5563 Racing Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

5563 Racing Truck

#1 Post autor: stpman »

Recenzja: 5563 Racing Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: Model Team
Rok produkcji: 1999
Liczba klocków: 789
Spis części: Bricklink, Brickset, Lugnet, Peeron
Liczba figurek: 0
Naklejki: Obecne, sklejają klocki
Cena: BL: 170$ - 850$ (używany), od 520$ do 700$ (nowy), Allegro: od 250zł do 450zł (używany)

Krótka historia, czyli jak wszedłem w posiadanie tego zestawu:
Zestaw ten zakupiłem od jednego z forumowiczów, za dość wysoką cenę, którą jednak zrekompensował mi świetny stan klocków i instrukcji. Na zestaw polowałem od jakiegoś czasu, bo bardzo mi się podobał, ale na Allegro był albo zbyt drogi, albo w złym stanie. Dlatego ucieszyłem się gdy znalazłem egzemplarz będący optymalnym wyborem:) Po kilku chwilach zastanowienia kupiłem go.

Pudełko:
Jak to zazwyczaj bywa nie posiadam go. Nie ma się tu jednak zbytnio nad czym rozwodzić, gdyż jest to dość standardowe pudełko z lat 90. Mamy szarą wytłoczkę, otwieraną klapę przednią, oraz zdjęcia przedstawiające model główny i alternatywny. Małą ciekawostkę jest, iż ten zestaw oraz wydany w tym samym roku 5533 otrzymały nowe logo serii MT.

Instrukcja:
Różni się ona nieco od tych, które spotykamy w starszych zestawach z tej serii. Po pierwsze posiada nieco inne tło, a po drugie użyty papier jest marnej jakości. Osobiście nie wyobrażam sobie jakby ta instrukcja wyglądała po wielokrotnym używaniu. Nie można jej jednak odmówić rzetelności, gdyż obydwa modele buduje się sprawnie i nie ma mowy o żadnych błędach czy niedociągnięciach. Zobaczcie przykładowe zdjęcia:
ObrazekObrazekObrazek

Klocki:
Być może ten zestaw nie obfituje w dużę ilość klocków, być może poza białymi łuczkami nie ma tu nic interesującego z punktu widzenia budowniczego, to jednak jest to prawdziwa kopalnia unikatów i to zarówno "białych kruków", jak i "szarych kruków". Tak więc zobaczcie, co ciekawego posiada ten model:
- Black Tire 68.8 x 24, wystrczy powiedzieć, że wystąpiła jeszcze tylko w Czarnym Kotku:
Obrazek
- Light Gray Wheel 68.8 x 24 Model Team Type 2 (notches around wheel ring) wystąpiła tylko w tym zestawie, w ilości 4 sztuk. Felgi z Black Cata różnią się subtelnie wzorem, co sprawia, że są one prawdziwym unikatem. Uwaga! Gniazdo na axla lubi pękać!
Obrazek
- Trans-Clear Windscreen 2 x 12 x 4 , w tym kolorze pojawiła się w 3 zestawach, każdy z nich był dość rzadki, co sprawia, że jej cena może przyprawić o zawrót głowy;)
Obrazek
- Chrome Silver Vehicle, Grille Guard, wystąpiła tylko w tym zestawie, tylko w ilości 1 sztuki
Obrazek
- White Door 1 x 6 x 8 Left & Right, wystąpiły w kolorze białym tylko w tym zestawie, w kolorze czarnym pojawiły się tylko w 5571.
Obrazek Obrazek
- White Plate, Round Corner 6 x 6 , pojawiła się w kolorze białym tylko w 3 zestawach.
Obrazek
- chromowane elementy, który zawsze są przeze mnie cenione, bo drogie, rzadkie i przydatne;)

Naklejki
Co tu dużo mówić, są obecne, sklejają po kilka klocków, ale bez nich zestaw byłby nico uboższy, bo jakby wyglądała wyścigowa ciężarówka bez logo sponsora? (firmy Octan).

Model główny:
- Wyścigowa ciężarówka
Model główny to typowa wyścigowa ciężarówka, która jest przeznaczona do ścigania się po torach. Niechaj świadczy o tym brak siodła, czy miejsca do spania. Mamy za to regulowane tyle skrzydło, potężny silnik V8, owiewki na dachu, czy ochronną kratę z przodu pojazdu. Ciężarówka naprawdę dobrze prezentuje się na półce i cieszy oko, każdego kto na nią spojrzy. Jeśli przyglądamy się jej z odległości metra to wad w zasadzie nie widać. Co innego, gdy zajrzymy do zbyt pustego wnętrza, sporych dziur pod kabiną, lub też zobaczymy pojedyncze wąskie koła na tylnej osi. Funkcje jakie posiada to skrętna przednia oś za pomocą filtru powietrza, regulowana płetwa, oraz otwierana drzwi do kabiny. Sami zresztą zobaczcie jak sprawy wyglądają:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Przyjrzyjcie się teraz wnętrzu, oraz zobaczcie jak wygląda zakres regulacji tylnej płetwy:
ObrazekObrazekObrazek

Wnętrze jest bardzo spartańskie i to mi się podoba, wszak to pojazd wyścigowy, szkoda tylko, że nie dodano tu więcej detali, jak chociażby pedały.

Obejrzyjcie jeszcze silnik oraz podwozie:
ObrazekObrazekObrazek

Muszę przyznać, że całościowo zestaw bardzo mi się podoba, bo pięknie się prezentuje, a to wszak podstawowa cecha zestawów z serii MT, jego drobne wady nie przeszkadzają, bo są dość sprytnie maskowane. Jednak gdybym był dzieckiem to prawdopodobnie bym nie polubił tego zestawu, głównie ze względu na jego małą bawialność.

Model alternatywny:
-Jeep 4x4
Jest to kolejny przypadek potwierdzający regułę, że modele alternatywne w serii Model Team są w większości bardzo słabe. Tutaj nie mogło być inaczej. Jeepa zbudowałem wyłącznie ze względu na recenzję, po zbudowaniu go jeszcze bardziej mi się nie podoba, głównie przez to, że drzemie w nim niewykorzystany potencjał, a całość jest okrutnie nudna. Jedyną funkcję jaką posiada to skrętne koła i tyle. Wygląd zewnętrzny też nie powala. A wystarczyło zrobić otwieraną maskę, jakąś atrapę silnika, czy też otwieraną klapę z tyłu i mogło być o niebo lepiej. Cóż, zobaczcie sami jak się prezentuje z zewnątrz:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zerknijcie jeszcze do wnętrza:
ObrazekObrazekObrazek

Podsumowanie:
Muszę przyznać szczerze, że jestem zadowolony z zakupu, sam zestaw zaś jest niejako pożegnaniem z serią MT, bo był to jeden z dwóch ostatnich zestawów z tej serii. Moim zdaniem jest godnym spadkobiercą innych świetnych zestawów ze swej "rodziny". Posiada większość ich cech, a mianowicie, dobrze się prezentuje na półce, jest mało bawialny, zawiera sporo unikatów, ma kiepski model alternatywny i jest stosunkowo rzadki i drogi;]
Zestaw polecam każdemu miłośnikowi MT, ciężarówek, lub kolekcjonerom unikatowych części.

Zalety
- ładny wygląd,
- duża ilość unikatowych części,
- chromowane elementy,
- rasowy zestaw z serii MT,

Wady:
- fatalny model alternatywny,
- brak bliźniaków na tylnej osi,
- mało bawialny,
- wnętrze mogłoby być lepsze.

Ocena:
- 9/10
Ostatnio zmieniony 2011-05-25, 15:45 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#2 Post autor: Cieślu »

Ile ja się napatrzyłem na ten model w katalogu jak miałem jakieś 7-8 lat. Jest to do dziś moje niezrealizowane klockowe marzenie.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#3 Post autor: Hegemon »

Piękny model. Gratuluję zakupu. Jest to jeden z najciekawszych MT ze względu na piękne chromy. Również szukam tego cacuszka i egzemplarze pojawiające się na allegro i ebayu odrzucam albo z powodu ceny albo jakości klocków. Tylko, że ja szukam kompletnego wraz z pudełkiem. Właśnie ta otwierana klapa, wytłoczka do segregacji elementów i masa zdjęć sprawia na pudełku sprawia, że te opakowania są jednymi z najładniejszych.

konai
Posty: 33
Rejestracja: 2006-12-31, 23:51
Lokalizacja: piła
brickshelf: konai
Kontakt:

 

#4 Post autor: konai »

model bardzo ciekawy, również gratuluję zakupu i nieśmiało zapytam w jakiej cenie udało się go kupić, poluję na niego już bardzo długo :(

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#5 Post autor: stpman »

konai pisze:nieśmiało zapytam w jakiej cenie udało się go kupić
Sporo, bo 360zł z przesyłką.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Nie będę oryginalny i też przyznam się do godzin spędzonych w dzieciństwie na gapieniu się na niego w katalogu :)

Ciężarówka jest super ale patrząc na nią z profilu coś mi w niej nie pasuje - albo za krótki rozstaw osi albo za duże koła. Z kolei jeep nie wydaje mi się aż tak zły jak go przedstawiasz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#7 Post autor: stpman »

3dom pisze:Z kolei jeep nie wydaje mi się aż tak zły jak go przedstawiasz.
Jego największą wadą jest niewykorzystany potencjał. Starszy i mniejszy 5510 sprawia o wiele więcej radochy, a tu przecież projektanci mieli więcej klocków do wykorzystania i większą skalę.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

hehe pamiętam, że w dzieciństwie o mało co nie stałem się właścicielem tegoż zestawu. Po prostu tata nie zgodził się wtedy na inwestycje po połowie :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ