[MOC] Rzymski dźwig kołowrotkowy

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Rzymski dźwig kołowrotkowy

#1 Post autor: Sariel »

Długo się zastanawiałem czy nie dać tego w dziale Model Team, ale...

Obrazek

To miał być mój pierwszy MOC napędzany pracą niewolniczą, no ale nie wyszło. Przedstawiam model dźwigu kołowrotkowego stosowanego w starożytnym Rzymie. Jest o ładny kawałek historii, ponieważ to Rzymianie odkryli że kołowrotek, choćby nie wiem jak idiotycznie wyglądali ludzie w nim, jest skuteczniejszy niż korba, a ponadto stosowali wielokrążki w imponujących jak na starożytność zbloczach do nawet pięciu sztuk. Szacuje się, że najbardziej wypasione rzymskie dźwigi pozwalały podnieść jednej osobie do 3 ton ładunku, co jest dość imponującym wynikiem jak na konstrukcję z drewna, sznura i paru gwoździ.
Model miał w założeniu być napędzany gryzoniami, co wymusiło pewne komplikacje w trosce o ich komfort pracy. Dodałem mianowicie skrzynię biegów pozwalającą odwracać kierunek obrotów wyciągarki niezależnie od kierunku obrotów kołowrotka (ponieważ chomiki ciężko skłonić do zawracania na komendę), a także dwie proste zapadki zabezpieczające operację podnoszenia ładunku jak i samego chomika przed ewentualnym pociągnięciem przez ciężar. Zapadki muszą być dwie bo każda działa w jedną stronę, a wyciągarka dzięki skrzyni może kręcić się w obu.
Niestety, moje założenia konstrukcyjne były bardzo naiwne. To, co chciałem wykorzystać jako tanią siłę roboczą okazało się w praktyce wcieloną destrukcją w małych, włochatych czworonożnych paczuszkach. I tak pozostało zdać się na prąd...

Galeria

Focie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K9OGWv9Icvk[/youtube]

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#2 Post autor: Wawrzino »

Konstrukcja w sumie nie wydaje się bardzo skomplikowana. Szkoda, że chomik nie chciał współpracować, a minifigi same z siebie mało ruchliwe.
Ciekawie dobrana muzyka do filmu, takiej aranżacji poematu "O, fortuna" z utworu "Carmina Burana" jeszcze nie słyszałem. Czyja to aranżacja?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Zespołu Therion.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Ostatnio publikowałeś w Stalowych szlakach, teraz Oddech historii, następny w kolejce Zew przyszłości? :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#5 Post autor: Misterzumbi »

Zes im te kolko gowniane zrobil, ja tez bym nie lazil po tych szczebelkach, szersze, wiecej poprzecznych belek i jescze raz probuj. Albo dodaj studow czy grilow po wewnetrznej coby sie lapkami mialy gdzie trzymac.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Ba, dobrze że nie mamy działu Belville.
Adamie - odnoszę wrażenie, że lata Twojej pracy dla dzieci przekładają się na rozumienie potrzeb chomików :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-07, 23:10 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ