7685 Dozer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

7685 Dozer

#1 Post autor: rh »

Recenzja [City] 7685 Dozer, Buldożer
Tak się złożyło, że tego dnia, kiedy wracałem do domu z kombajnem, Scrat mi wspomniał w smsie, że się pojawił buldożer na allegro za 60 zł. Chwilę potem napisał to samo Longer, który powiedział, że go kupił. Niestety to już był dla mnie za silny argument :) krótka piłka:
- są jeszcze?
- tak,
- to bierz dla mnie, zrobię Ci przelew za chwilę, jak wrócę do domu.
Woreczki od buldożera odebrałem w czasie naszej wrocławskiej integracji 3.0. No i w końcu znalazłem czas by go złożyć i zrecenzować ;)

Obrazek

Dane techniczne
Seria: City
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 348
Liczba figurek: 1
Spis cześci: Bricklink, Peeron
Cena: MSRP: 40,00 $, Polskie sklepy: brak, Allegro: 110 – 170 zł, S@H PL: 109,95 zł, S@H US: 39,99 $

Opakowanie i instrukcja
O kartonie jestem w stanie powiedzieć tyle, co zobaczę ze zdjęcia na peeronie oraz z danych z Bricklinka, gdyż mój zestaw dotarł do mnie bez kartonu. Jeśli chodzi o jego rozmiary to: 47.7 x 27.8 x 7 cm, czyli dość spory karton, tej samej wielkości, co w przypadku kombajnu City.

Obrazek
(pozwoliłem sobie dać link do zdjęcia kartonu z BL)
Przednia część pokazuje nam , jak widać, model w całej okazałości.

Obrazek
(pozwoliłem sobie skorzystać ze zdjęcia kartonu z peerona, ale przy okazji je pomniejszając)
Z tyłu zdecydowanie ciekawiej. Z resztą jak to ogólnie jest w obecnych zestawach z tyłu pokazane są wszelkie możliwości danego zestawu. Teoretycznie pokazujące bawialność tego modelu (jednak jest na niej jedna wielka skaza – o tym później), czyli otwierana klapa silnika, możliwość pracy lemieszem. A także standardowo niezłe ujęcia z innej perspektywy niż przód wraz z minifigiem, a do tego pokazane moduły, z których się buduje dany model.

Instrukcja jedna, rozmiaru trochę większego niż A5. Błędów w niej nie dostrzegłem. Tył instrukcji to standardowo spis części (1 strona), reklama innych modeli z serii budowlanej, reklama legoclub.com, a na ostatniej informacje o potencjalnej możliwości wygrania zestawów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki
Zestaw pod tym względem wydaje się być wyjątkowo ciekawy (no może poza łowcami serków – tu ich nie ma w ogóle!).
Zaczynając od mini figa. Tutaj mamy typowego robotnika, zatem o nim nie ma co się rozpisywać.
Obrazek

Czas na kolejne, ciekawe części (wybaczcie, ale pójdę alfabetycznie zgodnie z BL).
- Black Minifig, Utensil Telescope, sztuka 1,
Obrazek

- Black Slope, Decorated 45 2 x 2 with Radar and Disk Slot Pattern – część dość dziwna, jak na city, pełni rolę kokpitu wewnątrz buldka
Obrazek

- Dark Bluish Gray Slope 18 2 x 1 x 2/3 with 4 Slots – sztuk 6. Chociaż teraz to jest coraz bardziej popularna część, którą da się kupić nawet w zestawach za ok. 15 zł,
Obrazek

- Dark Bluish Gray Technic, Link Tread Wide with Two Pin Holes – nie jest to może już w tej chwili ciekawa część, ale warto wspomnieć, że jest ich 58. To dla osób myślących nad tym, jaki zestaw z nowymi gąsienicami kupić,
Obrazek

- Light Bluish Gray Plate, Modified 2 x 4 Thin with Bottom Struts to Pins, sztuk 2 – część mi właściwie obca, chociaż widze, że w paru zestawach już wystąpiła,
Obrazek Obrazek

- Light Bluish Gray Slope, Curved 2 x 2 No Studs, 3 Side Ports Recessed, ponownie klocek dla mnie ciekawy, bo nieznany. Liczba 6.
Obrazek

- Trans-Black Panel 1 x 2 x 3 - Closed Studs, sztuk 2
Obrazek

- Trans-Black Panel 1 x 4 x 3 - Open Studs, sztuk 1, (szkoda że tak mało)
Obrazek

- Trans-Orange Bionicle Barraki Eye (Light Bulb Cover with Bar), sztuk 4, a to w nowym city się strasznie rozprzestrzeniło, i dobrze
Obrazek

- Trans-Orange Plate 1 x 1, sztuk 6, jak na razie tylko 3 zestawy mają ten klocek w tym kolorze (7633 – 2 sztuki, 7635 – 2 sztuki, 7685 – 6 sztuk), zdecydowana tegoroczna nowość pośród części istniejących od wielu lat
Obrazek

- Yellow Crane Harbor Derrick 16 with Double Attachment, sztuk 2, na razie tylko w tym zestawie żółte
Obrazek

- Yellow Door 1 x 3 x 2, sztuk 2 (lewe i prawe), część wznowiona po praktycznie 12 latach (chociaż pojawiała się w wznowieniach i limitowanych zestawach), bardzo przydatne drzwi na przyszłość, a swoją drogą i swoisty ukłon w stronę AFOLi, którzy narzekali na brak drzwi w nowych modelach,
Obrazek

- Yellow Technic Engine Block Half / Side Intake Panel, sztuk 2, w tym kolorze co prawda wystąpił w 2008 roku, ale najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że żółty się lekko różni, a także ABS, z którego jest stworzony, ma trochę inną fakturę niż typowe klocki, wydaje się być bardziej szorstki
Obrazek

- Yellow Tile, Modified 4 x 4 with Studs on Edge, sztuk 9, raj dla tych, którzy potrzebują tych tili,
Obrazek

- Yellow Tile, Modified 4 x 6 with Studs on Edges, sztuk 4, komentarz jak wyżej
Obrazek

- Yellow Tile, Modified 6 x 12 with Studs on Edges, sztuk 1, to tak dla uzupełnienia poprzednich
Obrazek

Co ciekawe za to lista części zapasowych jest wyjątkowo skromna… (nie ma to jak moje wszędobylskie włosy na zdjęciu…)
Obrazek

Jak widać lista klocków, które się wydają ciekawe i przydatne w tym zestawie jest dość długa. Oczywiście oprócz nich znajdziemy cała masę innych podstawowych i przydatnych części.

Budowa
Po wysypaniu części z kartonika (w moim przypadku wirtualnego ;) ) mamy przed sobą 4 worki:
- 1. etap – 1 worek wraz z jednym subworeczkiem,
- 2. etap – 2 worki, w tym w jednym są tylko gąsienice, a w drugim mamy jeszcze jeden subworeczek na małe części,
- 3. etap – 1 worek, wraz z subworeczkiem.
Każdy duży worek jak zwykle oznaczony numerkiem, małe subworeczki typowe z folii dziurawionej.
Obrazek

Etap 1.
Standardowo zaczynamy od minifiga, a także barierki z dwoma „światłami”. Również budujemy sporą część karoserii, włącznie z imitacją silnika, ale bez jego obudowy, kawałek kabiny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Etap 2.
Tu dalsze przygotowywanie karoserii, czyli w tym momencie kończymy kabinę, szykujemy mocowanie do gąsienic, a także je zakładamy. Po ukończeniu tego etapu mamy praktycznie większość buldożera, brakuje nam tylko lemiesza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Etap 3.
Budowa lemiesza. Sam lemiesz jest mniej więcej poprawnie skonstruowany, chociaż da się go poprawić, bo dolna część nie jest niczym zastabilizowana i starczy lekko ruszyć i już się ją przestawia. Natomiast mocowanie lemiesza do reszty to jest horror. Przez to, że w imitacjach siłowników użyto barów zamiast axli, to całość rusza się raz za delikatne, a raz za ciężko. Do tego często lubią bary wyskoczyć z mocowania. Niestety tutaj się nie popisali projektanci.
(zdjęcia całości w sekcji model)

Model
Model mi osobiście się podoba. Ma on sensowny wygląd buldożera, stanowi świetne uzupełnienie technicowej serii buldożerów, ma sporo ciekawych części i szczegółów . Natomiast mocowanie lemiesza to jego potężna wada… A dało się to spokojnie zrobić inaczej i by był bardzo bawialny (Longer, liczę w komentarzach do zdjęć Twojej modyfikacji, którą nam pokazałeś na integracji).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Model, mimo że bardzo udany, to jenak budzi pewne sprzeczne uczucia. Z jednej strony świetne źródło ciekawych klocków, z drugiej dość wysoka cena (jak by tak kosztował około 90 zł to by było o wiele lepiej). Jednak nie ma co narzekać, jest to kolejny bardzo udany model z serii city. Osobiście go mogę z czystym sumieniem polecić 

(wybaczcie, ale szukanie zalet i wad nie jest moją mocną stroną :P)
Za
  • wybór części, wiele przydatnych i dość unikatowych,
  • estetyka modelu

Przeciw
  • cena,
  • mocowanie lemiesza,
Ostatnio zmieniony 2009-10-17, 08:00 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

rh pisze:Longer, liczę w komentarzach do zdjęć Twojej modyfikacji, którą nam pokazałeś na integracji
Więc lenistwo to rzecz fajna ;)

Już miałem go rozszufladkować, ale mi się nie chciało. No dobra, jutro postaram się zdjęcia zrobić, ale tak:

Sam fabryczny buldożer City jest fajny, nawet bawialny. Przy czym:
Lemiesz zdecydowanie zyskałby na wytrzymałości przez... dodanie dwóch serków przy wewnętrznych krawędziach dolnej części lemiesza.
Mechanizm podnoszenia lemiesza jest naprawdę tragiczny. Ale nie będę bawił się teraz w robienie opisu mojej modyfikacji, bo zdjęcia lepiej pokażą na czym polega.

Choć dodanie świateł to była już moja fanaberia ;)

Rh, zapomniałeś dodać że w tym zestawie znajdują się cztery piękne i duże żółte koła do gąsienic (i występują tylko w dwóch zestawach, i oba to buldożery :D)

rh

#3 Post autor: rh »

M_longer pisze:Rh, zapomniałeś dodać że w tym zestawie znajdują się cztery piękne i duże żółte koła do gąsienic (i występują tylko w dwóch zestawach, i oba to buldożery :D)
To jest ciekawe, bo dla mnie ta część po buldożerze stała się tak oczywista, że nawet nie pisałem o niej :)


Longer, dzięki za wspomnienie o jednej części, o której powinienem tyć więcej napisać.

Yellow Crane Harbor Derrick 16 with Double Attachment,
W tym zestawie mamy 2 sztuki, jeszcze podobne 4 sztuki, ale w kolorze Light Bluish Gray znajdują się w porcie.
Aczkolwiek kiedyś taka sama część istniała, ale występuje pod innym numerem i nazwą: Crane Harbor Derrick 16. I co ciekawe, o ile części używanych w kolorze Light Gray jest sporo, to czerwony już jest rzadkością i to dość drogą.
Ostatnio zmieniony 2009-03-08, 22:06 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4 Post autor: Qworg »

Kurde, już mi przeszła na niego ochota to się musiałem na ta recenzję napatoczyć...

NIECH CIĘ BEZ KLOCKOWA OTCHŁAŃ POCHŁONIE

Fajny zestawik. Sporo przydatnych części za dość przyzwoite pieniądze.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

rh pisze:Longer, liczę w komentarzach do zdjęć Twojej modyfikacji, którą nam pokazałeś na integracji
Proszę bardzo:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=101668#101668

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#6 Post autor: Hezar »

Buldożer wygląda naprawdę bardzo ładnie - jeżeli nawet pod względem funkcjonalności projektanci "dali ciała", to pod względem wyglądu z pewnością dali niezły popis (w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście).
Dzięki za recenzję!

Pozdrawiam (:

kruszyna
Posty: 70
Rejestracja: 2011-11-23, 21:04
Lokalizacja: Wolsztyn , Wielkopolska

#7 Post autor: kruszyna »

Kurde chętnie bym sobie kupił ten zestaw ale teraz o niego ciężko w dobrej cenie :/ zresztą w ogóle o niego ciężko
Ostatnio zmieniony 2011-12-05, 15:30 przez kruszyna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

kruszyna pisze:Kurde chętnie bym sobie kopił ten zestaw ale teraz o niego ciężko w dobrej cenie :/ zresztą w ogóle o niego ciężko
To samo można napisać o wielu innych zestawach starszych niż 2-3 lata.
Ostatnio zmieniony 2011-12-05, 15:06 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#9 Post autor: Innos »

3dom pisze:
kruszyna pisze:Kurde chętnie bym sobie kopił ten zestaw ale teraz o niego ciężko w dobrej cenie :/ zresztą w ogóle o niego ciężko
To samo można napisać o wielu innych zestawach starszych niż 2-3 lata.
Niekoniecznie odkopując przy tym temat nieruszany od prawie 3 lat ;)
A poza tym nie zgodzę się, patrząc tylko na allegro zestaw pojawia się regularnie, używane schodzą po kilkadziesiąt zł w licytacjach, nowe - po cenach takich jak te sprzed 3 lat, wg. tego co podał rh. Czyli nie jakoś strasznie drogo. Bardziej poszukiwane zestawy sprzed 2-3 lat potrafią być teraz droższe niż ich RRP w czasie premiery.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

kruszyna pisze:Kurde chętnie bym sobie kopił
Co byś sobie chętnie zrobił?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

M_longer pisze:
kruszyna pisze:Kurde chętnie bym sobie kopił
Co byś sobie chętnie zrobił?
Mogłeś Marku, jak już musiałeś się czepiać, wręczyć koledze złotą łopatę zamiast wytykać literówkę...
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

kruszyna
Posty: 70
Rejestracja: 2011-11-23, 21:04
Lokalizacja: Wolsztyn , Wielkopolska

#12 Post autor: kruszyna »

sorki :/ już poprawione :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

M_longer pisze:No nie do końca, bo dział recenzji dzięki niepisanej umowie z użytkownikami jest wyjęty spod zakazu odkopywania.
Ta niepisana umowa zapisana jest w regulaminie tego działu ;) Chociaż mi kiedyś ktoś wytykał kopanie w jednej z recenzji, mimo merytorycznego wpisu :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ