10222 Winter Village Post Office

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
HELF: nori-gallery
: 75447641@N05

   

10222 Winter Village Post Office

#1 Post autor: nori »

Obrazek

10222 Winter Village Post Office

Przez ostatnie lata TLG dość chętnie podejmowała tematy świąteczne w zestawach, zazwyczaj były/są to małe zestawiki, w wyraźny sposób nawiązujące do danego święta. Na tym tle wyróżnia się podseria „Winter Scene Series” w skład której wchodzą relatywnie duże zestawy (paręset elementów każdy) w miarę subtelny sposób nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Każdy zestaw cechuje modułowość, ogrom szczegółów, ciekawy motyw przewodni, spore zaplecze ludzików. Tak przynajmniej sprawa wyglądała w wydanym dwa lata temu [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=10414]10199 Winter Toy Shop[/URL] oraz zeszłorocznym 10216 Winter Village Bakery.

A jak jest z najnowszym, trzecim zestawem z tej specyficznej serii?

Seria: Seasonal (Winter Scene Series)
Rok premiery: 2011
Liczba elementów: 822
Figurki: 7
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 28 x 6 cm
Cena: 69.99 USD, 49.99 GBP, 59.99 EUR, 259.99 PLN, Allegro: obecnie ponad 300 PLN...

Lugnet, Peeron, BrickLink, BricksetObrazekPudełko zdobi ładne i klimatyczne zdjęcie, przedstawiające cały zestaw w pełnej krasie. Pada śnieg, gra orkiestra i cały nastrój psuje tylko ohydny niby niebieskawy pasek ze studami, charakterystyczny dla specjalnych zestawów. Może się czepiam, i pasek taki idealnie sprawuje się w zestawach specjalnych, ale tutaj mamy zestaw świąteczny, naprawdę, można było trochę bardziej zadbać o wykończenie całości. Tym bardziej, że zadbanie o bardziej „świąteczne” a nie „specjalne” pudełko, zapewne zachęcałoby potencjalnego kupującego skuszonego magią świat.
Jako dodatkową ozdóbkę, w prawym dolnym rogu umieszczono kółeczko informujące, że zestaw zawiera „light bricka”. Baterie załączono.

Obrazek

Tył pudełka to ujęcie najważniejszych składowych z innego kąta, parę scenek rodzajowych oraz prezentacja ludzików wraz z akcesoriami. Wszystko ładnie i ze smakiem skomponowane.

Obrazek

Jedną z bocznych ścianek wypełniono spisem elementów oraz przykładowym ludzikiem zaprezentowanym w skali 1:1.

Obrazek

Na zawartość pudełka składa się osiem nieponumerowanych woreczków,

Obrazek

oraz woreczek zawierający instrukcję, arkusz naklejek i usztywniającą tekturkę. Ten genialny patent, świetnie zabezpieczający delikatne elementy, jest naprawdę godny podziwu. Do tego, w przypadku tego zestawu, jest też pewnym zaskoczeniem, sądziłem że tekturkę dodają tylko do modeli liczących więcej niż tysiąc elementów.

Obrazek

Obrazek

Nigdy nie ukrywałem, że nie przepadam za naklejkami. Niestety, tutaj jest ich relatywnie dużo, a dodatkowo znacznie wpływają na „upiększenie” poszczególnych elementów.
Poniżej skan w 300dpi:

ObrazekObrazekJedna książeczka w formacie zbliżonym do A4, licząca 84 strony (wraz z okładką). Zawartość i forma standardowa dla większości planów budowy, tj. znajdziemy tu zarówno ostrzeżenia, indeks elementów, jak i reklamy. Aż trzy strony poświęcono na wielojęzyczne informacje jak obchodzić się z bateriami, dodatkowo, w formie zdjęć, ukazano jak odbezpieczyć świecący klocek oraz jak wymienić w nim baterie.
Co do samych planów budowy mam ponownie uwagę co do odwzorowania kolorów, szczególnie odcieni szarości i czarnego. Mam szczerą nadzieję, że patent zastosowany w Czarnej Perle (elementy czarne z białymi obwódkami) wejdzie do kanonu i wszystkie instrukcje będą tak tworzone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazekW zestawach świątecznych nigdy nie żałowano ludzików, nie inaczej jest w tegorocznym zestawie. Otrzymujemy aż siedem figurek, w tym dwie postacie kobiece oraz jednego dzieciaka.

Obrazek

Obrazek

Na poniższym zdjęciu zbliżenie na dwie figurki, czyli jak wygląda buźka skryta za zielonym futerkowym kapturem, oraz druga strona (natury) główki jednej z kobietek. Niestety tylko jedna główka w zestawie ma podwójny nadruk.

Obrazek

Dodatkiem do ludzików jest psiak w kolorze Dark Orange, co warto podkreślić, gdyż podobny psiak, tyle że w kolorze Medium Dark Flesh, pojawiał się już w zestawach, głównie z serii City – Police, natomiast pomarańczowy jest swoistym unikatem.

ObrazekObrazekParę co ciekawszych elementów:

Sporo płytek, w tym półokrągłych, w ładnych kolorach m.in. w odcieniu ciemnej zieleni.

Obrazek

Ciekawy element o nazwie Technic, Pin Connector Round with 4 Clips, występujący w trzech zestawach, paradoksalnie żadnym z serii Technic.

Obrazek

Trochę ludzikowych akcesoriów.

Obrazek

Parę przezroczystych elementów, w tym obowiązkowa gwiazdka oraz niebieskie płomienie, spełniające funkcję sopli lodu.

Obrazek

Wspomniany świecący klocek, obowiązkowy element każdego świątecznego zestawu. Warto podkreślić, że świecenie odbywa się po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku, niestety, nie da się włączyć światełka „na stałe”, co znamienne jest w niniejszym zestawie. Ale do tego jeszcze pozwolę sobie wrócić przy okazji samych modeli.

Obrazek

Elementy z nadrukiem. Głównym tematem zestawu jest poczta, więc nie powinna dziwić spora liczba listów.

Obrazek

Pozostałe, co ciekawsze, elementy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ale dość o poszczególnych elementach, zacznijmy je wreszcie łączyć!

Najpierw w ławeczkę przy której leży mała zaspa śniegu. Ogólnie mówiąc: mało ciekawe.

Obrazek

Uzupełnieniem ławeczki jest drzewko, jednak na podstawce zabrakło miejsca, więc drzewko stoi sobie całkiem luzem.

Obrazek

Stylowy samochód, to coś, co chyba najbardziej mnie zaintrygowało gdy pojawiły się pierwsze, jeszcze przedpremierowe, zdjęcia. W autku ciekawie rozwiązano patent połączenia błotników z maską przy jednoczesnym umocowaniu reflektorów. Konstrukcja taka jest stabilna, nic nie odpada a przy okazji ładnie wygląda.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze na szybko spakować dwa prezenty i już można je załadować na nasz samochód.

Obrazek

Muszę przyznać że samochód spełnił moje oczekiwania, wygląda bardzo ładnie, a do tego posiada przyjemną w budowie i wytrzymałą konstrukcję. Małe cacuszko. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak wspomniane mocowanie nadkoli i reflektorów, asymetrycznie umocowaną rejestrację, okrągły grill. Jedyne, co wg mnie nie sprawdziło się, to uchwyt na rakiety śnieżne, jednak jest to szczegół bez większego znaczenia i nie wpływa na ogólne bardzo pozytywne odczucia jakie budzi autko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako że standardowo nie przykleiłem naklejek, poniżej oficjalne zdjęcia z takowymi.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym elementem jest mała scena, i tu warto zauważyć, że jak na tak małą konstrukcję, to ma parę ciekawych, pod względem konstrukcyjnym, rozwiązań. Pod względem wizualnym prezentuje się nienagannie, fajnie wzbogaca zarówno ten zestaw, jak i całe świąteczne miasteczko. Ćwierćokrągłe daszki przymocowano za pomocą wymienionego wcześniej „poczwórnego” clipa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A skoro jest scena, niech pojawią się muzykanci! Niech nadadzą świąteczną atmosferę poprzez dźwięki wydobywającą się z banjo i saksofonu!
Banjo to tylko dwa elementy, niestety instrument z tego robi głównie naklejka, natomiast saksofon jest doprawdy intrygujący – zaledwie pięć małych, żółtych elementów a naprawdę budzi swoim wyglądem uśmiech na twarzy.

Obrazek

Zdjęcie oficjalne, prezentujące obydwa instrumenty w akcji, banjo oczywiście z naklejką:

Obrazek

Czas zabrać się za główny budynek zestawu, czyli placówkę poczty.
Na początku kafelkujemy podłogę, przygotowujemy wejście oraz podest pod półokrągłe okno.

Obrazek

Budynek rośnie w oczach, pojawił się kominek wraz z kominem, okno nabiera wyrazu.

Obrazek

Nie może zabraknąć szczegółów w postaci czerwonych skrzynek pocztowych,

Obrazek

czy dziwnej aczkolwiek stylowej latarni.

Obrazek

Budynek poczty w pełnej okazałości!
Idealnie wpasowuje się w styl który prezentował już sklep z zabawkami czy piekarnia. Miłym akcentem są świąteczne ozdobniki, zalegający na dachach śnieg, czy zamarznięte sople lodu. Bardzo intrygująca jest latarnia, dość oryginalny kształt podkreśla tylko stylowość całej budowli. Najbardziej charakterystyczny element domku, czyli półokrągłe okno, samo w sobie bardzo ładne, niestety powoduje, że zabudowa dachu nad nim aż razi płaską powierzchnią. Może jestem czepliwy, ale tylko ten jeden fakt powoduje, że domek jako całość traci bardzo wiele ze swego uroku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia oficjalne, z przyklejonymi naklejkami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Świecący klocek służy do oświetlenia wnętrza, a przez to, patrząc z zewnątrz, uzyskujemy całkiem ładny efekt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, o ile dach wpływa negatywnie na odbiór domku pod względem estetycznym, to świecący klocek jest swoistą wpadką konstrukcyjną. Jak wcześniej wspominałem, niestety nie da się go samego ustawić by świecił cały czas. By światełko paliło się bez potrzeby używania palca, trzeba doczepić parę elementów, jednocześnie blokując je na elementach zabudowy. W poprzednich zestawach świątecznych nie było z tym problemu, natomiast tutaj, przez to że dach jest dość luźny, trzeba dobrze pokombinować by przyblokować przycisk na światełku. Oczywiście, świecenie non-stop nie jest bardzo pożądane, i wiadomo że wpływa na żywotność baterii, jednak efekt taki warto zastosować choć na chwilę, szczególnie gdy wszystkie trzy zestawy świąteczne chcielibyśmy wyeksponować jako jedną scenkę. I by wszystkie trzy domki naraz świeciły...

Wszystkie składowe w komplecie, czyli kolejny zestaw świąteczny w pełnej okazałości:

Obrazek

Po budowie pozostaje całkiem sporo drobnicy. Widocznego na poniższym zdjęciu listu nie należy traktować jako dodatkowego, jest on po prostu w zestawie luzem, jako akcesorium dla któregoś z ludzików.

ObrazekObrazekZarówno 10199 Winter Toy Shop jak i 10216 Winter Village Bakery były naprawdę urokliwymi zestawami bogatymi w najróżniejsze smaczki, a same konstrukcje, w tym główne budynki, prezentowały się wprost rewelacyjnie. Jednocześnie, mimo że to zestawy świąteczne, sama tematyka świąt nie była w nich zbyt nachalna, co akurat uważam za ogromny plus. 10222 Winter Village Post Office idealnie wpasowuje się w tę tendencję, jest to kolejny rewelacyjny zestaw perfekcyjnie uzupełniający i dopełniający swoich starszych braci. Niestety mimo zarówno bardzo dobrych rozwiązań i ciekawych składowych posiada też parę minusów. Ławeczka z zaspą jest nijaka, natomiast mnie prywatnie naprawdę odrzuciły rozwiązania zastosowane w domku, czyli wspomniany już płaski daszek nad półokrągłym oknem. Wygląda to po prostu brzydko! O drugim minusie także już wspomniałem, czyli chodzi o samo mocowanie świecącego klocka i trudność w jego przyblokowaniu by świecił non-stop.

Obydwa wymienione błędy mogą wydać się kuriozalne, jednak należy pamiętać, że w poprzednich zestawach z tej serii na nic w tym stylu nie można było narzekać, co paradoksalnie jeszcze bardziej uwypukla wpadki w tymże zestawie.

Osobną sprawą, jeżeli już mówić o cechach negatywnych, jest ławeczka, bardzo uproszczona i po prostu mało atrakcyjna, zrobiono jakby „na odwal się”. Podobna ławeczka pojawiła się już w zestawie 10199 Winter Toy Shop i tam była zaprojektowana o niebo lepiej.

Reasumując, jeżeli ktoś lubi tę specyficzną serię, jak najbardziej zestaw jest wart polecenia, mimo moich narzekań, jest to naprawdę kawał świetnej roboty, całość prezentuje się niezwykle ładnie, do tego otrzymujemy wiele ciekawych elementów w ładnych kolorach. A sam samochód jest grzechu wart! No i nie należy zapominać o sporej gromadce ludzików.
Jednak gdy na tapetę weźmiemy wszystkie trzy świąteczne zestawy z serii „Winter Scene Series”, to tegoroczny uważam w ogólnym rozrachunku za najsłabszy. I to nawet mimo rewelacyjnego autka.
Ostatnio zmieniony 2011-10-28, 23:51 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
HELF: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

najbardziej ze wszystkich wspomnianych tutaj zestawów przemawia do mnie ten z lodowiskiem.
w tym nie ma wyróżniającej się, przyozdobionej choinki, ale za to jest psiak, kurde..
samochód fajnie jakby miał z tyłu tyci tyci gąsienice (a jak utknie na górskiej zasypanej ścieżce? dzieci z wioski obok nie dostaną prezentów!)

vacare
Posty: 36
Rejestracja: 2011-02-12, 23:23
Lokalizacja: Pszów
: vacare

#3 Post autor: vacare »

Recenzja bardzo szczegółowa i rzeczowa...Super.

Ciekawy zestaw, choć cena raczej typowa...dla Lego (przynajmniej ja mam taki przelicznik) ok. 300 elementów za 100 złociszy...to tak czy siak - wydatek warty zainteresowania

Jedynie co mnie irytuje i co się tyczy także tego zestawu - to naklejki...
Lepiej by było jakby więcej elementów byłoby z nadrukiem
Bardziej trwałe, bardziej 'nieśmiertelne'

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
HELF: Mikolaj93
: 43015024@N08
: Mikolaj
Kontakt:

   

#4 Post autor: Mikolaj »

Piękny!
Zabiłes mnie tym czerwonym axlem w akcesoriach dla ludzików;D

Moim ulubionym elementem tego zestawu jest samochód z cudownym, okrągłym grillem.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa
: szww

#5 Post autor: szww »

Dzięki za super (też mi nowość ;P ) recenzję.
Masz może jakieś zdjęcia wszystkich 3 zestawów razem??

Brak możliwości włączenia ciągłego świecenia, to faktycznie poważny minus, tym bardziej, że ten zestaw daje chyba najładniejszy efekt świetlny z całej trójki.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1455
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
HELF: misterzumbi
: Misterzumbi
: To_ja
Kontakt:

   

#6 Post autor: Misterzumbi »

To z tym swiatlem ktore was tak strasznie denerwuje to logika LEGO, projektantom nie wolno budowac tym lightbrickiem tak zeby caly czas swiecilo.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa
: szww

#7 Post autor: szww »

Misterzumbi pisze:To z tym swiatlem ktore was tak strasznie denerwuje to logika LEGO, projektantom nie wolno budowac tym lightbrickiem tak zeby caly czas swiecilo.
Czy to dlatego, że może się za bardzo rozgrzać i stopić klocki?

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1455
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
HELF: misterzumbi
: Misterzumbi
: To_ja
Kontakt:

   

#8 Post autor: Misterzumbi »

Nie, dlatego ze ludzie, czy dzieci zostawiaja wtedy zawsze wlaczone i co dwa dni dzwonia po nowe baterie.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Lord Vash
Posty: 113
Rejestracja: 2011-01-06, 00:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9 Post autor: Lord Vash »

Ja się pozwolę nie zgodzić, bo pies nie jest unikatowy- wystąpił już w Pet Shopie (10218).
Warto za to zauważyć, że dama w blond włosach ma premierowy tors :)
A zestaw jak zestaw, chyba rzeczywiście jak dotąd najsłabszy w serii.
Recenzja jak zawsze super.
Ostatnio zmieniony 2011-10-29, 13:35 przez Lord Vash, łącznie zmieniany 1 raz.
Still looking for my AFOL-boyfriend :)
modularmike.wordpress.com

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#10 Post autor: GrublukTheGrim »

W zestawie 4738 Hagrid's Hut z serii Harry Potter też mamy light brick'a, który nie świeci na stałe. Każdorazowo trzeba docisnąć tylny podłużny panel, aby podświetlić wnętrze chatki.
Trochę to do kitu...

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
HELF: Innos
: Innos

 

#11 Post autor: Innos »

Dzięki nori za recenzję, jak zwykle najwyższych lotów - numeracja rozdziałów w formie stempli pocztowych jest świetna.
A zestaw całkiem fajny, choć faktycznie nieco poniżej poziomu poprzedników, czegoś mu brakuje do ich poziomu. No i te naklejki są nieco irytujące, ale cóż zrobić, norma niestety.
Aha, ja też spodziewałem się na końcu recenzji zestawienia wszystkich trzech świątecznych domków, w końcu będzie z nich już niezła namiastka świątecznej wioski. Masz w planach takie dodatkowe zdjęcie? :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
HELF: POLIP
: POLIPOLIK
: POLIP
Kontakt:

   

#12 Post autor: Polip »

Za mną łazi ten zestaw od momentu ukazania się pierwszych, nieoficjalnych zdjęć, więc się pewnie postaram, żeby znalazł się pod choinką. Będzie to wprawdzie pierwszy dla mnie zestaw z serii zimowej, ale mam tak rzadki kontakt z nowymi klockami, że przedstawione minusy zapewne mnie nie ruszą.

Recenzja jest przewidywalna, bo doskonała!

Jak myślicie, spadnie jeszcze cena na Allegro? Bo jak na razie najtaniej (bez przesyłki) wychodzi 310 zł, co przy sugerowanej cenie 259 zł wygląda kiepsko...
Hejaho i do przodu! o/

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
HELF: piterkotm

 

#13 Post autor: Piterko »

Ten samochód, rodem z disneyowskich "101 dalmatyńczyków". A może, a może... xD
Nori dalej eksperymentuje i recenzuje. Z miłą chęcią zobaczyłbym jak prezentuje się cała kolekcja tj. trzy zestawy "winter". Chyba, że już zdążyłeś sprzedać?

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#14 Post autor: bart »

W stosunku do swoich starszych braci zestaw nie powala. Recenzja jak zwykle w przypadku noriego wycyzelowana i czyta się ją z przyjemnością.
Ostatnio zmieniony 2011-10-29, 21:35 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
HELF: Bartex0805

 

#15 Post autor: Bartex0805 »

Kolejny ładny zestaw i dobra recenzja. Jednak moim faworytem jest 10216 z lodowiskiem. Prosimy o zdjęciu wszystkich 3 zestawów w całości, chyba tylko tego brakuje na końcu recenzji.

ODPOWIEDZ