[MOC] Krajobraz po wojnie

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#16 Post autor: Mr.Z »

Co do wiarygodności historycznych przekazów, Hegemonie, to zalecam ostrożność. Akurat zdjęcie, które pokazałeś jako przykład, wygląda na propagandową ustawkę. Robili tak wszyscy, ale szczególnie celowali w tym Ruscy. Ten PzKpfw.III w drugim planie stoi skierowany w dokładnie przeciwną stronę, niż PzKpfw.II na pierwszym. Można by założyć, że bronili się w okrążeniu (chociaż w lecie '41 i '42 Niemcy raczej atakowali i okrążali), ale na to są nienaturalnie blisko siebie. Wręcz proszą się o jeden pocisk z haubicy albo bombę lotniczą. Wg mnie, tego Pz. III przywleczono, żeby ładnie się komponował w kadrze. I ożywiono go świecą dymną odpaloną w wieży. Takie usypiska piachu, jak przed gąsienicami, to powstają raczej gdy się ciągnie zablokowane koło, a nie gdy ono pracuje i wybiera teren, prawda?

Ps. No i jeszcze jedna wątpliwość do realizmu: StuG III ma zerwaną całą wieżę, podczas gdy była to integralna część kadłuba działa szturmowego i nigdy na żadnym zdjęciu nie widziałem egzemplarza tego akurat typu tak zdekapitowanego. Ma ktoś fotkę z przykładem?
Ostatnio zmieniony 2011-06-01, 09:48 przez Mr.Z, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#17 Post autor: V1 »

Na wikipedii jest takie zdjęcie:
Obrazek
O ile to ten czołg. (Jeśli to czołg :)
Piszą, że prawdopodobnie w środku wybuchło.

Jeszcze takie znalazłem:
Obrazek
To Jagdtiger, ale też ma stałą wieżę. Coś dziwnego mu się stało, została tylko przednia płyta, ładnie widać wpusty montażowe. Może też mu w środku wybuchło, a może rozcinali?
Ostatnio zmieniony 2011-06-01, 10:09 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#18 Post autor: Mr.Z »

No jasne, o tym nie pomyślałem.

Ps. Szybki jesteś.

[img]http://tankove_muzeum.sweb.cz/warpics/stug3g_2.jpg[/img]
tutaj StuG III trafiony potężnym kalibrem w samą podstawę tej wieży. Bez eksplozji wewnętrznej wytrzymała.

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#19 Post autor: Hegemon »

Mr.Z pisze:Co do wiarygodności historycznych przekazów, Hegemonie, to zalecam ostrożność. Akurat zdjęcie, które pokazałeś jako przykład, wygląda na propagandową ustawkę. Robili tak wszyscy, ale szczególnie celowali w tym Ruscy. Ten PzKpfw.III w drugim planie stoi skierowany w dokładnie przeciwną stronę, niż PzKpfw.II na pierwszym. Można by założyć, że bronili się w okrążeniu (chociaż w lecie '41 i '42 Niemcy raczej atakowali i okrążali), ale na to są nienaturalnie blisko siebie. Wręcz proszą się o jeden pocisk z haubicy albo bombę lotniczą. Wg mnie, tego Pz. III przywleczono, żeby ładnie się komponował w kadrze. I ożywiono go świecą dymną odpaloną w wieży. Takie usypiska piachu, jak przed gąsienicami, to powstają raczej gdy się ciągnie zablokowane koło, a nie gdy ono pracuje i wybiera teren, prawda?

Ps. No i jeszcze jedna wątpliwość do realizmu: StuG III ma zerwaną całą wieżę, podczas gdy była to integralna część kadłuba działa szturmowego i nigdy na żadnym zdjęciu nie widziałem egzemplarza tego akurat typu tak zdekapitowanego. Ma ktoś fotkę z przykładem?
Co do wiarygodności zdjęć to niestety ciężko tutaj dyskutować ponieważ i Rosjanie i Niemcy mieli rozwiniętą propagandę. Do dziś ciężko zweryfikować co jest ustawką a co realnym wydarzeniem. Masz rację co do śladów ale mi bardziej chodziło o zanurzenie w gruncie i ślady rycia ponieważ nie chodzi tu o utwardzoną drogę ale "błotniste" pobocze. Na zdjęciu wrzuconym przez @V1 widać również, że pojazd nie stoi na ziemi tylko jest wbity i częściowo zanurzony w błocie/ziemi z jednej i drugiej strony.

Chociaż im bardziej przyglądam się dioramie tym bardziej zaczynam dostrzegać, że niepotrzebnie się czepiam. Prawa strona Stuga właściwie stoi bardzo blisko drogi więc można uznać, że jest to jeszcze część utwardzona a lewa zanurzyła się w podmokłym gruncie i mogło to spowodować delikatne uniesienie się prawej strony. Można to i w ten sposób przedstawić. Wtedy wszystko jest ok. A skoro pojazd jest już skorodowany to stoi tak długo, że ślady po gąsienicach już mogły się zatrzeć.

Jednak spokoju nie dają mi dachówki. :)

Co oczywiście nie zmienia faktu, że praca bardzo mi się podoba. :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-01, 10:37 przez Hegemon, łącznie zmieniany 3 razy.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Fistach

#20 Post autor: Fistach »

Nareszcie jakas dioramka z II WS! Super pomysl fajne detale (oprocz tylu domku gdzie jak juz inni pisali jest dosc lyso).

Zniszczylbym nieco bardziej gore dziala szturmowego i dodal tam troche czerni.

Podoba mi sie tez facet wymachujacy pala na jencow:)

Powodzenia w konkursie!
Ostatnio zmieniony 2011-06-01, 10:58 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#21 Post autor: pit »

PatrykZ pisze:szachulcową konstrukcję lekko wysunąłbym poza lico muru oraz gdzieniegdzie z lekka przybrudził "tynk".
To pierwsze wymagałoby chyba bardzo dużych nakładów w stosunku do efektu, ale z tym drugim może spróbuję coś zrobić.
Hegemon pisze:Nawet gdy do walki dochodziło w okolicy to również wystarczyło aby delikatne dachówki się posypały w kilku miejscach. I tego mi tutaj brakuje.
Te dachówki w sumie kiepsko się trzymają, zwłaszcza 1x1 i 2x2 i przy każdym dotknięciu coś odpada. Widać niepoprzebnie zaraz przed zrobieniem zdjęć wszystko poutykałem :)
Mr.Z pisze:No i jeszcze jedna wątpliwość do realizmu: StuG III ma zerwaną całą wieżę, podczas gdy była to integralna część kadłuba działa szturmowego i nigdy na żadnym zdjęciu nie widziałem egzemplarza tego akurat typu tak zdekapitowanego. Ma ktoś fotkę z przykładem?
V1 już zdjęcie podlinkował, a ja dodam, że trochę wzorowałem się na innym zdjęciu chyba tego samego działa.
Hegemon pisze:Masz rację co do śladów ale mi bardziej chodziło o zanurzenie w gruncie i ślady rycia ponieważ nie chodzi tu o utwardzoną drogę ale "błotniste" pobocze. Na zdjęciu wrzuconym przez @V1 widać również, że pojazd nie stoi na ziemi tylko jest wbity i częściowo zanurzony w błocie/ziemi z jednej i drugiej strony.
Na tym zdjęciu widać, że pojazd stracił gąsienicę i prawdopodobnie jazda na samych kołach spowodowała wrycie w ziemię. U mnie działo do końca jechało na gąsienicy, przez co nie zaryło się... :)
Hegemon pisze:Jednak spokoju nie dają mi dachówki. :)
Do Gdańska odpadną :)
Fistach pisze:Zniszczylbym nieco bardziej gore dziala szturmowego i dodal tam troche czerni.
Uwzględnię :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Mrutek

#22 Post autor: Mrutek »

Wunderbar und ausgezeichnet!
Jedynie dachówki można trochę poszatkować. Co do braku wypalonej ziemi wokół to można zawsze założyć, że wrak został zaholowany na bok z drogi, na której zawadzał. Chociaż z drugiej strony spalenizna wokół mogłaby wyglądać ciekawie. Rudy jest jak najbardziej na miejscu nawet na świeżynce. Kto nie wierzy niech podpali swojego grata.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#23 Post autor: PatrykZ »

Tak oglądam jeszcze i oglądam i... Pit, a na kogo tak denerwuje się ten poczciwy pan wymachując laską? :-)
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

KRUEZ
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 00:27
Lokalizacja: Łódź

#24 Post autor: KRUEZ »

Wydaje mi się , że takie dywagacje historyczne są trochę na wyrost. Trudno przed każdym podejsciem do rekracyjnego budownia śledzić tysiące fotek , grzebać w wikipedii itd. Czy to nie jest zupełnie niepotrzebne podnoszenie poprzeczki ? czy to nie zniechęca budujących? Dioramka jest super ! to naprawdę ładna i ciekawa budowla. Są oczywiście na forum profesjonaliści do których trudno się zbliżyć bo wszystko zawsze jest prawie idealnie.Ale to przecież jest zabawa dla wszystkich......:)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#25 Post autor: Hezar »

Ponieważ wszystkie drobne niedociągnięcia zostały Ci już drogi Picie skrupulatnie wyliczone, ja napiszę tylko skromnie, że diorama jest po prostu fantastyczna. Brawo!

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#26 Post autor: pit »

PatrykZ pisze:Pit, a na kogo tak denerwuje się ten poczciwy pan wymachując laską? :-)
Początkowo wydawało mi się to oczywiste... ale jednak to jest całkiem dobre pytanie :)
KRUEZ pisze:Wydaje mi się , że takie dywagacje historyczne są trochę na wyrost. Trudno przed każdym podejsciem do rekracyjnego budownia śledzić tysiące fotek , grzebać w wikipedii itd.
I tak, i nie. Wiadomo, że to w sumie tylko zabawa, ale takie dyskusje mogą być całkiem ciekawe i kształcące. A przyznam się, że przed zbudowaniem każdego pojazdu robię sobie dokumentację; zbieram zdjęcia, rysunki, zapoznaję się z historią. Traktuję to jak rodzaj modelarstwa - takiego suchego i z ograniczonym tworzywem :)
Hezar pisze:Ponieważ wszystkie drobne niedociągnięcia zostały Ci już drogi Picie skrupulatnie wyliczone, ja napiszę tylko skromnie, że diorama jest po prostu fantastyczna. Brawo!
Dziękuję :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#27 Post autor: 3dom »

pit pisze:
PatrykZ pisze:Pit, a na kogo tak denerwuje się ten poczciwy pan wymachując laską? :-)
Początkowo wydawało mi się to oczywiste... ale jednak to jest całkiem dobre pytanie :)
Może któryś z pojmanych jegomości rąbnął mu w dom z haubicy albo czegoś innego? :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

kris kelvin

#28 Post autor: kris kelvin »

3dom pisze:Może któryś z pojmanych jegomości rąbnął mu w dom z haubicy albo czegoś innego? :P
A mo ze któyś z wywzolicieli rąbnął mu zegarek :D

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#29 Post autor: eric trax »

kris kelvin pisze:
3dom pisze:Może któryś z pojmanych jegomości rąbnął mu w dom z haubicy albo czegoś innego? :P
A mo ze któyś z wywzolicieli rąbnął mu zegarek :D
Czyli jeńcy to Polacy :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

kris kelvin

#30 Post autor: kris kelvin »

eric trax pisze: Czyli jeńcy to Polacy :D
Nie jestem specjalnym "fanem" naszej nacji, ale Polacy wyzwalając jakąś tam Bredę dajmy na to nie zabierali sobie na pamiątkę holenderskich zegarków i nie starali się "zaliczyć" wszystkich Holenderek czy im się to podobało czy nie.

ODPOWIEDZ