[MOC] Liebherr HS 855 - koparka linowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] Liebherr HS 855 - koparka linowa

#1 Post autor: makorol »

Liebherr HS 855 - koparka linowa

Obrazek

Dawno nic nie publikowałem... Tak to już jest. Modele są coraz większe, coraz bardziej skomplikowane, więc dłużej powstają. Do tego dochodzi brak czasu związany ze szkołą, gitarą. No, ale w końcu publikuję model, który wprawdzie skończyłem już w lipcu, ale najpierw stał na wystawie w Gdańsku, a później jakoś nie mogłem się zabrać za zdjęcia. Udało się i wreszcie mogę go Wam zaprezentować.

Pomysł na model zrodził się chyba na początku tego roku. Chciałem zbudować coś naprawdę dużego, wybór padł na koparkę linową, bo wydaje mi się, ze nie ma zbyt wiele dobrych koparek linowych z Lego. Zdecydowałem się na Liebherra 855, bo wydał mi się bardzo zgrabny, no i lubię to połączenie kolorów.

Obrazek


Podwozie napędzane jest dwoma silnikami PF M umieszczonymi bezpośrednio w gąsienicach. Bardzo wygodne rozwiązanie, bo zostało sporo miejsca na odbiornik IR i battery box. Tak więc podwozie jest zasilane niezależnie od wieży.

Wieża zasilana jest akumulatorem PF. Wewnątrz znajduje się 5 silników:
-PF XL do obrotu wiezy
-PF XL do podnoszenia ramienia
-PF XL do podnoszenia łyżki w górę
-PF M do do przyciągania łyżki (nie wiem jak to ładnie nazwać)
-PF M do podnoszenia kabiny (sterowane switchem) – przy pomocy siłownika śrubowego
Dwie wieże IR są umieszczone z tyłu, switch przy rurze wydechowej. Ogólnie wieża jest dośc ciasno upakowana, widać to na tym zdjęciu. Przeciwwaga to 5 ciążarków od łodzi. Po dwa ukryte po bokach i jeden za odbiornikami IR. Do kopania jest to wystarczająca przeciwwaga, model jest raczej stabilny.

Obrazek

Bom to dość prosta konstrukcja kratownicowa, jest wystarczająco sztywny, prezentuje się chyba też całkiem nieźle. Kiedyś może kupie trochę kafelków odwrocę technic bricki studami na zewnątrz i wygładzę.

Koparka kopie. Ciężko to pokazać, bo koparka musiałaby być powyżej wykopywanego urobku no i nie można kopać z płaskiej, gładkiej powierzchni, ale mam już pomysł jak pokazać kopanie na następnych wystawach.

Jeśli chodzi o wygląd całości to jestem bardzo zadowolony. Jedynie bom mógłby być ładniejszy, ale to drobiazg :)



Galeria BS
Flickr

Film (ogólnie biedny, ale może niedługo zrobię coś lepszego):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zwNfCSLac8c[/youtube]

Zachęcam do komentowania.
Ostatnio zmieniony 2011-11-21, 22:49 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#2 Post autor: Filus »

makorol pisze:do przyciągania łyżki (nie wiem jak to ładnie nazwać)
Nazywa się to zgarniakiem. Ogólnie można nazwać tego typu maszynę koparką zgarniakową lub chcąc być dokładny koparką linową zgarniakową (można dodać, że na podwoziu gąsienicowym).

Przyznać trzeba, że świetny model. Zwłaszcza te wszystkie kafle i ogólna dbałość o to, by jak najbardziej ukryć to, że jest to Technic. Rewelacja.
Ostatnio zmieniony 2011-11-21, 16:49 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

nie ma zbyt wiele dobrych koparek linowych z Lego
No to juz jest.

Bardzo mi się podoba. Znakomicie wykończony (co w Twoim wykonaniu jest standardem). To jeden z najciekawszych modeli, jakie były na wystawie.

I zdjęcia piękne.

Tylko naklejkijakieś syfne :)
Ostatnio zmieniony 2011-11-21, 17:06 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#4 Post autor: makorol »

V1 pisze:Tylko naklejkijakieś syfne :)
No, badziewnie mi kolega wydrukował... :P A serio to rzeczywiście sie troche zasyfiły, bo na wystawie wszechobecny kurz dostał się nawet pod naklejki (nie wiem jakim cudem)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
markervip
Posty: 65
Rejestracja: 2010-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wola Radziszowska
brickshelf: mmarek

 

#5 Post autor: markervip »

Śliczna maszyna !
Aż chce się taką pomacać.
Ty naprawdę chłopaku masz 17 lat ?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

markervip pisze:Ty naprawdę chłopaku masz 17 lat ?
Ma. I ma na to dużo świadków :D

Powtórzę się z wpisem z flickra:
Nie lubię Cię, zuy ludziu. Przez Ciebie jeden model mi spadł z listy do zrobienia, bo to co teraz pokazałeś będzie trudno poprawić :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Bardzo, bardzo, bardzo ładne. To może teraz mniej gitary a więcej klocków - już dość od nich odpocząłeś :P

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#8 Post autor: Misterzumbi »

Eeeetam, ja z nic nie swiadcze. Maciek ma jakies 46 lat, ino mlodo wyglada. Mam dowody. Nie slucha Eminema ani Rianny, ale jakichs durnych Stevow co musza wymiotowac na statkach, jakichs Bobow Dylanow i czego tam jeszcze... Sam widzialem i slyszalem.

A moze on se poprostu zmajstwoal ubranko 17 latka jak Hannibal Lecter?

A koparka jak koparka. Zdazylem sie przyzwyczaic do niezwyklych umiejetnosci tego Pana.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Możecie uznać mnie za czepialskiego, ale jest jedna rzecz, która nie daje mi spokoju. Chodzi o niebieskie half piny z ramienia , nie mogłeś użyć LBG? Albo do budowy użyć normalnych ewentualnie takich zmodyfikowanych bricków ? Podobnie z axle pinami, które to są w kolorze tan, a który to lepiej komponuje się z żółtym. Druga rzecz, to czy ta poprzeczna belka w w/w ramieniu nie jest czasem wstawiona na siłę? Niby niewielki kąt, ale prostopadle już nie jest. Fajny komin choć zastanawiam się co jest wsadzone w tą karbowaną rurkę.

Funkcjonalnie fajnie pomyka, a przez kolejnego Liebherra sam nabrałem ochoty na zbudowanie coś z tej stajni ;) Te kolorki.. :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#10 Post autor: makorol »

Karol, fakt, lepsze byłyby szare piny. Użyłem niebieskich przy budowie, bo miałem ich najwięcej pod ręką, a później zapomniałem podmienić. Te bricki nie zdałyby egzaminu, bo jednak na to ramie działa jakieś tam obciążenie. Co do tej poprzeczki, nie jest włożona na siłę. To niewielki kąt i luzy między klockami pozwalają na coś takiego.

Dzięki za miłe komentarze :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Aeryn
Posty: 133
Rejestracja: 2011-11-11, 18:57
Lokalizacja: Wielkopolska
brickshelf: Aeryn

 

#11 Post autor: Aeryn »

Podziwiam, konstrukcja jest wielka, niesamowita i aż trudno uwierzyć, że to Lego. Generalnie nie lubię techniców, ale tutaj to jest tak sprytnie zbudowane, że jak już pisał jeden z przedmówców, tych klocków z dzirkuami nawet nie widać. Wielkie brawa za pomysł i wykonanie.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Przyłączę się do pochwał, bo model prezentuje się znakomicie, o czym miałem okazję przekonać się już na wystawie w Gdańsku. Podoba mi się zestawienie kolorów DBG i żółtego.
makorol pisze:Koparka kopie. Ciężko to pokazać, bo koparka musiałaby być powyżej wykopywanego urobku no i nie można kopać z płaskiej, gładkiej powierzchni, ale mam już pomysł jak pokazać kopanie na następnych wystawach.
No skoro kopie, to dlaczego nie ma filmu? Trzeba to pokazać! Wystarczy ustawić koparkę na jakimś podeście. Model techniczny bez ruchomej prezentacji to jak tort bez wisienki ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#13 Post autor: eric trax »

Wiele więcej niż poprzednicy nie napisze. Powiem tylko, że poziom prac tego forum poraża.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#14 Post autor: smyk »

Jako laik i ignorant w materii tego typu maszyn mogę tylko powiedzieć, że bardzo mi się podoba. Ogólnie.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Mrutek

#15 Post autor: Mrutek »

Koparka jest świetna. Jej jedynym "minusem" jest to, że technicowe ramię odcina się mocno od perfekcyjnie wykonanej reszty. Część modelu wygląda "technicowo", a część "modelteamowo". Nie jest to jakaś szczególna wada, ale rzecz, która rzuciła mi się w oczy kiedy ją zobaczyłem. Tak czy inaczej godna podziwu.

ODPOWIEDZ