Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
SERIA Town
Autor Wiadomość
Jonder_qind 


Wiek: 33
Dołączył: 27 Maj 2006
Wpisy: 122
Skąd: Tychy
Wysłany: 2006-08-01, 21:19   SERIA Town

Proszę oto seria Town rok po roku. Mam nadzieje, że kogoś coś tu zainteresuje.Proszę o opinie.

Lego Town/Miniland oraz Boats

W roku 1978 w ofercie Lego zadebiutowały zestawy z serii LEGOLAND z nowymi mini figurkami (minifig) takimi jakie znamy z dzisiejszych zestawów Lego (no może nie zupełnie, bo początkowo wszystkie ludziki miały jedną twarz). Seria Legoland dzieliła się na 3 mniejsze: Town (zwany też miniland), Castle i Space.

Seria Town składała się z zestawów dzięki którym można było stworzyć miasto tętniące życiem w swoim pokoju. Była to najciekawsza seria Lego jaka powstała (a przynajmniej według mnie), pełna interesujących budynków i pojazdów z ruchomymi elementami.
Lego Town było największą, najpopularniejszą serią i to na niej głównie opierała się sprzedaż firmy Lego do późnych lat 90. Postaram się rok po roku przedstawić historię serii, oraz zaprezentować największe i najciekawsze modele.

1978

Początek serii i aż 26 zestawów. Oczywiście w ofercie były jeszcze zestawy z lat poprzednich, ze starymi ludzikami (bez ruchomych kończyn i jakiegokolwiek wyrazu twarzy), ale zniknęły już w roku następnym. Oprócz 3 budynków: domku letniskowego 376, stacji benzynowej 377 i remizy strażackiej 374, wszystkie zestawy to małe pojazdy, które dzieci na zachodzie mogły kupować za własne kieszonkowe. Większość pierwszych samochodów Lego Town było za małych aby zmieścić minifiga jako kierowcę, mimo że wychodził on w skład zestawu. Nowością były też płyty drogowe, na początku były tylko 3 rodzaje: prosta , zakręt i skrzyżowanie T.

1979

Miasto minifigów otrzymuje pierwszą komendę policji 381 , na płycie z jezdnią. Komisariat i remiza to budynki które będą towarzyszyły serii do końca. Już wtedy były to dość duże zestawy, wyposażone w samochody i parę minifigów. Początki nie były efektowne, lecz przemyślane, funkcjonalne i jak najbardziej bawialne. Oprócz tego wartą uwagi nowością był dworzec autobusowy.

1980

Początek nowego dziesięciolecia przyniósł parę zmian i nowości: Nowe zestawy otrzymały nową numeracje, zamiast trzech cyfr pojawiły się cztery, wszystkie zestawy serii Legoland miały teraz cyfrę 6 na początku swego numeru. Ukazała się też pierwsza książka pomysłów Legoland 6000, w której znalazło się wiele wartych uwagi makiet miast i pomysłów na budynki. Aby zwiększyć możliwości budowy makiet, Lego wypuściło na rynek płytę drogową w kształcie skrzyżowania, oraz zestaw znaków drogowych. Jeżeli chodzi o nowe zestawy to nie był to rok obfity ale pojawiła się przychodnia zdrowia 6364 co uzupełniało zestaw budynków służb publicznych, jednak nie był to zestaw tak duży jak np. remiza, na prawdziwy szpital trzeba było jeszcze poczekać. Mimo, że w większości katalogów nie obecny, pojawił się też duży zestaw na 2 płytach, zawierający aż 8 ludzików: główna ulica 6390.

1981

Na świat przychodzi 2 generacja remizy strażackiej, teraz już na płycie z ulicą. Nowością jest zastosowany w tym zestawie system otwierania drzwi garażu.Była to brama sekcyjna z przeźroczystych paneli. Brama otwierała się do góry i chowała się w dachu, takie rozwiązanie było bardzo efektowne i dodawało atrakcyjności budowli.Drugą nowością zastosowaną w zestawie 6382 był węże strażackie ze sznurka, które stosuje się do dziś w wielu zestawach Lego. Postęp można było zauważyć w skali pojazdów, już tylko mała taksówka608, nie była przystosowana do przewozu minifiga (można go było dać na dach :-) )Tak samo jak rok wcześniej Lego wydało duży zestaw na 2 płytach nie pokazując go w europejskich katalogach, było to centrum prac publicznych 6383 z 2 garażami i dużą suwnicą wyposażoną w czerpak.

1982

W samej serii town nie było zbyt wielu nowości czy inwencji. Pojawiają się bardzo interesujące zestawy pocztowe, czyli poczta 6362 i furgonetka 6651. W pobocznej serii statki, którą można zaliczyć do town ukazały się 3 nowe zestawy pływające po wodzie: statek gaśniczy 4025, holownik 4005 i mały frachtowiec 4015. Zestawy te zastąpiły już wysłużone modele 314 i 316 odpowiednio z 1976 i 1977 roku, i były już przystosowane dla minifigów.

1983

Bardzo ciekawy rok, pojawiają się 3 duże zestawy: komisariat 6384 , stacja benzynowa Shell 6371 i duży domek letniskowy 6374 , wszystkie na płytach konstrukcyjnych z ulicą. Budynki starano się wyposażyć w jak najwięcej elementów, które przypominają te prawdziwe np. w domu był grill i naczynia, na stacji benzynowej dystrybutory z wężami i podnośnik dla samochodów. Światło dzienne ujrzał też pierwszy motor którego korpus stanowiła jedna odlana część. Od tego roku wszystkie pojazdy Lego Town mogły zabrać na swój pokład minifiga, i wszystko zaczęło wyglądać tak jak według fanów serii Town wyglądać powinno :-)

1984

W tym roku Lego wypuściło całkiem odnowioną serię Castle, co odbiło się małą ilością nowości w serii Town, jednak nowości jak to zestawy z lat 80 prezentowały wysoki poziom realizmu i estetyki. Poza europejskimi katalogami ukazało się centrum cargo 6391 - na 2 płytach umieszczony był dość duży budynek oraz ciężarówka, wózek widłowy i helikopter. Mimo rozmiarów nie był to zestaw zbyt udany ani obdarzony urokiem. W zestawie 6655 zastosowano koła które można było ściągać, zamiast połączonych metalową osią. Pomysł się przyjął i o ile w roku 1985 wyszły jeszcze nowości ze starymi osiami, to od 1986 wszystki pojazdy Lego Town miały już zdejmowane koła.

1985

Ten rok bezsprzecznie należy do największego dotychczas zestawu Lego Town: lotniska 6392 . Cztery duże płyty z ulicami i zielonymi poboczami jako pas startowy, terminal, duży odrzutowiec i helikopter robiły i nadal robią wrażenie. Oprócz odrzutowca z lotniska można było kupić trochę mniejszy 6368 .Oba samoloty były pierwszymi wyposażonymi w nowe klocki takie jak: silnik odrzutowy, skrzydła i statecznik pionowy. Do sprzedaży trafia też dość mało inwencyjna remiza 6385. W małej poczcie 6689 debiutuje rower Lego, niestety była to ostania poczta jaką Lego wyprodukowało, a szkoda bo listonosze mają swój urok ;-). Od tego roku dostępna już była druga książka pomysłów Legoland 200 , która jak poprzedniczka była doskonałą inspiracją dla młodych budowniczych.

1986

Najważniejszą nowością tego roku jest wprowadzenie modeli wyposażonych w świecące koguty i wyjące syreny zasilane bateriami 9V (modele miały znaczek light & sound), były to: wóz strażacki 6480 oraz policyjny 6450. W zależności od ustawienia światła mogą migać lub świecić ciągle, a syrena mająca postać pokrętła posiada 2 rodzaje sygnału. Z dużych zestawów wychodzi nowa, ciekawa stacja paliw Shell 6378 oraz stadnina koni 6379. Nie można zapomnieć też o nowym wcieleniu komendy policji, czyli zestawie 6386. Ciekawostką jest model 6361 który był pierwszym modelem wyposażonym w teleskopowy, dwuczęściowy dźwig, który na lata zagościł w Lego. Lifting przechodzą płyty drogowe, pozostaje szary kolor i wielkość, ale jezdnia zostaje poszerzona, a chodniki zwężone.

1987

Po raz pierwszy w ofercie pojawił się szpital 6380 wielkością był on zbliżony do remizy i komendy, niestety nie odniósł komercyjnego sukcesu, widać leczenie ludzi nie jest tak fascynujące jak pościgi za bandytami, dlatego na następny szpital trzeba było czekać aż 18 lat. Dla wielu fanów, najważniejszym zestawem roku jest śmieciarka 6693 która podbiła serca legomaniaków. Zestaw ten jest kwintesencją serii Town, jest estetyczny, funkcjonalny i realistyczny, po prostu cudo.W tym roku wprowadzono całkiem nowe statki pływające: kontenerowiec 4030, motorówkę policyjną 4020 i łódź gaśniczą 4010. Statki zyskały nowe kadłuby o ładnych, a co ważniejsze realistycznych kształtach, zamiast miskowatych kadłubów poprzedników. Spod kadłuba zniknęły obciążniki, na rzecz klocków z metalowym, wyjmowanym rdzeniem i umieszczanym wewnątrz statku. Pojawił się też wtedy zestaw 6393, 3 duże ciężarówki, stacja naprawcza i benzynowa na 2 płytach drogowych. tworzyły zgraną całość robiącą wrażenie, niestety jest to zestaw mało znany gdyż gościł w tylko w USA, w europie nie uwzględniona go w katalogach, ale można było go gdzieniegdzie kupić. 250 to wydana w tym roku już trzecia w historii książka pomysłów dla konstruktorów Lego Legoland, ona także nie zawiodła oczekiwań.

1988

W ofercie pojawiło się trochę nowości, wszystkie trzymały dobry poziom Lego Town, ale nie pojawiło się nic co by fascynowało, no prawie nic, bo ukazał się model 6394: duża stacja benzynowa, połączona w dodatku z dwupiętrowym parkingiem i myjnią. Zestaw miał aż 4 samochody i motocykl, 6 ludzików i 2 duże płyty konstrukcyjne, a na dodatek był miły dla oka i funkcjonalny, jeden z lepszych zestawów serii.

1989

Na koniec dziesięciolecia, niezwykle udanego dla serii Town pojawił się ciekawy zestaw 6395 czyli start/meta wyścigu z boksami, trybunami i oczywiście 4 wyścigówkami. Wprowadzono też nowe zestawy z spod znaku (light and sound), czyli helikopter medyczny 6482 i grupę do robót drogowych6481 .Ukazały się pierwsze modele z amortyzacją kół: 6660 i 6528 .Poza tym brak większych nowości, gdyż firma Lego szykowała coś dużego. Poza europejskimi katalogami (w USA i Kanadzie był) wydano posterunek straży przybrzeżnej 6387, moim zdaniem zestaw trochę nie wyszedł, gdyż kuleje wygląd zarówno pojazdów jak i budynku.

1990

Lego pokazało tu cały swój kunszt. Zaprezentowano mnóstwo nowych, udanych, a nawet bardzo udanych zestawów. Według wielu był to najlepszy rok dla serii. Największym zestawem i robiącym największe wrażenie była kolejka 6399 posiadająca napęd elektryczny i jeżdżąca po dwupoziomowych torach. Zestaw miał też 2 stacje, jedną na płytce o zielonych chodnikach pasującą do lotniska, a drugą na szarej która komponowała się z płytkami z miasta. Zestaw po prostu piękny. Obecnie jeden z najdroższych zestawów tej serii. Ukazało się również nowe lotnisko 6396 z dużymi panelami szklanymi które zadebiutowały w tym zestawie, oraz włoskiej restauracji 6376. Odnośnie samej restauracji był to również udany zestaw na tyle, że w 2002 doczekał się reedycji. A gdyby było komuś mało dużych zestawów, została jeszcze nowa remiza 6389. W 1990 podzielono serię Town na parę działów: lotnisko, wyścigi, parking/naprawa, restauracja, policja, pojazdy, pierwsza pomoc, straż pożarna, a seria Statki znalazła się w serii Town. Podział na działy nie wnosił nic nowego jedynie segregował zestawy. Zaprezentowano też już 4 książkę z pomysłami Legoland 260, moim zdaniem najlepszą, gdyż makiety w niej przedstawione wyglądały nawet lepiej niż te w katalogach.
Wart odnotowania jest zestaw 1490 , pierwszy bank w Lego Twon. Schludny budynek z ciekawym wejściem i bankowy samochód znalazły wielu fanów, jednak zestaw ten był niezwykle rzadki, przez co obecnie jest poszukiwany przez wielu kolekcjonerów. W USA i Kanadzie pojawia się prom kosmiczny 1682, oczywiście zestaw ten omija europejskie katalogi, a szkoda bo prezentował się wspaniale.

1991

Z instrukcji i pudełek znika napis Legoland, który towarzyszył seriom town, castle i space od 1978 roku. W samej ofercie wiele nowości. Pojawia się nowy dział: port, 5 zestawów. 3 warte większej uwagi, wszystkie stojące na nowych płytkach mających imitować nabrzeże portu:
-6540 posterunek wodnej policji.
-6541 port z dużym dźwigiem i statkiem
-6542 duży port z pokaźnych rozmiarów suwnicą i kontenerowcem, najlepszy model z cyklu port i jeden z najlepszych w serii Town.Wadą statków z „portu” było to że nie pływały, ta umiejętność była zarezerwowana dla serii Statki która w bym roku znów została odnowiona. Wśród nowych statków znalazła się duża i bogata w szczegóły łódź strażacka 4031, trochę mniejsza łódź policyjna 4021 oraz mała motorówka 4011. Dział lotnisko w tamtym roku wzbogacił się o straż lotniskową 6440 wyposażoną w Eletric system (wcześniej zwany light and sound, a od 1991 wszystkie modele mające do czynienia z prądem miały znaczek eletric system), ale co najważniejsze był to pierwszy samochód Lego Town, którego szerokość wynosiła nie 4 a 6 kropek. Inną nowości z Eletric system, był wóz policyjny 6430.

1992

Od tego roku serie: basic, piraci, zamek, town, paradisa, model team, pociąg itp. dostały nowy szyld System. Po wycofaniu wszystkich zestawów z logo Shell rok wcześniej, wszystkie stacje benzynowe, cysterny, a czasem i wyścigówki nosiły zielono-czerwone logo Octan (fikcyjna marka wymyślona przez Lego) Pierwszymi zestawami z tym logo była stacja benzynowa 6397 (według mnie najlepsza stacja paliw w historii serii), cysterna 6594 i wyścigówka 6648. Spore zainteresowanie budził pierwszy (w europie) prom kosmiczny , który pojawił się w zestawie 6346.

1993

W tym roku do serii town wkroczyły minifigi, o twarzach innych niż tylko oczy i uśmiech. Najważniejszą nową twarzą była ta oto: , którą posiadał pierwszy obdarzony imieniem (w 1994) minifig omawianej serii - złodziej Max. Największą nowością wśród zestawów był nowy komisariat 6398 w którym postawiono duży nacisk na wygląd - mnóstwo szklanych okien, 3 piętra i nowe efektowne mundury dla policjantów miały przyciągnąć dzieciaki, które zaczęły preferować gry komputerowe. Interesujące nowe zestawy to również: pokaz lotniczy 6345 oraz obóz górski 6552 z nową płytą konstrukcyjną która przedstawiała płynącą rzekę (oba zestawy należały do cyklu wypoczynek)

1994

Seria miasto dostaje pierwszego bohatera z imieniem, Maxa Timebustera, a w katalogach pojawia się minimalna fabuła, opisująca ucieczkę Maxa przed policją. Był to też rok pełny ciekawych dużych nowości. Na początek największe lotnisko Lego 6597 wyglądające atrakcyjnie a mając przy tym więcej funkcji i gadżetów niż poprzednicy. Zestaw ten doczekał się później reedycji. Wyprowadzono też nową remizę 6571 z nowymi mundurami strażaków. Nowe uniformy dostali też lekarze, zestaw 6666 . Powstał także nowy port 6543 , tym razem nie handlowy a wakacyjny z motorówkami zamiast kontenerowców, ale równie ciekawy co jego handlowi poprzednicy. Najsympatyczniejszym zestawem roku według mnie była pizzeria 6350, którą również reedytowano w 2002 roku. Grono zestawów z Eletric system powiększa się o największy model z tym logo - łódź patrolową 6483 .

1995

W katalogu znów wita nas mała historyjka, o jednym takim co poleciał w kosmos. Jak łatwo się domyśleć nowością musiało być coś związanego z kosmosem. Otóż wypuszczono nowy cykl w ramach Lego Town: port kosmiczny. 5 nowych modeli w tym 2 dość spore:6544 prom z transportującym go samolotem, oraz 6339, platforma startowa z promem. Oba zestawy bardzo funkcjonalne i bawialne, po prostu porządne Lego. Trochę gorzej wyglądała sprawa z nową komendą straży przybrzeżnej 6338 6338, która miał malutki budyneczek i lądowisko dla helikoptera w połowie wiszące nad ziemią. Jedyne co się mogło podobać to kolorystyka i motorówka, ale to trochę mało. Zmarnowano duży potencjał, tworząc chyba najgorszy jak na razie budynek Lego Town. Warta wspomnienia jest pomoc drogowa 6484 wyposażona w eletric system, lecz nie była to tylko syrena i koguty, ale dodatkowo mikro silnik i przełącznik, obsługujące wciąganie i opuszczanie liny.

1996

Pojawiła się nowa komenda policji 6598, duża, oszklona z aresztem na wodzie. Dziwne było to że skurczyła się w porównaniu do poprzedniczki co jeszcze nigdy się nie zdarzyło ale miała za to więcej ludzików i pojazdów. Według mnie najlepszym modelem roku był transportowiec formuły 1 6335 - duża, ładna ciężarówka i jeszcze lepsza naczepa przykuwały wzrok. Wysokiego poziomu nie trzymał natomiast zestaw przedstawiający start/metę wyścigu 6337, był dość mały i ubogi, zwłaszcza w porównaniu ze swym poprzednikiem sprzed lat czyli 6395. Seria statki znów doczekała się modernizacji i tak do nabywców trafiły: motorówka 4002, statek straży przybrzeżnej 4022 i łódź policyjna4012. Modele nie były złe, lecz brakowało im szczegółów i co ważniejsze, ducha poprzedników. Ogólnie już w roku 1996 można odnieść wrażenie, że Lego upraszcza swe modele przez co tracą na swym charakterze. Dodatkowo wypuszczone zostają nowe serie, o ile jeszcze Western prezentuje się dobrze, to tacy „podróżnicy w czasie”, wyglądają jakby byli zaprojektowani przez pijanego psa. [nie zgadzam się, to po prostu odskok od nudnej rzeczywistości, teraz jest jeszcze gorzej, jurrasic park, spiderman, batman... jeszcze tylko supermana brakuje ;-) ]*

1997

Co tu dużo pisać, wystarczy spojrzeć i zapłakać. Lego stwierdziło że należy zrobić jakieś ultra proste zestawy dla pięciolatków. Powstało 8 nowych stawów „od lat 5” pod szyldem Lego Miasto. Samochody zostały pozbawione drzwi a ich maskę stanowił jeden klocek z nadrukowanymi światłami, budynki zostały uproszczone do minimum np. ściany z jednego dużego klocka (Brick 1 x 6 x 5) to już lekka przesada. Zwykłym zestawom Town poświęcono mało uwagi, 5 nowości przy czym jako-taki poziom trzymały tylko 2: przeprawa przez rzekę 6490 i ekipa TV 6553. W tym roku pojawiły się zwykłe płyty drogowe z zielonymi chodnikami. Ukazała się też książka pomysłów Lego System 697 , niestety odbiegała ona jakością modeli od poprzedniczek. Jeśli jeszcze w serii Town modele można uznać za całkiem udane to reszta przypomina radosną twórczość czterolatka (bez urazy dla normalnych czterolatków ).

1998

Klasyczna seria Town kona, wszystkie nowości serii to proste zestawy dla pięciolatków. Nie ma o czym nawet pisać.

1999

Znika nazwa lego Town (miniland), pojawia się seria City w której skład wchodzą teraz proste zestawy z serii Town dla pięciolatków i parę nowości.
Znika też seria Statki.

Skorygowane, poprawione itd. przez Tomtores (znany jako Scaner), który przy błędach już kona i prosi o doprowadzenie opisu do roku 2006 ;-)

*przypisek korektora, Tomtores(a).
Ostatnio zmieniony przez nori 2008-10-05, 10:44, w całości zmieniany 19 razy  
 
 
 
 
nori 
Adminus Emeritus


Wiek: 41
Dołączył: 02 Lut 2005
Wpisy: 926
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-02, 07:30   

PIEKNE !!!!

Gratuluje, ze tez chcialo Ci sie zabrac za taki obszerny temat jak Town.
Czyta sie milo i przyjemnie.
Tak z ciekawosci - jestes teoretykiem czy praktykiem - posiadasz wiekszosc tych zestawow ?

Jezeli mozna, od siebie dodam, ze zestawy 6490 i 6553 o ktorych wspominasz (1997 rok) wchodza do podserii Outback skladajacej sie w sumie z pieciu zestawow:
6444 - minilotniska z samolotem transportowym
6487 - helikopterka
6490 - przeprawa przez rzeke
6550 - terenowka wyscigowa
6553 - ekipa telewizyjna

Podelka od tych zestawow w edycji amerykanskiej mialy logo subserii w prawym gornym rogu, edycje europejskie zostaly go pozbawione. Z tego tez powodu czasami w spisach ostatni zestaw, wlasnie ta ekipa telewizyjna, nie jest jako brana w sklad tej subserii. Co oczywiscie jest bledne ;-)

Jeszcze raz gratuluje opisu. Ile nad tym siedziales ?
 
 
 
Jonder_qind 


Wiek: 33
Dołączył: 27 Maj 2006
Wpisy: 122
Skąd: Tychy
Wysłany: 2006-08-02, 08:19   

Dzięki nori za nowe informacje.

Co do tekstu to napisałem go jakiś miesiąc temu i siedziałem nad tym 2 albo 3 dni, wcześniej się trochę do tego przygotowywałem. A i jeszcze przed publikacją popodawałem linki i dokonałem korekty, co zajęło trochę czasu.

Jeżeli chodzi o posiadania zestawów, to z serii Town mam ich dość sporo (większość kolekcji), głównie z lat 89-93, mam wszystkie średnie zestawy, które bym chciał i mi się podobają oprócz pomocy drogowej 6484. A z dużych to chciałbym jeszcze mieć kolejkę 6399, ale jest trochę droga i zawsze jak jest na allegro to mam dylemat kupować czy może zamiast tego kupić jakiegoś technica :-) Może na gwiazdkę sprowadzę sobie z Niemiec? Cały czas poszukuję natomiast paru małych zestawów z początku lat 80, ale nawet za granicą trudno coś znaleźć.

Jeszcze raz dzięki nori za uzupełnienie informacji.
Ostatnio zmieniony przez Jonder_qind 2006-08-03, 18:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
Jonder_qind 


Wiek: 33
Dołączył: 27 Maj 2006
Wpisy: 122
Skąd: Tychy
Wysłany: 2006-08-10, 14:07   

Cieszę się, że wam się doboba tekst :-) Oczywiście z opiniami się zgadzać nikt nie musi, bo są moje.

Piszecie, że dowiedzieliście się o modelach, których nigdzie nie widzieliście, jeżeli dobrze się poszuka to można znaleźć wiele innych modeli, których nie było w katalogach. Wiele z nich to modele dostępne w tylko w promocjach np. lini lotniczych czy firmy Shell.
Parę przykładów, takich zestawów:
Tine
Maersk (z logo tej firmy powstało wiele zestawów)
Danone
Stena Line
Ostatnio zmieniony przez Jonder_qind 2006-08-10, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
Jonder_qind 


Wiek: 33
Dołączył: 27 Maj 2006
Wpisy: 122
Skąd: Tychy
Wysłany: 2006-08-10, 16:00   

Kurcze przepraszam za pomyłkę :-) Sam mam ten zestaw, a się pomyliłem, mó błąd, zaraz poprawie. Jakby ktoś jeszcze coś zauważył proszę pisać. Według lugnetu zestawy 6450 i 6480 ukazały się w 1985, ale w USA, Kanadzie i Europie nowościami były w 1986 i to często nie od stycznia tylko od późniejszych miesięcy. Często się bywało z nowościami tak, że w europie ukazywały się z opóźnieniem nawet rocznym.

Z Veluxu był sympatyczny 1854. Było jeszcze wiele, wiele innych, więc nie wypisywałem wszystkiego tylko podałem przykłady.
Ostatnio zmieniony przez Jonder_qind 2006-08-10, 16:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
 
konik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-20, 08:52   

Jeszcze dodam że pierwszym szpital to był 555 z 1976
 
 
 
czarny
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-12, 15:30   

Szkoda,że część z tych zestawów nie pojawiła się w Europie.
 
 
 
lordofdragonss
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-12, 16:32   

A ja doceniam, szczególnie jeśli chodzi o odkopywanie recenzji, one nigdy nie tracą swojej przydatności. A tego opisu nie znałem i bardzo mi się spodobał!
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,048 sekundy. Zapytań do SQL: 12