[MOC] Dammann-Trac DT 500

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

[MOC] Dammann-Trac DT 500

#1 Post autor: SMIGOL »

Witam

Dziś chciałbym przedstawić pojazd tak dziwny i specyficzny, że aż urokliwy.

Obrazek

Sprzęt ten stanowi wspólne opracowanie firm Dammann i Mercedes-Benz. Podwozie nośne powstało na bazie Unimoga U500 i wykorzystywane jest do transportu opryskiwaczy zawieszanych i rozsiewaczy nawozów. Pojazd sprzedawany jest i obsługiwany przez wszystkie stacje serwisowe Unimog marki Mercedes-Benz.
Więcej informacji na jego temat można znaleźć w broszurce tutaj

Obrazek

Ten konkretny model wyposażony został w zbiornik o pojemności 4,5 tys. litrów i opryskiwacz zawieszany o szerokości roboczej 26 metrów.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kilka słów o konstrukcji.

Pracując nad modelem postawiłem sobie za cel, nie tyle dokładne odwzorowanie modelu (zresztą jak zwykle), co oddanie jego niepowtarzalnego charakteru. Tworząc go w tej skali, musiałem też iść na pewne ustępstwa tzn. w oryginale zbiornik jest nieco wyższy od kabiny ..., tu natomiast model bardzo gubił proporcje…, ze względu na takie zamocowanie błotników nie miałem miejsca na dodanie odpowiednich zbiorniczków po bokach...

Ramiona i system ich opuszczania i podnoszenia to osobna historia. Tu bardzo dużo kombinowałem z różnymi rozwiązaniami, ale w ostateczności pozostało najprostsze z możliwych tj. ramiona rozkłada się ręcznie, a podnosi i opuszcza za pomocą pokrętła i zamocowanego do niego sznurka. Nie jestem z tego zbytnio zadowolony, ale nie wymyśliłem nic bardziej ambitnego. Jeżeli ktoś miałby fajny pomysł jak to rozwiązać, to bardzo chętnie go wypróbuje.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

A i jeszcze jedno - ramiona oryginału przylegają do baniaka, ja natomiast celowo dołożyłem 2 wężyki, aby tutaj tak nie było. Dlaczego? – bardziej mi się to podoba. Ramiona są też stosunkowo krótkie, co wynika z miejsca docelowego na dioramce.

Galeria BS

To chyba wszystko. Zapraszam do komentowania.

Zdjęcia bonusowe z Case
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 15:59 przez SMIGOL, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#2 Post autor: Belfast »

Oryginał wygląda dziwacznie, model też .... znaczy udało się :) Ładny i niepospolity pojazd. Najważniejsze że nie jest koparką, ciągnikiem siodłowym ani holownikiem. Kolory też ma ładne.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Pauelor

#3 Post autor: Pauelor »

A mi się podobają spryskiwacze i dziwaczna bryła. Ładny ten zielony.

Xsysiek
Posty: 38
Rejestracja: 2011-02-17, 22:52
Lokalizacja: Strzelin

#4 Post autor: Xsysiek »

Kolejny bardzo charakterystyczny pojazd z tematyki rolniczej. Byłoby też super jakbyś troszeczkę przekonstruował kolorystykę kabiny - dach biały, maska (grill?) w kolorze karoserii i do tego całkowicie czarny zderzak. Trochę za dużo czarnego, ale to chyba mało ważny szczegół. Generalnie wielki plus ode mnie.
Obrazek
Jeszcze zdjątko, żeby każdy widział jak podobny jest do oryginału.

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#5 Post autor: SMIGOL »

Xsysiek pisze: Byłoby też super jakbyś troszeczkę przekonstruował kolorystykę kabiny - dach biały, maska (grill?) w kolorze karoserii i do tego całkowicie czarny zderzak.
Biały dach wyglądał fatalnie, a jeżeli chodzi o maskę to kłopotem jest ten klocek Obrazek, którego nie ma w tym odcieniu. Inne rozwiązanie spowodowałoby zbytnie wysuniecie grilla i maski , a tego nie chciałem.
Zderzak zrobiłem właśnie tak, aby nie było zbyt czarno.
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Darkelmo »

Trudna sprawa odwzorować go w takiej skali jaką Ty wybrałeś. Jak dla mnie udało CI się i jak dla mnie bardzo ładny Mocyk. Jedynie do czego mogę się przyczepić to za krótkie ramiona które kończą się przed kabiną a na zdjęciu oryginału są dłuższe.

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Twój pojazd jest zbyt ciemny. Dużo lepiej wyglądałby w oryginalnych kolorach. Myślę, że lepiej trochę poczekać, dozbierać klocków i zrobić coś porządnie (ale tak nie robię :) ). Białe felgi zupełnie nie pasują Szkoda ,że nie ma zielonych dysków 3x3 43898. Chociaż można spróbować dać żółte 3x3 i np zielone 2x2 w środek.
Za ciemny.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Mrutek pisze:
Za ciemny.
Dlatego wygląda zbyt masywnie i trochę psuje efekt. W ogólnej ocenie wyszedł ładnie lecz faktycznie kolorystyka mogła by być oddana lepiej :)

Do tych kół bardziej pasowałby jakiś amazone

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 17:28 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#9 Post autor: SMIGOL »

Mrutek pisze:Białe felgi zupełnie nie pasują Szkoda ,że nie ma zielonych dysków 3x3 43898. Chociaż można spróbować dać żółte 3x3 i np zielone 2x2 w środek.
Faktycznie nie pasują i wydaje mi się, że najlepszą metodą byłoby ich pomalowanie.
Może lepszy byłby limonkowy? I fajne rozwiązanie na felgi by się znalazło... Limonkowy znowu chyba byłby zbyt jasny.
Mrutek pisze:Myślę, że lepiej trochę poczekać, dozbierać klocków i zrobić coś porządnie (ale tak nie robię :) )
Właśnie, łatwiej powiedzieć, gorzej zrobić... ;)
Uznałem konstrukcję za ukończoną, dlatego ją opublikowałem. Z kolorystyką zawsze mam problem i kładę na nią mniejszy nacisk lub czasem nawet nie widzę problemu. Wynika to chyba z faktu, że wcześniej kupowałem klocki tylko na kg i nie zawsze zwracałem na to uwagę (powstały też pewne złe nawyki).
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

To teraz trzeba ten punkt rozszerzyć o pojazdy rolnicze:
Regulamin TrTr '12 pisze:2.1. Dopuszczalne rodzaje pojazdów i ich ciężar
Dopuszczalne są ciężarówki i transportery wojskowe [...] przystosowane do jazdy terenowej.
:)

Nie miałem pojęcia o istnieniu czegoś takiego, ciekawe o ilu maszynach dowiem się jeszcze dzięki LUGPolowi. Fajny pomysł na MOCa. Wykonanie, jak na wybraną skalę, podoba mi się.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ