810005 Lego Collector, 2nd Edition

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

810005 Lego Collector, 2nd Edition

#1 Post autor: nori »

Obrazek Obrazek


810005 Lego Collector, 2nd Edition


W 2008 roku na rynku pojawiła się ciekawa książka: [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=7243]810003 Collector's Guide[/URL] czyli katalog w zamierzeniu prezentujący wszystkie zestawy wydane przez TLG w latach 1958-2008. Niestety, katalog nie był pozbawiony wad, a dobre wrażenie skutecznie psuła spora liczba nieścisłości i błędów w przedstawionych danych.
W tym roku pojawia się druga edycja niniejszego katalogu, i co najważniejsze rozszerzona oraz (podobno) poprawiona.


Rok premiery: Lipiec 2011
Liczba elementów: książka + breloczek w kartonowym pudełku
ISBN: 978-3-935976-64-0
Wydawca: Fantasia Verlag GmbH
Wersja językowa: Dwujęzyczna: angielski i niemiecki
Liczba stron: 928 + okładka
Wymiary: (w przybliżeniu) 15 x 21 x 3 (sama książka), 15 x 26 x 3 (całość)
Cena: 27,95 EUR

BrickLink, Brickset



__________________________________________________________________________________
Wydanie

Różnicę widać już w liczbie stron, pierwsze wydanie liczyło sobie 800 stron, drugie to aż 928 stron, i to nie licząc okładki. Mimo to, patrząc na fizyczną grubość książki, nie utyła jakoś bardzo. Szukając dalszych analogi pomiędzy starszą i nowszą wersję, warto zauważyć samą formę wydania. Pierwsze było dostępne w dwóch wersjach: podstawowa wersja pod numerem 810003 to sam katalog, natomiast na rynku pojawiła się też wersja ekskluzywna czyli Premium Edition wydana pod numerem 810004. Oprócz twardej oprawy zawierała dodatkowe elementy w postaci okolicznościowych klocków.

Obecne wydanie pojawiło się tylko w jednej edycji, zawierającej katalog oraz dodatek w postaci ekskluzywnego breloczka z motywem nawiązującym do klasycznej serii Space.

Obrazek

Wydania różnią się przede wszystkim kolorem klocka 4x2 będącego głównym motywem okładki. W pierwszej edycji klocek był w kolorze czerwonym, obecnie okładkę zdobi niebieski. Ciekawe, w jakim kolorze będzie w trzeciej edycji? Prywatnie obstawiam zielony.
Pozostałe różnice w szacie graficznej to już kosmetyka, czyli nieco inny dobór zdjęć stanowiących tło, oraz utrzymanie ich w tonacji czarno-białej, gdy w pierwszej edycji były w sepii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównując edycje katalogu pod względem oprawy graficznej zawartości, można wspomnieć o braku żółtych pasków na bokach stron oraz jakby nieco bielszym papierze.

Obrazek



__________________________________________________________________________________
Breloczek

Dodatek w postaci breloczka jest miłym uzupełnieniem, ale odnoszę wrażenie, że zupełnie zbędnym.
Otrzymujemy go w kartonowym pudełeczku, którego wystrój graficzny stanowi niejako przedłużenie okładki samego katalogu, obydwa elementy, tj. katalog i pudełeczko są ze sobą razem ofoliowane.

Obrazek


Obrazek

Breloczek to zwykła płytka 4x4 z jednym rzędem studów z nadrukiem logo Classic Space. Co ciekawe, breloczek został ujęty w wykazie zawartym w samym katalogu, jako oczywiście ekskluzywny dla tego wydania.

Obrazek




__________________________________________________________________________________
Katalog

Obrazek

Katalog składa się z trzech najważniejszych sekcji:
- uporządkowanych w chronologicznej kolejności zestawów
- osobnego działu poświęconego breloczkom
- dodatku w postaci wyszczególnienia Service-Packów

Oprócz tego na końcu książki zawarto indeks zestawów ułożonych pod względem ich numeracji.

Obrazek

Takie same działy występowały też w pierwszej edycji, natomiast w obecnej znikło wyszczególnienie zmian w Logo, co akurat pożna policzyć za plus, gdyż lista ta była i tak niepełna.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście jedną z najważniejszych zmian jest zakres jaki obejmuje katalog, pierwsza edycja pod tym względem wyszczególniała zestawy wydane w latach 1958-2008, z tym, że rok 2008 był niepełny i zawierał opis zestawów tylko obecnych na rynku w chwili wydania katalogu, czyli do połowy roku. Obecna edycja zawiera zestawy wydane w latach 1949-2011 i należy zwrócić uwagę, że rok 2011 został wzięty pod uwagę całościowo, czyli w katalogu znajdziemy zestawy które dopiero się ukażą!

Oprócz ogólnych poprawek, także uzupełnieniu wielu zdjęć lub zastąpieniu nowymi, niestety nadal sporo produktów posiada informację „Sorry, product image not available.” W większości przypadków, na jednej stronie zobrazowano do dziewięciu zestawów, każdy wyposażony w tabelkę z podstawowymi danymi. Ciekawostką są pierwsze lata, tutaj złamano ten układ i często znajdziemy np.: jedno zdjęcie wraz z tabelką wyszczególniającą różne zestawy wydane w podobny sposób. Łamie to trochę całościowy układ katalogu, jednak taka metoda prezentacji wcześniejszych produktów ma sens. Zaskoczeniem dla mnie były dodatkowe notki, prezentujące ciekawostki na temat wydawanych zestawów w danym roku, miły dodatek i niezwykle interesujący, choć szkoda, że dotyczy tylko pierwszych lat.

Prawie każda pozycja z katalogu składa się ze zdjęcia zestawu, o ile oczywiście jest „available”, oraz notki, w której zawarto takie informacje jak numer zestawu, rynki na których był dostępny (Europa, North-America, Australia, Asia), nazwę zestawu po angielsku i niemiecku, liczbę części oraz lata w których zestaw był produkowany. Osobną kwestią jest, znany już z pierwszego wydania, system „unikatowości” zestawu, dość dyskusyjny i wydaje mi się, że trudny do zweryfikowania pod względem odwzorowania rzeczywistej sytuacji rynkowej. Uzupełnieniem notki jest informacja czy zestaw jest „Specjalny”, oraz ewentualny odnośnik który kieruje do dołu strony gdzie nierzadko przedstawiono dodatkowe informacje na temat samego zestawu (np.: że był dostępny tylko na S@H).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największe różnice pomiędzy wydaniami, abstrahując od faktu uzupełnienia danych, dotyczą jednak działu z breloczkami. Poprawiono sporo zdjęć pod względem ekspozycji samego breloczka, do tego dodano w niektórych przypadkach „dymki” ukazujące jak breloczek wygląda od tyłu. Na dodatkowej stronie zaprezentowano też rodzaje łańcuszków i uchwytów, mała rzecz a cieszy i dla miłośników tego typu akcesoriów na pewno jest przydatna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dział poświęcony Service-Packom nie zmienił się w sumie od pierwszego wydania, otrzymujemy tylko listę z numerem, rokiem wydania oraz nazwami po angielsku i niemiecku. Brak zdjęć trudno tu traktować za minus, nazwa zestawu zazwyczaj dokładnie i jednoznacznie określa co w danym Service-Packu znajdziemy, choć są wyjątki w postaci np.: dodatkowych elementów dla danej serii i w takim przypadku zdjęcie byłoby niewątpliwie pomocne.

Obrazek

Na końcu katalogu zawarto indeks zestawów ułożonych w kolejności wg numerów, przy każdej pozycji otrzymujemy informację o roku wydania oraz stronie w katalogu na której należy szukać zestawu.

Obrazek



__________________________________________________________________________________
2011

Ciekawostką jest, że katalog zawiera wszystkie zestawy na rok 2011, czyli prezentuje nawet produkty które dopiero się ukażą. To właśnie dzięki temu wydawnictwu można było zobaczyć po raz pierwszy zdjęcia takich zestawów jak 10220 Volkswagen T1 Camper Van czy 10222 Winter Village Post Office. Przy okazji można też zauważyć, że tegoroczne modele świąteczne znacznie odbiegają jakością od ubiegłorocznych, popatrzcie choćby na koszmarki Halloweenowe... Warto od razu zauważyć dwie ciekawostki dotyczące serii „Pirates of the Caribbean”, zapowiedziany dopiero zestaw 4184 Black Pearl nie posiada zdjęcia w katalogu, natomiast jego mniejsza wersja 30130 w katalogu posiada nazwę „Mini Black Pearl”, mimo że wg gazety „The Sun” do której ten zestawik był dodawany, nazwa to „Black Pearl”.
Inną kwestią jest, że mimo iż katalog zawiera zestawy z serii Architecture, to najnowszy zapowiedziany, a mianowicie 21010 Robie House nie znalazł tu miejsca. Czy to nieścisłość katalogu, czy zestaw ten ukaże się dopiero w przyszłym roku?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



__________________________________________________________________________________
Błędy

Nowa edycja w zamyśle miała być nie dość że rozszerzona, to dodatkowo poprawiona. I rzeczywiście, wiele zestawów ma zaktualizowane informacje, jest też o wiele mniej braków w samych zdjęciach. Niestety, katalog nie jest pozbawiony jednak wpadek, po pierwszym jego przeglądnięciu zauważyłem choćby takie dwa kwiatki:

Zestaw 0015 opisany jako „Castle Mini-Figures” ma zdjęcie ewidentnie z ludzikami z Space, tymczasem obok figuruje zestaw 0014 „Space Mini-Figures” który już zdjęcia nie posiada.

Obrazek

Serie minifigurek też znalazły miejsce w katalogu, seria pierwsza i druga posiadają odnośnik który głosi że „Contains one of 24 Minifigures”. Co ciekawe,w przypadku serii kolejnych takiego odnośnika już brak, więc okazji do błędu już nie ma.

Obrazek

Obrazek

Jest jeszcze coś, co w sumie szczerze mnie zdziwiło, a mianowicie katalog nie bierze pod uwagę jednak wszystkich zestawów, próżno szukać tu promocyjnych zestawików wydawanych z okazji otwarcia sklepu firmowego, a nawet nie znalazło się miejsce na Battle-Packi czy też magnesy, że nie wspomnę o takich pierdołach jak np.: skarbonki.
Ciekawie też wygląda sprawa z szachami, dwa zestawy G678 Knights' Kingdom Chess Set i G577 Vikings Chess Set znalazłem w katalogu, natomiast pozostałych (dwa z Castle-Fantasy Era, jeden z Pirates) mimo usilnych prób, nie znalazłem...


__________________________________________________________________________________
Gdzie kupić?

Oczywiście na stronie wydawcy, a dokładnie na stronie dotyczącej bezpośrednio katalogu. Cena to 27,95 EUR + wysyłka, z tego co pamiętam, sklep akceptuje płatności PayPalem.

Można też poszukać w innych źródłach:
The Book Depository – cena wynosi $37.10 plus darmowa wysyłka, najwidoczniej także do Polski.
Amazon obecnie w samym Amazonie nie ma (?) jedynie straszy opcja „Available from these sellers”.
A na LEGO S@H nie ma...

A jak ktoś nie chce bawić się w wysyłki zagraniczne, jest jeszcze sklep L-store naszego forumowego kolegi o nicku legoomina.



__________________________________________________________________________________
Czy warto?

Mimo, że druga edycja katalogu jest edycją rozszerzoną i poprawioną to jednocześnie nagromadzenie w niej błędów, braków i nieścisłości absolutnie nie pozwala traktować tego opracowania jako oficjalnego i jednoznacznego źródła informacji o zestawach. A już szczególnie w dobie rozwoju przenośnych urządzeń z dostępem do sieci takich jak netbooki, tablety czy nawet telefony komórkowe, a jednocześnie gdy prężnie rozwijają się dwa ogromne serwisy gromadzące podobne informacje, tj. BrickLink oraz BrickSet, istnienie papierowego opracowania, które już w dniu premiery posiada nieaktualne informacje, nasuwa stwierdzenie, że katalogu jak najbardziej polecić nie można. Co też czynię, i podkreślam, jeżeli ktoś chce taką książkę potraktować jako miłą lekturę do poduszki, owszem, wtedy jak najbardziej można, ale do żadnego innego celu katalog się nie nadaje.
Czekam z niecierpliwością na trzecią edycję, ciekawe czy wreszcie będzie kompletna i pozbawiona błędów.
Śmiem wątpić...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#2 Post autor: josio »

nori pisze:Przy okazji można też zauważyć, że tegoroczne modele świąteczne znacznie odbiegają jakością od ubiegłorocznych, popatrzcie choćby na koszmarki Halloweenowe...
A Jak można stwierdzić jakość nie mając zestawu w rękach. W sumie można gdybać co do design`u (który de-facto mi się podoba. A co do koszmarków to o co chodzi?

Nexus 7

#3 Post autor: Nexus 7 »

Jestem rozczarowany. Pierwsza edycje znam juz chyba na pamiec ;-) i z niecierpliwoscia czekalem na poprawiona druga. Teraz mocno sie zastanawiam czy warto ja kupowac.
A za recenzje dziekuje, jak zwykle czyta sie z przyjemnoscia.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

josio pisze:A co do koszmarków to o co chodzi?
O małe zestawy - dynia, duszek i nietoperz, o ile dobrze pamiętam. Są ich recenzje na forum.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#5 Post autor: josio »

3dom pisze:O małe zestawy - dynia, duszek i nietoperz, o ile dobrze pamiętam. Są ich recenzje na forum.
A ja myślałem że o Pocztę 10222 -zestaw który idealnie w komponuje się w sklep z zabawkami i piekarnię z poprzednich dwóch lat - tak zrozumiałem Nori`ego.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#6 Post autor: nori »

Chodziło mi o małe zestawy świąteczne, wydawane z okazji Halloween, Święta Dziękczynienia, na Wielkanoc. O ile w poprzednim roku były co najmniej rewelacyjne (większość ma recenzje na forum), to w tym roku coś nie tak z nimi, są po prostu o wiele słabsze.
Oczywiście to zdanie subiektywne i jak najbardziej zachęcające do dyskusji.

Poczta zapowiada się rewelacyjnie, o ile można oceniać na podstawie "znaczka pocztowego". ;)

Nexus, mam dokładnie takie same odczucia, pierwsze wydanie praktycznie "zaczytałem" czy raczej "zaoglądałem", dlatego z wielką nadzieją i niecierpliwością podchodziłem do drugiej edycji, a tu kubeł zimnej wody.
Nie jest może aż tak źle, w sumie zakupu nie żałuję, ale na pewno nie mam już tak gorących odczuć jak do pierwszego wydania. Fakt, wtedy to było coś nowego, co potęgowało pozytywny efekt, jednak tym bardziej druga edycja powinna być dopracowana na maksa.
A, mimo wielu poprawek, nie jest...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#7 Post autor: stpman »

nori pisze:polecić nie można.
A miałem już na tę książkę odłożoną kasę, po Twojej recenzji nie wiem czy się skuszę. Najbardziej bolą mnie puste miejsca na zdjęcia, bo kto jak kto, ale żeby LEGO nie miało zdjęć własnych produktów?
Ostatnio zmieniony 2011-07-18, 20:37 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

Był moment, iż rozważałem zakup tej pozycji. Dobrze, że się wstrzymałem :^)
Mimo wszystko bądźmy dobrej myśli, w końcu "do trzech razy sztuka"...

ODPOWIEDZ