[MOC] Forwarder

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Forwarder

#1 Post autor: trawson89 »

Witam!


Pragnę przedstawić Wam kolejnego MOCA jest to FORWARDER , już od dawna miałem w planie zbudować tego typu maszynę ale ograniczenia co do części uniemożliwiały mi to ,kiedy już udało mi się zdobyć wszystkie elementy podjąłem budowę .Cała budowa według mnie nie trwała długo , około 7 dni poświęcając około 5 godz. dziennie , gdyby nie inne obowiązki to MOC powstał by szybciej.

W mojej wersji LEGO wygląda tak:
Obrazek

Oryginalna wersja wygląda tak:
Obrazek





DANE TECHNICZNE:
Wymiary : dł. 96s / szer. 30s / wys. 37s.
Waga: 4kg
Zawieszenie :
- kolebki wzdłużne
Elementy PF :
- 4x PF Medium
- 2x PF XL
- 3x wieże IR
- 1x Battery Box

Napęd i skręt:
Model napędza 1 silnik XL ,napęd przekazywany jest na wszystkie koła ,w tylnej części maszyny zastosowałem centralny dyferencjał .Podczas jazdy wprawiana jest w ruch atrapa silnika.Skręt odbywa się poprzez łamanie kadłuba , do tego użyłem 2 małych siłowników śrubowych napędzanych 1 M Motorem.Skręcanie pojazdem jest najbardziej efektowne podczas jazdy ,gdy pojazd stoi słychać tylko przeskakujące zębatki.

Pneumatyka:
Jako kompresora użyłem 2 małych pompek napędzanych 1M Motorem ,cały układ jest bardzo rozległy więc zastosowałem 1 zawór pneumatyczny do przełączania pomiędzy małymi pompkami a dwiema dużymi pompami które znajdują się przy pilocie.Małe pompki długo musiały pracować aby natłoczyć odpowiednią ilość powietrza ,a tak wspomagam je dużymi pompami.W modelu jest 8 siłowników i 6 zaworów pneumatycznych, 2 siłowniki opuszczają i podnoszą lemiesz z przodu maszyny, kolejne 2 sterują kleszczami w tylnej części pojazdu Obrazek ,
1 służy do operowania chwytakiem, kolejny do obrotu chwytaka i 2 ostatnie do wysuwania ramienia.

HDS :
Obrazek
Obrót wieży napędzany jest silnikiem Medium.Całe ramie podnoszą 2 siłowniki śrubowe napędzane 1 XL z zastosowaniem sprzęgła obawiałem się że sprzęgło będzie się ślizgać gdy ciężar ramienia będzie zbyt wielki , jednak wszystko jest ok.Druga część ramienia podnoszona jest przez 1 siłownik śrubowy napędzany 1 M motorem także z zastosowaniem sprzęgła.

Podsumowanie :
Model uważam za udany bo osiągnąłem to co zaplanowałem jedyna rzecz z której nie jestem zadowolony to skręt .

Film
Galeria BS
Zachęcam do komentowania.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#2 Post autor: Neo »

Bardzo zacna i ciekawa konstrukcja. Osobiście poprawiłbym tylko kabinę dla lepszego odwzorowania oryginału.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#3 Post autor: Bobofrutx »

trawson89 pisze:Model uważam za udany...
Ja również. Wyszedł ci w pełni funkcjonalny model ze sprawnie pracującym HDS'em.
Od strony wizualnie również nieźle się prezentuje. Po prostu podoba mi się.
Ponarzekać można tylko na szybkość z jaka się porusza, ale przy tej masie to się nie dziwię.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#4 Post autor: Backbone »

z zastosowaniem sprzęgła
Przecież w siłownikach śrubowych są sprzęgła.

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok

#5 Post autor: Miszel »

Bardzo fajna maszyna. Mnóstwo funkcji. Ramie działa genialnie i bardzo płynnie jak na tak delikatną konstrukcję
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Forwarder

#6 Post autor: eric trax »

trawson89 pisze: Waga: 4kg


użyłem 2 małych siłowników śrubowych napędzanych 1 M Motorem.Skręcanie pojazdem jest najbardziej efektowne podczas jazdy ,gdy pojazd stoi słychać tylko przeskakujące zębatki.
Sam sobie odpowiedziałeś :) Przy wadze 4kg dwa małe siłowniki i jeden medium to już w głowie za mało. U mnie w hydremie która ważyła ciut mniej przy dużych siłownikach i dwóch mediumach był spory problem...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ