2259 Skull Motorbike

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
brickshelf: POLIP
Kontakt:

 

2259 Skull Motorbike

#1 Post autor: Polip »

Obrazek

2259 Skull Motorbike

Przyznać się muszę szczerze, że nadal nie ogarniam idei tłukących się ze sobą wojowników ninja i szkieletów w hełmach SS, ale i tak skusiłem się na ten oto zestaw, bo chodził za mną już jakiś czas. Ostatnie klocki, nie licząc kilku minifigów, zakupiłem +/- rok temu, więc czas już przyszedł najwyższy na niewielkie uzupełnienie wciąż bardzo skromnej kolekcji.

Seria: Ninjago
Rok premiery: 2011
Liczba elementów: 157
Figurki: 2: Jay, Chopov
Wymiary pudełka: 26 x 18,5 x 4
Cena: 64,99 PLN (katalogowa), 42 - 58 PLN (Allegro)

BrickLink, Peeron, Brickset, Lugnet


Pudło

Obrazek Obrazek Obrazek

Nie za duże, z solidnej tektury, rzucające się w oczy. Na pierwszym planie rozpędzony motor, czyli główne danie zestawu, a także jego kierowca, szkielet Chopov, obok wirujący ninja Jay ze złotym nunczako przygotowanym do ataku. Scence towarzyszy bardzo ładne tło pełne orientalnych roślin czy innych krzaków, dojrzeć też można budowlę jednoznacznie kojarzącą się ze starożytnym Wschodem. Powyżej znajdziemy oczywiście logo LEGO, serii Ninjago, ograniczenie wiekowe oraz przedział wiekowy, a wszystko to zostało utrzymane w żywej, przyciągającej wzrok kolorystyce. Druga strona pudła zdradzi nam, jak używać mechanizmu motocykla, zaś górna ścianka przedstawi imiona figurek i ukaże Jay'a w skali 1:1. Pozostałe boki to standardowe ostrzeżenia w milionie języków i inne tego typu mało ekscytujące napisy, o których nie warto nawet wspominać.

Obrazek Obrazek

Zawartość pudła, to, poza instrukcją (o której za moment), cztery nieponumerowane woreczki (trzy z drobnicą, jeden z większymi elementami, wliczając koła) i niewielki arkusik z naklejkami. Naklejki są dwie, powinny się znajdować po bokach motocykla na dwóch Black Tile, Round 2 x 2, ale ja zrezygnowałem z ich naklejania, pokazując tym samym, jakim to ja doświadczonym AFoL-em nie jestem, ho-ho. :)


Instrukcja

Obrazek Obrazek Obrazek

Szyta, rozmiarami zbliżona do A5, licząca 46 stron, przejrzysta. Poza ostrzeżeniem przed klockożernym dywanem (wiem, że to nudne, ale chociaż raz w życiu każdy chyba musi o nim napisać) i krokami budowy motocykla, znalazło się też miejsce na spis klocków oraz reklamy innych zestawów z serii. Z tyłu standardowa ostatnimi czasy brzydka reklama z chłopcem rozdziawiającym buziaka.


Figurki

Obrazek Obrazek Obrazek

Oba minifigi to z pewnością gwiazdy tego zestawu! Niebieski ninja Jay olśniewa wspaniałym kolorystycznie wdziankiem (nadruk szczegółów ubrania na torsie i nóżkach), a do tego wymachuje wspaniałym złotym nunczako, które jednak nie jest jego jedynym orężem, gdyż w uchwycie na plecach czeka wierna katana. Chopov (walczący z ninja szkielet w hełmie SS na amerykańskim chopperze i z rosyjskim nazwiskiem - czemu nie?) to typowy "nowy" szkielet z "zabetonowanymi" stopami, ale jego wyposażenie już nie jest typowe. Mnie osobiście zachwycił wręcz topór (zmajstrowany z White Dog Bone, Long + Copper Minifig, Weapon Axe Head, Clip-on [Viking]), ale i wspominany już hełm, a także zbroja z naramiennikami w kształcie kolców robią wrażenie.


Motor!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budowa przebiega sprawnie, szybko, nie ma problemu z odróżnieniem kolorów w instrukcji, a jak na ten poziom skomplikowania (powiedzmy, że dla dzieciaczków mechanizm z łańcuchem to już element skomplikowany) nie ma momentu, w którym można by się było w jakikolwiek sposób potknąć. Gotowy model to moim zdaniem całkiem udana konstrukcja, wykorzystująca całkiem sporo technicowych elementów, z płomieniami i wielką czaszką dodającą jej animuszu. Najciekawszym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest tutaj oczywiście pułapka z wykorzystaniem łańcucha i dźwigni po prawej stronie motoru (czaszka po pociągnięciu jej opada na przeciwnika znajdującego się przed pojazdem), ale warto też zwrócić uwagę na ciekawie pomyślany tylny błotnik oraz całą bryłę motocykla, jednoznacznie przywodzącą na myśl amerykańskiego choppera.

Pułapka w akcji:

Obrazek Obrazek

Nie jest to specjalnie wyszukany mechanizm, ale Jay po oberwaniu w zakapturzoną głowę malowniczo się wywraca, więc dzieciaczki powinny mieć radochę. Starsi fani klocków docenią pewnie pomysłowe wykorzystanie łańcucha i natychmiast zaadaptują go do własnej konstrukcji, a reszta świata i tak pewnie ma ten zestaw w głębokim poważaniu.

Jest jedna rzecz, które mnie bardzo zastanawia, gnębi i irytuje. Jak Chopov prowadzi ten motocykl? Stoi sobie radośnie przed czterema gołymi studami, wokoło żadnej kierownicy, przycisków, niczego... Niby troszkę dalej w kierunku przedniego koła znajduje się interesująca budowla składająca się z White Brick, Round 2 x 2 Dome Top - with Bottom Axle Holder x Shape + Orientation i Dark Purple Plate, Round 1 x 1 Straight Side, ale to jest chyba po prostu ozdobnik. Być może szkielet używa siły umysłu do kierowania maszyną, wszak elementów fantasy w serii Ninjago nie brakuje, ale dla mnie i tak jest to spory minus.

Zobaczcie zresztą sami:

Obrazek

Po zakończeniu budowania zostaje nam całkiem przyzwoita garść części zapasowych:

Obrazek

Ciekawe klocki:

Obrazek

Na nikim to nie robi pewnie specjalnego wrażenia, ale są to moje pierwsze klocki w kolorze Dark Purple i już sam ten fakt zalicza je do grona elementów ciekawych. Poza tym - wyglądają świetnie, choć to tylko serki i Round Plate'y.

Obrazek

Kości, Kości! Ostatnio tak popularne, tutaj wykorzystane niezwykle pomysłowo: Long Dog Bone robi za stylisko topora, a dwa elementy znane jako Dinosaur Tail End Section tworzą bardzo fajny i ciekawie wyglądający tylny błotnik motocykla.

Obrazek

Dwie sztuki White Arm Mechanical, Exo-Force / Bionicle to dla mnie zupełna nowość. Chociaż jeszcze nie wiem, do czego można je wykorzystać, na pewno są to elementy ciekawe, niespotykane w każdym zestawie.

Obrazek

Copper Minifig, Weapon Axe Head, Clip-on (Viking) to kolejny klocek, który mnie zadziwił, a zaraz potem zachwycił. Ładne szczegóły, wspaniały kolor (przypominający, zdaje się, mosiądz), piękna całość tworzona z Dog Bone.

Obrazek

Dwie sztuki Trans-Red Wave Rounded Large (Flame) with Marbled Trans-Yellow Pattern (btw, uwielbiam te oficjalne nazwy!) doskonale wyglądają same w sobie, a jako dopełnienie motocykla tylko dodają mu stylu. Kto zresztą nie lubi Legowych płomieni?

Obrazek

Ostatnie trzy klocki, na które chciałem zwrócić uwagę, to elementy złotego nunczako, czyli 2x Pearl Gold Bar 1L with Top Stud and Two Side Studs + Pearl Gold Chain, 5 links. Niby nic, a utworzona przez nie broń wygląda rewelacyjnie w rękach niebieskiego Jay'a i jednocześnie sprawia, że o przypiętej na plecach wojownika katanie długo nikt nie będzie pamiętał. :)


Reasumując

Skull Motorbike to solidny zestaw. Bez wątpienia jest bardzo bawialny, a minifigi - wraz z wyposażeniem - są rewelacyjne i na pewno podnoszą ocenę całości o kilka punktów. Z perspektywy docelowych odbiorców motoru, czyli dzieci, ogromnym plusem jest czaszkowa pułapka, natomiast starsi budowniczowie docenią na pewno kilka ciekawych klocków, acz na pewno nie do tego stopnia, by kupować zestaw dla jakiegoś jednego, rzadkiego elementu. Głównym minusem, jak już wspominałem, jest całkowity brak urządzenia sterującego motocyklem, jednak jest to chyba jedyna rzecz, do której mógłbym się przyczepić. Fani serii Ninjago i tak pewnie zakupili go już dawno, natomiast całej reszcie nie odradzam - ale i nie namawiam do natychmiastowego szturmowania sklepów, gdyż Skull Motorbike jest po prostu solidny, a nie rewelacyjny, czy nawet cudowny tudzież w kosmos odjechany. Solidny.

Dwie kwestie na koniec:

1. Fotki. Starałem się przyłożyć do ich robienia, używałem cyfrówki (a nie kalkulatora z aparatem) oraz naturalnego światła, ale i tak ich poziom nie zabija i jeszcze wiele mi brakuje do cykania zdjęć chociaż podobnych do większości na tym forum zamieszczanych.

2. Jako że jest to moja debiutancka recenzja, jestem niezwykle otwarty na słowa krytyki, porady, rady i inne tego typu podpowiedzi.

Pozdrawiam!
Hejaho i do przodu! o/

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#2 Post autor: KUKUS »

Zdjęcia nie najgorsze, aczkolwiek prywatnie polecam kupić jeden karton białej kartki A3 - dzięki temu nie powinna być widoczna ta kreska między jedną, a drugą kartką i będzie można fotografować średniego rozmiaru modele. To znaczy istnieje możliwość zabawy z programem graficznym, jednakże zawsze to zajmie chwilę czasu.

Na niektórych zdjęciach motoru widać cień, którego nie powinno być - najlepiej jest robić zdjęcia na świetle słonecznym. Ewentualnie kilka lampek (wystarczą ze 2-3). Zdjęcia zacieniowane można spróbować wyretuszować programem graficznym - polecam tutaj GIMP'a, sam używam - ale ewentualne rozjaśnianie łatwiej się wykonuje, kiedy cienie się odpowiednio układają. Ciekawymi opcjami są tutaj narzędzie: rozjaśnianie/wypalanie. I w zależności od tego, jak się cienie rozkładają możesz użyć opcji cienie/półtony/światła.

Recenzja jak na pierwszy raz zrobiona całkiem nieźle - ogólnie zachowałeś kompozycję całości, wszystko jest czytelne i czyta się przyjemnie. W moim przypadku zapewne na 80 zdjęciach by się nie skończyło, a Tobie udało się umieścić kilka najważniejszych fotek. Brakuje mi jedynie jakiegoś skanu naklejek.

Co się zaś tyczy samego zestawu:
+ minifigurki. Ten niebieski ninja jest całkiem spoko. szkielet trochę mniej - z uwagi na betonowe buciki, ale pomijając ten szczegół nawet całkiem całkiem.
+ akcesoria. Nunczako wygląda zacnie w rękach ludzika, zapewne znajdzie zastosowanie w niejednym MOC-u. Warto również zwrócić uwagę na hełm i nietypową zbroję szkieletu. O ile topór nie robi na mnie wrażenia - pojawił się już za czasów wikingów - o tyle ta długa kość to już inna bajka.
+ kwestia bawialności - od razu widać, że potencjalnym nabywcą są dzieci. System pułapki przypomina mi trochę swoistą packę na muchy. W Warcrafcie III jeden z nowszych bohaterów w trybie pojazdu uderzał takim dużym młotkiem, na bardzo podobnej zasadzie jak ta czaszka.
--- wygląd motorku. O ile tylne koło wygląda ładnie z tymi białymi kłami, o tyle reszta jest moim zdaniem nie do końca dopracowana: boki są strasznie kwadratowe, kierownica jakaś taka niewidoczna (stawiam, że kierownicą są białe części zawiasowe, bo teoretycznie szkielet mógłby do nich sięgnąć).

Ogólnie w zestawie jest kilka ciekawych elementów, ale nie na tyle dużo, żebym nabył ten zestaw. A przynajmniej na razie - może kiedyś zmienię zdanie ;)

MrPyrek

#3 Post autor: MrPyrek »

Jak na pierwszy raz chyba nie jest źle, choć nie znam się specjalnie na recenzjach. Jednak zdjęcia (które w recenzji są istotne) mi się nie podobają :( Rozumiem, że przyłożyłeś się do zdjęć, ale to nie jest łatwy temat. Na tym motorku jest duży kontrast (kontrast = różnica, w tym przypadku pomiędzy jasnością czarnych i białych klocków chopper-a) i bez odpowiedniego światła nie da się go dobrze sfotografować.

Aby biele i czernie nie zlewały się w jednolite plamy (nie widać gdzie kończy się jeden klocek, a zaczyna następny), potrzebujesz miękkiego, rozproszonego światła. Takie światło jest z samego rana oraz po południu aż do zachodu. Można wtedy "studio" wynieść na balkon lub zbliżyć do otwartego okna. Wydaje mi się, że z tych zdjęć, które zrobiłeś niewiele da się poprawić i że rozjaśniając czernie pokażesz tylko zaszumioną niedoświetloną "sieczkę".

Gdyby nie zdjęcia made by TLG oraz to, że ten motorek stoi obok mnie, pomyślałbym, że to bardzo kiepsko wyglądający zestaw.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Warto podkreślić występowanie w tym zestawie kół pasowych w kolorze DBG:

Obrazek

Poza tym zestawem wystąpiły jedynie (choć w liczbie 32 sztuk) w ekskluzywnym Tower Bridge'u.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ