[MOC] Pojazd 8x8 , 2 sposoby poruszania

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#16 Post autor: noniusz »

Konstrukcja bardzo ciekawa.

Kilka pytań i uwag ode mnie:
1) Z tego co widzę do skrętu użyłeś 2 szt. miniLA, skręt taki sprawdza się dobrze, ale przy pojazdach przegubowych 4-kołowych (głównie w ładowarkach kołowych), przy ośmiu kołach jak u Ciebie powstaje chyba duże tarcie między oponami i podłożem w trakcie skrętu, siłowniki pracują równo i nic nie przeskakuje?

2) Bardzo fajny patent na pojazd kroczący, super pomysł na użycie obrotnic. Jednak, gdy zobaczyłem zdjęcie, spodziewałem się maszyny, która porusza się tak, i szczerze mówiąc trochę się zawiodłem :) Szkoda, że obrotnic nie udało się umieścić na wysokości wewnętrzbych kół i platformami jezdnymi obracać w przeciwnym do siebie kierunku.

3) Kilka zębatek, które odpowiadają za funkcje poddawane dużym obciążeniom (np. jazda) są "lużno" umieszczone na końcu osiek i nie są zabezpieczone np. liftarmem, masz np. w tylnej części pojazdu przełożenie zębatki z12/z24. Pod dużym obciążeniem zębatki nie zsuwają się lub nie przeskakują? Podobnie jest z przełożeniem prostopadłym z12/z20 w dolnej części pojazdu.

4) No i na końcu: pomimo tego, że z paneli udało się ułożyć ciekawą kabinę, to z tyłu "wieje" golizną :)

5) Czy możesz zdradzić jak działa zmiana prędkości jazdy?

Ogólne wrażenie bardzo dobre i tylko pogratulować ciekawych pomysłów.
Ostatnio zmieniony 2012-03-16, 18:28 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#17 Post autor: 3dom »

Niezłe te konstrukcje na YT. Masz gdzieś ich zdjęcia? Wrzuć je najlepiej jako MOCe a potem siadaj do trialówki bo jak widać umiesz robić użytek z zębatek :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#18 Post autor: eric trax »

solic pisze: Moim zdaniem ewentualnie można poprawić prędkość skrętu, bo jest bardzo wolna.
To samo ode mnie. Ciekawa rzecz przyznać muszę...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#19 Post autor: Emilus »

noniusz pisze:5) Czy możesz zdradzić jak działa zmiana prędkości jazdy?
Pewnie o tak:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=4272

O konstrukcji napiszę coś więcej jak zapoznam się z całością.
Ostatnio zmieniony 2012-03-16, 20:10 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#20 Post autor: Jerac »

O!

Dobre! :D

Nie mam za bardzo pomysłu na komentarz na temat technicowego czegoś, ale pomysł rewelacyjny. Istnieją w rzeczywistości takie pojazdy?

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#21 Post autor: Filus »

Całkiem fajna konstrukcja. Filmiki z Twoimi pozostałymi MOCami też bardzo ciekawe. Widać, że masz smykałkę;). No i cieszy mnie, że ktoś z moich okolic też buduje w Technicu, może w końcu uda się kiedyś zrobić jakąś miniintegrację;).

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#22 Post autor: bart »

Ostatnio zmieniony 2012-03-16, 22:32 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#23 Post autor: piotrek839 »

[quote="solic"]Moim zdaniem ewentualnie można poprawić prędkość skrętu, bo jest bardzo wolna.
I te moduły dwukołowe mogłyby mieć troszkę większy prześwit. Nie wiem jak konstrukcyjnie by się to sprawdziło, ale może te żółte dwie belki 1x9 dałoby się zastąpić jedną położoną niżej.

Mała prędkość skrętu jest wymuszona tym iż :
- siłowniki mają małą moc
- gdy leży na 8 kołach to ma dodatkowe opory
- zastosowałem dodatkową ochronę siłowników poprzez sprzęgło
Te trzy elementy to kompromis dla wolniejszego skrętu

Jeśli chodzi o belki 1x9 to oczywiście można by było tak zrobić , ale osłabiło by to konstrukcje .
Prześwit podczas jazdy nie ma tu wielkiego znaczenia , bo w terenie napęd na koła nawet 4 silników medium jest mało wydajny , ale za to może "chodzić" .

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#24 Post autor: piotrek839 »

noniusz pisze:Konstrukcja bardzo ciekawa.

Kilka pytań i uwag ode mnie:
1) Z tego co widzę do skrętu użyłeś 2 szt. miniLA, skręt taki sprawdza się dobrze, ale przy pojazdach przegubowych 4-kołowych (głównie w ładowarkach kołowych), przy ośmiu kołach jak u Ciebie powstaje chyba duże tarcie między oponami i podłożem w trakcie skrętu, siłowniki pracują równo i nic nie przeskakuje?

2) Bardzo fajny patent na pojazd kroczący, super pomysł na użycie obrotnic. Jednak, gdy zobaczyłem zdjęcie, spodziewałem się maszyny, która porusza się tak, i szczerze mówiąc trochę się zawiodłem :) Szkoda, że obrotnic nie udało się umieścić na wysokości wewnętrzbych kół i platformami jezdnymi obracać w przeciwnym do siebie kierunku.

3) Kilka zębatek, które odpowiadają za funkcje poddawane dużym obciążeniom (np. jazda) są "lużno" umieszczone na końcu osiek i nie są zabezpieczone np. liftarmem, masz np. w tylnej części pojazdu przełożenie zębatki z12/z24. Pod dużym obciążeniem zębatki nie zsuwają się lub nie przeskakują? Podobnie jest z przełożeniem prostopadłym z12/z20 w dolnej części pojazdu.

4) No i na końcu: pomimo tego, że z paneli udało się ułożyć ciekawą kabinę, to z tyłu "wieje" golizną :)

5) Czy możesz zdradzić jak działa zmiana prędkości jazdy?

Ogólne wrażenie bardzo dobre i tylko pogratulować ciekawych pomysłów.
1- Napęd na koła odbywa się przez dyferencjał , więc siłownikom jest łatwiej pomimo ich małej mocy . Stojąc na wszystkich 8 kołach skręt odbywa się bez żadnych problemów .

2- Nie do końca rozumiem Twoją sugestię .

3- Istotnie dwie zębatki obok skrzyni biegów , które nie są zabezpieczone mają taką tendencję . Wiedziałem o tym, ale zapomniałem to usprawnić przed zrobieniem filmu . Po za tym wszystkie pozostałe przełożenia mają odpowiednie zabezpieczenie .

4- "golizna" to celowe zamierzenie . Skrzynie biegów są bliźniacze , więc jednej nie chciałem zasłąniać żadnymi panelami .

5- Dyferencjał , zębatka z24 , po jednym ślimaku na każde z nich , różne przekładnie na każdy ślimak , dwa silniki . Silniki mogą działać pojedyńczo , mogą kręcić się w tym samym kierunku lub w przeciwnych . Jest to płynne i nie szkodliwe rozwiązanie ale bardzo słabe i mało wydajne . Zastosowałem je tylko jako bajer dla uatrakcyjnienia MOCa .

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#25 Post autor: piotrek839 »

3dom pisze:Niezłe te konstrukcje na YT. Masz gdzieś ich zdjęcia? Wrzuć je najlepiej jako MOCe a potem siadaj do trialówki bo jak widać umiesz robić użytek z zębatek :)
Niestety zdjęć nie mam , ale może coś pokombinuje .

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#26 Post autor: piotrek839 »

Emilus pisze:
noniusz pisze:5) Czy możesz zdradzić jak działa zmiana prędkości jazdy?
Pewnie o tak:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=4272

O konstrukcji napiszę coś więcej jak zapoznam się z całością.
Ogólna idea się zgadza .

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#27 Post autor: piotrek839 »

Nigdzie nie widziałem podobnej rzeczy . Ot taki pomysł na coś innego .Jerac,

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#28 Post autor: piotrek839 »

Dobrze jest w końcu pogadać z kimś o swoim hobby .Filus,

Jetboy

#29 Post autor: Jetboy »


ODPOWIEDZ