Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[IDEA] Proporcjonalny skręt dla wieloosiowców
Autor Wiadomość
Waler 
VIP

Wpisy: 762
Wysłany: 2012-02-26, 21:02   [IDEA] Proporcjonalny skręt dla wieloosiowców

Dziś podczas sortowania i pakowania klocków "po weekendzie" przyszedł mi do głowy pomysł, który wykorzystam w swoim MAZ-ie 9707.
Mianowicie problem ze skrętem polega na tym, iż w moim przypadku skrętnych jest aż 8 osi i wszystkie są napędzane jednym wałem.
Gdyby zastosować we wszystkich 8 osiach taki sam kąt skrętu kół, obroty wału napędowego nie zgadzają się na poszczególnych osiach, ponieważ jedna pokonuje więcej drogi niż druga.
Żeby temu zapobiec trzeba zastosować coś, co sprawi, że każda z osi będzie miała inny kąt skrętu.
I właśnie takie "coś" przyszło mi do głowy:

Po prawo mamy wejście, a po lewo wyjście. Poprzez stopniowe redukcje, każdy z gear rack-ów przesuwa się coraz to mniej, tworząc równy łuk (jeżeli podepniemy koła)
W ten oto sposób, pozbędziemy się niepotrzebnych naprężeń.
Oczywiście, jeżeli zajdzie potrzeba, można stworzyć inne przełożenia, dostosowane do naszych potrzeb.

Nie wiem, bo może jest to już powszechnie stosowane a ja siedziałem nad tym aż 2 dni, ale przynajmniej mam jeden problem z głowy :)
Ostatnio zmieniony przez M_longer 2012-02-26, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  

M_longer 
VIP

Wpisy: 5329
Wysłany: 2012-02-26, 21:06   

Waler93 napisał/a:
i wszystkie są napędzane jednym wałem.

Mówiłeś że jak długi ten model będzie? 2 metry? Nawet metrowa oś się "przekręci" i gdy przednie koła będą jako tako skręcać, tylne będą stały w miejscu.
Waler93 napisał/a:
Nie wiem, bo może jest to już powszechnie stosowane a ja siedziałem nad tym aż 2 dni, ale przynajmniej mam jeden problem z głowy :)

Można też przedłużyć zwrotnice, wtedy też uzyska się inny kąt skrętu.

Filus 

Wpisy: 586
Wysłany: 2012-02-26, 21:10   

Możesz też pokombinować nad rozwiązaniem długości promienia zataczania zwrotnic.

Aha:

Waler93 napisał/a:
ale bynajmniej mam jeden problem z głowy

Czyli problemów Ci nie ubyło? Bynajmniej nie jest równoznaczne z "przynajmniej". Bynajmniej oznacza przeczenie.

Waler 
VIP

Wpisy: 762
Wysłany: 2012-02-26, 21:11   

Z wyliczeń pod oponki 81.6 wyszło, że model będzie miał 1.5m Skala 1:19.
M_longer napisał/a:
Nawet metrowa oś się "przekręci" i gdy przednie koła będą jako tako skręcać, tylne będą stały w miejscu

Gdy samochód będzie skręcał w miejscu to pewnie tak się stanie, ale jeżeli zrobi to w ruchu, to powinny skręcić sie wszystkie.
Oczywiście przełożenie które dobrałem jest przykladowe i jeszcze będe musiał to zweryfikować, bo może potrzebne będzie większe.

Mistakes 
VIP
Marcin

Wpisy: 528
Wysłany: 2012-02-26, 21:13   

Testowałeś to z kołami? Wydaje mi się że jak pierwsza oś osiągnie maxa to 4 ledwo się ruszy.
Według mnie to jest o wiele lepsze rozwiązanie. Możliwe do wykonania nawet z tymi długimi czarnymi rackami.
Ostatnio zmieniony przez Mistakes 2012-02-26, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  

Kubrick 
VIP
Volkswageniarz

Wpisy: 2107
Wysłany: 2012-02-26, 21:44   

Akurat pomysł Walera pochodzi wprost z 8421. Tam się sprawdzało przy 3 osiach skrętnych (było między 1 i 2), więc dajmy temu patentowi szansę na sprawdzenie w realnym modelu.
Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu