kolejka elektryczna LEGO

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Sempem

kolejka elektryczna LEGO

#1 Post autor: Sempem »

Witam,
mam pytanie do posiadaczy lub użytkowników kolejki elektrycznej LEGO (np.model 7938) sterowanej pilotem. Jeśli ktoś posiada tę kolejkę chciałabym się dowiedzieć przed zakupem kilku rzeczy:
- czy pociąg (lokomotywa i wagony) można zmontować bez napędu ?
- czy bez napędu lub przy wyładowanych bateriach kółka są ruchome i się kręcą gdy popycha się pociąg po dywanie czy torach? (pytanie stąd że niektóre modele lego
duplo mają koła ruchome tylko za pomocą napędu)
- czy tory uzupełniające z zestawu 7499 mogą być łączone z tym zestawem? gdzieś czytałam, że przy kolejce elektrycznej działają tylko tory dla kolejki elektrycznej (czy to oznacza, że jeśli wykorzystam te króciutkie łączniki elastyczne z zestawu 7499 i puszczę pociąg będzie się on w tym miejscu zatrzymywał?
- na jak długo wystarczają naładowane baterie ? (sporo ich w tym zestawie bo aż 9 szt.) czy to znaczy że każdy wagonik ma swój odrębny napęd ? i znów pytanie: czy jeśli zaopatrzę w baterie wyłącznie lokomotywę, to ona pociągnie wagony bez baterii? jeśli koła będą statyczne to będzie hamować...

Nie mieliśmy dotąd doczynienia z napędami w zestawach LEGO, stąd ta seria nieco dziwnych być może pytań. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

rasch22

#2 Post autor: rasch22 »

Ad.1.
Dokupując kilka klocków by zrobić wózek, tak
Ad.2.
Jeśli chodzi ci o to czy można się kolejką bawić gdy baterie już nie dają rady lub ich nie ma najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie wózka z silnikiem i zastąpienie go zbudowanym ze zwykłych kółek kolejowych jakie są w wagonach, wózek napędowy ma swoje opory, i trudno by koła się kręciły przy jeździe ciągając pociąg po torach
Ad.3.
Przy pociągach PF i IR nie słyszałem o takim problemie z tymi torami
Ad. 4 .
Na to pytanie trudno odpowiedzieć ale powiem że 3 baterie które znajdują się w pilocie wystarczą na bardzo długo ;) gorzej z tymi 6 które są w BateryBoxie w kolejce, to już zależy wtedy od jakości baterii i czasu zabawy, no i obciążenia pociągu, dodatkowymi wagonami ;) lub ładunkiem ;)
Ostatnio zmieniony 2011-12-16, 09:45 przez rasch22, łącznie zmieniany 1 raz.

wave_pl

#3 Post autor: wave_pl »

Ad. 3 Można je łączyć a nawet wskazane aby mieć dłuższy tor do zabawy. Co do samej frazy "gdzieś czytałam, że przy kolejce elektrycznej działają tylko tory dla kolejki elektrycznej" to prawda, ale może też czytałaś o tym, że były torowiska plastikowe pomieszane z metalowymi i wtedy kolejka z silnikiem elektrycznym się zatrzymywała gdyż napięcie jest przenoszone do wózka za pomocą torów metalowych a nie plastikowych. Jeżeli kupujesz pociąg z IR i PF i są wymieszane tory plastikowe z metalowymi to kolejka pojedzie, gdyż napęd generowany jest z baterii, które są w lokomotywie - 6 baterii. Ja osobiście nie używam torów elastycznych gdyż dla mnie to jest wielka pomyłka.

Ad.4 Wagoniki nie mają napędu. Napęd posiada tylko lokomotywa (6 baterii) i 3 baterie w pilocie. Wszystko zależy jakie baterie zakupisz, a najlepiej kupić akumulatory. Nie kupuj z allegro akumulatorów, które są po 2 zł i nie wiadomo jakiej mocy, bo one się nie nadają. Kup raz a porządne akumulatory porządnej firmy o mocy około 1500 mh i będziesz mieć spokój na kilka godzin zabawy.
Ostatnio zmieniony 2011-12-16, 09:42 przez wave_pl, łącznie zmieniany 1 raz.

panrysiek

#4 Post autor: panrysiek »

Jeśli jeszcze nie kupiłAŚ zestawu z torami elastycznymi- radzę zamiast tego kupić osobno tory proste/łuki (wg. potrzeb) na Allegro/Bricklinku. Fajnym źródłem torów prostych jest też np przejazd kolejowy 7936. Tory elastyczne nie są najlepszym rozwiązaniem, hamują pociąg, hałasują, przesuwają się po makiecie, wyglądają mało realistycznie. Przydają się TYLKO do zamknięcia nietypowych pętli lub gdy np chcemy wstawić w pętle pół odcinka prostego (co równa się dwóm torom elastycznym). Natomiast jeśli chodzi o przewodnictwo elektryczne (bo domyślam się, że tego dotyczyło Twoje pytanie), w nowych pociągach PF i RC nie ma takiej konieczności gdyż prąd nie płynie z zasilacza torami lecz z baterii zamontowanych na lokomotywie w tzw. battery box'ie prosto do wózka, w którym jest silnik elektryczny. Napędzana jest TYLKO lokomotywa, wagoniki nie mają napędu.
My do naszego pociągu kupiliśmy 12 (2 komplety) sztuk akumulatorków Eneloop. Starczają na ok 4-5dni bardzo intensywnej zabawy lub na min. miesiąc mniej intensywnego jeżdżenia. Spokojnie wystarczyłby jeden komplet ale nie ma tego złego bo w szafie czeka już drugi pociąg (inauguracja w wigilię) i drugi komplet eneloopów będzie jak znalazł :)
Po wyczerpaniu baterii lokomotywa nie nadaje się do zabawy push/pull, z wagonami czy drugą bezsilnikową "lokomotywą" nie ma problemu- można je do woli pchać/ciągnąć.

Jeśli nie jest to dla Ciebie oczywiste, napiszę jeszcze, że nowe pociągi są kompatybilne z torami starego typu (pokrytymi metalową warstwą przewodzącą) 9V, nowe plastikowe tory i stare plastikowo-metalowe można dowolnie ze sobą łączyć. Pociąg PF/RC pojedzie po jednych i drugich jednak nie działa to w drugą stronę- lokomotywa 9V NIE POJEDZIE po nowych torach plastikowych, ze starym taborem (wagony) natomiast nie ma problemu- można go krzyżować z nowymi systemami PF/RC bo rozstaw kół się nie zmienił.
Mam nadzieję, że wszystko jasne. Radzę też obejrzeć kilka recenzji interesujących Cię pociągów na YT czy nawet przestudiować dostępne w PDF na Brickset.com instrukcje a wątpliwości powinny się rozwiać. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2011-12-16, 09:43 przez panrysiek, łącznie zmieniany 1 raz.

Sempem

#5 Post autor: Sempem »

Widzę że wreszcie dobrze trafiłam z moim pytaniem :) bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi. Wrzuciłam swoje pytanie natychmiast po rejestracji, bo oczywiście również spieszy mi się z decyzją przed Gwiazdką :) W międzyczasie poczytałam trochę więcej w sąsiednich wątkach i dopiero teraz rozjaśnił mi się nieco temat. Nie miałam pojęcia, że były różnice w modelach kolejek i że przeszły one taką metamorfozę na przestrzeni lat :)

Jeśli dobrze zrozumialam wasze odpowiedzi, to modele typu 7938 czy 7939 :
1) są modelami RC (nie wymagają przewodzących napięcia torów)
2) tory w tych modelach są plastikowe i można dokupować je do woli
3) tylko lokomotywa ma napęd a wagony mają ruchome koła

To jeszcze jedno: skoro pociąg ma własny napęd i nie potrzebuje torów to czy pociągnie wagony po podłodze bez torów czy raczej koła będą boksowały ?

Jedyne doświadczenia jakie mieliśmy w zakresie kolejek to drewniany zestaw kolejkowy BRIO/TESCO z elektryczną lokomotywą. Ta miała gumowane koła i jeździla po wszystkim (po stole, dywanie itp.) była jednak o wiele mniejsza (ok.12 cm), ale przez to stabilna :)

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#6 Post autor: tomey »

Pojedzie. Ale najlepiej usztywnić napęd bo będzie cały czas skręcał. Pozostaje nam więc jazda do przodu i do tyłu.
37236809 nowe gadu:)

wave_pl

#7 Post autor: wave_pl »

Sempem pisze:Jeśli dobrze zrozumialam wasze odpowiedzi, to modele typu 7938 czy 7939 :
1) są modelami RC (nie wymagają przewodzących napięcia torów)


Nie wymagają torów przewodzacych.
Sempem pisze:2) tory w tych modelach są plastikowe i można dokupować je do woli


Dokładnie, na allegro, w sklepach z Lego.
Sempem pisze:3) tylko lokomotywa ma napęd a wagony mają ruchome koła
Dokładnie
Sempem pisze:To jeszcze jedno: skoro pociąg ma własny napęd i nie potrzebuje torów to czy pociągnie wagony po podłodze bez torów czy raczej koła będą boksowały ?
Pojedzie, ale czy to ma sens aby po podłodze jeździł ? Szkoda silnika ...

panrysiek

#8 Post autor: panrysiek »

My czasami zakładamy koła od http://www.brickset.com/detail/?Set=6658-1 i jeździ po podłodze elegancko :) Na kolejowych kołach raczej to sensu nie ma.

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

Sempem pisze:2) tory w tych modelach są plastikowe i można dokupować je do woli
Wszystkie tory można dokupywać do woli, tylko że obecne produkowane są już tylko plastikowe, do pociągów RC. Handel na allegro czy BL starymi torami kwitnie.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#10 Post autor: rrosiak »

rasch22 pisze:wózek napędowy ma swoje opory, i trudno by koła się kręciły przy jeździe ciągając pociąg po torach
panrysiek pisze:Po wyczerpaniu baterii lokomotywa nie nadaje się do zabawy push/pull,
Postanowiłem to sprawdzić empirycznie i wręczyłem dziś młodemu zestaw 7938. Na podstawie wyniku doświadczenia podejrzewam, że chyba mam inne klocki ;-)
Masa lokomotywy wraz z bateriami/akumulatorami jest na tyle duża, że siła tarcia pozwala na bezproblemowe obracanie się kół. Eksperyment powtórzyłem z wyjętymi akumulatorami i w tym przypadku koła wózka napędowego również się swobodnie obracają.
Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 13:33 przez rrosiak, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ