60061 Airport Fire Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60061 Airport Fire Truck

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja 60061: Airport Fire Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 326szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 duże woreczki + 3 małe woreczki + 2 sznurki luzem (węże)
Spis części: BrickLink
Cena: 125zł (sklep stacjonarny / Bydgoszcz)

Brickset
BrickLink

Numer 3 na mojej prywatnej liście 'must have & most wanted'. Lotniskowy pojazd straży pożarnej. 8 studów szerokości, 8 kół i niebanalna bryła. Można by się spodziewać kroku 'out of the box', zobaczmy czy aby w dobrą stronę ?

Opakowanie:
Bardzo dobrze dopasowane: 35cm x 19cm, ponad 9cm wysokie. W końcu to ponad 300 klocków i 2 minifigi, więc potrzebne jest niechude opakowanie. Przecież, to drugi, co do wielkości, zestaw z serii 'Great Vehicles' 2014.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Podobnie jak w [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21969]60056[/url] dwie książeczki. Niestety podział nie jest już taki sam jak w Tow Truck'u. Dwie instrukcje, ale trzy worki. Poza tym pierwsza instrukcja zawiera operacje dla pierwszych dwóch worków, a druga instrukcja do ostatniego, trzeciego. Dysproporcje są znaczące. Instrukcja 1 to ponad 70 stron, "okładka" z papieru kredowego, natomiast dwójka to 20 stron wykonana z o wiele gorszego jakościowo papieru. Zupełnie nie rozumiem tego posunięcia. Rozmiar także odstaje od standardowego. Tym razem niemal kształt kwadratu ... ale nie instrukcje są tu najważniejsze.
Obrazek

Worki i etykiety:
Luzem w kartonie były etykiety i dwa "węże" strażackie.
Obrazek Obrazek

Minifig:
Rodzaj męski i żeński. Nie widziałem jeszcze pani w szeregach straży pożarnej, więc miło. Nie do końca jednak jestem przekonany czy to się podoba panu strażakowi. Ma wyraźnie niepocieszoną minę, ale nie wiem co jest tego przyczyną ? Oba minifigi składamy już w pierwszym worku, ale pozostałe gadżety: butla, maska dostaniemy dopiero w trzecim worku. Dlaczego tak ?
Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki:
Woda ... świetnie wyszła !
Obrazek 6055858: Flame 7M Shaft Ø3,2
Obrazek 6055313: Flat Tile 2X2 Round W. Hole Ø4.85
Obrazek 4278756: Middle Ring

Foty z budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Silnik, a może pompa - montowana w tylniej częsci pojazdu.
Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

=== === === === === === ===

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ odważny krok 'out of the box' - wygląda profesjonalnie w stosunku do swojego protoplasty 7891 z 2006,
+ całość, to jedna wielka bryła, a mimo to jest wiele schowków i ruchomych elementów, które uatrakcyjniają zestaw,
+ niebanalna konstrukcja bez użycia specjalnych klocków,
+ brak jajecznicy,
+ otwierane ku górze drzwi,
+ nietypowy tył pojazdu z narzędziami - to najlepszy element pojazdu,
+ fajne koła,

PRZECIW:
- dziura na dziurze - model jest dziurawy:
a) kabina nie ma tylniej ściany,
b) z kabiny widać koła pierwszej osi,
c) cała konstrukcja niejako nałożona na "kościstą" konstrukcję. W poziomym położeniu między kołami a nadwoziem hula wiatr,
d) na dachu 6 dziur,
e) bęben z nawiniętym wężem także odsłania w tle środek pojazdu,
f) silnik/pompa także ma jeszcze dookoła sporo miejsca
,
- słaby przód, nie wygląda zbyt dobrze i jakoś osłabia całość wizualnie,
- mimo, iż jest to ponad gabarytowy pojazd, to przez dziury i słaby przód wizualnie odchudzają całość,
- armatce wodnej brakuje jakiego sterowania, uchwytu czy gałki,
- słaba, prosta konstrukcja pompy/silnika,
- mechanizm odchylania kabiny czasami zawodzi i wyskakuje z zębatki, przez co jedna część kabiny się nie domyka,

Podsumowanie:
Mimo tylu minusów nie mogę jednoznacznie napisać, że model jest zły. Jest odważnym krokiem naprzód, ale nieodważnego projektanta. Zestaw wygląda jakby mu była potrzebna jeszcze godzinka pracy w celu dorobienia kilku szczegółów, aby domknąć całość. Na kartonie wygląda masywnie, odważnie, a w rzeczywistości wydaje się kolosem na glinianych nogach. Czy 8 studów było tu potrzebne ? Jestem skłonny napisać, że tylko po to aby zmieścić dwa minifigi i pulpit w kabinie. Taka szerokość daje więcej możliwości i miejsca, ale trzeba je umiejętnie wykorzystać, a tutaj wydaje się, że właśnie tego zabrakło.

=== EDYTA
Poprawki błędów w linkach.
Ostatnio zmieniony 2014-01-19, 17:17 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

Recenzja jak zwykle na najwyższym poziomie. Jakoś nie mogę się przekonać do tego zestawu ze względu na kabinę z dwóch części, niby jest o.k. ale nie pasuje mi ta przerwa w środku. Zastanawiam się w jaki sposób można by ją zastąpić, niestety nic nie przychodzi mi do głowy. Nie przekonuje mnie też kolor, wiem że na europejskich lotniskach wozy bojowe są w kolorze czerwonym, to mimo wszystko mam słabość do jankeskich "żółtków"

cody1976

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#3 Post autor: ELEMENT »

Moim zdaniem zestaw jest genialny.

Prostota konstrukcji wynika z bardzo niskiego progu wiekowego dla tego zestawu (jak na jego realistyczny wygląd). Przy ocenie konstruktora, któremu został narzucony taki rygor należy wziąć to pod uwagę :)

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Prezes »

ELEMENT pisze:Prostota konstrukcji wynika z bardzo niskiego progu wiekowego dla tego zestawu (jak na jego realistyczny wygląd).
Aż wstyd się przyznać, ale ten niski próg wiekowy stał się dla mnie problemem. W sfotografowanym zestawie są odwrotnie założone koła :-(

Awatar użytkownika
Aeryn
Posty: 133
Rejestracja: 2011-11-11, 18:57
Lokalizacja: Wielkopolska
brickshelf: Aeryn

 

#5 Post autor: Aeryn »

Prezes pisze:Aż wstyd się przyznać, ale ten niski próg wiekowy stał się dla mnie problemem. W sfotografowanym zestawie są odwrotnie założone koła :-(
Buaha hah. Zostałeś oficjalnie wyśmiany. ;)

Żartuję oczywiście! Recenzja tak jak i poprzednie, bardzo fajna. Zdjęcia niezwykle udane, widać, że masz dobry aparat i robisz to profesjonalnie.

Sam model mnie ani grzeje, ani ziębi. Jest to krok w innym kierunku, pod względem tematyki - strażacy na lotnisku - ciekawe, aczkolwiek pojazd na mnie nie zrobił takiego wrażenia, jak poprzednio recenzowana niebieska ciężarówka.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o...

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#6 Post autor: ELEMENT »

Prezes pisze:Aż wstyd się przyznać, ale ten niski próg wiekowy stał się dla mnie problemem. W sfotografowanym zestawie są odwrotnie założone koła :-(
Faktycznie. Pimp my fire truck :P

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#7 Post autor: GrublukTheGrim »

Fajna recenzja i naprawdę super obrazowe zdjęcia. Brawo!
Ten zestaw jest na mojej liście zakupów 2014 i dlatego dobrze było zapoznać się z pierwszą jego oceną pisaną (wcześniejsze oglądałem na youtube).
Widać że daje dużo bawialności, a moim zdaniem drobne potknięcia konstrukcyjne są do zaakceptowania.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Prezes »

Aeryn pisze:Buaha hah. Zostałeś oficjalnie wyśmiany. ;)
Z pokorą przyjmuję karę ;-) Składając zestawy zawsze przez myśl przechodzi mi ten czarny scenariusz, ażeby nie zmontować czegoś inaczej niż na instrukcji. No i masz ... :-)
Aeryn pisze:Zdjęcia niezwykle udane, widać, że masz dobry aparat i robisz to profesjonalnie.
Nie Aeryn. Mam apart, który nie jest już produkowany od ok. 2 lat. Mój model ma prawie 4 lata, nie jest pełnoklatkowcem. Do tego przeszedł swoje: żużel, roczne szkolenie z fotografii (na niektórych zdjęciach widać małe okrągłe plamki - to kurz na matrycy). No i na domiar złego jest niesprawny Spadł mi kilka miesięcy temu i uszkodziłem stabilizacje obrazu, a także przesunąłem matrycę w korpusie. Także w całej tej zabawie, najwięcej czasu pożera mi obróbka zdjęć: kadrowanie i zamalowywanie paproszków z matrycy.
BTW: "Poprawiłem" foty. Raz jeszcze przepraszam za wpadę. Wstyd i pośmiewicho ! :P

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#9 Post autor: bacon »

Pamiętam jak pojawiły się pierwsze zdjęcia tego zestawu jakie były ochy i achy. Sam też się zachwycałem ale teraz mój entuzjazm opadł. Dzięki za recenzję!

Awatar użytkownika
Aeryn
Posty: 133
Rejestracja: 2011-11-11, 18:57
Lokalizacja: Wielkopolska
brickshelf: Aeryn

 

#10 Post autor: Aeryn »

Prezes pisze:Także w całej tej zabawie, najwięcej czasu pożera mi obróbka zdjęć: kadrowanie i zamalowywanie paproszków z matrycy.
Tym bardziej podziwiam Twój wkład i zaangażowanie w powstanie tak fajnych recenzji! :)
Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o...

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#11 Post autor: tbzz »

No co tu dużo pisać. Dałeś ognia! Świetna recenzja. Zdjęcia jak zwykle ten sam poziom. Zgadzam się z baconem, bo też się zachwycałem modelem po pierwszych fotach. Po Twojej recenzji widzę dokładnie co i jak..i chyba zmieniam zdanie. Dzięki za przybliżenie seta :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#12 Post autor: greenblue »

Prezes pisze:czy to się podoba panu strażakowi.
Myślę, że te parytety mu bokiem wychodzą. Straż pożarna (także ta lotniskowa) to ciężka, fizyczna praca. A w takiej sprawdzają się bardziej mężczyźni, bo są przez naturę do tego przystosowani. Wśród górników też zbyt wielu kobiet nie ma. Więc jak przyjdzie co do czego i trzeba będzie lecieć w pełnym gumowym kombinezonie, z butlą na grzbiecie i 20 kg sprzętu w ręku, to jemu dostanie się taka przyjemność.

Nie wiem czy projektant (projektantka) tego zestawu miał/miała na celu 'zrównywanie' płci i pokazywanie, że różnic nie ma, ale tak to wyszło.
Faktem jest, że kobiet-strażaków nie widuje się zbyt wiele.

W opisie dodałbym jeden ciekawy element:
Panel 1 x 4 x 2 with Side Supports - Hollow Studs
Obrazek
Ten element to jest nowość, a o jego istnieniu dowiedziałem się z innego wątku. A powinienem z tego ;)

Recenzja dobra, dużo zdjęć, rzeczowy opis.
Zestaw jest poza moim obszarem zainteresowania.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Prezes »

Dziękuję za uzupełnienie mojej recenzji, jak i za wszystkie wypowiedzi. Biorę je pod uwagę, aby kolejne recenzje były lepsze.

Przyznam szczerze, że 'Ciekawe elementy' to jedno z najsłabszych ogniw moich recenzji. Ja kupuję zestawy i traktuję je jak modele. Nie patrzę na nie jak na potencjalnych dawców lub bazę do zbudowania własnej wersji. Poza tym moje doświadczenie z Lego jest na niewielkim poziomie, a jako budowniczego to już bliskie zera ...

BTW: Wczoraj przepaliła mi się żarówka 300W od lampy, którą wykorzystywałem do zdjęć. Także rzutem na taśmę poprawiłem foty.

ODPOWIEDZ