[MOC] Komatsu PC5500

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#16 Post autor: 3dom »

Bardzo fajnie wyszła Ci finalna wersja, chociaż przez temat WIPa nie było efektu zaskoczenia :) Nie każ nam czekać długo na film.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#17 Post autor: eric trax »

Przeczytałem ten temat oraz cata 797f ręce trochę opadają jak czytam te porównania do terexa...


Bardzo mi się podoba Komatsu. Fakt, poprzedzona wip`em nie miała efektu wejściowego ale i tak robi spore wrażenie, ja bym nie potrafił zbudować czegoś takiego :O Ramie koparki powala mnie z nóg...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#18 Post autor: Żbik »

No i powstał film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TgDQvKqzPIk[/youtube]

Kilka słów komentarza. Otóż jak już pisałem kopanie modelem koparki podsiębiernej jest trudniejsze niż przedsiębiernej. Powody są dwa:
1. materiał - u mnie fasola, jest bardzo śliska i wysypuje się zanim łyżka osiągnie właściwą pozycję do wysypu. Myślę, że gdyby użyć czegoś drobniejszego, typu ryż albo mąka dałoby dużo lepsze rezultaty, gdyż ten materiał byłby bardziej "zwarty".
2. sama technika kopania - w koparce podsiębiernej trzeba ze sobą zgrywać wszystkie 3 funkcje ramienia (w przedsiębiernej też ale nie jest to aż tak istotne). Terex nie gubi fasoli podczas pozycjonowania łyżki z tego prostego powodu, że łyżka jest "do góry nogami" i fasola nie ma jak się z niej wysypać przed otwarciem szczęki. Tutaj jest inaczej.

Dla porównania film jak wygląda kopanie w przypadku prawdziwej takiej maszyny:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jZ9TjfdjGdE[/youtube]

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#19 Post autor: eric trax »

Żbik pisze: 1. materiał - u mnie fasola, jest bardzo śliska i wysypuje się zanim łyżka osiągnie właściwą pozycję do wysypu. Myślę, że gdyby użyć czegoś drobniejszego, typu ryż albo mąka dałoby dużo lepsze rezultaty, gdyż ten materiał byłby bardziej "zwarty".
2. sama technika kopania - w koparce podsiębiernej trzeba ze sobą zgrywać wszystkie 3 funkcje ramienia (w przedsiębiernej też ale nie jest to aż tak istotne). Terex nie gubi fasoli podczas pozycjonowania łyżki z tego prostego powodu, że łyżka jest "do góry nogami" i fasola nie ma jak się z niej wysypać przed otwarciem szczęki. Tutaj jest inaczej.
Ty operator nie narzekaj bo kopałem idealnie i skąd zwykły kowalski ma mieć o tym pojęcie jak nie widział na filmie? :>

Nie chciałem tego pisać ale... film obnaża nagą prawdę o braku nalepek :P
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#20 Post autor: Scarecrow »

Ramię koparki pracuje świetnie bardzo mi się podoba. Efektownie model prezentuje się w trybie nocnym, szkoda że na filmie są tylko zdjęcia.

Jedynie podczas jazdy koparka się trzęsie i ta fasola jakoś mnie nie przekonuje.

Ogólne wrażenia są jednak bardzo pozytywne. Brakuje mi zdjęcia jak wygląda pilot, którym sterujesz koparką.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#21 Post autor: Żbik »

Nasir pisze:Efektownie model prezentuje się w trybie nocnym, szkoda że na filmie są tylko zdjęcia.
Nie robiłem filmu z nocy, bo po wcześniejszych doświadczeniach wiem, że szkoda na to czasu i wysiłku. Aparat fotograficzny (nawet nie byle jaki) nie daje rady robić filmu przy tych legowych LEDach - widać tylko pojedyncze punkty-diody.
Nasir pisze:Jedynie podczas jazdy koparka się trzęsie i ta fasola jakoś mnie nie przekonuje.
Wibracje modelu są nieuniknione na tych gąsienicach przy braku zawieszenia (wózków). Koła jezdne przeskakują z jednego ogniwa na drugie, stąd ten efekt. A fasola to znak rozpoznawczy, więc musi być ;)
Nasir pisze:Brakuje mi zdjęcia jak wygląda pilot, którym sterujesz koparką.
Mogę go docyknąć. Zasadniczo-pobieżnie konstrukcja jest identyczna z tym od Terexa.

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#22 Post autor: RacingFan »

Bardzo ładnie kopie. Według mnie fasola jest ogólnie słabo kompatybilna z koparkami lego. Zauważcie, że kopanie modelem w takiej skali w fasoli, której jedno ziarenko ma wielkośc torsu minifiga to odpowiednik kopania rzeczywistej maszyny w głazach około metra średnicy - też by ciągle coś wylatywało. Jako materiał do kopania, przynajmniej według mnie, sprawdzają się trociny. Fajnie wyszło nabieranie na filmie zwłaszcza w przedziale 3:17 - 3:34 dobrze to wygląda. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#23 Post autor: Żbik »

michal_forest pisze:Według mnie fasola jest ogólnie słabo kompatybilna z koparkami lego. Zauważcie, że kopanie modelem w takiej skali w fasoli, której jedno ziarenko ma wielkośc torsu minifiga to odpowiednik kopania rzeczywistej maszyny w głazach około metra średnicy - też by ciągle coś wylatywało. Jako materiał do kopania, przynajmniej według mnie, sprawdzają się trociny.
No w rzeczywistości te maszyny nabierają takie głazy (polecam filmik http://videos.howstuffworks.com/discove ... -video.htm gdzie operator mówi, że Terexem RH400 czasem nabiera kamyki ważące po 150 ton).
Duże znaczenie ma też zręczne sterowanie. Na filmie z pracy prawdziwej koparki można zaobserwować, że podczas wysypywania operator używa wszystkich 3 funkcji ramienia: prostuje drugą sekcję, odwija łyżkę i jednocześnie troszkę opuszcza pierwszą sekcję (by po chwili znowu ją unieść). Taka kombinacja powoduje, że materiał zaczyna się wysypywać z mniejszej wysokości i możliwie dużej odległości. Próbowałem też tak robić w modelu ale pneumatyka nie reaguje tak szybko i nawet jak całe ramię ładnie się ugięło do wysypu, to później nie daje rady unieść się tak sprawnie jak przy hydraulice przez co wali w pakę wywrotki. Niestety - ograniczenia systemowe :(
Trociny są fajne, bo lekkie i "zwarte" ale jak dla mnie odpadają z tej przyczyny, że brudzą. Fasola ma tę fajną cechę, że jest czysta w użyciu, choć jak widać dość ciężko się ją kopie :)

Reasumując: cieszę się, że kopanie się podoba :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#24 Post autor: eric trax »

Żbiku to jest zwykła sklepowa fasola czy jak?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#25 Post autor: M_longer »

eric trax pisze:Żbiku to jest zwykła sklepowa fasola czy jak?
Obstawiam że wyrosła na polu.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#26 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:Żbiku to jest zwykła sklepowa fasola czy jak?
A jest niezwykła fasola? ;) To mieszanka białej i czerwonej z teskacza, ceny nie pamiętam.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#27 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:
eric trax pisze:Żbiku to jest zwykła sklepowa fasola czy jak?
A jest niezwykła fasola? ;) To mieszanka białej i czerwonej z teskacza, ceny nie pamiętam.
po prostu chodziło mi o to gdzie ją zakupiłeś :) dzięki :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#28 Post autor: CamelXP »

eric trax pisze:
Żbik pisze:
eric trax pisze:Żbiku to jest zwykła sklepowa fasola czy jak?
A jest niezwykła fasola? ;) To mieszanka białej i czerwonej z teskacza, ceny nie pamiętam.
po prostu chodziło mi o to gdzie ją zakupiłeś :) dzięki :)
Obstawiam, że nie z puszki ;)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#29 Post autor: Hezar »

Koparka wygląda i działa po prostu obłędnie. W niczym nie ustępuje niezapomnianemu "Terex"-owi Twojego autorstwa, prezentując ten sam, niezwykle wysoki poziom.
Niczego bardziej konstruktywnego nie jestem niestety w stanie napisać, bo ta maszyna to dla mnie absolutne mistrzostwo. Chylę czoła.

Mrutek

#30 Post autor: Mrutek »

Jakby powiedział Galileusz: "A jednak się trzęsie" ;)
Koparka jest perfekcyjna - widziałem na żywo. Szkoda tylko, że ma drgawki ;)

ODPOWIEDZ