[MOC] Świątynia ze Schodami

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Dart Grellenort
Posty: 277
Rejestracja: 2010-07-13, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: DartGrellenort

 

[MOC] Świątynia ze Schodami

#1 Post autor: Dart Grellenort »

Dzień Dobry.

Po długich tygodniach dręczenia Kleymena, aby ten udostępnił mi zdjęcia, które zrobił podczas Pyrkonu 2011, w końcu prezentuję swój przedmiot ekshibicjonistyczny!
Praca jest "uosobieniem" pewnego przełomu. Mianowicie spora część klocków, z której jest zbudowana, pochodzi z mojego pierwszego zamówienia na BrickLinku. Zbudowana dla celów, że się tak wyrażę: komercyjnych. Do zobaczenia była na wymienionym już Pyrkonie, planuję też wystawić ją w Gdańsku. W związku z tym proszę o ewentualne wskazówki, co zmienić, aby ulepszyć... Nie chcę jednak, żeby wiązało się to z dalszymi wydatkami, więc poprawki mogą być tylko drobne. Najbardziej interesują mnie koncepcje na wykonanie czerwonej zasłony z czegoś innego niż bibuła.
Myślę, że opis zdarzeń jest zbędny, bo fabuła nie byłaby zbyt głęboka. Jest to co widać: kawałek greckiej świątyni w stylu doryckim i małe zamieszanie na schodach. Dość słów. Pora na przedstawienie:

Obrazek

Obrazek

GALERIA

Byłbym niewdzięcznikiem, gdybym nie wykonał tego zabiegu:

Obrazek

Obiecałem zadedykować Krisowi Kelvinowi kolumnę, jeśli pożyczy mi biały talerzyk. Hippotamowi tego nie obiecałem, ale on też pożyczył mi talerzyk, więc również jemu oficjalnie dziękuję. Jak widzisz, Drogi Forumowiczu, jest tam też jedna kolumna z wolną przestrzenią, właśnie dla Ciebie! Tak, nie wydaje Ci się! Twój nick może znaleźć się na niej całkiem za darmo! Wystarczy tylko, że pożyczysz mi między lipcem, a wrześniem biały talerzyk, tak jak zrobiło to Kris i Hippo, (którzy, mam nadzieję, wspomogą mnie znów w Gdańsku).

Myślę, że to wszystko.
Pozdrawiam
Nobody expects The Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#2 Post autor: Drumleg »

Bardzo ładna praca i ciekawy pomysł ataku stworów. Talerzyk mam jedynie żółty, czy złoto-żółty... Sam chciałem kupić ostatnio biały. Co do zaś zasłon, spróbuj może wykorzystać płachtę, która występuje, np. w Prince of Persia, jako rodzaj "markizy"- oczywiście, jeśli posiadasz ten element. Najpopularniejszy chyba sposób, to różne slopy. Spójrz, np. do mojej galerii, tam ostatnio kombinowałem z zasłonami, może znajdziesz coś, co Ci pomoże :)
No i z pierwszych spostrzeżeń, popracowałbym nieco nad tympanonem. Jest jakby za jednolity. Przydałoby mu się nieco więcej lekkości - zwieńczyłbym go czymś, na środku zaś zrobiłbym jakąś drobną imitację płaskorzeźby, majstrując jakimiś wypustkami z plate'ów lub kaflami; może też zaznaczyć nieco bardziej fryz robiąc regularne wklęśnięcia.

Edit: zasłony możesz jeszcze spróbować zrobić z pionowo ustawionych podłużnych czerwonych slopów używanych do budowy dachu - wyjdzie dodatkowo efekt pofałdowania kotary :] Ułożenie - to już Twoja działka.
Ostatnio zmieniony 2011-05-27, 23:17 przez Drumleg, łącznie zmieniany 2 razy.
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2769
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

No, wreszcie jakaś świątynia z nowymi kolumnami.
W dodatku całkiem ładna ; o)
<brawo>
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Świetna praca. Fajny pomysł i wykonanie też całkiem dobre.
Pomysł z talerzami świetny. Nie wiedziałem, że są białe. Muszę się zaopatrzyć przy okazji.
Bardzo fajny pomnik.
Część powyżej kolumn można by poprawić. Choć i teraz jest dobrze, to mogłoby być lepiej.
Płaskorzeźba w tympanonie dodałaby bardzo dużo, ale nie jest konieczna.
Ważne natomiast wydaje mi się zrobienie tryglifów charakterystycznych dla porządku doryckiego. Może pionowo ustawione grille załatwiłyby sprawę.


Obrazek

Co do czerwonej zasłony, to chyba najlepszy byłby płaszcz Zurga, który z jednej strony jest czerwony.

Obrazek

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=bb418

Awatar użytkownika
Dart Grellenort
Posty: 277
Rejestracja: 2010-07-13, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: DartGrellenort

 

#5 Post autor: Dart Grellenort »

Drumleg pisze:No i z pierwszych spostrzeżeń, popracowałbym nieco nad tympanonem
W pierwotnym założeniu chciałem zaznaczyć go nieco bardziej przez użycie takich lub takich "door rail'ów", ale nie było ich tam, gdzie zamawiałem. Chyba faktycznie spróbuję jeszcze nieco urozmaicić płaskorzeźbą, czy czymś.
zgrredek pisze:Ważne natomiast wydaje mi się zrobienie tryglifów charakterystycznych dla porządku doryckiego. Może pionowo ustawione grille załatwiłyby sprawę.
Sądziłem, że grillowane bricki zdają egzamin, ale widocznie są niewystarczająco zauważalne. Chociaż od początku wydawało mi się, że brakuje im nieco wypukłości. No i mają więcej niż trzy "glify"...

A co do zasłony: Coś pogrzebię, (znam sposób ze slopami, ale wydaje mi się zbyt "toporny") ale niech odezwie się Filozof i pokaże jak on zamyślał to zrobić z pelerynkami, bo z opisu słownego nie zrozumiałem o co dokładnie chodzi.

No i dzięki za dotychczasowe komentarze :)
Ostatnio zmieniony 2011-05-28, 10:05 przez Dart Grellenort, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody expects The Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#6 Post autor: zgrredek »

Dart Grellenort pisze:Sądziłem, że grillowane bricki zdają egzamin, ale widocznie są niewystarczająco zauważalne. Chociaż od początku wydawało mi się, że brakuje im nieco wypukłości. No i mają więcej niż trzy "glify"...
No i ważne jest, że tryglify mają być nad kolumnami i pomiędzy nimi, a nie gdzie popadnie.
A ten płaszcz Zurga nie jest drogi. Ceny zaczynają się od 1 zł. A podobno w Realu cały Zurg jest do kupienia za 30 zł, co też wydaje się niezłym wyjściem.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Bardzo ładna i zgrabna świątynia, te kolumny aż się prosiły o jakieś antyczne konstrukcje, i wreszcie jest! Oczywiście duży plus za innowacyjne wykorzystanie talerzy.
Ale żeby nie było za słodko, to się też trochę poprzyczepiam... Po pierwsze lokalizacja przy morzu wydaje mi się dość nietypowa, greckie świątynie stawiano chyba z reguły jak najbliżej bogów, a więc na szczytach gór/wzgórz, a z tego wynikałoby, że także z dala od dużych zbiorników wodnych. Ale oczywiście jakoś się te mityczne stwory musiały przyczaić, więc rozumiem intencję umieszczenia wody tak blisko schodów.
Drugi zarzut trudniej wybaczyć - łuk w rękach Spartanina to profanacja :P zdaje się, że większość Hellenów uznawała łuki za broń niehonorową, a już Spartanie szczególnie. Jeśli już urozmaicać broń Greków, to lepiej wykombinować im krótki miecz.
Ale to tylko takie czepianie się, żebyś nie spoczął na laurach ;)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#8 Post autor: zgrredek »

Innos pisze:lokalizacja przy morzu wydaje mi się dość nietypowa, greckie świątynie stawiano chyba z reguły jak najbliżej bogów, a więc na szczytach gór/wzgórz, a z tego wynikałoby, że także z dala od dużych zbiorników wodnych.
Ta świątynia jest może na małej skalistej wysepce?

Puc

#9 Post autor: Puc »

Fajna praca - widziałem ją na Pyrkonie i byłem pełen podziwu. Scenka i postacie fajnie ustawione. Na wystawie podziwiałem to świetnie zrobione wybrzeże. Doszedłem też wtedy do wniosku, że gdyby zastąpić piach białym klockami imitującymi chmury to byłby z tego świetny Olimp :)
Jeśli chodzi o architekturę samej świątyni - przydałby się wyraźniejszy tryglif i chociaż delikatne cofnięcie tympanonu. Płaskorzeźba swoją drogą - w ramach możliwości. I odwieczne przekonanie o tym, że świątynie Greckie były białe - bujda ;) Były malowane na bardzo jaskrawe barwy - niebieskie, czerwone, żółte dekoracje, czystego marmuru dużo tam nie było, a na pewno nie w metopie i tympanonie. Choć zdaje sobie sprawę, że kolorowa świątynia wcale by się aż tak z Greckimi nie kojarzyła :)

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#10 Post autor: PatrykZ »

Jest pięknie, tak mitologicznie jak ze Zmierzchu Tytanów, lub z heroicznej przygody Odysa.
Coś tylko ten tympanon ma za mało zdobień. Poziom pracy wysoki, brawo!
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#11 Post autor: Innos »

zgrredek pisze:Ta świątynia jest może na małej skalistej wysepce?
Wtedy nadal świątynia byłaby na podwyższeniu na skałach, a pomiędzy nią a wodą byłaby jeszcze jakaś przystań. Ale ta moja uwaga to drobiazg i czepialstwo, biorąc pod uwagę aspekt mitologiczny sceny i skalę pracy to jest oczywiście zupełnie akceptowalne uproszczenie. Czepialskim takim jak ja zawsze też można wytłumaczyć, że to jest Atlantyda już w trakcie tonięcia ;)

A tak w ogóle my tu gadu gadu, a w międzyczasie zauważyłem rewelacyjny detal w rękach rzeźby na schodach - dobrze widzę i zgaduję, że to lira? Wynikałoby z tego, że rzeźba przedstawia Apolla lub Orfeusza, przy czym bardziej prawdopodobna byłaby świątynia poświęcona temu pierwszemu, więc pewnie to Apollo... Dobrze zgadłem, Dart Grellenort, czy tylko doszukuję się głębszych znaczeń tam, gdzie Ty dałeś rzeźbie po prostu losowy atrybut charakterystyczny dla antycznej Grecji? :)

Awatar użytkownika
Dart Grellenort
Posty: 277
Rejestracja: 2010-07-13, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: DartGrellenort

 

#12 Post autor: Dart Grellenort »

Innos pisze:Po pierwsze lokalizacja przy morzu wydaje mi się dość nietypowa
Teraz przynajmniej dzięki sugestii Kleymena jest na końcu dłuuugiej i wąskiej zatoki, w której i tak wiatr wieje dość silnie, by tworzyć fale, a pierwotnie chciałem zrobić po prostu plażę. Nie mam tutaj innego usprawiedliwienia, jak tylko budowanie właśnie pod scenkę, żeby Rekińcowi skrzela nie zdążyły wyschnąć.
Innos pisze:łuk w rękach Spartanina to profanacja :P zdaje się, że większość Hellenów uznawała łuki za broń niehonorową
Nigdzie nie napisałem, że to akurat Spartiata ;P Ten tu delikwent to wyjątkowo niehonorowy moczymorda, który lekce sobie waży męstwo, sławę i inne kalo kagatia.
Innos pisze:detal w rękach rzeźby na schodach - dobrze widzę i zgaduję, że to lira? pewnie to Apollo... Dobrze zgadłem [...]? :)
Dobrze zgadłeś. Moją intencją był właśnie Apollo.
Puc pisze:I odwieczne przekonanie o tym, że świątynie Greckie były białe - bujda ;)
Przyznaję, że od początku była biała/biało-tanawa, ale miałem przy tym zamiar ponaklejać jakieś malowidła, jednak z racji nie tak wielkich powierzchni zmieniłem sam zamiar, a nie kolory.
Nobody expects The Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#13 Post autor: Innos »

Dart Grellenort pisze:Teraz przynajmniej dzięki sugestii Kleymena jest na końcu dłuuugiej i wąskiej zatoki, w której i tak wiatr wieje dość silnie, by tworzyć fale, a pierwotnie chciałem zrobić po prostu plażę. Nie mam tutaj innego usprawiedliwienia, jak tylko budowanie właśnie pod scenkę, żeby Rekińcowi skrzela nie zdążyły wyschnąć.
Jak pisałem, to było czepialstwo, sprawa jest jasna - efekt zaskoczenia musiały stwory mieć, więc wybrały do ataku tak korzystnie dla nich ustawioną świątynię. Albo z Posejdonem się ustawiły i ten im poziom wody podwyższył.. Wiadomo o co chodzi.
Dart Grellenort pisze:Ten tu delikwent to wyjątkowo niehonorowy moczymorda, który lekce sobie waży męstwo, sławę i inne kalo kagatia.
Do czego to doszło! Żeby jakiś niehonorowy łachmyta bronił przybytku bożego... ;)
Niemniej, jeśli będę miał okazję zobaczyć wystawę, bardzo chętnie przyjrzę się Twojej pracy z bliska, szczególnie jeśli za radami innych podrasujesz jeszcze architektoniczne szczegóły, tryglify, płaskorzeźby i inne antyczne cuda.

Awatar użytkownika
Dart Grellenort
Posty: 277
Rejestracja: 2010-07-13, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: DartGrellenort

 

#14 Post autor: Dart Grellenort »

Wprowadziłem drobne poprawki:
- zamieniłem krepę na Belville'owy śpiwór wygrzebany u siostry
- dodałem płaskorzeźbę-pseudosłoneczko i dwa "door rail'e" 1x2, które w międzyczasie zdobyłem
- przeedytowałem tryglify

Obrazek

Jeden
Dwa

Pytania są następujące:
1. Czy dobrze?
2. Czy wypada pod tryglifami dodać jeszcze jedną warstwę brick'ów, żeby lepiej zaznaczyć (według zgrredkowego rysunku) "architraw"?
Nobody expects The Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#15 Post autor: Drumleg »

Dart Grellenort pisze:Czy wypada pod tryglifami dodać jeszcze jedną warstwę brick'ów,
Tak sobie myślę, czy nie wystarczy zamiast brick'ów podwójna warstwa plate'ów...
Dobrym uzupełnieniem podkreślającym dach byłyby też akroteriony:

http://brasil.cel.agh.edu.pl/~08tszyman ... recja.html
Ostatnio zmieniony 2011-06-28, 22:46 przez Drumleg, łącznie zmieniany 1 raz.
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

ODPOWIEDZ