Kolejowa nawęglarnia - typu "Teudloff"

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
gras1

Kolejowa nawęglarnia - typu "Teudloff"

#1 Post autor: gras1 »

Nowy mój MOC - Nawęglarnia typu "Teudloff"
link do galerii - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=169191
(po opublikowaniu)
a na teraz dla niecierpliwych jedna poglądowa fotka: http://www.brickshelf.com/gallery/gras1 ... loff01.jpg

Jednocześnie zgłaszam ten MOC jako MOC tygodnia :) (podobno były braki)

Nawęglarnia typu "Teudloff" to jedna ze starszych form nawęglania parowozów. Składa się ona z wyciągu klatkowego i wyciągnika. Cała operacja polega na wciągnięciu małego wagonika z węglem na górę wyciągu - i obrócenie go tak by węgiel wysypał się na rynienke, którą to rynienką spadał prosto do tendraka parowozu. Nastepnie opuszczeniu pustego wagonika i podciagnięciu następnego - i tak aż do zapełnienia tendraka. Do wypełnienia całego tendraka potrzebabyło niekiedy aż paredziesiąt małych wagoników !!! Także pracy było na dobrych pare godzin :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#2 Post autor: Maciej Drwięga »

gras1 pisze:Jednocześnie zgłaszam ten MOC jako MOC tygodnia (podobno były braki)
Zgłoszenie przyjęte - jednak poczekać musisz, bo jest kolejka (TAK, proszę Państwa, jest KOLEJKA z MOCami !!).
Sama konstrukcja robi wrażenie. Nie jest może tak spektakularna jak parowozownia którą pokazałeś ostatnio, ale każdy kawałeczek oddaje klimat tego typu instalacji (genialnie prezentująca się kratownica). Nie wiem kiedy będę miał odwagę zagłębić się w pociągi... Stanowczo zbyt wysoko stawiasz poprzeczkę ! :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#3 Post autor: poskar »

Kompletnie nie znam się na kolejach szynowych. Moja wiedza ogranicza się do znajomości drogi na dworzec;) ale, konstrukcja podoba mi się bardzo. Zgrabna budowla :). Ciekawe, czy gdybyś nie przybliżył zastosowania tej wieży, wpadlibyśmy na to, do czego ona służy.
Pozdrawiam :)
poskar

gras1

#4 Post autor: gras1 »

Maciej Drwięga pisze:Zgłoszenie przyjęte - jednak poczekać musisz, bo jest kolejka
tzn kiedy ? no i czy w ogóle ???
Maciej Drwięga pisze:Nie wiem kiedy będę miał odwagę zagłębić się w pociągi...
ależ pewnie!!! dawaj! na pewno będą to udane konstrukcje i wartościowe konstrukcie - patrząc po twoich samochodach - nie może być inaczej.
poskar pisze:Ciekawe, czy gdybyś nie przybliżył zastosowania tej wieży, wpadlibyśmy na to, do czego ona służy.
to zawsze mozna zapytac.

Dzieki za pozytywne opinie. Choć krytyka też jest mile widziana - nobody's perfect.

Awatar użytkownika
shaggie
Adminus Emeritus
Posty: 170
Rejestracja: 2004-06-04, 18:45
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: shaggie

 

Re: Kolejowa nawęglarnia - typu "Teudloff"

#5 Post autor: shaggie »

gras1 pisze:Cała operacja polega na wciągnięciu małego wagonika z węglem na górę wyciągu - i obrócenie go tak by węgiel wysypał się na rynienke, którą to rynienką spadał prosto do tendraka parowozu.
Raczej tendra!
Konstrukcja bardzo ciekawa i oryginalna, tym bardziej, że jak widzę, mechanizm nawęglania naprawdę działa. Bardzo ładne te wąskotorowe skibki.
Czekamy teraz na równie efektowne stanowisko napiaszczania, no i oczywiście całą parowozownię!
shaggie.

gras1

#6 Post autor: gras1 »

Raczej tendra!
Tak masz rację.
shaggie pisze:efektowne stanowisko napiaszczania
A masz jakieś fotki efektownych ???

W planie mam jeszcze olejownie i dzwig węglowy ze zsypem. no i ze dwie bramki.
A jak tam twoje magazyny cargo?

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#7 Post autor: Maciej Drwięga »

gras1 pisze:tzn kiedy ? no i czy w ogóle ?
Jesteś piąty, więc za około .... miesiąc ? Chyba, że Shaggie zmieni tryb tygodniowy na tryb trzydniowy, ale to by było niesprawiedliwe dla wyróżnionych :) !! Też byś pewnie nie chciał wisieć krótko na szczycie, bo jest kolejka ;)

Co do mojego debiutu w "Twoim" dziale... od 4 miesięcy mam rozbabraną jedną ciężarówkę, od 3 tygodni mam rozbabraną drugą (z czego ta druga niemal całkowicie rozebrana jest od około tygodnia). W tym tempie pierwszą fafkę zrobię w okolicach roku 2010 ;)

Tak przy okazji... Jak już masz gotową makietę - jakieś wagoniki, infrastrukturę... nie korci Cię, żeby się poprostu pobawić ? Tak jak H0 czy TeTetką ? :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

MOC bardzo ładny, ciekawy i oryginalny pomysł i konstrukcja. Bardzo dopracowany, szczególnie ta wieża.
Pozdrawiam :)

Jake

#9 Post autor: Jake »

Fajne i dobrane kolorystycznie, z jakich bricków robiłeś wierze?

gras1

#10 Post autor: gras1 »

Jake pisze:z jakich bricków robiłeś wierze?
nie rozumiem pytania - chodzi ci o numery peeron? kolor? czy o cos innego ?

Jake

#11 Post autor: Jake »

Ciekaw byłem o rodzaj bricków bo jesłi sięnie myle to są plate 1x6,8 małe płotki bricki bez guziczków na wierzchu i przekątne z czegoś? Bardzo fajny efekt dają w sumię.

MOD: co to znaczy "wieszku" ? wieszaku ? Mam nadzieję, że nie miało być "wierzchu"... Miało ale pisałem po ciemku i nie dało się odróżnić klawiszy :) sorry już poprawiłem.
Ostatnio zmieniony 2006-02-21, 13:37 przez Jake, łącznie zmieniany 2 razy.

gras1

#12 Post autor: gras1 »

a więc są tam głównie: tile 1x8 wsparte na Brick 1 x 1 with Studs on Four Sides (4733), oraz
Hinge Bar 8 with Split Bar Holder' (4319)
no i oczywiście płotki 1x4.

Awatar użytkownika
shaggie
Adminus Emeritus
Posty: 170
Rejestracja: 2004-06-04, 18:45
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: shaggie

 

#13 Post autor: shaggie »

gras1 pisze:A masz jakieś fotki efektownych ???
Efektowne w sensie odwzorowaniu w modelu. Piaskownice z reguly nie sa zbyt efektowne :)
gras1 pisze:W planie mam jeszcze olejownie i dzwig węglowy ze zsypem. no i ze dwie bramki.
Jakie bramki?
gras1 pisze:A jak tam twoje magazyny cargo?
Na razie pozostaja w sferze science-fiction... :)
shaggie.

gras1

#14 Post autor: gras1 »

Jakie bramki?
miałem na mysli dzwigi bramowe między innymi używane do usuwania popiołu.
http://images.google.com/images?q=tbn:_ ... 120149.jpg
shaggie pisze:Na razie pozostaja w sferze science-fiction... :)
no nie strasz mnie - trzeba ustanowić harmonogram jakiś - bo się jeszcze nie wyrobisz....
jakich klocków ci brakuje - może mam?

Awatar użytkownika
shaggie
Adminus Emeritus
Posty: 170
Rejestracja: 2004-06-04, 18:45
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: shaggie

 

#15 Post autor: shaggie »

gras1 pisze:miałem na mysli dzwigi bramowe między innymi używane do usuwania popiołu.
Odradzam Ci wzorowanie sie na produktach niemieckich firm modelarskich. Po pierwsze, tego typu obiekty sa typowe dla niemieckiej - a nie polskiej - infrastruktury kolejowej, po drugie, sa to modele dosc niskiej jakosci (szczegolnie firmy Faller), z uproszczonymi lub w ogole pominietymi wieloma detalami. Najlepszym wyjsciem jest obejrzenie tego na wlasne oczy np. w Wolsztynie, albo chociazby w "Swiecie Kolei".
gras1 pisze:no nie strasz mnie - trzeba ustanowić harmonogram jakiś - bo się jeszcze nie wyrobisz.... jakich klocków ci brakuje - może mam?
Klockow mi nie brakuje... brakuje mi czasu. Nawet nie dalem rady wystartowac w tym roku w CCC3 :(
shaggie.

ODPOWIEDZ