5762 Mini Plane

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

5762 Mini Plane

#1 Post autor: Jantin »

5762 – Mini Samolot
Creator – 3 in 1

Obrazek
(zdjęcie - Bricklink)

Seria: Creator, podseria 3 in 1
Rok premiery: 2011
Liczba elementów: 52
Figurki: Brak
Cena: S@H: 21,99 zł , sklepy stacjonarne: 20-25 zł. Allegro: od 18 zł

Lugnet
Bricklink
Peeron
Brickset
Lista części na Bricklinku

Wstęp:

Mały zestawik, który de facto zasługuje na miano Service Packa, czy innego pakietu uzupełniającego dla budowniczych lotniczych, czy kosmicznych. Po prawdzie, kupiłem go na części i nie zawiodłem się w żadnym punkcie, do tego stopnia, że recenzja ta będzie dość subiektywnie entuzjastyczna – po prostu te klocki są dokładnie tym, czego mi na krótką metę potrzeba do kilku projektów.

Pudełko:

Obrazek
Jest plastikowe. To to, co najbardziej rzuca się w nim w oczy. Szara, prostokątna puszka zamknięta pokrywką w kolorze Trans Blue. Dolna część prawie w całości oklejona etykietą pokazującą wszystkie 3 modele (główny – samolot śmigłowy i 2 alternatywne – nowocześniejszą maszynę, i motorówkę). Osobiście uważam plastikowe pudełka za umiarkowanie trafiony pomysł. Po pierwsze, trudniej je otworzyć. Etykieta łączy puszkę z pokrywką, potrzebny jest dobry paznokieć, albo nożyk, sam plastik też trzeba mocno ścisnąć, aby dostać się do środka. Dodatkowo, wydaje mi się, że cena takiego pudełka jest wyższa niż kartonowego, w wypadku którego zestaw byłby takim trochę większym impulsem, tańszym o tych parę złotych.

Instrukcja

Obrazek
Nieduża, klejona, wydrukowana na dość cienkim papierze w układzie Landscape (pozioma). Wygięta w wyniku przechowywania w pudełku. Każda strona zawiera 2 kroki budowy, co warte odnotowania otrzymujemy instrukcje budowy wszystkich 3 modeli. Być może z oszczędności miejsca, nie ma w instrukcji ostrzeżeń o dywanach-zabójcach, a reklama ograniczona jest do zdjęć zestawów Creator na IV okładce i uśmiechniętej minifigowej główki nad informacją o „Lego Customer Service”. Co ciekawe, nie ma pod nim polskiej flagi, a, o ile mi wiadomo z lektury forum, nie ma problemu z kontaktem z TLG w naszym języku. Indeks elementów na ostatnich stronach.
Kolorystyka skopana – ciemnoszare „grilloskosy” mylą się z czarnymi klockami, a srebrne guziki z elementami jasnoszarymi. Nie jest to jednak dużym problemem, bo wszystkie części mylące się występują tylko w 1 kolorze.

Klocki

Obrazek
52 sztuki wypełniają mniej więcej połowę pudełka, co dodaje kolejny argument przeciw plastikowi w roli opakowania. I są esencją zestawu – białe i pomarańczowe elementy w komplecie z kilkoma szarymi, czarnymi i „przydymionymi”. Oto te co ciekawsze:

Obrazek Slope 30 1 x 1 x 2/3 w indeksie występują w liczbie 5 – 1 Trans-Red i po 2 pomarańćzowe i przydymione. Jednak każdego koloru dostajemy zapasowy, więc w sumie zestaw dostarcza 8 (!) serków.
Obrazek – White Wedge, Plate 6 x 3, jedno lewe jedno prawe.
Obrazek – White Wedge, Plate 4 x 2 jak wyżej.
2 elementy Trans Black: Obrazek i Obrazek
Obrazek – Orange Bracket 1 x 2 - 2 x 2 sztuk 1.
Pomarańczowe Tile 1 x 1 i 2 x 2 po 2 sztuki
Pomarańczowe, podstawowe klocki, które zawsze się przydają, czyli płytki 2x4, 2x3, 1x2 i 1x6, kilka białych.
I niewiele więcej pominiętych, czyli śmigiełka z mocowaniami, 2 żółte światełka, 2 sztukiObrazek, oraz Obrazek Jak dla mnie – żadnego „zbędnego” elementu, same ciekawe i przydatne, stosunek ceny do jakości jest naprawdę korzystny, a jeżeli ktoś chce zmontować coś pomarańczowego i brakuje mu drobnicy – może brać w ciemno.

Modele

Modele przewidziano, zgodnie z nazwą serii, 3 – dwusilnikową awionetkę, samolot i motorówkę. Każdy z nich, jak wspomniałem wcześniej, wyposażony jest w instrukcję.

1. Awionetka – model główny.
Obrazek
Składa się ją minutę, może dwie z 12 punktowej instrukcji. I jest naprawdę ładnym modelem, ma w sobie coś z myśliwca, nie wiem, może te śmigła? Bawialny i ładnie wymodelowany, słowem – porządna robota.
Jako główny model zużywa wszystkie wypisane w indeksie elementy i pozostawia nam 6 zapasowych. Żeby tak do każdego zestawu ponad 10% zapasówek było… 
Obrazek

2. Samolot
Obrazek
Tutaj jest już nieco gorzej, co nie znaczy, że źle. Widać jednak, ze ten zestaw elementów nie był zestawiany pod ten model, przód na przykład zdaje mi się być nieco niedopracowanym. Ocena ta jednak jest względna – konstrukcja nie jest zła. Jest jedynie gorsza od pozostałych.

3. Motorówka
Obrazek
Ostatnim pojazdem jest motorówka – 13 kroków instrukcji prowadzi nas do ślicznej, smukłej jednostki o zwartym kadłubie, widocznych elementach silnika i uzbrojoną w spoiler, sprawiającą wrażenie naprawdę szybkiej zabawki. Model nie gorszy od podstawowego, a wykorzystanie grillowych slope’ów o wiele lepsze niż w awionetce.

Podsumowanie

Zestaw jest świetny. Nie tylko zapewnia ciekawe i uniwersalnie przydatne elementy, ale i pozwala zbudować 3 naprawdę udane modele. Jedynym minusem jest według mnie pudełko, które niepotrzebnie podwyższa cenę. Plusów i minusów nie będzie, bo ile można o tym samym pisać (;
Ostatnio zmieniony 2011-06-03, 21:39 przez Jantin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Dobra, wyczerpująca temat recenzja. Sam zestaw nie wzbudza we mnie większych emocji bo dla mnie zawarte w nim klocki mają znikomą przydatność.

Pudełka od małych creatorów i racersów są dobre do przechowywania klocków. Ale cenę podbijają bez wątpienia.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ