest dobrze naciągnięta. Sąsiednie koła trzymają.
Nie wierzę, że ma wałki skrętne i że jeździ.
+ za zaokrąglone błotniki
- , że z płytki, a nie z kafelka.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

Kurczę pieczone, ile komentarzy!
Sariel pisze:Uwaga, komentuję: te koła jezdne to chyba płyciutko siedzą w gąsienicach, co? Gąsienica się nie zsuwa przy byle nierówności?
Nie, nie przy byle jakich, jedynie przy tych większych :)
Mr.Z pisze:To skoro wszyscy tacy wytęsknieni za komentarzami, zacznę od marudzenia terminologicznego.
No tak, racja. Zapamiętam.
Mr.Z pisze:Co do prezentacji - usunąłbym 2. zdjęcie, bo sugeruje że armaty mają zeza rozbieżnego.
To tylko taka lanserska perspektywa, w rzeczywistości działa (działka, hehe) trzymają się w miarę prosto.
Mr.Z pisze:Co do modelu wreszcie - sprawia wrażenie MOCa relaksacyjnego, bez wielkiego przywiązania do wiernego oddania kształtu i innych realiów. :-)
Bo wolałbym zmajstrować T-55, ale że nie do końca mam z czego, to zmuszony jestem klepać to ZSU. Poza tym to miał być tylko ładunek na przyczepie ciągniętej przez Ziła 157, ale raz, że nie chciało mi się robić przyczepy, a dwa, że zorientowałem się, że prawdziwy Ził by takiego ciężaru raczej nie uciągnął.
Mr.Z pisze:Flaga na burcie wieży to licentia poetica autora.
I owszem.
Mr.Z pisze:Sama wieża jest za mało obła (co łatwo wybaczyć przez realia Lego), ale też za mała a lufy chyba nieco za krótkie?
Rozmiar wydaje mi się OK. Lufy są za krótkie, bo są głupio zamocowane i gdyby były dłuższe, to by pewnie co chwilę odpadały.
Mrutek pisze:Ja Ci odpowiem. Sprawdzają się jeśli gąsienica jest dobrze naciągnięta. Sąsiednie koła trzymają.
Nie wierzę, że ma wałki skrętne i że jeździ.
A jednak, nie rozjeżdża się na boki i nie psuje, niemniej, gdybym zastosował twarde sprężyny (np. żółte), to już mogłyby się pojawić problemy.
Ostatnio zmieniony 2011-05-04, 10:50 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Masz wałki skrętne ze sprężynami?

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#11 Post autor: TruckeR »

Mam wałki skrętne bez wałków skrętnych. Popularne rozwiązanie stosowane również przez Ciebie. W takim wypadku chyba nie powinienem był pisać, że są to tzw. wałki skrętne. Ekhm.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Ale ja stosowałem i rasowe wałki skrętne i same amory bez wałków. Więc mną się nie zasłaniaj tylko jakąś fotkę pokaż :P

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

Obrazek Obrazek

Tak to wygląda. Właściwe wałki skrętne też by się zmieściły, ale wtedy byłyby cały czas odginane przez sprężyny.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

I tym sposobem zaraz zaczniemy drugą stronę komentarzy :)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#15 Post autor: Emilus »

Uwaga, komentuję!

Model bardzo mi się podoba, ale mogłeś zabezpieczyć te oski i zrobić wałki skrętne z prawdziwego zdarzenia. Wygląd - bezcenny.

Z, to działa czy armaty? :P Taki cwany, wygadany, a o dzwonie nie słyszał...

PS. A jak mi odpowiesz, to będzie 15 komentów!
Ostatnio zmieniony 2011-05-04, 11:04 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ