[MOC] 8109 Rally

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Freeman
Posty: 45
Rejestracja: 2008-05-07, 02:53
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: FreemanLUGPol

 

[MOC] 8109 Rally

#1 Post autor: Freeman »

Witam,

pragnę Wam zaprezentować mój pierwszy MOC - 8109 Rally:

Obrazek


Pomysł na niego narodził się podczas oglądania relacji z rajdu Dakar.
Moim zamiarem było zbudowanie zdalnie sterowanej ciężarówki przypominającej Iveco zespołu Team de Rooy:
Obrazek
Ale czy mi się to udało oceńcie sami :)


Dane techniczne:
Wymiary: dł. 46s / szer. 15s (z kołami 19s) / wys. 21s
Waga: na tyle mała że moja waga łazienkowa nie potrafiła jej zmierzyć ;)
Zawieszenie: niestety brak :/
Napęd: na tylną oś za pomocą jednego PF Medium, przełożenie 1:1.2 (o ile dobrze policzyłem)
Skręt: 1 PF Medium, autocentrowanie za pomocą x928cx1
Zasilanie: jeden standardowy batterybox

Opis
Model powstał na przełomie grudnia i stycznia, niestety problemy z zakupem aparatu i ogólnie brak czasu sprawiły że publikacja następuje dopiero teraz.
Ciężarówka powstała praktycznie w całości z części z zestawu 8109. Dołożone zostały jedynie koła, 4 ramki, dyferencjał, silnik i wieża IR, oraz żółte plate'y na pokrycie "garba".
Wykorzystałem też oryginalną kabinę z 8109, po części dlatego że bardzo mi się podoba i od razu wydała mi się bardzo rajdowa, a po części dlatego, że na chwilę obecną nie potrafiłbym stworzyć lepiej wyglądającej kabiny.
Jakiś miesiąc po ukończeniu budowy zacząłem zastanawiać się nad użyciem PF XL do napędu, ale skoro model napędzany mediumem porusza się całkiem żwawo uznałem, że przy niskiej masie i zadowalającej prędkości ciężarówki jest to niepotrzebne i pozostałem przy początkowym rozwiązaniu.
Możecie się także zastanawiać dlaczego u licha na tyle ciężarówki są zamontowane pionowo 4 koła zapasowe, które w ciężarówkach zazwyczaj schowane są na pace pod plandeką itp. Otóż powód jest prozaiczny: zabrakło mi liftarmów żeby zakryć tył. Miałem więc wybór albo zamontować tak koła, albo zostawić dość dużą dziurę, wybrałem pierwsze rozwiązanie. Jak się później okazało, mimo że to nietypowe rozwiązanie w ciężarówkach, nie straciła ona na wyglądzie, a wręcz przeciwnie. Dzięki tym kołom tył jest choć trochę urozmaicony :)

Podsumowanie
Model na pewno nie jest idealny, choćby dlatego że nie ma zawieszenia, ale spełnił swoje zadanie. Nabyłem cennego doświadczenia przy budowaniu z liftarmów i użycia PF'ów.
Ogólnie jest bardzo zadowolony z modelu i cieszę się, że w końcu mogłem coś zaprezentować na forum :)

Galeria na Brickshelfie

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bY7xwFbsDEw[/youtube]

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Model uważam za bardzo udany.

Bardzo fajna kolorystyka i moje pierwsze skojarzenie to zestaw 5581 Model Team.
Bardzo ciekawe jest użycie zaledwie jednego silniczka medium do napędu i to z niewielkim przełożeniem, przez co model osiąga "zawrotną" prędkość. Z tego co widzę na zdjęciu to zabudowa tyłu składa się głównie z paneli 1x5x11 więc rozumiem, że model jeździ bez żadnych zgrzytów na zebatkach?
Tak jak napisałeś szkoda, że w modelu brak zawieszenia, jeśli wzorowałeś się na ciężarówce z rajdu Dakar to zdecydowanie jakaś namiastka zawieszenia do jazdy terenowej być powinna, no ale to Twój pierwszy MOC, więc pewnie z czasem nabierzesz doświadczenia i wiedzy aby gdzieś wcisnąć wahacze, amortyzatory itp., no chyba, że za brak zawieszenia odpowiadają braki klockowe...
Duży plus jednak za to, że udało się w ciężarówce zastosować układ autocentrowania kół po skręcie.

Gratuluję debiutu.

Awatar użytkownika
Freeman
Posty: 45
Rejestracja: 2008-05-07, 02:53
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: FreemanLUGPol

 

#3 Post autor: Freeman »

noniusz pisze:Bardzo fajna kolorystyka i moje pierwsze skojarzenie to zestaw 5581 Model Team.
Kolorystyka była niejako wymuszona poprzez kolorystykę 8109 :) Ale nawet jeśli miałbym więcej części to raczej bym zachował właśnie taką kolorystykę. Mi także wydaje się udana.

noniusz pisze:więc rozumiem, że model jeździ bez żadnych zgrzytów na zebatkach?
Tak, jednak technic'owe ramki potrafią zdziałać cuda. Gdy po raz pierwszy przejechałem kawałek modelem byłem mile zaskoczony że nic nie przeskakuje.

noniusz pisze:Tak jak napisałeś szkoda, że w modelu brak zawieszenia,
Też nad tym ubolewam, ale niestety jest tak jak napisałeś:
noniusz pisze:za brak zawieszenia odpowiadają braki klockowe...
Jednakże już poczyniłem niezbędne zakupy i w kolejnym MOCu planuję pełne niezależne zawieszenie :)

noniusz pisze:Gratuluję debiutu.
Dzięki :)
Ostatnio zmieniony 2012-03-10, 22:53 przez Freeman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#4 Post autor: V1 »

Przód wydaje mi się bardzo udany. Ogólny kształt również.

Ma za niskie zawieszenie (choć o 1-2 study + fartuch przed przednią osią, jak widać na zdjęciu, które załączyłeś) i za małe koła jak na terenówkę.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Freeman
Posty: 45
Rejestracja: 2008-05-07, 02:53
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: FreemanLUGPol

 

#5 Post autor: Freeman »

V1 pisze:Ma za niskie zawieszenie (choć o 1-2 study + fartuch przed przednią osią, jak widać na zdjęciu, które załączyłeś) i za małe koła jak na terenówkę.
Fakt jak na terenówkę to ma za niskie zawieszenie. A co do kół, to moim zdaniem są dobre, może faktycznie są o parę milimetrów za małe, ale powiedzmy sobie szczerze model nie miał być idealny, miał być bawialny i spełnił swoje zadanie :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Ładny MOC bo ładnym zestawem jest 8109. Zabudowa tyłu wyszła Ci w stylu aut startujących w Dakarze, nawet nieźle wyglądają te zapasowe opony. Szkoda, że auto nie ma napędu na 4 koła ale w tej skali znacznie skomplikowałoby to konstrukcję. Przy napędzie RWD dość łatwo zrobić zawieszenie - np. tylna oś wleczona a z przodu kolebka albo niezależne z użyciem krótkich wahaczy, coś w stylu Buggy lub Quada.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#7 Post autor: Filus »

Całkiem przyjemnie (jak na "one set MOC") wyglądająca ciężarówka. Co prawda od razu rzuca się w oczy wykorzystanie kabiny z oryginału, ale nie od razu Kraków zbudowano;). Jeździ i nie strzela, więc jest dobrze.

P.S. Albo mi się wydaje, albo trochę za długa jest ta ciężarówka (jak na wyścigowy model).

Pozdrawiam. F.

ODPOWIEDZ